anaksimandros

yakbenivatankurtulsun
-fikirlerini kaleme alan ilk filozof.
-astronominin kurucusu olan kişi.
-kozmoloji biliminin öncülerinden.
-evrenin düzenli ve planlı bir şekilde meydana geldiğini söyleyen ilk kişi.
-dünyanın boşlukta asılı olduğunu söyleyen ilk kişi.
-yuvarlak olduğunu söyleyen ilk kişi.
-depremi açıklayan ilk kişi.
-evrimi dile getiren ilk kişi, balıklarla ilişkilendirmiş.
-ilk dünya haritasını çizen kişi.
-güneş saatindeki çubuğu bulan kişi.


adam tek başına filozof, fizikçi, astronom, kozmolog, matematikçi, tarihçi, haritacı.

galatasaray

malayani
Galatasaray evinde Sivasspor'u konuk etti. Karşılaşma Galatasaray'ın 3-1'lik galibiyetiyle sonuçlandı.

Spor Toto Süper Lig'in 18. haftasında Galatasaray, evinde Medicana Sivasspor ile karşı karşıya geldi. Türk Telekom Arena'da oynanan mücadeleyi sarı-kırmızılılar 3-1'lik skorla kazandı.
tık tık

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Plastantia
3+1 veya 4+1 olsun, güneş almasına dikkat edin. müstakil olursa daha iyi olur ama olmadı orta kat falan olsun. kullanılabilecek bir bahçesi olmalı tabi. mümkünse nezih bir semtte olsun. istanbul anadolu yakası üsküdar, kadıköy olabilir. bu arada sözlükten bir arkadaşa kiraya vermeyi düşünürseniz 500 tl çalışır.

asporça hatun

axit
Bizans imparatorunun kızı ve Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin eşidir. Orhan Gazi'ye; İbrahim ve Fatma adında çocuklar doğurmuştur. Ölüm ve doğum tarihi bilinmemektedir.

çelik çomak

abuzeroklava
75-80cm uzunluğunda bir sopa [çomak) ve 20-25cm uzunluğunda küçük bir sopa (Çelik) ile oynanır. Küçük sopa yerde açılan küçük bir çukura dengeli bir biçimde konur. Çomakla altından karşıdaki kişiye olanca hızıyla atılır. Karşıdaki kişi çeliği yakalarsa atan kişi değişir. Yakalayamazsa çeliği yerden alır kazılan çukura doğru eliyle atar, ebe ise çeliği çukura yanaştırmamak için elindeki çomakla vurmaya çalışır. Attığı çelik çukura ne kadar uzakta olduğu çomakla ölçülür, bu mesafe bir çomak boyu ise ebe sayı alır, değilse ebe yer değişir. Bu sayıları neticesinde kararlaştırılan ceza verilir.

16 mayıs 2017 trump erdoğan görüşmesi

malayani
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump tarafından resmi törenle karşılandı.

Trump, görüşme öncesinde yaptığı kısa açıklamada, "Türkiye ile çok iyi ilişkilerimiz var ve bunu daha da iyi hale getirmek istiyoruz." dedi. Türk Amerikan ilişkilerini ilgilendiren konularda zor ve uzun müzakereler yapacaklarını söyleyen Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyareti için teşekkürlerini iletti.

Erdoğan-Trump görüşmesi TSİ 19.45'te başladı.