confessions

angarali

Yazar  · 4 Nisan 2015 Cumartesi

  1. toplam giri 767
  2. takipçi 23
  3. puan 7995
  4. toplam gelir 6,6 ₺

ingiltere premier ligi ingiltere premier ligi

angarali
Futbolun beşiği olarak kabul edilen İngiltere'de futbol 1885 yılında profesyonelleşmeye başladı. Dünyada ilk futbol takımının (Notts County) kurulduğu Ada'da ilk lig ise 1888 yılında Aston Villa başkanı William McGregor'un girişimleriyle hayata geçti. Bu aynı zamanda dünyadaki ilk profesyonel lig olarak tarihe geçti. İlk sezonun şampiyonu ise Preston North End oldu. Preston sezonu namağlup kapatmayı da başardı. İnanılmaz bir rekabetin olduğu ligde sadece üç takım 4 kez üstüste şampiyonluğa ulaştı. Bunlar Huddersfield, Arsenal, Liverpool ve Manchester United.

1980'lere kadar Avrupa'nın revaçtaki liglerinden biri olan İngiltere Ligi, holganizmin yükselişiyle düşüşe geçti. 1985'te Heysel faciasıyla dibe vuran Ada futbolunun yerini artık Serie A ve La Liga almıştı. 1992'de İngiltere Futbol Federasyonu radikal bir kararla ligi feshetti ve yerine Premier Lig'i kurdu. İlk sezonunda 22 takımla oynanan Premier Lig, 1995'te 20 takıma düştü.

Premier Lig tarihinin en başarılı ekibi Manchester United.

Birinci Ligi de hesaba kattığımızda ise 18 şampiyonlukla zirvede yer alan Liverpool'a 2008-09 sezonundaki şampiyonlukla ortak olan Manchester United, 2010-2011 sezonundaki şampiyonlukla kupa sayısını 19'a çıkardı ve zirvenin tek sahibi oldu. Bu arada Liverpool, Perimer Lig'de henüz şampiyon olmayı başaramadı.

Birinci Lig'in başarılı ekipleri Preston, Huddersfield ve Burnley de Premier Lig'e yükselemeyen ekipler olarak dikkat çekti.

bundesliga

angarali
Almanya futbol liglerinin genel adıdır. Bundesliga Almanya'daki tüm futbol liglerini kapsasa da genel olarak en üst düzeyi tanımlamak için kullanılır. 1. ligde toplam 18 takım yer alır. Bundesliga kelime anlamı olarak Millî Lig demektir.

1903'te kuruldu. Ligde 29 farklı ekip zafere ulaştı. 1903'te Leipzig'in şampiyonluğuyla ulaşmasıyla başlayan ligde en fazla zafere ulaşan ekip Bayern Münih olmuştur. 22 kez şampiyon olan Bavyera ekibini Nürnberg izliyor. 1963'te Bundesliga adını alan Alman Ligi'nde küme düşmeyen tek ekip ise Hamburg.

Şu saat itibariyle oluşan puan durumu

0 /