duyurular

online igdaş abonelik sözleşmesi nasıl yapılır

cayisallama cayisallama
büyük kolaylık.

 E- devlete giriyoruz. https://www.turkiye.gov.tr/
 Arama kısmına igdaş yazıyoruz.
 Gelen kısımdan igdaş ünvanına tıklıyoruz. İgdaş ile ilgili tüm işlemleri görüyoruz.
 Abonelik başlatmak için Abonelik sözleşme başvurusu diyoruz.
 8 sayfalık bir sözleşme çıkıyor. Onaylayıp devam ediyorsunuz.
 Yukarıdaki şartnameyi okudum ve kabul ediyorum.
 Abonelik yeri sorgulama yönteminden sorgulama yapıyoruz.
 Sayaç ile sorgulama en sağlıklısı.
 Sayaç numarasını yazıyoruz. Devam diyoruz.
 Gelen kısımdan evin veya mülkün adresini kontrol ediyouz. Sonra telefon numarası ve e-maili giriyoruz.
 Evde mülk sahibi mi kiracı mı ona tik atıyoruz.
 Güvence bedelini soruyor. Faturaya taksit yapılıyor. Taksit seçeneğini tıklıyoruz. 4 taksit şeklinde.
 Devam et diyoruz.
 Başvuru işleminiz tamamlandı. İşlem başarılı diye geri bildirim alıyorsunuz.
 Yukarıdaki sözleşmeyi okudum ve kabul ediyorum. Deyip onaylıyorsunuz.
 Sözleşmeniz onaylandı.
 Sözleşmenin onaylanması ile ilgili dökümanı yazdırıyorsunuz.
 İgdaş tan takip edebilirsiniz.
 İgdaştan telefonunuza mail gelecek. Oradan takip edebilirsiniz.

0

smmm yeterlilik sınavlarına ilişkin öneri ve taktikler ile sınavlara gireceklere başarı di

cayisallama cayisallama
Öncelikle, 03.12.2016 Cumartesi (yarın) SMMM yeterlilik sınavlarına girecek olan tüm aday meslektaşlarımıza ve arkadaşlara sonsuz başarılar dilerim. Daha önce bu sınavlara girmiş biri olarak belki birkaç faydalı öneri ve taktiğim olabilir:

1- Finansal Muhasebe sınavı esnasında nasıl olsa 3 saatim var, zaman çok demeyin. Zaman çabuk geçer bu sınavda. Sadece yevmiye kayıtlarını yapmayın, olabildiğince ilerleyin. Kapanış kayıtlarını yapmayı unutmayın. En son bilançoyu da düzenleyin. Parçalı puan da olsa puan her zaman puandır.

2- Finansal Tablolar Analizi sınavında hesaplamaları yaptıktan sonra az yorum yazarak bırakmayın. Hesaplamalar kadar ayrıntılı yorumlar da önemli. Ancak çok fazla yorum yazarken arada yanlış ve bir çuval inciri berbat edecek yorumlar da sunmayın. Zira, kısmen puan alacakken bu hatalı yorumlar yüzünden üzeri toptan çizilip sıfır puan alabilirsiniz.

3- Vergi Hukuku'nda sözel konu çok ve bu sınavın kapsamı epey geniş. Ancak mutlaka uygulama sorusuna da önem verin ve mutlaka üzerinde çalışıp dokunun. Boş bırakmayın. Bence Vergi Hukuku'nda uygulama sorusunu yapmadan geçmek oldukça güç.

4- Geçmiş yıl ve dönemlerde çıkan sorulara mutlaka bakın. Eğer sınav kapsamında olup belirli bir süredir çıkmamış bir konu varsa bunun çıkma ihtimali yüksektir. Ancak diğer konulara çalışmayıp sadece bunlara çalışayım demeyin. Asla bu soru çıkmaz demeyin.

5- Sayısal sınavlarda sözel, sözel sınavlarda ise sayısal soru sorulmaz demeyin. Sınav kapsamında ise çıkabilir ve bu riske girmeyin. Bazen 5-10 puan bile o dersten geçme/kalma durumunuzu belirleyecektir.

6- Geçmiş yıl ve dönemlerden daha zor bir sınavla karşılaşırsanız, sınav başladıktan sonra çoğu kişinin sınıfı terk ettiğini ve sınıfın boşaldığını göreceksiniz. Siz bu hataya düşmeyin. Zor bir sınav olsa da pes etmeyerek sınavın sonuna kadar sınıfta kalın. Unutmayın ki kağıtları okuyan hocalar bu gibi herkesin döküldüğü durumlarda genelde geçirme eğiliminde olacaklardır. Örneğin notunuz 40 ise, 50'ye tamamlanma durumu bile olabilir.

7- Geçmiş yıl ve dönemlerden daha kolay bir sınavla karşılaşırsanız, mümkün olduğunca hatasız ve mükemmel bir iş çıkarmaya gayret edin. Zira, bu gibi durumlarda hocalar not enflasyonunun önüne geçmek için küçük ayrıntılardan bile puan kırabilir.

8- Soruları cevaplarken cevap kağıdınızı kimlerin okuduğunu unutmayın. Akademisyenler = Üniversitedeki hocalar. O nedenle sokak ağzıyla ve normal sektör muhasebecisi ağzıyla yazmayın. Akademik dil kullanmaya özen gösterin. Örneğin ben bunun çok faydasını gördüm. Belki kendim de akademisyen olduğum için nasıl yazarsam puan alırım ve nasıl yazarsam puan alamam az çok zihnimde kurgulayabiliyordum.

9- Ne olursa olsun, hangi durumla karşılaşırsanız karşılaşın, asla moralinizi ve sakinliğinizi bozmayın. Geçmek için her zaman bir umut ve ışık vardır. Örneğin, ben Maliyet Muhasebesi sınavına girdiğimde soruları ilk gördüğümde kolay ve geçerim diye düşünmüştüm. Ancak hemen sonrasında hesap makinemi unuttuğumu fark ettim. Yine de sınav sonuna kadar elimden geleni son dakikaya kadar yaptım ve hesaplamaları kafamda + kağıda yazarak gerçekleştirdim. Sonunda geçmiştim. Ancak eğer moralimi ve umudumu kaybetseydim o gün zaten herşey o anda biterdi. Bu hataya düşmeyin.

10- SMMM Yeterlilik sınavlarında her sınav sonrası aralar veriliyor. Bu araları da değerlendirin. Ancak bence baştan tüm kitap ve notlara bakma stratejisi yerine, sadece bu aralara sığacak özet + kilit notlara bakın.

11- Eğer bir sınavda tam olarak bilmediğiniz ve hakkıyla cevaplayamayacağınız bir soru gelirse, diğer derslerde bildiklerinizi de devreye sokarak cevaplamaya çalışın. Bir başka ifadeyle, dersler arasında bağlantı kurarak cevap verebilirsiniz. Bir başka derste bildiğiniz, ancak bu ders ve sınavın sorusuyla bağlantı olan bilgiyi yazarak puan almanız mümkün. Daha önce de belirttiğim gibi, puan her zaman puandır.

12- Sınavdan önce mutlaka sınava giriş belgeniz, kaleminiz, silginiz, hesap makineniz, kimliğiniz...vs. yanınızda mı kontrol edin. Ayrıca elinizdeki malzemeleri de çeşitlendirmeniz iyi olur. Örneğin iki tane güneş enerjisiyle yada pille çalışan hesap makinesi almak yerine, bir pille ve bir güneş enerjisiyle çalışan hesap makinesi bulundurun.

Not: Bu öneri ve taktikler sadece benin gibi sınırlı zamanı olan ve hiçbir sınava aylar, yıllar öncesinden çalışamayan kişilere yönelik öneri ve taktiklerdir. Siz siz olun, beni kendinize örnek almayın. Önceden planlı, programlı çalışın :)

kaynak
0

şirket merkezinden şubeye gönderilen personelin sgk çıkış ve girişi

cayisallama cayisallama
Merkezi Ankara'da olan şirketin İstanbul şubesinde 01.10.2019 tarihinde göreve başlayacak merkez personeli için sırasıyla;
1- İşten ayrılı bildirgesi düzenlenmesi gerekiyor. İşten çıkış sebebine ise 16 kodlu SÖZLEŞME SONA ERMEDEN SİGORTALININ AYNI İŞVERENE AİT DİĞER İŞYERİNE NAKLİ seçilmelidir. Diğer bilgiler doldurulup (Bürüt ücret gibi.) çıkış yapılmalıdır.
2- Şube e bildirgesinde ise işe giriş bildirgesi verilip, İSTİSNAİ DURUM BİLDİRİM TABLOSUNDAN Nakilen ve hizmet akdi ile... kısmından Nakil geldiği iş yerinin sicil numarası girilip onaylanacaktır. TAbi bu işlem işe giriş tarihi olan 01.10.2019 tarihinden en az bir gün önce yapılmalıdır.
0

whatsapp durum donuyor

axit axit
whatsapp'a bir durum attım gif sonra bi arkadaş arayıp senin durum ilerlemiyor dedi. Baktım hakkaten öyle ilerlemiyor. Sonra o gifi video olarak attım baktım yine ilerlemiyor.

İnternetleri mi zayıf nedir? Bazısında ilerliyor bazısında donuyor. Sebebi nedir bilemedim doğrusu.

Bilen biri el atsın gençler.
1

outlok mailinde isim soyisim değiştirme

cayisallama cayisallama
duyurudan ziyade bir çözüm olarak paylaşayım dedim. Çok basit bir mevzu ancak bilmeyen olabiliyor.

ilk olarak maile giriyoruz.
dosay-----------> hesap ayaları
[email protected] nolu hesaba girip çift tıklıyoruz.
Kullancı bilgilerinin altında adınız kısmına ne yazmak istiyorsanız onu ekliyoruz.-------------->ileri-------->hesap ayarlarını sına geliyor----> kapat ---------> son

ekran görüntüsü 1ekran görüntüsü 2ekran görüntüsü 3

0

teos euse susev4 - 07. değerlendirme testi-teos 7. bölüm soru ve cevapları

cayisallama cayisallama
1-
Aşağıdakilerden hangisi “Kurumsal Yönetim Tebliğinde” Pay Sahipleri başlığı altında yapılan düzenlemelerden biri değildir?A) Oy Hakkı
cevap B) Denetim Hakkı
C) Pay Sahipliği Haklarının Kullanımının Kolaylaştırılması
D) Kar payı Hakkı
E) Genel Kurul
------------------------------------------------------------------
2-Aşağıdakilerden hangisi “Kurumsal Yönetim Tebliğinde” belirtilen ve Yönetim Kurulu Bünyesinde Oluşturulan Komitelerden biri değildir?

A) Ücret Komitesi
B) Denetimden Sorumlu Komite
C) Riskin Erken Saptanması Komitesi
CEVAP D) Performans Komitesi
E) Kurumsal Yönetim Komitesi
------------------------------------------------------------------
3-
“Kurumun geleceği ile ilgili olarak tüm tarafların fikirlerini dengeli olarak değerlendirme” kurumsal yönetimin hangi ilkesi ile açıklanabilir?

A) Hesap Verebilirlik
B) Sorumluluk
CEVAP C) Adil Yönetim
D) Şeffaflık
E) Katılım

------------------------------------------------------------------
4-
“Yönetimin işlevi ile sorumluluklarının açıklanması ve nesnel kararlar alındığının yönetim kurulları tarafından izlenmesi” kurumsal yönetimin hangi ilkesi ile açıklanabilir?

A) Adil Yönetim
B) Şeffaflık
C) Katılım
CEVAP D) Hesap Verebilirlik
E) Sorumluluk
------------------------------------------------------------------
5-
“Şirketin kanunlara ve toplumsal değerleri yansıtan düzenlemelere uygunluğunu güvence altına alma” kurumsal yönetimin hangi ilkesi ile açıklanabilir?

A) Katılım
CEVAP B) Sorumluluk
C) Şeffaflık
D) Hesap Verebilirlik
E) Adil Yönetim
------------------------------------------------------------------
6-
Aşağıdakilerden hangisi “Kurumsal Yönetimin” ilkelerinden biri değildir?A) Hesap Verebilirlik
B) Sorumluluk
C) Adil Yönetim
D) Katılım
CEVAP E) Merkeziyetçilik
------------------------------------------------------------------
7-
Yatırımcı İlişkileri Bölümü'nün başta bilgi alma ve inceleme hakkı olmak üzere pay sahipliği haklarının korunması ve kullanılmasının kolaylaştırılmasında etkin bir rol oynaması gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu durum hangi kurumsal yönetim ilkesiyle açıklanabilir?

A) Adil Yönetim
B) Performans
C) Katılım
CEVAPD) Şeffaflık
E) Sorumluluk

------------------------------------------------------------------
8-
Aşağıdakilerden hangisi “Yönetişimin” unsurlarından biri olamaz?CEVAP A) Hiyerarşik Yönetim
B) Açıklık
C) Kamuyu aydınlatma
D) Hesap Verebilirlik
E) Birlikte Yönetim

------------------------------------------------------------------
9-
Aşağıdakilerden hangisi veya hangileri proje analizinde yer alan faaliyet kavramı açısından doğrudur ?I) Proje ürünün üretilmesinde izlenecek her bir adım faaliyet olarak tanımlanır.

II) Faaliyet planlaması yapılırken, “Teknik Analiz” sonucunda elde edilen bilgi kullanılarak faaliyetlerin ortalama tamamlanma süresi, başlama ve bitiş zamanları dikkate alınır.

III) Faaliyetler proje şebeke yapısı içerisinde düğümler (serim) veya oklar halinde ifade edilebilir. Faaliyetin kodu, tamamlanma süresi, düğüm veya ok üzerinde ifade edilir.A) II ve III
B) I ve II
C) Yalnız I
CEVAP D) Hepsi
E) Yalnız II

------------------------------------------------------------------
10-
Yatırım projelerinin analizinde proje ürününün doğru şekilde pazarlanabilmesi amacıyla rekabet ortamına yönelik olarak aşağıdaki unsurların hangisinin veya hangilerinin araştırılmasında fayda bulunmaktadır.I) Rekabet ortamının mevcut dinamiği

II) Proje ürününe ilişkin pazar veya pazar bölümündeki mevcut rekabetin hangi şekilde meydana geldiği

III) Pazar veya Pazar bölümü bünyesindeki mevcut rekabeti koşullarını etkileyen parametrelerCEVAP A) Hepsi
B) Yalnız II
C) Yalnız I
D) I ve III
E) II ve III

------------------------------------------------------------------
11-
Aşağıdakilerden hangisi proje analizindeki kritik yolun belirlenmesi açısından doğru değildir ?A) Kritik yol üzerindeki faaliyetlerin tamamlanma zamanlarının toplamı, projenin en erken tamamlanma zamanının belirlenmesini sağlamaktadır.
B) Kritik yol, incelemeye konu şebekenin en uzun yolu olarak ifade edilebilir.
C) Kritik yol üzerindeki faaliyetler daima en fazla bir tane kritik yol oluşturulabilir.
CEVAP D) Kritik yol, yönlendirilmiş bir şebekedeki en uzun yol olarak da ifade edilebilir.
E) Kritik yol üzerindeki faaliyetlerin tamamlanma zamanlarının toplamı projenin minimal tamamlanma zamanıdır.
------------------------------------------------------------------
12-
Aşağıdaki ifadelerden hangisi veya hangileri yatırım projeleri analizi kapsamında dikkate alınan teknolojinin transfer edilebilmesine yönelik ara yüz özelliği taşımaktadır ?I) Doğrudan yabancı sermaye yatırımı

II) Ortak girişim grubu (Yerli ve yabancı girişimciler)

III) Teknoloji transferi lisans sözleşmesiA) I ve II
B) Yalnız II
C) II ve III
D) Hepsi
CEVAP E) Yalnız I
------------------------------------------------------------------
13-
Aşağıdaki ifadelerden hangisi veya hangileri yatırım projelerine ilişkin faaliyetler açısından söylenebilir?I) Projelerdeki alt faaliyetlerin tamamen birbirinden bağımsız olduğu düşünülmelidir.

II) Projedeki faaliyetler bir bütündür ve aynı amaca hizmet etmektedir.

III) Projedeki faaliyetlerin öncelik sıralaması ekonomik, teknik (mühendislik), teknolojik ve hukuki gereksinimler neticesinde yapılabilir.A) II ve III
B) I ve II
C) Yalnız I
CEVAP D) Yalnız II
E) Hepsi
------------------------------------------------------------------
14-
Aşağıdakilerden hangisi farklı yatırım projelerinin seçimine yönelik karar analizi kapsamında kullanılan temel yönetim bilimi teknikleri arasında yer almaz ?A) Minimaks Pişmanlık Kriteri
B) Hurwicz'in Eşdeğer İhtimal Kriteri
C) Maksimin Kriteri
D) Maksimaks Kriteri
CEVAP E) Minimin Kriteri
------------------------------------------------------------------
15-
Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nun ihracat istisnası uygulanabilmesine ilişkin olarak aşağıda yer alan ifadelerden hangisi yanlıştır?

CEVAP A) Malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına yurtiçinde teslimi
B) Malın gümrük bölgesinden çıkmış olması gerekmektedir
C) Teslim yurtdışındaki bir müşteriye yapılmış olmalıdır
D) İkametgâhı, işyeri ve kanuni iş merkezi yurtdışında olan alıcılar yurtdışındaki müşteri tabiri içinde sayılır
E) Yurtiçinde bulunan bir işletmenin yurtdışında bulunan şubesi yurtdışındaki müşteri tabiri içinde sayılır

------------------------------------------------------------------
16-
Vergiye tabi malların, vergiye tabi olan malların imali dışında her ne suretle olursa olsun kullanılması, sarfı, işletmeden çekilmesi veya işletme personeline ücret, prim, ikramiye, hediye, teberru gibi namlarla verilmesi ile mülkiyeti muhafaza kaydıyla yapılan satışlarda zilyetliğin devri, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca aşağıdakilerden hangisi ile ifade edilir?

A) Hizmet sayılan durum
CEVAP B) Teslim sayılan durum
C) Hizmet
D) Matrah
E) Hizmet ifası

------------------------------------------------------------------
17-
Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu uyarınca, hibe yoluyla veya herhangi bir şekilde olan ivazsız iktisaplar aşağıdaki hangi kavram ile ele alınmaktadır?

A) Vergi
B) İntikal
CEVAP C) İvazsız intikal
D) Veraset
E) Mal

------------------------------------------------------------------
18-
Katma Değer Vergisi Kanunu uyarınca üzerinden katma değer vergisi tutarının hesaplanacağı meblağa ne ad verilir?

A) Katma değer vergisi
B) Teslim
C) Vergi
D) Hizmet
CEVAP E) Matrah

------------------------------------------------------------------
19-
Türkiye Cumhuriyeti tabiiyetinde bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların herhangi bir suretle ivazsız bir tarzda bir gerçek şahıstan diğer bir gerçek şahsa intikali aşağıdaki vergi kanunlarından hangisi ile vergilendirilir?CEVAP A) Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu
B) Kurumlar Vergisi Kanunu
C) Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu
D) Gelir Vergisi Kanunu
E) Katma Değer Vergisi Kanunu

------------------------------------------------------------------
20-
A5C Anonim şirketi tarafından Mart 2015 döneminde başka bir şirkete yapılan mal teslim bedeli, katma değer vergisi hariç, 5.000 TL ve hizmet ifası da, katma değer vergisi hariç, 10.000 TL'dır. Mükellef kurumun bu döneme ilişkin olarak indirilecek katma değer vergisi tutarı 1.000 TL'dır. Mükellef kurum tarafından beyan edilecek ödenecek katma değer vergisi tutarı ne olacaktır?

(Söz konusu mal teslimi için katma değer vergisi oranı %8, söz konusu hizmet ifası için katma değer vergisi oranı ise %18 olarak dikkate alınacaktır.)

A) 2.200 TL
B) 1.800 TL
CEVAP C) 1.200 TL
D) 400 TL
E) 3.200 TL

------------------------------------------------------------------
21-
Aşağıdakilerden hangisi muhasebe bilgi sisteminin bir çıktısı değildir?

A) Satışların maliyeti tablosu
B) Gelir tablosu
C) Bilanço
D) Nakit akış tablosu
CEVAP E) Tekdüzen hesap planı

------------------------------------------------------------------
22-

Aşağıdakilerden hangisi muhasebe bilgi sistemine girdi olarak dahil edilebilecek bir işlem değildir?

A) Kredili olarak mal satılması
CEVAP B) İşletmeye personel alınması
C) KDV mahsubunun yapılması
D) Personel ücretlerinin ödenmesi
E) Personel ücretlerinin tahakkuk etmesi

------------------------------------------------------------------
23-
Aşağıdakilerden hangisi bilgilerin kullanıcılara iletilmesini ifade eden süreci vermektedir?

A) GirdiàSüreçlemeàÇıktıàGeribildirim
B) VeriàHaberleşme KanalıàBilgiàBilgi Kullanıcısı
C) GirdiàSüreçlemeàÇıktı
D) Veri kaynaklarıàBilgi
CEVAP E) Bilgi kaynağıàHaberleşme KanalıàBilgi Kullanıcısı

------------------------------------------------------------------
24-
Belli bir dönemde alış, satış ve üretim faaliyetlerine getirilen yeni sınırlar aşağıdakilerden hangisine örnek olarak verilebilir?

A) İletme
CEVAP B) Geribildirim
C) Hesaplama
D) Süreçleme
E) Veri toplama

------------------------------------------------------------------
25-
Belgelendirme işlemi bilgi işlem faaliyetlerinden hangisine bir örnek olabilir?

A) Sınıflandırma
B) Çoğaltma
CEVAP C) Kayıt
D) Toplama
E) Özetleme

------------------------------------------------------------------
26-

Aşağıdakilerden hangisi, hizmetlerin dokunulmaz olmasının getirdiği bir sonuçtur?

A) Müşterilerin üretim sürecinin parçası olması
CEVAP B) Hizmetlerin kolay bir şekilde formüle edilememesi
C) Farklı müşterilerin farklı beklentilerde olması
D) Verilen hizmetlerin kişiden kişiye değişiklik göstermesi
E) Hizmeti alan kişilerin farklı duygular içinde olması

------------------------------------------------------------------
27-

Aşağıdakilerden hangisi süreç içerisinde hizmetlere ilişkin tanımlar içinde yer almaz?

CEVAP A) Dokunabilir veya dokunulamaz olan her şeyin konu olması
B) Herhangi bir şeyin sahipliğiyle sonuçlanmayan
C) Ürünlere ek değer yükleyen üretim dışı faaliyetler olması
D) Fiziksel ürünlerin satışıyla birlikte sağlanan eylemler olması
E) Fiziksel kaynaklarla birlikte de düşünülebilmesi

------------------------------------------------------------------
28-
Gerçek yada potansiyel alıcıların oluşturduğu bir grup aşağıdakilerden hangisinin tanımıdır?

A) Bölümlenmiş Pazar
B) Hedef pazar
CEVAP C) Pazar
D) Tüketici
E) Farklılaştırılmamış pazar

------------------------------------------------------------------
29-

Aşağıdakilerden hangisi ekonomik çevre değişkenleri aşağıdakilerden hangisinin altında incelenir?

A) Dış ticaret düzenlemeleri
B) Devletin ekonomiye müdahalesi
C) Tüketim kalıpları
CEVAP D) Satın alma gücü
E) Yatırım teşvikleri

------------------------------------------------------------------
30-
Engelli işçi istihdam etme yükümlülüğünün belirlenmesinde gereken elli işçi ölçütünün hesabı ile ilgili olarak hangisi söylenemez?

A) Doğum izninde olan işçiler de işçi sayısının tespitinde hesaba katılır.
B) Deneme süresinde olan işçiler de işçi sayısının hesabında dikkate alınır.
C) Kısmi süreli iş sözleşmesine göre çalışanlar, çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışmaya dönüştürülür.
CEVAP D) Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiler hesaba katılmaz.
E) Aynı il sınırları içinde birden fazla işyeri bulunan işverenin bu kapsamda çalıştırmakla yükümlü olduğu işçi sayısı, toplam işçi sayısına göre hesaplanır.

------------------------------------------------------------------
31-
Borçlanma talebinde bulunan sigortalı ya da hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazanç üzerinden ödenecek primin oranı nedir?

CEVAP A) % 32
B) %7,5
C) %20
D) %12
E) %12,5

------------------------------------------------------------------
32-
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturma zorunluluğunun doğması için işyerinde yürütülen iş en az kaç ay sürecek olmalıdır?

A) Beş ay
B) Dört ay
C) İki ay
D) Bir ay
CEVAP E) Altı ay

------------------------------------------------------------------
33-
İş Kanununa göre haftalık normal çalışma süresi azami kaç saattir?

A) Kırk iki
B) Otuz sekiz
C) Otuz beş
CEVAP D) Kırk beş
E) Kırk

------------------------------------------------------------------
34-

Grup Toplamına Göre

Genel Toplama Göre

Banka Kredileri

% 10

% 2

Çıkarılmış Tahviller

% 40

% 8

Borç Senetleri

% 3

% 1

Alınan Sipariş Avansları

% 37

% 7Yukarıda uzun vadeli yabancı kaynakları ile ilgili dikey yüzdeleri verilen işletme hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

A) İşletme mal alışlarında uzun vadeli senetleri fazla kullanmamaktadır.
CEVAP B) İşletmenin gelecek dönemlerde satış performansının düşük olması beklenmektedir.
C) Banka kredilerinin varlık finansmanındaki ağırlığı fazla değildir.
D) İşletme borçlanma aracı olarak uzun vadeli finansman bonolarını tercih etmektedir.
E) İşletme uzun vadeli finansman kaynağı olarak mali borçları kullanmaktadır.

------------------------------------------------------------------
35-
I) Fon Akış Tablosu

II) Bilanço

III) Nakit Akış Tablosu

IV) Net İşletme Sermayesi Değişim Tablosu

V) Satışların Maliyeti TablosuYukarıda verilen finansal tablolardan hangisi / hangileri fon kavramının farklı tanımlamalarına göre düzenlenmektedir?

A) III – IV – V
B) I – IV – V
C) Sadece I
D) Sadece II
CEVAP E) I – III – IV

------------------------------------------------------------------
36-
Asit test oranı ile nakit oranı arasındaki farkın yüksek olduğu bir işletme hakkında aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A) İşletmenin tahsilat sorunu yaşaması durumunda likiditesi bu durumdan etkilenmez.
CEVAP B) İşletmenin yüksek stok seviyesine sahiptir.
C) İşletme ağırlıklı olarak uzun vadeli finansman tercih etmektedir.
D) İşletme menkul kıymet yatırımı yapmamaktadır.
E) İşletmenin ticari alacakları dönen varlıklar içerisinde önemli bir ağırlığı sahiptir.

------------------------------------------------------------------
37-
Nakit akış tablosu ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) İşletmenin borç ödeme gücü hakkında bilgi sağlar.
B) İşletmenin gerçekleştirdiği satışların ne kadarlık kısmının nakit gerçekleştiği hakkında bilgi sağlar.
C) Diğer finansal tablolar gibi tahakkuk esasına göre düzenlenmiştir.
CEVAP D) İşletmenin net aktiflerindeki değişim hakkında bilgi sağlar.
E) İşletmenin nakit akışlarının zamanlaması hakkında bilgi sağlar.

------------------------------------------------------------------
38-
Aşağıdakilerden hangisi Uluslararası Bağımsız Denetim ve Güvence Denetimi Standartları Kurulu'nun (IAASB) yayımladığı standartlardan değildir?

A) Uluslararası Güvence Denetimi Standartları
B) Uluslararası Sınırlı Bağımsız Denetim Standartları
C) Uluslararası Muhasebe Standartları
D) Uluslararası Bağımsız Denetim Standartları
CEVAP E) Uluslararası Kalite Kontrol Standartları

------------------------------------------------------------------
39-
Bağımsız denetçi ile müşteri yönetimi arasındaki denetim ilişkisinde yönetime düşen sorumluluklar vardır. Yönetimin anladığı ve üstlendiği varsayılan (denetimin ön kabulü) bu sorumluluklar arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur?

A) Denetçinin denetim noktalarına ulaşımını sağlama sorumluluğu
CEVAP B) Denetçiyi gerekli müşteri çalışanlarıyla görüştürme sorumluluğu
C) Şirketin iç kontrol sistemini kurma ve yürütme sorumluluğu
D) Finansal tabloların ilgili finansal raporlama standartlarına uygun olarak hazırlama sorumluluğu
E) Denetçinin ihtiyaç duyacağı bilgilere erişim sağlama sorumluluğu

------------------------------------------------------------------
40-
Anonim şirketlerin yıllık finansal tablolarının Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde denetiminde aşağıdaki standartlardan hangisi uygulanır?

A) İlgili Hizmet Standartları
B) Güvence Denetimi Standartları
C) Sınırlı Bağımsız Denetim Standartları
D) İç Denetim Standartları
CEVAP E) Bağımsız Denetim Standartları

------------------------------------------------------------------
41-
Finansal ve finansal olmayan veriler arasındaki anlamlı ilişkilerin analiz edilmesi yoluyla, finansal bilgilerin değerlendirilmesini ifade eden denetim prosedürü aşağıdakilerden hangisidir?

A) İnceleme
B) Sorgulama
CEVAP C) Analitik prosedür
D) Yeniden uygulama
E) Yeniden hesaplama

------------------------------------------------------------------
42-
Aşağıdakilerden hangisi sipariş maliyet sisteminin ilkelerinden biri değildir?

A) Genel üretim giderlerinin tamamı, üretimi en son tamamlanan siparişin maliyetine yüklenir.
B) Her bir sipariş emri için, ayrı bir sipariş maliyet kartı açılır.
C) Üretimi tamamlanan siparişler, mamul stokları hesabına borç, yarı mamuller-üretim hesabına alacak kaydedilir.
D) Direkt ilk madde ve malzeme giderleri ile direkt işçilik giderleri her bir sipariş için ayrı ayrı izlenir.
CEVAP E) Genel üretim giderlerinin siparişlere yüklenmesi genel üretim giderleri yükleme oranına göre yapılır.

------------------------------------------------------------------
43-
Toplam değişken maliyetleri 60.000 TL ve katkı oranı %40 olan bir işletmenin toplam net satışları ne kadardır?

A) 24.000 TL.
B) 120.000 TL.
CEVAP C) 150.000 TL.
D) 100.000 TL.
E) 90.000 TL.

------------------------------------------------------------------
44-
Direkt ilk madde ve malzeme, direkt işçilik ve değişken genel üretim giderlerinin üretilen mamullere yüklenmesi esasına dayanan maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

CEVAP A) Değişken maliyet sistemi
B) Asal maliyet sistemi
C) Sabit maliyet sistemi
D) Tam maliyet sistemi
E) Sipariş maliyet sistemi
------------------------------------------------------------------
45-
Aşağıdaki maliyet sistemlerinden hangileri üretim maliyetinin kapsamını belirler?

CEVAP A) Normal maliyet sistemi - Tam maliyet sistemi
B) Tam maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
C) Standart maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
D) Fiili maliyet sistemi - Standart maliyet sistemi
E) Sipariş maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
1

teos euse susev4 - 06. değerlendirme testi-teos 6. bölüm soru ve cevapları

cayisallama cayisallama
1-Yatırımcı İlişkileri Bölümü'nün başta bilgi alma ve inceleme hakkı olmak üzere pay sahipliği haklarının korunması ve kullanılmasının kolaylaştırılmasında etkin bir rol oynaması gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu durum hangi kurumsal yönetim ilkesiyle açıklanabilir?

cevap A) Şeffaflık
B) Sorumluluk
C) Performans
D) Katılım
E) Adil Yönetim
//////////////////////////////////////////////////////
2-Aşağıdakilerden hangisi “Kurumsal Yönetime İlişkin” düzenleme yapılan konulardan biri değildir?
a-Pay Sahipleri
b-Kamuya Aydınlatma ve Şeffaflık
cevap c-Yatırım Performansı
d-Menfaat Sahipleri
e-Yönetim Kurulu

////////////////////////////////////////////////////
3-Türkiye'de Kurumsal Yönetime ilişkin yasal çerçeveyi belirleyen organ aşağıdakilerden hangisidir?
A) Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
B) Hazine Müsteşarlığı
C) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
D) Rekabet Kurumu
cevapE) Sermaye Piyasası Kurulu

//////////////////////////////////////////////////////
4-Aşağıdakilerden hangisi “Yönetişimin” unsurlarından biri olamaz?
A) Hesap Verebilirlik
B) Birlikte Yönetim
cevap C) Hiyerarşik Yönetim
D) Kamuyu aydınlatma
E) Açıklık

////////////////////////////////////////////////////
5-Anonim şirketlerin yıllık finansal tablolarının Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde denetiminde aşağıdaki standartlardan hangisi uygulanır?

A) İç Denetim Standartları
B) İlgili Hizmet Standartları
C) Güvence Denetimi Standartları
cevap D) Bağımsız Denetim Standartları
E) Sınırlı Bağımsız Denetim Standartları

//////////////////////////////////////////////////////
6-Finansal ve finansal olmayan veriler arasındaki anlamlı ilişkilerin analiz edilmesi yoluyla, finansal bilgilerin değerlendirilmesini ifade eden denetim prosedürü aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sorgulama
B) Yeniden hesaplama
C) Yeniden uygulama
cevap D) Analitik prosedür
E) İnceleme

////////////////////////////////////////////////////
7-Aşağıdakilerden hangisi, denetçinin nihai amacına ulaşması için Bağımsız Denetim Standardı 200'de öngörülen hususlardan biri değildir?

cevap A) Denetimi zamanında tamamlamak
B) Denetimi denetim standartları çerçevesinde gerçekleştirmek
C) Mesleki etik kurallara uymak
D) Yeterli ve uygun denetim kanıtı toplamak
E) Mesleki şüpheci bir tutum içinde olmak

//////////////////////////////////////////////////////
8-Aşağıdakilerden hangisi, denetçinin nihai amacına ulaşması için Bağımsız Denetim Standardı'nda öngörülmüş denetim sürecinin aşamalarından biri değildir?

A) Müşteri işletmenin ve çevresinin tanınması
B) Ulaşılan görüşün raporlanması
C) Önemli yanlışlık risklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi
cevap D) Denetim raporunun ilan edilmesi
E) Değerlendirilmiş risklere karşılık veren prosedürlerin uygulanması


////////////////////////////////////////////////////
9-Risk yönetimi sürecinde aşağıdakilerden hangisi gerçekleşir?

A) Riskli varlığın ortaya çıkardığı sonuç beklenir sonra söz konusu kayba karşı eylem planı hazırlanır.
B) Risk tanımlanmadan riskli olduğu farz edilen varlık satılır.
C) Risk tanımlanması beklemeden riskli varlığın etkisini sıfırlamak için gerekli hazırlıklar yapılır.
D) Risk tanımlanmadan riskli olduğu farz edilen varlık alınır.
cevap E) Riske maruz varlık belirlenerek riskin minimize edilmesine yönelik tedbirler alınır.

//////////////////////////////////////////////////////

10-Aşağıdakilerden hangisi başlıca Türev araçları arasındadır?

A) Opsiyon
cevap B) Eurobond
C) Hazine Bonosu
D) Repo
E) Tahvil

////////////////////////////////////////////////////
11-Bankanın performans analizi yapılırken hangi yöntem bir fikir vermez?

A) Gelir tablosuna başvurulur.
B) CAMELS hesaplanarak bankanın performansı sektördeki diğer bankaların durumu ile karşılaştırılır.
cevap C) Performans için yılsonu bilançosuna bakılır; diğer ölçütlere bakmak yersizdir.
D) ROE hesaplanır.
E) ROA hesaplanır.


//////////////////////////////////////////////////////
12-Aşağıdakilerden hangisi gayri nakdi kredi arasında değildir?

A) Teminat mektubu
B) Akreditif
cevap C) Tüketici Kredisi
D) Referans Mektubu
E) Kabul/Aval


////////////////////////////////////////////////////
13-ABC Üretim İşletmesi'nin ürettiği mamulün birim satış fiyatı 20 TL, birim değişken maliyeti 9 TL ve yıllık toplam sabit maliyeti 200.000 TL'dir.
Bu bilgilere göre, işletmenin katkı payı ne kadardır?

A) 14 TL.
cevap B) 20 TL.
C) 11 TL.
D) 10 TL.
E) 9 TL.


//////////////////////////////////////////////////////
14-Belli bir zaman aralığında üretim hacmindeki değişmeye karşın toplam olarak sabit kalan fakat birim başına değişen maliyetlere ne ad verilir?

cevap A) Sabit maliyet
B) Direkt maliyet
C) Endirekt maliyet
D) Değişken maliyet
E) Yarı değişken maliyet

////////////////////////////////////////////////////

15-Aşağıdaki maliyet sistemlerinden hangileri üretim maliyetinin kapsamını belirler?

A) Sipariş maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
cevap B) Normal maliyet sistemi - Tam maliyet sistemi
C) Standart maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
D) Fiili maliyet sistemi - Standart maliyet sistemi
E) Tam maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi

//////////////////////////////////////////////////////
16-Aşağıdaki maliyet sistemlerinden hangileri kullanılan üretim tekniğine göre ortaya çıkan sistemlerdir?

A) Değişken maliyet sistemi - Tam maliyet sistemi
B) Normal maliyet sistemi - Değişken maliyet sistemi
C) Fiili maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
cevap D) Sipariş maliyet sistemi - Safha (evre) maliyet sistemi
E) Değişken maliyet sistemi - Sipariş maliyet sistemi

////////////////////////////////////////////////////
17-Bir projenin ekonomik ömrü içinde sağlayacağı toplam kar tutarını, projenin gerektirdiği toplam yatırım tutarına oranlanması ile aşağıdakilerden hangisi elde edilir?

cevap A) Yatırım kârlılığı yöntemi
B) Sermaye kârlılığı yöntemi
C) Özkaynak kârlılığı yöntemi
D) Kârlılık endeksi yöntemi
E) Fayda/maliyet yöntemi


//////////////////////////////////////////////////////
18-Aşağıdakilerden hangisi finansal yöneticinin temel karar alanlarından birisidir?

A) Stok Yönetimi Kararları
cevap B) Kâr Dağıtımı Kararları
C) Satış Politikası Kararları
D) Sermaye Azaltımı Kararları
E) Sermaye Artırımı Kararları

////////////////////////////////////////////////////
19-Aşağıdakilerden hangisi finansal yöneticinin temel karar alanlarından birisidir?

A) Büyüme Kararları
cevap B) Finansman Kararları
C) Bütçeleme Kararları
D) Nakit Yönetimi Kararları
E) Sermaye Artırımı Kararları


//////////////////////////////////////////////////////
20-Aşağıdakilerden hangisi finansal yöneticinin temel karar alanlarındandır?

I. Yatırım Kararları

II. Finansman Kararları

III. Kâr Dağıtımı Kararları

A) I. ve III.
B) I. ve II.
C) Yalnızca II
D) II. ve III.
cevap E) I., II. ve III.

////////////////////////////////////////////////////
21-Aşağıdakilerden hangisi Vergi Usul Kanununa göre tasdike tabi defterler arasında yer almaz?

A) Envanter Defteri
cevap B) Defter-i Kebir
C) Serbest Meslek Kazanç Defteri
D) Yevmiye Defteri
E) İşletme Defteri

//////////////////////////////////////////////////////
22-Vergi Usul Kanununa göre aşağıdakilerden hangisinin defter tutma yükümlülüğü bulunmamaktadır?

cevap A) Gerçek Usulde Vergi Mükellefi Olmayan Çiftçiler
B) Ticaret ve Sanat Erbabı
C) Serbest Meslek Erbabı.
D) Ticaret Şirketleri
E) Dernek ve Vakıflara ait İktisadi İşletmeler

////////////////////////////////////////////////////
23-Aşağıdaki Bilgilerden hangisinin Faturada bulunması zorunlu değildir ?

A) Müşterinin Adı Soyadı , varsa Ticaret Ünvanı.
B) Seri ve Sıra Numarası.
cevap C) Ödeme vadesi.
D) Faturayı Düzenleyenin Adı ve Soyadı, varsa Ticaret Ünvanı.
E) Faturanın düzenlenme tarihi.
//////////////////////////////////////////////////////
24-Sevk İrsaliyesi İle ilgili olarak aşağıdaki ifadelerin hangisi yanlıştır?

A) Sevk İrsaliyesinin en az 3 (üç) (bir asıl iki örnek) nüsha olarak düzenlenmesi zorunludur.
cevap B) Sevk İrsaliyesine fiyat ve tutar yazılması bir zorunluluktur.
C) Sevk İrsaliyesinde malın kime gönderileceği bilgisinin yer alması zorunludur.
D) Sevk İrsaliyesinde malın nereye teslim edileceğine ilişkin bilgi bulunması zorunludur.
E) Malın sevki sırasında mal hareketinin mutlaka sevk irsaliyesine bağlanması mecburidir.

////////////////////////////////////////////////////
25-Aşağıdakilerden hangisi endirekt malzeme giderlerine bir örnektir?

A) Mobilya üretiminde kullanılan kereste
cevap B) Elbise üretiminde kullanılan dikiş ipliği
C) Makine tamirinde kullanılan yedek parça
D) İplik üretiminde kullanılan yün
E) Cam üretiminde kullanılan kum

//////////////////////////////////////////////////////
26-Bir üretim tesisinin üretimde hiç bir aksama olmaması durumunda ulaşabileceği en yüksek kapasite aşağıdakilerden hangisidir?

A) Satış kapasitesi
B) Pratik kapasite
C) Olağan kapasite
cevap D) Teorik kapasite
E) Beklenen kapasite

////////////////////////////////////////////////////
27-Aşağıdakilerden hangisi Repo için her zaman doğrudur?

cevap A) Reponun arkasında her zaman referans bir menkul kıymet vardır.
B) Reponun geri ödeme tarihi belli değildir.
C) Vade sonunda ödenecek menkul kıymetin fiyatı belli değildir.
D) Bankanın verdiği Repo makbuzu devlet garantisindedir.
E) Repoya bağlı menkul kıymetin vade sonunda geri satılması mümkün değildir.

//////////////////////////////////////////////////////
28-1980 sonrası bankacılık sektöründeki yaşanan krizlerin en önemli nedenlerinden biri aşağıdakilerden hangisidir?

A) Tüketimin artması
B) Mevduatlardaki artış
cevap C) Kredi daralması
D) Kredi genişlemesi
E) Konut satışlarındaki patlama

////////////////////////////////////////////////////
29-Giderler işletme fonksiyonlarına göre sınıflandırıldığında aşağıdakilerden hangisi bu sınıflandırma içerisinde yer almaz?

A) Araştırma ve geliştirme giderleri
B) Üretim giderleri
C) Finansman giderleri
D) Genel yönetim giderleri
cevap E) Dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler

//////////////////////////////////////////////////////
30-Sabit ve değişken olmasına bakılmaksızın üretimle ilgili tüm giderlerin üretilen mamullerin maliyetine yüklendiği maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

cevap A) Tam maliyet sistemi
B) Tahmini maliyet sistemi
C) Fiili maliyet sistemi
D) Normal maliyet sistemi
E) Değişken maliyet sistemi

////////////////////////////////////////////////////
31-Seri (yığın) üretim tekniğine sahip bir işletmede, bu teknikle uyumlu olarak kullanılması uygun olan maliyet sistemi aşağıdakilerden hangisidir?

A) Normal maliyet sistemi
B) Sipariş maliyet sistemi
C) Standart maliyet sistemi
cevap D) Safha (evre) maliyet sistemi
E) Değişken maliyet sistemi
//////////////////////////////////////////////////////
32-Belli bir zaman aralığında üretim hacmindeki değişmeye karşın toplam olarak sabit kalan fakat birim başına değişen maliyetlere ne ad verilir?

cevap A) Sabit maliyet
B) Direkt maliyet
C) Endirekt maliyet
D) Değişken maliyet
E) Yarı değişken maliyet

////////////////////////////////////////////////////
33-Bugün 2.000 TL'yi %10 faiz oranı üzerinden; birer yıllık vadelerle 3 yıl boyunca bankaya yatırırsak üçüncü yılın sonunda banka hesabımızın tutarı kaç TL olur?

A) 2.526 TL
cevap B) 2.662 TL
C) 2.256 TL
D) 2.265 TL
E) 2.652 TL
//////////////////////////////////////////////////////
34-Aşağıdaki bilgilerden hangisi doğrudur?

cevap A) Fatura; işi yapan veya malı satan tüccar tarafından düzlenir.
B) Fatura; malın sevk tarihinden itibaren en geç 10 (on) gün içerisinde düzenlenir.
C) İrsaliyeli fatura düzenlenmesi halinde de ayrıca sevk irsaliyesinin düzenlenmesi zorunludur.
D) Fatura düzenlemek zorunda olanların nihai tüketicilere yaptıkları satışlarla ilgili olarak düzenledikleri faturalarda; müşterinin adı ve soyadı ile birlikte bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur.
E) Faturanın en az bir asıl üç nüsha düzenlenmesi zorunludur.

////////////////////////////////////////////////////
35-Aşağıdakilerden hangisi işletmenin gelecekte gelir elde etmek amacıyla kullanacağı varlıklarını ifade etmek için kullanılır?

A) Tükenmiş maliyet
B) Gider
cevap C) Aktifleştirilmiş gider
D) Hasılat
E) Gelir
//////////////////////////////////////////////////////
36-Aşağıdakilerden hangisi Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi mükellefi değildir?

A) Gerçek kişi A
B) Serbest meslek erbabı C
C) Adi şirket ortağı gerçek kişi B
D) Gayrimenkul sermaye iradı sahibi Bay A
cevap E) Limited şirket

////////////////////////////////////////////////////
37-Zirai işletme hesabı esasına göre zirai faaliyetle iştigal eden bir mükellef açısından Gelir Vergisi Kanunu açısından aşağıdaki veriler ışığında beyan edilecek gelir ne kadar olacaktır?

*Hasılat 30.000 TL

*Hesap dönemi başı mahsul değeri 10.000 TL

*Ödenen gider 10.000 TL

*Borçlanılan gider 5.000 TL

*Hesap dönemi sonu mahsul değeri 3.000 TL

A) 17.000 TL
B) 20.000 TL
C) 15.000 TL
cevap D) 8.000 TL
E) 13.000 TL

//////////////////////////////////////////////////////
37-Türk Ticaret Kanununa göre birden çok kişinin paylı mülkiyet şeklinde malik oldukları bir gemiyi, menfaat sağlamak amacıyla aralarında yapmış oldukları sözleşme gereğince, hepsi adına ve hesabına suda kullanmaları hâlinde ortaya çıkan ve tüzel kişiliği bulunmayan hukuki yapıya ne ad verilir?A) Adi şirket
cevap B) Donatma iştiraki
C) Paylı mülkiyet işletmesi
D) Elbirliğiyle mülkiyet işletmesi
E) Ortak girişim

////////////////////////////////////////////////////
38-6102 sayılı TTK'da aşağıdakilerden hangisinin haksız rekabet nedeniyle dava açma hakkı düzenlenmemiştir?

A) Borsalar
B) Esnaf odaları
C) Müşteriler
cevap D) İşletmede çalışan işçiler
E) Sanayi odaları

//////////////////////////////////////////////////////
39-Aşağıdakilerden hangisi ticari defterlerin mahkemeye teslimi ile ibrazı arasındaki farkı açıklamaktadır?A) İbrazın sadece miras ve şirket tasfiyesine ilişkin uyuşmazlıklarda mümkün olması.
B) Defterlerin ibrazının ancak kanunda öngörülen belirli hallerde mümkün olması.
C) Mahkemenin defterlerin ibrazını resen isteyememesi.
cevap D) Teslim halinde defterlerin her tarafının mahkeme ve ilgililer tarafından incelenmesi mümkünken, ibraz halinde defterlerin ancak anlaşmazlıkla ilgili olan kısmının incelenebilmesi.
E) Teslimin sadece tutulması ihtiyari olan defterlerde mümkün olması.

////////////////////////////////////////////////////
40-Türk Ticaret Kanununa göre genel ifadesiyle taşıyanın taşıtana deniz yolu ile bir yük taşımayı; taşıtanın da bu taşıma karşılığında ona ücret ödemeyi taahhüt ettiği sözleşme aşağıdakilerden hangisidir?

A) Konişmento sözleşmesi
B) Gemi kirası sözleşmesi
C) Gemi yükü sözleşmesi
D) Taşıma sözleşmesi
cevap E) Navlun sözleşmesi

//////////////////////////////////////////////////////
41-Aşağıdakilerden hangisi yatırım proje analizinde kullanılan temel finansal değerlendirme yaklaşımları arasında bulunmaz ?A) Karlılık endeksi yaklaşımı
B) İç karlılık oranı yöntemi
Cevap c) Fiyat kazanç değeri yaklaşımı
D) Net bugünkü değer yöntemi
E) Geri ödeme süresi yöntemi

////////////////////////////////////////////////////
42-Aşağıdakilerden hangisi veya hangileri yatırım projeleri açısından optimal kapasitenin seçiminde gerçekleştirilmesi gereken hususlar arasındadır ?I) Proje ürünün maliyet fonksiyonunun tespiti

II) Alternatif kısa dönemli kapasitelerin belirlenmesi

III) Ölçeğe göre getiri veya ölçek ekonomisinin hesaplanmasıA) I ve II
B) Yalnız II
C) Yalnız I
D) II ve III
cevap E) Hepsi


//////////////////////////////////////////////////////
43-Türkiye Denetim Standartları hangi kurum tarafından yayımlanır?

A) Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu
B) TÜRMOB
cevap C) Kamu Gözetimi muhasebe ve denetim standartları kurumu
D) Türkiye muhasebe standartları kurumu
E) Sermaye piyasası kurulu

////////////////////////////////////////////////////

44-Aşağıdakilerden hangisi muhasebenin temel kavramlarından biri değildir?

A) İşletmenin sürekliliği
B) Parayla ölçülme
cevap C) Doğrulanabilirlik
D) Kişilik
E) Sosyal sorumluluk
//////////////////////////////////////////////////////
Finansal tabloların hazırlanmasında ve sunulmasında işletmeler tarafından kullanılan ilkeler, esaslar, gelenekler, kurallar ve uygulamaların önemli olanlarının açıklanması gereği aşağıdakilerden hangisidir?

A) Finansal tablo dipnotlarının açıklanması
B) Özkaynak değişim tablosunun açıklanması
C) Finansal tabloların açıklanması
D) Nakit akış tablosunun açıklanması
cevap E) Muhasebe politikalarının açıklanması

////////////////////////////////////////////////////
45-Bilanço esasına göre defter tutan gerçek ve tüzel kişilerin uygulayacakları muhasebe usul ve esasları nerede düzenlenir?

A) Gelir vergisi tebliği
B) Kurumlar vergisi tebliği
cevap C) Muhasebe Sistemi uygulama genel tebliği
D) Sermaye piyasası kurulu tebliğleri
E) Türkiye muhasebe standartları
0
1 /