confessions

aberi

Gammaz  · 28 Nisan 2015 Salı

  1. toplam giri 1425
  2. takipçi 24
  3. puan 13957
  4. toplam gelir 10,04 ₺

londra'nın siyah taksileri

issiz adam
Londra'nın meşhur siyah taksilerinin çok ilginç bir özelliği var. Bu taksilerin şoförlerinin navigasyon kullanmaları yasak. Tüm şehri çok iyi bir şekilde hafızalarına yerleştirmeleri gerekiyor. Bunun için taksici olmak isteyenler özel bir sınava giriyor. Bu sınav için 2-4 yıl boyunca çalışıyorlar. 25 bin sokak ve 20 bin turistik noktayı bilmeleri gerekiyor. Hatta bunların aralarındaki en mantıklı rotaları da bilmeleri gerekiyor. Eğitimleri sırasında hem harita üzerinde çalışıyorlar hem de mopetlere binip aylarca şehri turluyorlar. Sınava girenlerin yarısı geçemiyor.⠀⠀
Şimdi işin en ilginç yanına gelelim. Araştırmacılar bu sınava hazırlanmaya başlayan kişilerin beyinlerini 4 yıl boyunca inceliyor. Sınavda başarılı olanların beyinlerinin hafızadan sorumlu hipokampus kısmının fiziksel olarak geliştiği ve büyüdüğünü keşfediyorlar. Ayrıca yapılan hafıza testlerinde hipokampüsü büyüyen kişiler çok daha başarılı oluyorlar. Sürecin başında yakın performans göstermelerine rağmen.⠀⠀
Bunu paylaşmak istedim çünkü şöyle bir algı var: "Benim hafızam kötü, dil yeteneğim yok." Hatta "Beynimin dil öğrenen kısmı çalışmıyor." Bu araştırma bize çok net olarak gösteriyor ki eğer beyninizi çalıştırırsanız tıpkı bir kas gibi gelişiyor ve size yeni yetenekler sunuyor. ⠀⠀
Eğer sizin için öğrenmek bir eğitmeni dinlemek, video izlemek ise tabii ki öğrenmekte zorlanacaksınız. Ama kendi zihninizi kullanarak bir şeyleri aktif olarak öğrenmeye çalışırsanız, beyninizi zorlarsanız o daha da gelişecek ve daha iyi dil öğrenme yeteneği kazanacaksınız. Araştırmanın başında taksici adaylarının hafıza testi sonuçları benzerdi. Sonunda ise kelimenin tam anlamıyla beynini geliştirebilenlerin hafızası da gelişti. ⠀
Dil öğrenirken kendi beyninizi sürece dahil edin...

acemi askere yapılan eziyet

cayisallama
Askerlik yaptığım dönemde bu tarz insanlarla çok fazla karşılaşmıştım. Buna benzer uygulamalara rastladığımız çok olmuştur. Ancak maruz kalan kişi onlarla aynı kafadan, aynı sofradan olduğu için çok tınlamamışımdır.

Kendime yapılanlar konusunda bu kadar kibar olmadığım ve şiddete başvurduğum hatta şiddet yediğim doğrudur.

Olayın özü şöyle asında, orada ruh hali çok farklı oluyor. Belki o çocuklar o kadar da kötü insanlar değildir. Ancak bunları yapabilme ruh haline ne zaman geliyorlar biliyor musunuz?
-Kendilerine aynısı önceden yapıldığı için
-B.ka sürülecek beyinleri olmayan bu çocuklara yetki (çavuş vs.) verip bu çocukların başına koydukları için
-Bölükten sorumlu uzman, astsubay gibi görevlilerin çok büyük ihmalkarlığından ve hoş görmesinden
- Boş bırakılan, spor yaptırılmayan, işçilik görevi verilmeyen herhangi bir meşguliyeti olmayan bu çocukların başıboş olduğu için
- bahsettiğim uzman, astsubayların devreciliği ve içerdeki huzursuzluğu sevdiği, hoş gördüğü için
- adam akıllı asi ruhlu bir kaç kişinin bunların ağzını burnunu kırmadığı için
-her şeye evet diyen bu nezaket sahibi çocukların olduğu için

ülkenin kısa bir özetidir.

Malum video:

ata toprağını satmak

axit
Bi kardeşiniz olarak nacizane tavsiyemdir
Ata toprağı, baba toprağınız varsa satmayın !!!
Ben gidemem, ilgilenemem , başka yatırım yapacağım, borcum var satmam lazım, çocuğa düğün yapıcam , mirasçılarla anlaşamıyoruz satalım herkes parasını alsın vs vs gibi nedenlerle satmak zorunda iseniz
1 - Mümkünse mirasçılardan gücü yeten varsa o alsın
2 - Hangi dedendense torunlarından ailesinden gücü yeten varsa ona satılsın
3 - En yakın akrabalardan birisine satın
4 - Evinize girip çıkan, zorda iken arayabildiginiz , sofrasına oturmuşluğunuz olan , çocuklarınızın düğünlerine gelen , cemiyetlerinize iştirak eden kişiye satın
5 - Sattıktan sonra alan kişi orda meyve sebze yetistiricekse size ikram edecek kişilere satın
6 - Bunlardanda alıcı yoksa o köyde oturan birisine satın
7 - Bunlarda yoksa o zaman yakın köylerden birilerine , Türk ve oralı birine satın
8 - Yinede alıcı yoksa ve gerçekten satmanız gerekiyorsa o zaman hiç tanımadığınız bilmediğiniz birine verilebilir .

Bazı şeylerde 3 kuruş 5 kuruş aranmaz , aç gözlülükte hiç bi zaman kazandırmaz. Kıskançlık kâr ettirmez. Sonradan ah keşke o kişilere vermeseydim kendi ata toprağıma bile giremiyorum demek zorunda kalmayın.
Bi kardeşiniz olarak gördüğüm sonuçlardan dolayı nacizane tavsiyemdir

charlie chaplin

axit
İngiliz sinema yönetmeni, oyuncu, yazar, film müziği bestecisi, kurgucu ve komedyen. Yarattığı "Şarlo" karakteri ile özdeşleşmiştir.

Sinema tarihinin en ünlü komedyeni Charlie Chaplin bir röportajında şöyle der;

Küçük bir çocukken babamla bir sirk şovunu izlemeye gittik. Bilet sırasında uzun bir kuyruk vardı ve önümüzde anne-baba ve 6 çocuktan oluşan bir aile vardı.

Fakirlik hallerinden belliydi, elbiseleri eski ama temizdi. Çocuklar sirkten bahsederken çok mutlu görünüyordu.

Onların sırası gelince, babaları gişeye geçti ve bilet fiyatını sordu. Gişe çalışanı ona bilet fiyatını söyleyince adam kekelemeye başladı ve dönüp karısının kulağına birşeyler fısıldadı.
Mahcubiyet yüzünden kolayca okunuyordu.

Birden babam cebinden 20 Dolar çıkardı ve yere attı. Sonra da eğilip yerden aldı ve adamın omzuna dokunarak şöyle dedi;
“Paranız düştü beyefendi..”
Adam babama baktı ve gözleri dolarak “Teşekkür ederim efendim” dedi.

Onlar içeri girdikten sonra babam beni elimden çekti ve kuyruktan çıktı. Çünkü babamın adama verdiği 20 Dolardan başka parası yoktu.

O günden beri babamla gurur duyuyorum ve o 2 dakika benim hayatımda izlediğim en güzel şovdu. O gün izleyemediğim sirk şovundan eminim daha güzeldi.

yıpranmamış hayatlar büyük hüzünler bekler

axit
hüseyin yalın'ın bestelemiş olduğu güzel bir pop şarkısı.

Koydum sevinçlerimi önüme
Baktım hepsi sensin
Yazdığım şiirlerin her hecesi
Üzüldüğüm tüm filmler
Yıpranmamış hayatlar
Büyük hüzünler bekler
Her işte bir hayır
Bu işte hepsi sensin
Şimdi senden vaz mı geçmeli
Masal olup yola devam mı etmeli
Ben kalpten sorumlu
Aşka sorumluydum
Anladım herşey sensin
Anladım herşey sensin!.
Koydum sevinçlerimi önüme
Baktım hepsi sensin
Yazdığım şiirlerin her hecesi
Üzüldüğüm tüm filmler
Yıpranmamış hayatlar
Büyük hüzünler bekler
Her işte bir hayır
Bu işte hepsi sensin
Şimdi senden vazmı gecmeli
Masal olup yola devam mı etmeli
Ben kalpten sorumlu
Aşka sorumluydum
Anladım herşey sensin
Anladım herşeeeeey...
Şimdi senden vazmı geçmeli
Masal olup yola devam mı etmeli
Ben kalpten sorumlu
Aşka sorumluydum
Anladım herşey sensin
Anladım herşey sensin

koton

ccc
Giyim mağazası.

BARCELONA forması diye HAÇ İŞARETLİ FORMALARI göğsümüzde taşıyoruz ...
biz de bu ŞUURSUZLUK var oldukça ... İSKOÇ ETEK bile giyen çıkar..


cumhurbaşkanına itaat etmek farzdır

elfirâşetüzzerka
Mesele Erdoğan değil ki, Allahın emrine karşı çıkmadığı sürece devlet reisine itaat edilmesi gerektiği ile ilgili pek çok sahih hadis var. Olayları sadece kendi penceremizden görmek yerine başka gözlüklerle de baksak keşke
Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
“Bana itaat eden Allah'a itaat etmiş, bana karşı gelen Allah'a karşı gelmiş olur. Devlet başkanına itaat eden bana itaat etmiş, devlet başkanına karşı gelen bana karşı gelmiş olur. “
Buhârî, Cihâd 109, Ahkâm 1; Müslim, İmâre 32, 33. Ayrıca bk. Nesâî, Bey'at 27; İbni Mâce, Mukaddime 1, Cihâd 39

ota benga

piri fani
O bir Afrikalı'ydı. Kongo'lu bir pigme. Boyu sadece 1.49'du. 46 kiloydu. 23 yaşında, evli, bir çocukluydu. Güler yüzlü, hayat dolu bir insandı. Adı Oto Benga'ydı. Kendi dilinde “Dost” demekti.

Bir gün Kasai nehrinde balık avlarken yakaladılar onu. Yakalayan Amerikalı din adamı Samuel P. Verner'di. Boynundan ve ayaklarından zincire vuruldu. Yük taşısın diye sadece ellerini özgür bıraktılar.

Kırbaçlar altında saatlerce yol yürüttüler. Sonra onlarca soydaşıyla birlikte bir geminin makina bölümüne konuldu. Zifiri karanlıkta, haftalar süren bir yolculuk sonrası New York'ta gün ışığıyla buluştu.

Soydaşlarından ayırıp bir kafese koydular kendisini. Bir depoya hapsettiler. Günlerce orada tutuldu. Hergün önüne bir kuru somun attılar. Tarih 9 Eylül 1906'ydı.

Oto Benga, Amerika kıtasına ayak basan ve adına 'insan' dedikleri bu mahlukun bu kadar gaddar, bu kadar acımasız, bu kadar zalim olduğunu bilmiyordu. Onun vatanında aslanlar, aç timsahlar ve yırtıcı hayvanlar bile bu derece vahşi değildi!

New York Bronx Hayvanat Bahçesi'nde o gün görülmemiş bir kalabalık vardı. Hayvanat Bahçesi hasılat rekoru kırıyordu.

Nedeni New York Times Gazetesi'nde çıkan bir haberdi. Şöyle yazıyordu: “Vahşi adam Bronx'da maymunlarla aynı kafesi paylaşıyor. İnsanın ilk ataları ile bir arada. Bakıcısı bazen serbest bırakıyor. Eylül ayı boyunca akşamüstleri ziyaret edilebilir.”

Gazete haberine bir de not eklemişti: “Bazı kesimler bu olaya tepki gösterse de, bilim adamları Benga'nın insan olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindedir.”

Oto Benga'yı önce hortumla yıkadılar. Sonra hayvanat bahçesinde içinde ağaçlar olan geniş bir kafesin içine koydular. Kucağına Dohong adlı yavru orangutonı verdiler. Gazeteciler fotoğraflarını çekerken, binlerce insan merakla kendisini izledi. Oto Benga da onları. Yüzünde garip bir ifade vardı. Hüzün ve kin. Yavru orangutan korkudan sımsıkı ona sarılmıştı..

Hergün saatlerce poz verdiler. Bir hafta içinde ziyaret edenlerin sayısı 250 bini geçti. Bazıları kafese kemik atıyordu. Oto Benga sinirlenip, sivri dişlerini gösterince, “Cannibal, cannibal” (Yamyam yamyam) diye tempo tutuyorlardı. Gazeteler “Benga bir yamyamdır” diye yazıyordu.

Putperest olan Oto Benga'ya yapılan bu zulme, çoğu Hıristiyan olan New York halkından kimse ses çıkarmadı. Ne politikacılar, ne bilim adamları, ne gazeteciler, ne aydınlar. Yüreklerin kulakları sağırdı.

Herkes bu vahşeti doğal karşılamıştı..
Bir kişi hariç: Rahip James H. Gordon. Zulme isyan etti. Gazete gazete dolaştı. İmzalar topladı. Uyuyan insanlığı uyandırmak için çalmadık kapı bırakmadı. Kilisede sürekli aynı şeyleri söyledi: “İnsan ırkından olan birinin maymunlarla sergilenmesi en büyük günahtır.”

Sonunda Bronx Hayvanat Bahçesi Oto Benga'yı serbest bıraktı. Pantalon, ceket giydirdiler. Ayak işlerinde çalıştırdılar. Tarih 20 Mart 1916 idi.

Eşinden, çocuğundan, soydaşlarından binlerce kilometre uzakla olan Oto Benga, çaldığı bir silahla kendisini kalbinden vurarak intihar etti. Çünkü ölüm onun özgürlüğüydü. Öldüğünde henüz 32 yaşındaydı.

Bronx Hayvanat Bahçesi zamanla Oto Benga ile ilgili tüm kayıtları sildi. Ancak gazete haberleri ve fotoğraflar gerçeği gizleyemiyordu. Hayvanat Bahçesi yetkilileri, tepkiler artınca “Dünyanın her yerinde yapılıyor, biz niye yapmayalım?” dediler.

Söyledikleri doğruydu. O yıllarda uygar denilen Avrupa'nın bir çok yerinde aynı vahşet sergileniyordu, Londra, Paris, Berlin, Brüksel, Stuttgard, Barcelona, Milan, Hamburg gibi metropollerde kafes içinde insanlar, diğer insanların eğlencesiydi.

Bu vahşet öylesine bir gelir kapısı olmuştu ki, “Hayvanat Bahçeleri”nin yerini, “İnsan Bahçeleri” almıştı. 1960'lara kadar binlerce insan kafeslerde hayvanlar gibi sergilendi. Çığlıkları yeri, göğü inletti. Ama modern insanlar(!) kör ve sağırdı.

Oto Benga'nın vatanında şöyle bir atasözü var: "Jaa se behn-indeh bun-wehnin!" (Dekor gerçeğe uyum göstermez, gerçeğin de dekora ihtiyacı yoktur). Bugün uygar denilen Amerika'nın, İngiltere'nin ve Avrupa'nın “Barış, özgürlük ve demokrasi” sözü sadece bir dekordur.

Gerçeği görmek isteyenler ORTADOĞU'ya baksınlar yeter. İnsanın insana, ve dahası insanın hiçbir canlıya zulmetmediği günlerde buluşmak dileğiyle.

Alıntı, Ayşe Reşad sayfasından

4 ekim 2018 batman saldırısı

angarali
Ölmeseler aşık olurlar, şiir yazarlar, Ölümüne severlerdi. Öldüler, Şiirleri böldüler. Bir güzel kıza değil Bin cefaya güldüler… Kırmızı bir gül vermek vardı Allah'ın emriyle Ve gülmek Peygamber'in kavliyle. Vazgeçtiler! Allah'ın Peygamber'ine komşuluğu seçtiler..

zeki müren madalyası

piri fani
Sanat Güneşimiz ile ilgili pek bilinmeyen bir hikayeyi aktarmaya çalışacağım.
Aşağıda gördüğünüz madalya "ZEKİ MÜREN MADALYASI"dır.1960'lı Yıllar.
Rumlar Kıbrıs'ta katliamlar yapıyor, Türkiye "garantör" devlet olarak adaya müdahale etmek istiyor.
Fakat Birleşmiş Milletler, Nato, Abd "hayır edemezsin" diyor.

Bunun üzerine Kore Gazilerimiz ayaklanıyor ve Kore Savaşına istinaden Birleşmiş Milletler tarafından kendilerine verilen madalyaları iade ediyorlar...
Gazilerimizin bu davranışı kamuoyunda büyük beğeni topluyor.

Ülke olarak gazilerimizin bu hareketine karşı onların boş kalan göğüslerine yeni bir madalya yaptırmaya karar veriyoruz.
Bunun için de Milli Türk Talebe Birliği bir madalya tasarlıyor.

Fakat tüm gazilerimize bu madalyayı yaptıracak para bulamıyorlar.
İş adamları umursamıyor bile, devlet ilgilenmiyor.

Bir kişi hariç.

ZEKİ MÜREN bu girişimden haberdar oluyor ve tüm gazilerimize dağıtılmak üzre 18 ayar altında bu madalyaların tüm masraflarını üstleniyor.
Madalyalar yaptırılıp gazilerimize dağıtılıyor.

İşte üzerinde BOZKURT motifi bulunan Kore gazileri için yaptırılan o madalya "BOZKURT ZEKİ MÜREN MADALYASI" olarak yıllar boyu gururla taşınıyor.

Allah gani gani rahmet eylesin. Ruhu şad olsun.

ÇOK ÖZLEDİK BE PAŞAM...

twitterdan alıntı

celal bayar

piri fani
vizyonsuz misyonsuz devlet adamı.

Necmeddin Erbakan, 57yıl önce İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğretim görevlisi iken uçak motorunun prototipini yaparak, seri halde üretilmesi için;
Celal Bayar'dan bir yazı ile izin ve imkan istiyor.

Bayar'ın cevabı ise şöyle oluyor ;

“ABD'den uçak alıyoruz, gerek yoktur.”

kapadokya

piri fani

Pers dilinde 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Kapadokya, hem doğası hem de kayalara oyulan evleri ve kiliseleri ile tarihle bütünleşen bir bölge. Öyle ki tarihte Persler'den Romalılar'a kadar birçok medeniyete de ev sahipliği yaptı. Peri bacalarındaki insan yerleşimlerinin yazılı tarihi ise Hititler'e kadar uzanıyor. Binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüzde dahi gördüğümüz Kapadokya, İpek Yolu'nun önemli kavşaklarından da biriydi. Bu nedenle hem ticari hem sosyal hem de kültürel açıdan köprüler kuran bir merkez olageldi hep. Kapadokya 1985'de UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yerini aldı.

tadami hattı

piri fani
Japonya'da 84 mil boyunca uzanan bir tren rotasıdır...

1. fotoğraf japonya- tadami tren hattı. teruo araya tarafından çekilmiş bir fotoğraf.
2. fotoğraf'ı tam bilmiyorum ama muhtemelen aynı hat.

cami inşa etmek

piri fani
(cezayir'de bölge koruyucusunun yaptığı namazgâh.)
aslında fotoğraf yalnızca burada bitmiyor. "huşu ile namaz kılmak" tabiri tam olarak budur.
mesela ayakkabılara dikkat ediniz, dışarıda kalıyor, bu saygıdır.
namaz kılmak için şatafatlı camilere ihtiyacı yoktur İslam âleminin.

işgal etmek vs fethetmek

axit
NApolyon'un moskovayı işgal etmesinin ardından ruslar, şehirdeki tüm erzakları alıp Moskovayı yaktı. ortaya çıkan kaos ve erzak yetersizliği nedeniyle napolyon ordusunu çekmek zorunda kaldı.

Demek ki işgal değil fetih yapmak lazım. düşman değil dost kazanmak lazım.

memur sözlük yazarlarının hayata geçirmek istediği projeler

cayisallama
BEnim böyle bir projem var ancak nasıl hayata geçer bilemiyorum. kolay bir iş değil. En azından ibb meclisine sokup oradan onay almam gerektiğini biliyorum nihayi olarak. Nihayi diyorum öncesi ve yapılması konusu aşk ve beceri gerektiriyor.

Yapılmasını istediğim şey 1950 lerden sonra yanlış bilmiyorsam 1970lerden itibaren ise sonuncusu kaldırılan deniz hamamlarının tekrardan ülkemize kazandırılması.

Nedir bu deniz hamamları?

şöyle bir eski görseli var buyurun;kısaca bilgi vermem gerekirse, yukarıdaki resim üzerinden gidelim üsküdar salacak sanırım o bölge, denizin içerisine kadar giden bir iskele. Göz hizasından kaybolduktan sonra ise iki olimpik yüzme havuzu büyüklüğünde alt tarafında tahta kazılar ile tutturulmuş etrafı kimisinde tahta çakılı kimisinde bez, file vb. şeyler ile örtülmüş kadınlara veya erkeklere mahsus deniz dalgasını kesici ve mahremiyet gözetici, boğulmayı önleyici bir hamam.

şöyle detaylı bilgi alınacak yerler var;
bir haber;
https://www.dunyabizim.com/gezi-mekan/istanbulda-eskiden-deniz-hamamlari-varmis-h17513.html

süleyman beyoğluna ait bir makale;
http://cdn.istanbul.edu.tr/statics/ataturkilkeleri.istanbul.edu.tr/wp-content/uploads/2013/03/ydta-05-beyoglu.pdf

okunabilecek başka bir kaynak;
https://core.ac.uk/download/pdf/38304531.pdf

yedi kıta dergisinin 96 sayısından ilker süleyman doğan'a ait bir yazı.

https://www.academia.edu/31041699/Bir_Edep_Medeniyetinin_Denizdeki_Aksi_Deniz_Hamamlar%C4%B1

burçak evren'e ait bir kitap;


Bu deniz hamamı olayının dünya üzerinde örneği de var ki ben görünce hayran kalmıştım;

(bkz:deniz hamamları)

isveçte white mimarlık ofisi bunu limana yapmış çok güzel olmuş be!

Az detaylandırmak gerekirse;
denizin ortasında tam olarak şöyle bir şey yapılsın istiyorum.

resmin daha büyük halleri;
http://i.hizliresim.com/dBgPy7.png

http://i.hizliresim.com/AzrLRz.png

amaç nedir?
1-İstanbulda yada diğer sahil kasabalarında, ilçelerinde yaşayan ancak denizin pisliğinden, beyaz tenli olup alerjisi olanından, muhafazakar olup tesettürlü mayo gibi şeylere katlanmayanından, denizden korkup denize girmeyenden, gittikleri bölgede ciddi ölçüde çevre kirliliğine sebep olan insanından , denize girmek için florya, kilyos, karaburun, kumburgaz gibi çoğu yere uzak yerlere gitmek istemeyen insanlara kadar herkesi deniz ile buluşturabilmek. Bütün bunların dışında bir tarihi kültürü canlandırabilmek.

2- kanal istanbul olsun veya olmasın, olursa tadından yenmez boğaz bir göl haline gelecek ki deniz hamamları içinde inci gibi kalacak. Görsellik ve turizm açısından muazzam etki yaratacağını düşlüyorum.

3-Yapılırsa çok büyük maliyetlere gerek kalmadan yapılacak ve geri dönüşü belediye bütçesine ciddi bir girdi sağlayacaktır.

4- Plajların ve ormanların kirliği azaltılır.

vs...

Nasıl yapılacak nerelere yapılacak?

Bu konuda mimarlar çok daha iyi hayal edip çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaklardır. Teknik bilgim çok yok ancak isveçte yapılan hamamlar gibi yapılabilir.

deniz altında max 2 mt derinliğinde ızgara ve etrafı tahta yada daha uygun bir malzeme ile kapatılabilir. Boğulma ve yaralanmaları engelleyici önlemler elzem. Ayrı duş, soyunma kabini, eşya kabini gibi detaylar işin teferruatı.

nerelere yapılacak konusu yine güzel bir fizibilite raporu istiyor. Eskiden tarabya,salacak, beşiktaş, bakırköy vb yerlerde mevcuttu. Bir örnek ve tepkiden sonra çalışmalar genişletilebilir.

Maddi kazanç ne olacak?

istanbul için düşünürsek; örneğin kdv dahil 5 tl olarak belirlenebilir kişi başı. Bir kişi deniz hamamında maximum 3 saat kalabilsin. Böyle bir durumda iki olimpik havuz büyüklüğünde bir deniz hamamında günlük 5000 kişinin yararlandığını düşünelim farazi olarak.

sezonun mayıs 15 te başlayıp eylül 15 te bittiğini varsayarsak, aradaki gün sayısı 120 gün.
5*5000=25.000 TL günlük hasılat. 120 günde bir deniz hamamında yarım milyona yakın gelir elde edilir minimum düzeyde.

hamamdan yararlanacak insanların kazançları ise gün içinde denize girip duş alıp çıkmak. Hayali bile güzel.

Manevi kazanç, siyasi kazanç?

Öncelikle siyasi olarak direk kişiyi ilgilendirdiğinden oy tercihine direkt etki eder. Genç kesim için oldukça keyifli bir etkinlik olur. Öğle araları değerlendirilebilir.
1

şehit fatih mehmethan'ın eşinden yürek yakan paylaşımlar

elfirâşetüzzerka
Pazar günü Annesiyle babasına hac dönüşü ziyaretlerine gittik. Annesi dedi ki, kabeyi görünce edilen dualar kabul oluyormuş. Bende ellerimi açıp dedim ki allah'ım, benim bundan önce ettiğim duaları ve bundan sonra edeceğim duaları kabul eyle. Dedim o zaman senden dua bekliyoruz nihal teyze. Dedi kabede duamı bitirir bitiremez gözümün önünden fatih'im geçer gibi oldu. Biz Onun sayesinde hacca gittik. Annesiyle babasını hacca gönderdi. Kaç senedir gitmek istiyorduk oğlum vesile oldu. Eşi de annesi babası kardeşleri de böyle nasıl desem, o kadar sakin iyi niyetli yumuşak naif insanlar ki. Gamze, fatih'in mevlidinde sarılırken bi sıkmıştı ki, kemiklerim ağrımıştı. o gözlerine bakarken içim acıyordu. Nerede düğünde gördüğümüz gamze nerede bu. Diyo ki, bi insanın hiç mi kötü huyu olmaz. Kötü yanı olsa onu düşünüp kendimi avuturdum. Dedim kötü huyu olsa Allah onu kurban seçer miydi? Allah hepimizi şefaatine nail etsin.

şehit fatih mehmethan'ın eşinden yürek yakan paylaşımlar

ccc
türkiye'nin vatanın bölünmez bütünlüğü için düzenlediği ve çok büyük kahramanlıklara sahne olan Afrin Harekatı'nın şehitlerinden biri de Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan'dı.

Şehidin eşi Gamze Mehmethan ise eşinin cenazesini askeri üniforma ile karşılamış ve tabutun başında 'Kalk da bana gel' diyerek adeta yürekleri dağlamıştı.

Eşiyle poz verdiği yerlerde bu kez tek başına
Eşinin şehit düştüğü dönemde henüz 4 aylık evli olan Gamze Mehmethan, aradan geçen sürenin ardından eşiyle çektirdiği düğün fotoğraflarının aynısını bu kez tek başına çektirdi.