duyurular

smmm yeterlilik sınavlarına ilişkin öneri ve taktikler ile sınavlara gireceklere başarı di

cayisallama cayisallama
Öncelikle, 03.12.2016 Cumartesi (yarın) SMMM yeterlilik sınavlarına girecek olan tüm aday meslektaşlarımıza ve arkadaşlara sonsuz başarılar dilerim. Daha önce bu sınavlara girmiş biri olarak belki birkaç faydalı öneri ve taktiğim olabilir:

1- Finansal Muhasebe sınavı esnasında nasıl olsa 3 saatim var, zaman çok demeyin. Zaman çabuk geçer bu sınavda. Sadece yevmiye kayıtlarını yapmayın, olabildiğince ilerleyin. Kapanış kayıtlarını yapmayı unutmayın. En son bilançoyu da düzenleyin. Parçalı puan da olsa puan her zaman puandır.

2- Finansal Tablolar Analizi sınavında hesaplamaları yaptıktan sonra az yorum yazarak bırakmayın. Hesaplamalar kadar ayrıntılı yorumlar da önemli. Ancak çok fazla yorum yazarken arada yanlış ve bir çuval inciri berbat edecek yorumlar da sunmayın. Zira, kısmen puan alacakken bu hatalı yorumlar yüzünden üzeri toptan çizilip sıfır puan alabilirsiniz.

3- Vergi Hukuku'nda sözel konu çok ve bu sınavın kapsamı epey geniş. Ancak mutlaka uygulama sorusuna da önem verin ve mutlaka üzerinde çalışıp dokunun. Boş bırakmayın. Bence Vergi Hukuku'nda uygulama sorusunu yapmadan geçmek oldukça güç.

4- Geçmiş yıl ve dönemlerde çıkan sorulara mutlaka bakın. Eğer sınav kapsamında olup belirli bir süredir çıkmamış bir konu varsa bunun çıkma ihtimali yüksektir. Ancak diğer konulara çalışmayıp sadece bunlara çalışayım demeyin. Asla bu soru çıkmaz demeyin.

5- Sayısal sınavlarda sözel, sözel sınavlarda ise sayısal soru sorulmaz demeyin. Sınav kapsamında ise çıkabilir ve bu riske girmeyin. Bazen 5-10 puan bile o dersten geçme/kalma durumunuzu belirleyecektir.

6- Geçmiş yıl ve dönemlerden daha zor bir sınavla karşılaşırsanız, sınav başladıktan sonra çoğu kişinin sınıfı terk ettiğini ve sınıfın boşaldığını göreceksiniz. Siz bu hataya düşmeyin. Zor bir sınav olsa da pes etmeyerek sınavın sonuna kadar sınıfta kalın. Unutmayın ki kağıtları okuyan hocalar bu gibi herkesin döküldüğü durumlarda genelde geçirme eğiliminde olacaklardır. Örneğin notunuz 40 ise, 50'ye tamamlanma durumu bile olabilir.

7- Geçmiş yıl ve dönemlerden daha kolay bir sınavla karşılaşırsanız, mümkün olduğunca hatasız ve mükemmel bir iş çıkarmaya gayret edin. Zira, bu gibi durumlarda hocalar not enflasyonunun önüne geçmek için küçük ayrıntılardan bile puan kırabilir.

8- Soruları cevaplarken cevap kağıdınızı kimlerin okuduğunu unutmayın. Akademisyenler = Üniversitedeki hocalar. O nedenle sokak ağzıyla ve normal sektör muhasebecisi ağzıyla yazmayın. Akademik dil kullanmaya özen gösterin. Örneğin ben bunun çok faydasını gördüm. Belki kendim de akademisyen olduğum için nasıl yazarsam puan alırım ve nasıl yazarsam puan alamam az çok zihnimde kurgulayabiliyordum.

9- Ne olursa olsun, hangi durumla karşılaşırsanız karşılaşın, asla moralinizi ve sakinliğinizi bozmayın. Geçmek için her zaman bir umut ve ışık vardır. Örneğin, ben Maliyet Muhasebesi sınavına girdiğimde soruları ilk gördüğümde kolay ve geçerim diye düşünmüştüm. Ancak hemen sonrasında hesap makinemi unuttuğumu fark ettim. Yine de sınav sonuna kadar elimden geleni son dakikaya kadar yaptım ve hesaplamaları kafamda + kağıda yazarak gerçekleştirdim. Sonunda geçmiştim. Ancak eğer moralimi ve umudumu kaybetseydim o gün zaten herşey o anda biterdi. Bu hataya düşmeyin.

10- SMMM Yeterlilik sınavlarında her sınav sonrası aralar veriliyor. Bu araları da değerlendirin. Ancak bence baştan tüm kitap ve notlara bakma stratejisi yerine, sadece bu aralara sığacak özet + kilit notlara bakın.

11- Eğer bir sınavda tam olarak bilmediğiniz ve hakkıyla cevaplayamayacağınız bir soru gelirse, diğer derslerde bildiklerinizi de devreye sokarak cevaplamaya çalışın. Bir başka ifadeyle, dersler arasında bağlantı kurarak cevap verebilirsiniz. Bir başka derste bildiğiniz, ancak bu ders ve sınavın sorusuyla bağlantı olan bilgiyi yazarak puan almanız mümkün. Daha önce de belirttiğim gibi, puan her zaman puandır.

12- Sınavdan önce mutlaka sınava giriş belgeniz, kaleminiz, silginiz, hesap makineniz, kimliğiniz...vs. yanınızda mı kontrol edin. Ayrıca elinizdeki malzemeleri de çeşitlendirmeniz iyi olur. Örneğin iki tane güneş enerjisiyle yada pille çalışan hesap makinesi almak yerine, bir pille ve bir güneş enerjisiyle çalışan hesap makinesi bulundurun.

Not: Bu öneri ve taktikler sadece benin gibi sınırlı zamanı olan ve hiçbir sınava aylar, yıllar öncesinden çalışamayan kişilere yönelik öneri ve taktiklerdir. Siz siz olun, beni kendinize örnek almayın. Önceden planlı, programlı çalışın :)

kaynak
0