bitcoin

aquila
herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. bir nevi elektronik paradır. elle dokunmazsınız ama paraya çevirebilirsiniz. çok yüksek bir kuru vardır. 1 btc= 1450 tl gibi bir fiyatı vardır.
geleceğin para birimi olduğu için kimse elindeki bitcoinleri satmıyor bu nedenle de yükseldikçe yükseliyor.
şuan için 10 btc sahibiyim ama kurundan fazla vermek isteyip de satın almak isteyen var nitekim yeni btc bile alamıyorum 8 aydır beklemedeyim.
eğer olanağınız varsa mutlaka alın çünkü inanılmaz derecede yükseliyor.
Rıhtım
Bitcoin, ABD'de vadeli işlemlere açıldı. Yani dolar eur ve enerjide vs. ileriye dönük fiyat sabitleme işlemi Bitcoin için de başladı. Bu (duruma göre) bitcoin'i güçlendirir.

Çok büyük pazar olmamasına rağmen Endonezya tüm kripto paralı işlemleri yasakladı. (zayıf yön)
Dünyanın en büyük online oyun ürünleri sitesi bitcoin'i alım satımda kullandırmayı sonlandırdı. Yani para gibi kullanıldığı tek yerde de sonlandırıldı. (zayıf yön)
İşlem süresi ve transfer maliyetleri çok arttı.(zayıf yön)
Bitcoin hırsızlığı artıyor. online olduğu için para nerde kimse takip edemiyor.

Dolayısıyla ortada bir balon var. Giderek büyüyor. patlamazsa büyümesini izlemek çok karlı ve heyecanlı. http://www.businessht.com.tr/teknoloji/video/bitcoin-yukseliyor-riskleri-artiyor/347145
Rıhtım
yapılan madencilik (bilgisayar ile sanal para arama) ile yılda 3.5 milyon evin elektrik ihtiyacı kadar enerji sarfiyatına sebep olan para birimi ya da finansal araç
40haraminin41incisi
konu hakkında bir haber:

thodex'te dev hediye festivali başladı
2017 yılında kurulan ve 2020 yılında abd'den aldığı fincen msb lisansıyla türkiye'nin ilk global kripto para borsası olan thodex, kullanıcılarına çekilişle 1 adet porcshe panamera ve yüzlerce teknolojik cihaz hediye ediyor.
siz de thodex'e ücretsiz üye olarak çekilişe katılma hakkı kazanabilirsiniz.

kaynak: https://www.thodex.com/tr/cekilis