confessions

imschrolled

Moderatör  · 18 Nisan 2016 Pazartesi

  1. toplam giri 5257
  2. takipçi 43
  3. puan 36290
  4. toplam gelir 35,83 ₺

milli çöplerimiz

imschrolled
"buradan bir atlı geçti" tadındaki çöplerdir. o kadar çoktur ki aslında ama yine de fazla uzakta olmadığımızı belirtirler... yabancılık çekmeyiz nitekim.

yere saçılmış gazeteler, bilimum çekirdek kabukları, kırık çakmaklar, son haddindeki izmaritler, 1 birim olarak terk edilmiş sivri burun ayakkabı vs. diye uzar gider.

(bkz:çevre kirliliği)

çevre kirliliği

imschrolled
ülkemizde alarm veren konuların en başında gelmektedir. piknik alanı, nehirler, deniz kıyısı fark etmeksizin utandıran ve üzen görüntülerden oluşmaktadır. sorunun çözülmesi bir yana daha da artacak gibi görünüyor.

siyah

imschrolled
video için film için en temel geçiş elemanlarından biri. 3 saniyelik siyah geçiş gözü yormaz ve algılanmaz, yokmuş gibi gelir. 5 saniyelik siyah boşluk ise film başında kullanılır. film başlatılınca kimsenin 1 kareyi bile kaçırmaması için. aç parantez de denilebilir.

insanla uğraşmak

imschrolled
çoğu mesleğin en temelinde yer alan hem tecrübe hem de bir risk. tecrübe kısmı kısa sürede çok şey kazandırır. yaklaşım, samimiyet bulma, görevini tam yapma, 'ilişki kazanma' gibi konularda. sonuçta o insanla tekrar tekrar iş yapma durumunuz var, onu kazanmanız gerekir.

risk kısmı da, basit bir detay, doğruluğundan emin olunmamış bilgi ile hareket etmek işi zorlaştırır ve hataya neden olur. insanla uğraşırken "zaman" önemli bir unsur ama hataya neden de olabilir. bu dengeyi iyi kurmak gerekir.

figür

imschrolled
arka planına çok şey borçlu olan, öne çıkan her şey. toprağından beslenen bir kayın, alt metninden beslenen reklam, esaretten beslenen özgürlük... tabi uyum konusu zıtlık temelli de olabilir. aynı tondaki iki siyah farklılaşamaz, ikisi de görünmez, seçilemez. ama siyah beyaz olduğunda hep bir aradadır ve hepsi görünür. figür de mikrofonu alıp grubuyla şarkısını söyler.

fındık toplamak

imschrolled
yılın bu dönemlerinde yapılan ve maddi beklenti duyulan uğraş. her açıdan ciddi zorlukları bulunan bir iştir. özellikle de toplayan insan için, sıcağın altında, tozun içinde, yılan, arı, böcek, kene vs. oldukça zordur. bu insanlarımız için kolaylık dilerim.

spor yapan erken ölür

imschrolled
geçenlerde ortaya atılan "su içen erken ölür" mantığına benzer bulduğum fikir, tez. günümüzde o kadar çok değişken var ki, yaşam süresini hangisinin daha çok etkilediğini bilmek, bulmak oldukça zor olsa gerek. sigara/sağlık konuları da öyle. birebir doğrudan neden şudur demek yanıltıcı olabilir. genetik yapılar farklı, metabolizma farklı, beslenme şekilleri farklı, alışkanlıklar farklı, geçirdiği ameliyatlar vs. daha bütünlüklü olması gerekir. diğer türlü ikna etmiyor işte.

revize

imschrolled
bir prodüksiyonda yayın öncesi en önemli aşamalardan biridir. ki kurguda yer alır. post prodüksiyon kısmında da aynı şekilde görülebilir. film, dizi, tv programı fark etmeksizin bir bant yayın oluşturduğumuzdan "canlı yayın" olmadığımızdan elimizdeki bölümü en iyi hale getirmek için yapılan hata düzeltme, ekleme, çıkarma gibi tüm bölümleri ifade eder.

matbaaya gitmeden önceki son reklam faaliyetleri için de geçerlidir. belki yaratıcı üretim 1 saate biter ama revize dönemi 1 hafta sürebilir, belli olmaz. müşteri bir şekilde güçlü taraf oluyor ister istemez...

sadelik

imschrolled
klasik anlatı sinemasını baz alarak düşündüğümüzde anlamı ve mesajı güçlendirmek adına en çok dikkat edilen niteliklerden biridir. film çekilir, yayına hazır hale gelir. ama en son bir bakmak gerekir, anlamı bozmayan planlar mümkün olduğunca atılmaya çalışılır, bir nevi ham halden anahatları belli olmuş bir heykel gibi son fotoğraf olarak, model rütuşları verilir ve iyice kıvrımlı/çekici hale getirilir. film için de öyle...
0 /