confessions

Rıhtım

Moderatör  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 1695
  2. takipçi 22
  3. puan 30674
  4. toplam gelir 24,08 ₺

hanımefendi

Rıhtım
Konuşurken Hanfendi şeklinde telaffuz edilen kadınlara yönelik hitap şekli. Nazik bir ifade olsa da genelde şahit olunan, tanışmayan erkek ve kadın tartışmalarında erkeğin tercih ettiği hitaptır.

the americans

Rıhtım
Soğuk savaş döneminde ABD'de ABD'li gibi yaşayan evli iki Rus ajanın hikayesini anlatan dizi.
Dizide evli çift dışarıdan bakıldığında iki çocuklu turizm acentesi işleten sıradan bir Amerikalı çift olarak görünür. Çocukları dahi gerçeği bilmiyordur. Hatta yan komşuları olan FBI ajanı dahi.

memur çocuğu

Rıhtım
Zaman zaman sohbet arasında zaten memur çocuğu idik, şartlar belli gibi ifadelerle gelirinin az olduğundan yakınılır. Bu muhabbet içindeki işçi çocuğu, memur çocuğunun hafif sitemli ifadesini anlamlandıramaz. Çünkü işçi olan ailesinin, işsiz kaldığı, hakkını alamadığı çok olmuştur. Küçükken öğretmeninin çocuğuna çok özenmiştir mesela, içten içe üs ligin memur çocuğu olmak olduğunu hissetmiştir. Ama konuştukça her şeyin izafi olduğunu anlayacaktır. Memur çocuğu bana göre iyi ama 'bana göre' diye düşünmüştür. Yakar sigarasını işçi çocuğu, emeklilik için gün bekleyen babasını arar, havalar nasıl diye sorar. 1.000 TL maaş için az kaldı inşallah diyen babasından gurur duyar. Kanaati yaşatarak öğretmiştir ona...

lavuk

Rıhtım
- Gereksiz konuşan (kimse)
- Önemsiz konular üzerinde fazlaca duran, hareketleri ve sözlerinde meymenet olmayan (kimse)
(Tdk)
Erkekler yakınlık göstergesi olarak arkadaşlarına argo kullanırlar. Ama lavuk o argo kelimelerden biri değil. Lavuk kelimesi lavuklar için kullanılır.

bayan

Rıhtım
Kullanımı kaba ve cinsiyetçi kabul edilen bir ifade. Kadınlar için kullanılır.
Bir erkeğe hitap ederken bay diye hitap etmek ne kadar garipse, kullanılması o derece gariptir aslında.
0 /