confessions

cayisallama

Admin  · 18 Mart 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 11416
  2. takipçi 74
  3. puan 65109
  4. toplam gelir 61,73 ₺

çocuğun babası komşu çıkan kadının sevinci

cayisallama
gecenin bu vaktinde hala bitirmeye çalıştığım saçma sapan olaylar zinciri.
aman allahım neler neler yaşıyor bu insanlar. çok üzgün ve hissiz izliyorum bi süreden sonra.

Buradaki insanlara çok fazla denecek bir şeyim yok, kendi kafalarını hayatlarında yaşıyorlar. Güvensiz, maymun iştahlı, zevk üzerine, ihanet ve ihtiras üzerine kurulu hayatlar.

Ferdi karakuş'a ayrı bir üzülüyor insan.

Bu insanların çocukları yarın öbür gün bu kayıtları izleyince neler hissedecekler? Yazık çok yazık.

ceyhun tutal

cayisallama
yeşil deniz'in sebahattin'i. Yeşil ovadaki sırları zekası ile çözen, yeşil deniz'in bi bakıma sadıç düşmanı, çıkarcı bi o kadar da sevimli oyuncusuydu.

Yeşil deniz dizisinden sonra bi o kadar büyük bir projede göremedik. Görsek keşke.
Kendi tabiri ile oyunculuk oyunculuktur. tiyatroda da öyle sinemada da öyle. Ancak tiyatro bi ayrı güzel. Tek nefeste oyunu bitirmek tiyatroyu kıymetli kılıyor.

İZmirde tiyatro okulu açan, açma sebebini de oyunculuğun alaylılıktan akademik çerçeveye taşınmasını istemelerinden kaynaklıymış. İzmir'de akademik çerçevede eğitim olmayışından kaynaklıymış.

yeşil deniz dizisinde en çok samimi gelen kişiydi bana. Çünkü kötü karakter değildi aslında kötülükten beslenen bir karakterdi. Aslında yazan kişi bu detayı düşünmüş müdür bilmiyorum ancak çok güzel bir karakter ortaya koymuş. Ceyhun da oyunculuğu ile bunu çok güzel ortaya koymuş.


Diziden aklımda kalan veresiye öldü sahnesi çok güzel betimlenmişti. Ceyhun'un pozu da bi o kadar güzeldi.
bıyıklarını yolduğum bornovalısı.

çatlak şanzel

cayisallama
ankara pavyon solistlerinden. gece hayatı için çok sevilen kişilerden biri. bir gecede 5-6 yerde çıkan emekçi kadın.

geçmişinde cinayet ve yaralamalar mevcut. cinayet işleme sebebi kendi anlatımıyla baba annesini hatalı ameliyat sebebiyle ölümüne sebebiyet veren doktoru öldürmesiymiş.

playstation 5

cayisallama
450$ amerika fiyatı,
%50 gümrük vergisi ile 4.593 TL
%18 kdv ile 5.419 TL
%20 ötv ile 6.502 TL
%1 kültür bakanlığı payı ile 6.567 TL
%10 da trt payı var 7.223 TL
bayi de kar koyarsa 8.500 - 9.000 TL ye geliyor.

teknoloji üretemeyen ülkenin hali. Ülkeyi geç vatandaşın alım gücü.

kimlik ve banka kartlarının birleştirilmesi

cayisallama
güzel bir hizmet olur. Ansiklopedi gibi olan cüzdan biraz rahatlamış olur.

Yeni kimlik kartımızla birlikte banka kartımız ve ehliyetimiz tek kartta birleşmiş olacak. Artık ehliyetimizi yanımızda taşımamız gerekmeyecek. Yakın zamanda Türkiye'ye bunu müjdeleyeceğiz. Ehliyeti bunun üzerine yükleyeceğiz. Ehliyeti jandarma-polis bakmak istediğinde çipe dokundurmuş olacak. Yeni kimlik kartımız SGK ve e-imza hizmeti de sunacak.

kıdem tazminatının fona devredilmesi

cayisallama
hali hazırda ortada bir fon modeli yok. Hükumet fon modeli üzerinden çalışmalara devam ediyor. Bu çalışma yeni değil bu arada, 1975 yılında da var adalet ve kalkınma partisi döneminde 2002 de de var. Sonralarında da var.

Kıdem tazminatı nedir? son bürüt ücret'in işe başlama tarihinden itibaren her yıl için, yıl tamamlanmadıysa ay ve günleri için detaylı hesaplanıp, her yıl için 30 günlük bürüt ücret ödemesidir. İçerisinden sadece damga vergisi kesintisi olur onun dışında kesinti söz konusu değildir.

kabaca: bürüt 5.000 tl alan bir kişinin bir yıllık kıdemi net 5.000-damga vergisi iki yıl çalışmışsa net 10.000- damga vergisi şeklindedir. Gün bazında hesaplama yapılır.

Ülkemizde kıdem tazminatının tavanı da vardır. Aylık üceti 20.000 olan kişi kıdem tazminatı alırken her yıl için 20 000 tl almaz.
2020 yılı için tavan ücret: 6.730,15 TL'dir. bu tavan aşılamaz. Ancak işveren vay canım personelim biz seni çok beğenirdik emeğin çok deyip daha fazla ödeme yapabilir.

fona devredilmesi mevzu:
şimdi fon nasıl olacak?
malumunuz bu tazminat bir çeşit 13. ücret
Aklıma üç seçenek geliyor.
i. ilki: ilk fon oyak gibi, ilksan gib bir yapı.
onlarda durum şöyle oluyor: aylık maaşından bir kesinti oluyor, gerçi burada kamu olduğu için kesinti çok karıştırılmamalı örnek model olarak işliyorum (İşverenin işçi adına kıdem tazminatı karşılığı olarak fona ödeyeceği tutar) o kesinti biriktirilip kullanılıyor. Kişi emekli olduğunda da bu tutar belli çarpanlara göre hesaplanıp kişiye nakdi olarak ödeniyor. Ayrıca aylık emekli maaşı gibi bir ödeme söz konusu olmuyor.
Tavan ücret ödemesi devam eder gibi görünüyor.

ii. ikincisi: aylık maaşından belirlenen tutar yine kesilip işveren tarafından fona ödeniyor. fonda biriken para kişi emekli olduğunda bi kısmı nakdi olarak bir kısmı da aylık ücret olarak ödenecek.

iii. üçüncüsü ise: aylık maaşında belirlenen kıdem tazminatı tutarı kesilecek. Bu kesilen tutar fona aktarılacak. Kişi emekli olunca bu tutar topluca kişiye ödenecek. Ayrıca zorunlu bireysel emeklilik sigortası adı altında yapılan kesinti yasalaşacak. Bu tutar da fona aylık olarak aktarılacak. Devlet katkısı eklenecek ve kişi emekli olduğunda aylık ücret emekli maaşı şeklinde ödenecek. Tam tersi de olabilir. orda kesinti tutarı önemli olan.

genel olarak iyi yanlarını düşünelim;
- kıdem tazminatı hakkına erişmek için belli başlı şartlar var. İşten çıkarılmak, kadınlarda evlilik, erkeklerde askerlik gibi. Bu tarz işten ayrılmalar dışında olan istifa vb. durumlarda da bu hak aylık kesildiği için işverene geri ödemesi yapılmaz diye düşünüyorum. Kişinin fon hesabında birikir ki bu da iyi bir şey. Böyle olursa kişilerde tazminatımı alamam kaygısı ortadan kalkar.
- işverenin iflası vb durumlarda alınamayan tazminat hakları aylık peşinen alındığı için işçi adına güzel bir durum oluşur.
- kayıt altına olması işçi adına oldukça güzel bir durum olur.
- biriken paranın devlet desteği ile büyümesi işçi adına güzel bir durum oluşturur.
- geçici, belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiler, mevsimlik işçiler, götürü (takım sözleşmeli) işçilerin hakları korunur.
-yeni iş fırsatlarında işçi açısından kıdem tazminatı problemi ortadan kalkmış olur
-kıdem hak edebilmek için geçirilmesi gereken süreler ortadan kalkar. iki ay çalışmış işçi o iki aylık hakkını fonda biriktirebilir.

iyi yönleri, tabi ki iyi yönetime ve güvene tabi bir şekilde olursa gerçek anlamda işçiyi korur.

genel olarak kötü yanlarını düşünelim;
- aklıma ilk olarak gelen askerlik ve evlilik gibi konularda kişilerin ellerine o dönemde geçecek paranın ortadan kalkması. Bazı durumlarda örneğin evlenirken lazım olan 10 tl tutar yaşlılıkta 1000 tl olsa da aynı faydayı kesinlikle sağlamaz. Bu ilk büyük kayıp olur.
- işverenin sgk ödememesi gibi bu tazminatları da ödememesi en büyük sorunlardan birini ortaya çıkaracaktır. işveren ödemeyecek iflas ettim, kar etmedim gibi bahanelerle ödemeyecektir. Sgk denetçilerinin, vergi müfettişlerinin işi takipi vs bu hak ortadan kaybolmuş olacaktır. Ayrıca hiçbir kimsenin hiçbir şekilde iletişim kuramadığı sgk ile bu durumdan sonra bu iş yükü ile iletişim sıfıra inecektir.

- kayıt altına olması ve işverenlerin bunu yük olarak görmesi istihdamı azaltacaktır. Bu durumda da işsizlik artacaktır.
- biriken paranın hükümet tarafından çeşitli yerlerde kullanılması (günümüzde işsizlik sigortası, deprem vergileri) muhabbetleri gibi bir çok soruna sebep olacaktır.
- faize karşı olan kesimleri rahatsız edecektir. konvansiyonel bankacılık kullanan bu kesimler bir şekilde faiz sistemine dahil edilmiş olacak. Bu ciddi bir sorun ortaya çıkaracaktır.
-çoğu işveren belli bir yaşın üstünde çalıştırmazlarsa hiç şaşırmayız. Zaten kıdem tazminatı yok. Kovalım daha genç ve dinamik personel alalım moduna gireceklerdir. Daha gençten kasıt daha verimli ve nitelikli personel.
-kıdem hak edebilmek için yeni süreler belirlenecektir. Belki de kişi emekli olana kadar o biriken tutarlara hiç dokunamayacak. günümüzde 65 yaş düşünüldüğünde kalan ömrün bir kaç yılında az da olsa refaha kavuşmak çok anlamsız olacak.
-zaman içerisinde bir tam bürüt ücret olan tutar yeni oranlarla düşürülebilir ve kıdem tazminatı hakkı ortanan külliyen kalkmış olabilir.
-iş yeri ile olan aidiyet duygusu gittikçe zayıflayacaktır.

bir çok şey söylenebilir tabi. işveren açısından da işçi hakkında bakılan yönlerin tersinden bakılabilir.

önemli noktalar şunlar:
+bu fon oluştuğunda bu fona ve fonu işleten kuruma olan güven. ösym, sgk gibi bir kurum oluşursa vay işçinin haline.
+fon yöneticileri değerlendireceğiz derken saçma sapan yerlere aktarırlarsa bu gün emeklilikte yaşa takılanlar muhabbetinin birebir aynısını yaşamamız kuvvetle muhtemel. 65 yaş olur 75 yaş.
+ sistem işverenlere iyi anlatılmazsa ki bu durumu şimdiye kadar hiç görmedik. işverenler bu durumu kabullenmeyebilirler. Sistemin oturması sürecinde işten çıkarılmalar, yıllardır çalışan insanların mağduriyeti, uzun süreli çalışanların ücretlerinin topluca aktarılması gibi durumlar büyük infiallere neden olur.

bu konu her türlü iyi olsa da hakkında yıllarca konuşulur.

ücret

cayisallama
Kurum ve organizasyonlar tarafından çalışanlara ödenen maaşlar, primler ve komisyonlar ücret kapsamına girerler. İktisatta kullanılan iki tür ücret kavramı vardır: parasal ücret ve reel ücret. Parasal ücret işçilerin çalışma karşılığı aldığı para miktarını gösterirken, reel ücret parasal ücret ile ne kadar mal ve hizmet satın alınabileceğini, yani satın alma gücünü belirtir.

kıdem tazminatı

cayisallama
her şeyden önce işçinin en temel iş güvencesi dayanaklardan birisidir.
Kıdem tazminatı bir işveren sorumluluğudur. Bir işçinin bir iş yerinde çalışmaktan kaynaklı aslında, işverende beklettiği bir çeşit 13. ay ücretidir. Her yıl için 30 olarak hak kazandığı bir ücrettir ve herhangi bir biçimde başına bir iş gelirse, işsiz kalırsa, işten çıkartılırsa çok önemli bir güvencedir. Bir işveren sorumluluğudur tıpkı ücret gibi.

(bkz:KIDEM TAZMİNATININ FONA DEVREDİLMESİ)

şener şen

cayisallama
Bizim bu insanlar ile işimiz var!

Şener Şen olayı basit bir örnek. 80 bin takipçi!
Çağımızın en büyük sorunlarından birisi de birey olamamak. Özgür olduklarını zanneden milyonlarca insan aslında sürü ile hareket ettiğinin farkında değil.
Asıl Erich Fromm bu konuyu iyi analiz etmiş.
Kimisi hep koyun kalmak ister.


acemi askere yapılan eziyet

cayisallama
Askerlik yaptığım dönemde bu tarz insanlarla çok fazla karşılaşmıştım. Buna benzer uygulamalara rastladığımız çok olmuştur. Ancak maruz kalan kişi onlarla aynı kafadan, aynı sofradan olduğu için çok tınlamamışımdır.

Kendime yapılanlar konusunda bu kadar kibar olmadığım ve şiddete başvurduğum hatta şiddet yediğim doğrudur.

Olayın özü şöyle asında, orada ruh hali çok farklı oluyor. Belki o çocuklar o kadar da kötü insanlar değildir. Ancak bunları yapabilme ruh haline ne zaman geliyorlar biliyor musunuz?
-Kendilerine aynısı önceden yapıldığı için
-B.ka sürülecek beyinleri olmayan bu çocuklara yetki (çavuş vs.) verip bu çocukların başına koydukları için
-Bölükten sorumlu uzman, astsubay gibi görevlilerin çok büyük ihmalkarlığından ve hoş görmesinden
- Boş bırakılan, spor yaptırılmayan, işçilik görevi verilmeyen herhangi bir meşguliyeti olmayan bu çocukların başıboş olduğu için
- bahsettiğim uzman, astsubayların devreciliği ve içerdeki huzursuzluğu sevdiği, hoş gördüğü için
- adam akıllı asi ruhlu bir kaç kişinin bunların ağzını burnunu kırmadığı için
-her şeye evet diyen bu nezaket sahibi çocukların olduğu için

ülkenin kısa bir özetidir.

Malum video:

ata binmek

cayisallama
basit gibi görünse de aslında kolay değildir. Alışma evresi vardır. Hafif zikir çeker gibi uzunca bir süre devam etmeniz gerekir.

Kafamızdan geçen bu ama bu sürece gelmek gerçekten kolay değil.

memur sözlük yazarlarının itirafları

cayisallama
ileride çok zengin olursam yapmak istediğim itlikler var. Bunlardan biri belli bir meblağ parayı en düşük kağıt paralara çevirip kalabalık bir ortamda saçmak.
Normal şartlarda hiç komik değil hatta irite edici, rencide edici ancak gel gör şu ruh halimde komik kardeşim.
Ben buna gülüyorum işte.

karnı büyük koca dünya

cayisallama
söz müziği muhlis akarsu'ya ait olan türkü.
cem karaca muhteşem seslendirmiştir.

Karnı büyük koca dünya
Keder dolu acı dünya
Ne gül koydun ne de gonca
Yedin yine doymadın mı
Karnı büyük koca dünya
Dünya dünya yalan dünya
Beni benden alan dünya
Haksızlara kalan dünya
Fani kurmuşsun temeli
Bilmem sana ne demeli
Koca Mustafa Kemal'i
Yedin yine doymadın mı
Karnı büyük koca dünya
Koca Mustafa Kemal'i
Yedin yine doymadın mı?
Karnı büyük koca dünya
Dünya dünya yalan dünya
Beni benden alan dünya
Haksızlara kalan dünya
Seni okuyup yazanı
Yunus gibi bir ozanı
Koskocaman Pir Sultan'ı
Yedin yine doymadın mı
Karnı büyük koca dünya
Dünya dünya yalan dünya
Beni benden alan dünya
Haksızlara kalan dünya
Tatlıdır içilir suyu
Kimseye benzemez huyu
Nice muhlis akarsuyu
Yedin yine doymadın mı
Karnı büyük koca dünya
Dünya dünya yalan dünya
Beni benden alan dünya
Haksızlara kalan dünya

0 /