hindi

axit
İngilizce'de hindi "turkey", yani "Türk kuşu" demektir. Türkçe'de hindi "hindi" yani "Hint kuşu" demektir. Hintçe'de hindi "peru pakshee" yani "Peru kuşu" demektir.

yeni askerlik sistemi

mödo
::KALICI BEDELLİ ASKERLİK VE YENİ ASKERLİK SİSTEMİ::

"Yeni sistemde lisans ve lisans üstü için ordumuzun ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için yeni bir adım atıyoruz. İhtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere iki aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek."

Lise ve altı mezunlar için, 6 ay artı 6 aylık bir askerlik uygulaması getirileceğini aktaran Erdoğan, "Bir aylık eğitimini tamamlayıp 5 aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar." dedi.

Erdoğan, bedelli askerlik konusunda da, "Bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getiriyoruz." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İkide bir çıkacak mı çıkmayacak mı böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecekler." bilgisini paylaştı.

kıl çadır

godo
Kıl çadır
İlmek ilmek örülen ipliklerin dokunmasıyla elde edilen kıl çadır ürünleri, farklı üretim özelliğine sahip bir şekilde üretilebilmektedir. Kanat olarak tabir edilen kıldan örülme parçaların bir araya gelmesiyle üretilmiş olan kıl çadırları, hem kültürel bir ürün olarak hem de geleneksel bir özelliğe sahip olarak üretilmektedir. Bundan dolayı kafe ve benzeri işletmelerde sıklıkla tercih edilmektedir.