confessions

sarikanarya

Yazar  · 30 Ağustos 2015 Pazar

  1. toplam giri 105
  2. takipçi 6
  3. puan 1310
  4. toplam gelir 1,35 ₺

tupper

Rıhtım
Ekseriyetle, Kadınların sağlıklı olduğuna inandığı; erkeklerin ise israf olarak gördüğü plastik görünümlü mutfak eşyalarının genel adı. Tupperware isimli yaygın bir marka var. adı oradan geliyor sanırım.

1

bulmaca

bobiler
oyuncuların zeka, mantık, dikkat ve hafıza gibi zihinsel yeteneklerini kullanarak çözdükleri; yazılı, sözlü veya mekanik formatlardaki problemlerdir.

13 satır boyunca X ve Y harflerinin yer aldığı görselde toplam 5 Y harfi bulunduğu kaydediliyor. Özellikle sosyal medyada yoğun biçimde paylaşılan görseldeki Y harflerini 1 dakikanın altında bulmak gerekiyor.

3

çocuklara vakit ayırmak

cayisallama
biz çocuklarımıza nasıl davranırsak, neyi öğretirsek, neyi aşilarsık onlar da büyüdüklerin de bize öyle davranacaklardır. Yaşlandığımızda ve yardıma,ilgiye ihtiyacımız olduğunda biz onlara çocukken nasıl davrandıysak onlar da bize öyle davranacaklardır.

çocuklar

kalendermesrep
Eğer bir çocuk görürsen yolda durma selam ver paradan daha kıymetli bir selam olsun ki annesi kızmasın çocuğa,eğer dilenen bir çocuk görürsen para ver ona hayatı öğrensin sonra kağıdın demirden daha değerli olduğunu daha çabuk öğrenir nasıl olsa...

zeynep'in görünüşü

bobiler
Hollanda'nın Utrecht kentindeki Merkez Müzesi'nde temizlikçi olarak çalışan Zeynep tesadüfen çekilen fotoğrafının ardından Hollanda'da da gündeme geldi. Hollanda'da sanat çevreleri Zeynep'in fotoğrafını 'Sütçü kız' tablosuna benzetti.

Zeynep, fotoğraf sanatçısı Kees Wennekendonk'un Utrecht Merkez Müzesi'nde açılan sergisinin 'yüzü' oldu. Zeynep'in ünlü olmasını sağlayan olay, bir tesadüfle başladı. Sergi hazırlığı için Utrecht Merkez Müzesi'ni gezen Wennekendonk, 7 yıldır müzede temizlikçi olarak çalışan Zeynep'i yerleri silerken gördü. Işık ve görüntüden oldukça etkilenen sanatçı, Zeynep'in fotoğraflarını çekmek için izin istedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 40 kare fotoğraf çeken Wennekendonk, bunları yayımlamak için de Zeynep'ten izin aldı. 'Zeynep'in Görünüşü' adını verdiği fotoğraf, sosyal medyada büyük ilgi görünce, Wennekendonk sergisine bu fotoğrafları da dahil etti. Utrecht Merkez Müzesi'ndeki sergide yer alan fotoğraflar, sanat eleştirmenleri ve sergiyi gezenlerin de beğenisini topladı.

Sanat çeveleri, 'Zeynep'in Görünüşü'nü, Johannes Vermeer'in, 'Sütçü Kız' tablosuna benzetiyor. Kees Wennekendonk, AD gazetesine yaptığı açıklamada, "Gerçekte fotoğraf tabloya benzemiyor ama başörtüsü, ışık kırılması ve renkler insanlarda o çağrışımı yapıyor" dedi.
tık tık

denizli cumhuriyet başsavcısı'nın trafik kazası

abuzeroklava
Allah gani gani rahmet eylesin. Çok üzüldüm. Bu kazada cinayet şüphesi görülüyor. Fakat şu da bir gerçek, Türkiye'de hafriyat kamyonları ve tırlar trafik kuralı tanımıyor. Onların bizim gibi insanların bilmediği kendilerine özgü kuralları var. Birgün önümüzde kırmızı ışık yanarken tır'ın biri geldi geçti. Ne oluyor derken yanımdaki arkadaş "onlar geçer abi, tırlar kırmızı ışıkta durmazlar" dedi. Niye durmazlar? "Büyük araçlar durmaz öyle her ışıkta" dedi... Şaşırdım kaldım.

adana

elfirâşetüzzerka
havasına suyuna bayıldığım, gri toz bulutu gibi görünen istanbul'dan oraya gittikten sonra etrafı resmen hd kalitede capcanlı gördüğüm memleket.
adana da ne işim vardı, bi sınavım için adres bilgisini telefondan güncelleyince yanlışlıkla adanayı seçmiş, sınav kağıdında çukurova üniversitesini görünceye kadar fark edememiştim. (diyanet yeterlilik)
başka bir sene de merniste adresimi izmirden almadığım için sınavım manisaya çıkmıştı.
korkuyorum bu sefer (dhbt oldu artık) sınav yeri kıbrısa falan çıkar diye (u::D )

bursa

abuzeroklava
Burası Ankara veya İstanbul'a benzemez. Burası içinden 57. Alayı çıkartan, Çanakkale'de en fazla şehit veren şehirdir. İstanbul'da kimse padişah mezarlarının yerini bilmez, 6 padişah mezarına gözü gibi bakar Bursa. Onları asla yalnız, mahsun bırakmaz. Yurdumun en eski Atatürk heykellerinden biri kapı gibi, kale gibi durur Valilik önünde.Kim şikayeti, derdi varsa orada bağırır, toplanır. Her vilayetin şehidi mukaddestir ama değil gömü yapacak, adım atacak yeri kalmadığı için Pınarbaşı Şehitliğine en son şehidini defnemediği yerdir Bursa. Zaman yavaş akar, vakarla akar ama sadece Türk akar Bursa'da. Evladı Fatihan şehridir, Gazi şehridir, Osmanlı şehridir Bursa.

23 nisan için hazırlanan destansı proje şu çılgın çocuklar

malayani
Ulusal egemenliğimizi kazandığımız 23 Nisan, çocuklara armağan edilmiş bir bayram. Bu ülkede yaşayan herkesin, o ya da bu şekilde 23 Nisan'la ilgili bir çocukluk hatırası vardır. Peki, bize bugünü sağlayan kahramanlarımızın çocukluk hatıralarını hiç düşündünüz mü?

The Sanat, yaptığı proje ile bize bugünü sağlayan kahramanlarımızı yeniden gündeme getiriyor. “Şu Çılgın Çocuklar” adını taşıyan proje, ulusal egemenliğimizi sağlayan kahramanların, hiç yaşayamadıkları çocukluklarına odaklanıyor. Atatürk'ten Seyit Onbaşı'ya, Hasan Tahsin'den Halide Edib'e 17 kahramanımızın en bilinen portre fotoğraflarından yola çıkarak çocukluk hallerini resmediyor. Onların da bir zamanlar çocuk olduğunu ve o çocukların hiç ölmediğini anlatmaya çalışıyor.

15 sanatçı ile gerçekleşen projenin yaratıcı yönetmenliğini Ali Ömür Ulusoy, sanat yönetmenliğini ise Nesli Meriç Sanioğlu üstleniyor. Saygı, hasret ve şükranla anıyoruz.

Kazım KarabekirEser: Nuri Keli

İtilâf Devletleri, Mondros Mütarekesi'ne dayanarak ülkeyi parçalayıp bölüşmeye ve stratejik yollara hâkim olmaya başlamışlardı. Tümgeneral Kâzım Karabekir, bu sırada İstanbul'a geldi. Fakat İstanbul'da bir şey yapılamayacağı kanısındaydı. Mustafa Kemal de kendisine, “Erzurum'a gitmesini ve orada halkı teşkilâtlandırmasını” önerdi. 15'nci Kolordu Komutanlığını kabul ederek Erzurum'a gitti ve Doğu Cephesi Komutanı olarak Kars ve dolaylarını kurtardı.

Yaşadığı dönemde meydana gelen muharebelerin neredeyse tamamına katılmış, çok tecrübeli bir komutandı. Özellikle Doğu Cephesi Komutanı olarak kazandığı zaferler, tüm askerî otoriteler tarafından hayranlıkla karşılandı. En kritik dönemde davaya bağlılığı ve vefakârlığı ile bilinir. Kurtuluş Savaşı'nı başlatan komutanların arasında yer alır. Doğu Cephesi'nde gösterdiği başarılardan dolayı Kırmızı-Yeşil şeritli İstiklâl Madalyası ile onurlandırıldı.

Kara Fatma


Eser: Dilek Mansur

1919'daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal'le bizzat görüşebilmek için Sivas'a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. İzmir'in Yunan işgaline uğraması üzerine İzmir'e geçerek kurtuluşu için savaştı.

300 kişiyi aşkın birliği ile I., II. İnönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ile Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde çarpıştı. Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşunda rol oynadı. Onbaşılığı döneminde, sadece kadınlardan oluşan birliği ile düşmanın cephe gerisine bir saldırı düzenledi ve aralarında bir Yunan subayı toplam 25 esir askerle geri döndü.

İki oğlu ve Eşi savaşta şehit oldu. Kendisi ise çavuşluk rütbesiyle başladığı askerlikten üsteğmen rütbesi ile emekli oldu. Emekli maaşını Kızılay'a bağışladı. Fakat kendisine gerektiği kadar yardım yapılmadığı için son yıllarında sefalete düşen Kara Fatma, geçirdiği hastalıktan sonra Darülaceze'ye yatırılmış ve burada 67 yaşında vefat etti.

Seyit Onbaşı
seyit ali çubuk

Eser: Şengül Altınok

Balkan Savaşı'nda çarpıştıktan sonra, Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı. 18 Mart 1915'te Müttefik donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı, Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Yapılan atışlar sebebiyle tabyada bulunan topun mermi kaldıran vinci parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali, 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi. Bu sayede, yeniden ateşe başlanabildi ve İngiliz zırhlısı Ocean'a ağır yara verdi. Ocean'da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan ona onbaşılık unvanını verdi. Böylece Seyit Onbaşı, “Çanakkale geçilmez” dedirten sayısız kahramanlarımızdan oldu.

Gördesli Makbule


Eser: Rıza Türker

Makbule Hanım, daha bir yıllık evli iken eşinin yanında Kuvay-i Milliye'ye katıldı. 15 Mayıs 1919 tarihinde, Yunan ordusunun Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonrası, eşi Halil Efe ile Türk direniş çetelerine katıldı. Yunanlar, Sakarya Muharebesi'ni kaybederek Afyon mevzilerine çekildiklerinde, bir taraftan da Halil Efe'nin Gördes-Sındırgı-Akhisar bölgesinde faaliyet gösteren çetesinin saldırıları ile karşılaşıyorlardı. Gördesli Makbule, Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için öne atılınca başından şehit oldu.

Nene Hatun

Eser: Semih Oduncu

93 Harbi sırasında Erzurum'da Aziziye savunmasına katılan, Rus işgaline karşı Erzurum'daki halk direnişinin simgesi hâline geldi. Rusların Deveboynu savaşından sonra Erzurum'un varoşlarındaki tabyaları işgal etmesi üzerine, Nene Hatun, 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katıldı ve sayısız kahramanlık gösterdi. Oğullarından ikisini şehit verdi.

Sütçü İmam

Eser: Yusuf Turğut

Tarih 31 Ekim 1919, yer Maraş… Fransızlar, üç Türk kadına “Burası artık Türk memleketi değildir.” diyerek sarkıntılık etti. Bu olayı gören Sütçü İmam, silahıyla ateş açtı ve bir Fransız askerini öldürüp bir diğerini de yaraladı. Kahramanmaraş'ta düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam, Maraş'taki Kurtuluş hareketini başlatarak tarihe geçti.

Halime Çavuş


Eser: Serhat Alparslan

Kastamonu'da doğan, anne-babasının “kızım gitme” şeklinde yalvarışlarını dinlemeden mücadeleye katılan Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş zannedildi. Kurtuluş Savaşı'na giderken erkek kılığına girdi, erkek gibi tıraş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı.

Mühimmat taşımada birçok görev yaptı. Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı. İnebolu'dan cepheye cephane taşırken Mustafa Kemal Paşa'ya rastladı. Mustafa Kemal, “Sen üşüyor musun böyle?” diye sordu. “Bey, 100 bin kişi kurtulacak. Ben öleceğim de ne olacak?” dedi.

Hasan Tahsin


Eser: Hakan Taşkıran

Hasan Tahsin, mütarekenin karanlık günlerinde İzmir'e geldi. Osmanlı Sulh ve Selamet Cemiyeti'nin sözcülüğünü yapan Hukuk-u Beşer (İnsan Hakları) Gazetesi'nin başyazarlığını yapmaya başladı. Kalemiyle, eylemleriyle Anadolu'ya yapılacak istilanın akıbetini göstermeye çalıştı.

Fakat, 15 Mayıs 1919 sabahı, korktuğu başına gelmiş, Yunan Efzon Alayı, askeri gemiden inerek karaya çıkıyordu. Bu durumu kabullenemeyen Hasan Tahsin, kalabalığı yarıp ilk kurşunu attı ve Yunan sancaktarını yere serdi. Hiç beklenmedik bu ateş karşısında, önce paniğe uğrayan Yunanlılar gerilediler, peşlerindeki Rum kalabalığı arasından denize düşenler görüldü. Fakat karşılarında ateş edenin yalnızca bir kişi olduğunu fark eden Yunan Alayı, hemen karşı ateşe başladı. Silahlardaki kurşunları biten Hasan Tahsin, süngü darbeleriyle şehit edildi. Hasan Tahsin'in attığı bu kurşun, Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini yaktı.

Yahya KaptanEser: Esra Enis Kesicibilek

Gizli teşkilatlanma konusunda uzman bir çeteciydi. Kendi askerî kuvvetleriyle birlikte Kuvayı Milliye'ye geçti. O dönemin şartlarında çok önemli bir gelişmeydi. Bu sırada durumdan memnun olmayan İttihatçılar, kendi saflarındaki bu çözülmenin önüne geçmek için İstanbul'daki dönemin gazetelerinde, “Kuva-yi Milliye'de böyle bir eşkıyanın var olmasının yanlış olduğu; bu durumun Kuva-yi Milliye için bir kara leke olduğu” gibi karalayıcı yazılar çıkardı. Bu haberlerden bir süre sonra da Yahya Kaptan, İttihatçılar tarafından ele geçirildi ve ensesinden yediği kurşunla 8 Ocak 1920'de şehit edildi. Atatürk yazmış olduğu eseri Nutuk'ta, Yahya Kaptan'a 20 sayfa ayırdı; en çok yer sahibi olan kişi de dolayısıyla Yahya Kaptan oldu.

Şahin BeyEser: Gülşen Arslan Akça

Şahin Bey, Kilis-Antep yolunun savunmasını üstlendi. Milis güçlerini organize ederek 1920 yılı başlarından itibaren Fransız güçlerine karşı mücadeleye başladı. Fransızların Antep üzerine sevkiyatlarını durdurdu ve bu güçleri geri çekilmeye zorlamayı başardı. 24 Mart'ta kalabalık bir Fransız gücü Urfa'ya harekata geçmiş, fakat milis güçleri tarafından konvoyun ilerleyişi durdurulabildi. Ancak Fransızların takviye birlikler ve ağır ateş gücü sonucu Şahin Bey ve diğer Türk birlikleri geri çekilmek zorunda kaldı. Şahin Bey, 28 Mart'ta kendi komutasındaki birliklerce tutulan Elmalı köprüsünde meydana gelen çarpışmada şehit düştü.

Halide Edib AdıvarEser: Ecem Hatipoğlu

Halide Edib, 1919 yılında İstanbul halkını, ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatipti. “Milletler dostumuz, hükümetler düşmanımızdır.” cümlesi ile akıllarda yer tuttu. Çocuklarını İstanbul'da yatılı okulda bırakarak 19 Mart 1920'de at sırtında yola çıkan Halide Edib, hatipliğin haricinde, cephede, hastanede, iletişimde ve daha birçok alanda savaş sırasında aktif rol üstlendi. İngilizler İstanbul'u 16 Mart 1920'de işgaliyle hakkında idam emri çıkarılan ilk altı kişiden biri oldu.

Yörük Ali EfeEser: Murat Kara

Yunan karakoluna yaptığı baskın sonucu, karakol tümüyle imha edildi, cephane ve erzaklar ele geçirildi. Bu önemli başarı, halka ümit ve cesaret vererek, düşmanın yurttan atılabileceğine olan inancı arttırdı. Yunan Ordusu ise beklemediği bu baskın karşısında paniğe kapılarak Aydın istikametine çekildi. Ancak o emrindeki kuvvetlerle birlikte Aydın'ı da geri aldı. Böylece düzenli ordu kurulana kadar yirmi ay boyunca düşman kuvvetlerinin Aydın kanadından Anadolu içlerine ilerlemesi engellendi.

Nezahat OnbaşıEser: Esin Karabenli

70. Alay komutanı olan babası Hafız Halid Bey, eşini kaybedince, kızını emanet edecek kimse bulamadı ve yanına aldı. Askerlerin içinde büyüyen Nezahat, 12 yaşına kadar at binmeyi ve silah kullanmayı öğrendi. Cephede gösterdiği başarılar sonucu da yine daha 12 yaşındayken onbaşı rütbesini almaya hak kazandı. Geyve Savaşı, Konya İsyanı, Birinci ve İkinci İnönü Savaşları ile Sakarya ve Gediz Muharebelerinde yer aldı. Gösterdiği kahramanlıklarla 70. alayın simgesi oldu, hatta 70. Alay, “Kızlı Alay” diye anıldı. TBMM'nin 30 Ocak 1921 tarihli oturumunda, İstiklal Madalyası takdim edilmesine karar verilen ilk kişi oldu.

Mehmet Akif ErsoyEser: Dilek Mansur

Millî mücadeleye şair, hatip, seyyah, gazeteci ve siyasetçi olarak katıldı. Milli Mücadele döneminde çıkardığı derginin etkisi o kadar büyüktü ki, yaydığı yoğun duyguların, hâkimiyetindeki Türk halklarını etkilenmesinden korkan Rusya, gazetenin ülkeye girişini yasakladı.

Aynı dönemde, Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey'in ricası üzerine arkadaşı Hasan Basri Bey kendisini ulusal marş yarışmasına katılmaya ikna etti. Konulan 500 liralık ödül nedeniyle başlangıçta katılmayı reddettiği bu yarışmaya, o güne kadar gönderilen şiirlerin hiçbiri yeterli bulunmamıştı. Mehmet Âkif'in yarışmaya katılmayı kabul etmesi üzerine kimi şairler şiirlerini yarışmadan çektiler. Şairin orduya ithaf ettiği İstiklâl Marşı, Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunup ayakta dinlendikten sonra, 12 Mart 1921 Cumartesi günü saat 17.45'te ulusal marş olarak kabul edildi. Akif, ödül olarak verilen 500 Lira'yı Hilal-i Ahmer bünyesinde, kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar'ül Mesai vakfına bağışladı.

fevzi çakmakEser: Hakan Taşkıran

I.Dünya Savaşı'nda Çanakkale, Kafkas ve Suriye cephelerinde savaştı. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında çok büyük görevler üstlendi. Düşmanın amacına ulaşmasını tekrar tekrar engelledi. Fevzi Çakmak'ın gayreti ile Mustafa Kemal Paşa'nın 9. Ordu Müfettişliği göreviyle ve geniş yetkilerle Anadolu'ya gönderilmesine karar verildi.

Özellikle düzenli ordunun kurulmasında büyük hizmetleri oldu. Sakarya Savaşı'nın kazanılmasında büyük rol oynadı. Cephenin en ön saflarında bizzat çarpıştı. Bir taraftan da Ankara'ya gelerek savaşın gidişi yüzünden heyecana kapılan meclisi yatıştırıcı konuşmalar yaptı. Yunan ordusunu kesin yenilgiye uğratan Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin savaş planları da Fevzi Paşa tarafından hazırlandı. 30 Ağustos Zaferi'nin kazanılmasında büyük rolü olan Fevzi Paşa'ya, Mustafa Kemal'in teklifiyle Büyük Millet Meclisi tarafından mareşallik rütbesi verildi. Türkiye'nin, Mustafa Kemal'den sonraki ikinci ve son mareşali olarak tarihteki yerini aldı.

İsmet İnönüEser: Şahan Noyan

19 Mart 1920'de Mustafa Kemal'in çağrısı üzerine gizlice Ankara'ya geçip, Milli Mücadelede önemli görevler üstlendi. Edirne Milletvekili seçilerek çalışmalara katıldı ve Genel Kurmay Başkanı olarak düzenli bir ordu kurmayı başardı. Batı Cephesi komutanlığına atanarak Birinci ve İkinci İnönü Savaşlarını kazandı. Generalliğe yükseldi ve İsmet Paşa olarak anılmaya başlandı. Sakarya ve Başkumandanlık Meydan Savaşlarında etkili oldu.

Mustafa Kemal AtatürkEser: Rıza Türker

Mondros Ateşkes Antlaşması uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak milli mücadelenin ateşini yaktı.

Havza ve Amasya Genelgelerini yayınladıktan sonra, Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladı. Sivas Kongresi ile bütün milli cemiyetleri tek çatı altında birleştirerek Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti'ni kurdu. Sivas Kongresi'nin ardından İstanbul Hükümeti ile Amasya Görüşmesini yaptı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. 5 Ağustos 1921'de kendisine Meclis tarafından Başkomutanlık görevi verildi. Sakarya Savaşı'nın kazanılmasının ardından, Gazilik ünvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Büyük Taarruzu yöneten ve düşmanın tamamen yurttan atılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923'de Cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Saygı, hasret ve şükranla anıyoruz.

Emekler tamamen the sanat a aittir.
https://thesanat.net/23-nisan-icin-hazirlanan-destansi-proje-su-cilgin-cocuklar/

mirac gecesi

axit
Mi'rac Kandili peygamberimizin, ilahi saltanatı seyretmek üzere Allah'ın daveti be gücü ile eşsiz bir mucize olarak göklere ve daha nice alemlere seyahat ettiği gecedir.
23 Nisan 2017
Hicri 26 Recep 1438

çatıya güneş enerjisi paneli kurup şebekeye enerji satmak

imschrolled
enerjide ülkemize seviye atlatması mümkün olan proje.

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan taslağa göre 10 KW'ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panelleri ile üretilen enerjinin satabilmesini mümkün olacak. Yani Türkiye'de herkes işyerinin, evinin çatısına veya kendi arazine kuracağı güneş paneliyle elektrik üretebilecek ve fazlasını da satabilecek. Apartmanlar ve siteler de elbette bu işe dahil olup daire sahipleri arasında gelir paylaşımı yapabilecek fakat birden fazla kullanıcının bulunduğu apartman, site gibi yerler için noter onayı gerekecek."

güneş enerjisi haberin devamı

ahmet vefik paşa

piri fani
Rumelihisarı nın üst tarafında kurulu olan robert koleji misyoner yuvasının arsasını Amerikalı Protestan misyonerlere satar.

Ahmet Vefik paşa vasiyet ettiği gibi öldüğünde eyüp sultana gömülmek ister. Fakat zamanın padişahı cennet mekan Abdulhamit han hazretleri buna asla müsade etmez.

Protestanlara arsa satan adam kıyamete kadar onların çan seslerini dinlesin diyerek Eyüp sultana değil sattığı arsanın hemen önündeki Rumeli mesarlığına gömülmesini emreder.

gerçek ve doğru

oblomov
birbiri yerine kullanmaya alışkın olduğumuz bu iki kavram aslında birbirinden farklıdır. gerçek; bizden bağımsız olarak var olandır. kişiye yada zamana göre değişmez. doğru ise bizlerin bilgiye yüklediği değerdir ve gerçekliğe yakınlığı nispetinde doğrudur.

memur sözlük iş ortağı

memursozluk
Öz olarak; yazarların kollektif bir şekilde oluşturduğu emek ve gelirin paylaşılması.

Nedir bu iş ortağı projesi

* sözlüğe yazar olan herkesi kapsayan bu ortaklık, sözlükte açılan başlıktan silinen entry'e kadar bütün yazarların emeklerine göre (puanlarına) adilce karar ve görüşlerine göre şekillenecektir.

*Sözlüğe yeni yazar alımı, memur sözlük yönetiminin onayı ile değil memur sözlük yazarlarının isteği ve daveti ile olacaktır. (Puanınız ölçüsünde yazar davet edebilirsiniz.)

*memur-sozluk.com adresi olarak sağ tarafta ve entry üstünde ve altında gördüğünüz reklamlar (google adsense reklamları) ve diğer gelirlerden hiçbir gidere ortak olmadan emekleri (Puanları) ölçüsünde gelir elde edebileceklerdir.

*Sözlükten silinmesi gereken bir yazarın, bir başlığın (memur sözlük kurallarını ihlal edenlerin dışında bulunan hallerde) uçurulması yine sözlük yazarlarının salt çoğunluğuna göre yapılacaktır. Memur sözlük yönetimi bizzat karar almayacaktır.

Sözlükten nasıl gelir elde edeceğiz

*Google reklamları ve sayımızın ve içeriğimizin artması olasılığında alınacak özel reklamlar ve diğer reklamlardan elde edilecek gelirlerdir.
*2017 yılından başlamak üzere elde edilen gelirler her ay bir başlık altında toplanıp belirlenecek. İlk başlık şubat 2017 başlarında görülebilecektir.

Sözlüğün gelirini nasıl arttırabilriz

*Sözlüğün bir gelir elde etmesi gerekir ki bunu yazalar ile paylaşabilelim. Bu geliri arttırmak öncelikle sözlük yönetiminin sonra yazarların elinde.

Sözlük yönetiminin görevleri;

--Google tarafından ciddiye alınan bir web sitesi yapmak. İlk tasarımımızda bu hayli kötüydü. Bu sorunu çözdük ilerleyen günlerde eksik kalan bir kaç kısım da tamamlanınca google iyiden iyiye bizi ciddiye alacak.

--Etiket sisteminin yapılması. Sözlükteki başlıklar ve entrylerin etiket verilerek daha fazla kişiye ulaşılmasının sağlanması. Bu özelliği de sözlük olarak yerine getirdik.

-- Sözlük sosyal medya hesaplarının aktif bir şekilde çalışması ve sosyal medyaya link verilerek insanların sözlüğü ziyaret etmelerini sağlamak.
Hali hazırda bu görev etkin bir şekilde yapılmamakta. İlerki süreçte talibi olursa hesapları sözlük yazarlarının onayı ile bir veya bir kaç kişiye teslim edebiliriz.


Sözlük yazarlarının görevleri;

--Kendilerini bunaltmadan, eğlenerek, severek, sözlüğü evet benim gibi görerek entry girmesi ve tutabildiğimiz ölçüde güncel tutmamız için yardımcı olması gerekir.

-- Önceki tasarımda girilen entrylerin linklerinin güncel hale gelmesi için o başlıkların canlandırılmasına yardımcı olması gerekir.

-- Bazen hiç bir şey yapmak istemez insan. Sözlüğe bile girmek istemez. Bu durumlarda sözlüğe girip soğumaktansa bir ara vermelidir. Ara verse bile gün içerisinde en az bir defa giriş yapıp en kötü bir entry girmesi konusunda yardımcı olması gerekir.

-- yakın arkadaşlarını sözlüğe davet etmesi ve davet ettiği kişinin puanının %10 unu alarak hem yazar kazandırmış olup hemde kendi puanına katkı sağlamış olacaktır. Ne kadar çok yazar olursa sözlük o kadar çok gelir elde edecek dolayısı ile yazar da o kadar çok gelir elde edecek.
Not: başka sözlükte yazan bir arkadaşınızı lütfen davet etmeyin. O sözlükte mutluysa ve bişeler katıyorsa orası ona orada kalsın.

--Sözlükte beğendiği yazıları, fotoğrafları sosyal medyada payaşarak yardımcı olabilirler.

-- Yazdığı entrylere etiket vererek sözlüğe yardımcı olabilirler.

* google tarayıcılarına Alexa Traffic Rank uygulamasını ekleyebilir ve memur-sozluk.com adresinin alexsa da ki konumunu arttırabilir. Bu konuda yardımcı olmak için lütfen şu adresten kurunuz. Alexa Traffic rank https://chrome.google.com/webstore/detail/alexa-traffic-rank/cknebhggccemgcnbidipinkifmmegdel


Nasıl olacak bu gelir paylaşımı

*Sözlüğükten elde edilen gelirlernin taksimi şu şekilde olacaktır.

Örneğin;aylık gelir= X,00 TL
Sözlükteki yazarların bu ay ki puanlarının toplamı= Y,00 TL

Öncelikle hesabımıza yatan tutarın %20 si kesilecek ve sözlük giderlerine harcanacaktır.
Kesilen bu tutarın %10 si her ay sözlükten sorumlu teknik yazara @bigcoder'a teslim edilecektir. %40 lik kısmı sözlük yazarlarının belirleyeceği sosyal sorumluluk projelerine yönlendirilecektir. Bu aylık veya yıllık olabilir.
Geri kalan %50 @cayisallama'ya sözlük giderleri için verilecektir.
Kesilen bu tutarların denetimi sözlük yöneticisi ve moderatörler tarafından yapılacaktır. Sözlük yöneticilerine en altta künye kısmından ulaşabilirsiniz.

Geri kalan tutar üzerinden puanlara göre dağıtımı yapılacaktır. sözlüğün gelirinin belli bir seviyeye ulaşıncaya kadar bu paylaşım puan tablosunda bulunan ilk 10 yazar baz alınarak yapılacaktır.

Gelir Paylaşım Formülü;


Aylık gelir= X,00 TL
Sözlükteki yazarların bu ay ki puanlarının toplamı= Y mim
İçinde gulunduğumuz ay ki bir puan değeri: Z TL
İlgili sözlük yazarına gönderilmesi gereken tutar: q

x-(x/5)/y=z TL*sözlük yazarı puanı= qTL

Sözlük yazarı @kuntakinte üzerinden örnek;

Aylık gelirimiz=x= 100,00 TL
Yazarların toplam puanı= y= 89.140 mim puan
z=8,97

@kuntakinte puanı: 5029*z

100-(100/5)/89140=8,97=z

@kuntakinte puanı: 5029*8,97=4,51TL

--Kazanılan tutar 20,00TL'yi geçmeyene kadar yazara gönderilmeyecektir.
--Yazar bu gelir paylaşımına ortak olmak istemezse bu tutar sözlük bünyesinde --bırakılacaktır.
--Yazarların onayı ile ileriki dönemlerde sözlük görevlilerine, moderatör, yönetici,gammaz, sosyal medya sorumluları, gibi görevlerde olanların puanlarına *2 şeklinde bir kural eklenebilir. Bu kuralın eklenebilmesi için en azından sözlüğün belli bir tutar kazanması gerekir.

Sözlüğün gelirini arttırmak için görev almak istiyorum

Böyle bir talebiniz varsa, olursa ileriki dönemlerde, sözlüğe en az iki moderatör, bir gammaz, bir twitter sorumlusu, bir facebook ve google + sorumlusu alımı yapılacak. Bu konuyu sözlük yazarlarının oyları ile ilgili kişilere verebiliriz.

Bu görevler verildiğinde künye kısmına eklenecektir.
Not: Önümüzdeki günlerde buraya uzun uzun yazdığımız şeyler fiiliyata geçecek ve daha anlaşılır hale gelecektir.

memur sözlük üyelik sistemi

memursozluk
memur sözlüğe yazar değilseniz üye olamıyorsunuz.
Üye olabilmek için önünüzde iki seçenek var;
-sözlük yazarı olan birinden davetiye almak
- memur sözlük sosyal medya hesaplarına mesaj yoluyla ulaşıp davetiye almak.
Her halükarda yazar olabilmeniz için davetiyeye ihtiyacınız var. Bu davetiye sistemi geçici bile olsa kaldırılmayacaktır.

Memur sözlük sosyal medya hesabına mesaj atarak davetiye isteyen bir müstakbel yazara davetiyeyi duyurular kısmında açılacak olan davetiye göndermek isteyen var mı duyurusuna ilk yorum yapan yazar davetiye gönderebilecek.


Sözlük yazarının davetiye gönderebilmesi için en azından 1000 mim puanının olması gerekir. her 1000 mim puanı için bir davetiye hakkı bulunuyor.

Davetiye sisteminin getirilmesinin nedeni memur sözlük iş ortağı kuralımızdır. Sözlüğe yazar kazandıran yazara, müstakbel yazarın puanının %10 unu verebilmektir. Ayrıca iki yıldan beri sözlük içerisinde olan yazarların puanlarını korumak ve bu yazarlar üzerinden şekillendirmektir.

memur sözlük künye

memursozluk
İmtiyaz sahibi/Grantee
(yazar:cayisallama)

Genel Müdür/General Manager
açık pozisyon

Moderatörler/Moderators

(yazar:imschrolled) sosyal medya sorumlusu
(yazar:rıhtım)
(yazar:abuzeroklava)

Sosyal Medya Sorumlusu/Social Media Officer

(yazar:imschrolled) sosyal medya sorumlusu

Teknoloji Yöneticisi/Technology Officer
(yazar:bigcoder)

(yazar:angarali)

Reklam / Advertising
[email protected]/İletişim

Servis Sağlayıcısı / Domain ve Hosting
(yazar:bigcoder)

Avukat/Lawyer
(yazar:sehriyari manax)

Mali Müşavir/Financial Advisor
(yazar:cayisallama)


Adres/Address:
Turkey

Yazılım/Software
(bkz:memursözlük)/© Copyrigth 2017

Memur Sözlük'te İş Ortağı Uygulaması Vardır.

(bkz:memur sözlük iş ortağı)

Sözlük Sistemini Bize kazandırdığı için Ekşi Sözlük'e minnettarız.

başlık açmak

memursozluk
memur sözlük logosunun sağ tarafında bulunan boş alana açmak istediğiniz başlığı yazıyorsunuz. Daha önce aynı başlık açılmışsa o başlığa entry girebilir açılmamışsa başlığı siz oluşturabilirsiniz.

memur sözlük sık sorulan sorular

memursozluk
1-Sözlüğe nasıl üye olacağım

-(bkz:#42092)

2-Sözlükte nasıl başlık açacağım?

-(bkz:#42408)

3-Entry nasıl girilir?

Sol tarafta açılmış olan yada boşluk bölümünde arayıp bulduğunuz başlığın altına tanımınızı girip gönder diyerek bunu başarabilirsiniz.

4-memur sözlük iş ortağı nedir?

(bkz:#42089)

5- Duyurular kısmını nasıl kullanıyoruz.

Açılmış duyurulara cevap yazarak sorunu, sorusu, önerisi olan yazara yardımcı olabilirsiniz.
Duyurular yazısının yanına bulunan yıldız tuşuna tıklayarak yeni bir duyuru açabilirsiniz.

6-bkz,gbkz nasıl vereceğim?, spoiler nasıl vereceğim?, Sözlüğün yazı editörü nasıl?

(bkz:#42136) (bkz:#42131)

7- Yazar arkadaşım silgimi çaldı, saçımı çekti, bana kaka sözler söyledi kime şikayet edeceğim?

Karşılaşabileceğiniz bu durumlarda kişinin profiline girip engelleyebilirsiniz. Sözlük yöneticisi (yazar:casper) a ve seçilecek moderatörlere bilgi verebilirsiniz. En yakın savcılığa ekran görüntüsü alıp müraacatta bulunabilirsiniz.

memur sözlük yönetiminin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

8-Nick'imi değiştirmek istiyroum.

Bir defaya mahsus yapılabilecek eylemdir. Sözlük yöneticisi (yazar:casper)'a ve seçilecek moderatörlere danışabilirsiniz.

9-Hesabımı kapatmak istiyorum

Profil kısmında hesabımı kapat kısmından bu elim şeyi yapıp bizi yalnız bırakıp gidebilirsiniz.

10-Yazarların özel mesajları, bilgileri, adresleri kullanılıyor mu?

Özelinize saygımız sonsuz. Bilgileriniz yasal çerçeve dışında kullanılmıyor.

11-Memur Sözlük üyeliğim var ama giriş yapamıyorum.

(bkz:#41362) hala giriş yapamuyorsanız [email protected] adresine durumu izah edin. Yada sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

12-Entry mi nasıl sileceğim?
(bkz:#42669)

13- memur sözlük yazı editörü nasıl kullanılır.

eğitim evde başlar

elit
Yıllardır tartışılan bir soru var. Okulun sorumlulukları nerede başlar ve nerede biter?

Bu sınırı çizmek son derece önemli. Çünkü okuldan öğrenilecek şeyler ile evde öğrenilecek şeyler birbirinden farklı.

Portekiz'deki bir okul konuya dair bir afişi okulunun duvarına astı. Afişte yazılan ve internette paylaşılan mesaj olay oldu!
Okulun duvarına astığı ve fotoğrafını çekip Facebook'ta paylaştığı afiş kısa sürede dünyaya yayıldı.

Kulağa basit gelen ancak göz ardı edilen bu çok önemli gerçekleri bütün ebeveynlerin okuması gerekiyor.

İşte afişte yazanlar:

“Sevgili veliler

Hatırlatmak isteriz ki “Merhaba”, “Lütfen”, “Rica ederim”, “Özür dilerim”, “Teşekkür ederim” gibi ifadeler önce evde öğrenilir.
Yine dürüstlük, arkadaşa, yaşlılara ve öğretmenlere saygı da ilk evde öğrenilir.
Temiz olmak, ağzında yiyecek varken konuşmamak ve düzenli olmak da önce evde öğrenilir.
Sorumluluklarını bilmek, eşyalarına ve değerlerine sahip çıkmak ve başkalarının eşyalarına el sürmemek yine evde öğrenilen şeylerdir.
Bizler okulda yabancı dil, matematik, tarih, coğrafya, fizik, kimya ve biyoloji gibi şeyler öğretiriz. Unutmayın ki eğitim evde başlar!

Afiş, velileri etkiledi ve hızla yayıldı.