confessions

Rıhtım

Moderatör  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 1226
  2. takipçi 19
  3. puan 23631
  4. toplam gelir 11,37 ₺

suudi arabistanda ges ihalesi

02meka02
kWh başına fiyatta bizden de daha düşük fiyat. ayrıca bu iş için 50 milyar dolar gibi bir rakam ayırmışlar. bu sektörde bu rakam uçurur adamı...

Suudi Arabistan'da düzenlenen 300 MW kapasiteli güneş enerjisi ihalesinde kilovatsaat başına 1.79 cent ile şimdiye kadarki en düşük fiyat rekoru kırıldı.

Güneş enejisinde fiyatlar düşmeye devam ediyor. Petrol zengini Suudi Arabistan, enerji çeşitliliğini geliştirme amacıyla başlattığı 50 milyar dolarlık program çerçevesinde 300 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali kurulumu için bir ihale düzenledi. İhalede Abu Dabi'li Masdar ve Fransız Electricite de France SA tarafından verilen 1.79 cent/kWh teklif ile en düşük fiyat rekoru kırıldı.

En son en düşük fiyat rekoru kilovatsaat başına 2.42 cent ile Abu Dabi'de gerçekleştirilen ihalede kırılmıştı.

elektrik kesintisi bombası

02meka02
Güney Kore, elektrik kesintisi bombası yaptı

Güney Kore, herhangi bir savaş durumunda komşusu Kuzey Kore'de elektrikleri kesmek için bir grafit bombası geliştirdi.

Nükleer çalışmalara devam eden Kuzey Kore ile gerginlik devam ederken, komşusu Güney Kore'den kritik bir savaş hazırlığı gündeme geldi. Güney Kore Ordusu, kendi karartma grafit bombalarını yaratmak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Güney Kore, elektrik kesintisi bombası ile herhangi bir savaş durumunda Kuzey Kore'nin tüm elektrikli cihazlarını devre dışı bırakmayı hedefliyor.

Geliştirilen her bir grafit bomba, elektrikli cihazların üzerine sadece 0.025 mm boyutlarında işlem görmüş karbon filamentleri bulutu yayıyor. Elektrikli teçhizata yerleşen grafit parçacıkları, delokalize elektronları sayesinde elektrik iletmede harika bir iş çıkarıyor ve olluşan aşırı yüksek akımlar kısa devreye neden oluyor. Enerji hatları yalıtılmazsa hasar çok geniş alanlara yayılıyor.

ABD elektrik kesintisi bombasını ilk kullanan ülke. ABD bu bombaları 1990lı yıllarda Körfez Savaşı sırasında Irak'ta kullandı. Yine NATO, 1999 yılında bu bombaları Sırbistan'da kullandı. Bombaların bu kullanımları, etkilenen alanlarda elektrik şebekelerinin yüzde 70'ini veya daha fazlasını devre dışı bıraktı.


altın tahvili ihracı

malayani
Hazine Müsteşarlığınca hazırlanan rehberde, 2 bin 200 ton olduğu tahmin edilen yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması hedeflenen program kapsamında, yatırımcıların sıkça sorduğu soru ve yanıtlar;

borsa istanbul

malayani
2016 sonunda 616 milyar lira olan Borsa İstanbul'daki şirketlerin piyasa değeri, eylül sonu itibarıyla 801 milyar lira oldu. Piyasa değerini 9 ayda yaklaşık 6,5 milyar lira artırarak 41,5 milyar liraya yükselten Koç Holding, borsanın en değerli şirketi oldu.

osman çakmak

imschrolled
her şey bir yana saf, temiz bir insan. bir tv programına katıldılar takım arkadaşlarıyla. o masumiyet bu kadar mı belli olur. insanın içine tuhaf bir huzur doğuyor. aklı örümceklenmemiş, bakışlarında günah sezilmeyen insanlar... ne güzel.

türkiye ampute milli futbol takımı

abuzeroklava
Maşallahlar gerçek millî takımımıza... Göğsümüzü kabarttılar. Meselenin para ve hava değil ruh ve samimiyet olduğunu gösterdiler. Bütün bu takımın bir yıllık maliyeti, Fatih Terim'in bir aylık maaşından kesinlikle çok daha azdır.
Türkiye, üç büyüklerdeki eşeklere anca para versin. Yesinler. Araba alsınlar, kadın ve kumar peşinde dolaşsınlar. Yaptıkları spor üstüne bir gün bile düşünmesinler. Velev ki sporu bıraktıktan sonra olsun, içlerinden bir tane bu ülkede spor üzerine düşünen, yazan, bir yenilik, bir araştırma ortaya koyan insan çıkmış mı? Şu Dünyada tek bir düzgün cümle bile kuramadan, boş gözlerle etrafa bakan mal futbolcu tipi artık de sıkmaya başladı... Bunlara özenen gençler de böyle oluyor. Bu halin sebebi, maalesef Türk futbolunda adam kayırma, torpil ve adam harcamanın çok yaygın olması. Her sektörden daha fazla. Futbol kulüpleri bazı iş adamları için para aklama kapısı olmuş.

itibarda tasarruf olmaz

cayisallama
o parayı eğitime,bilime,teknolojiye harcayacaksan mahalleliyi toplayıp geliriz valla temizliğie. Camlara girmeyen namerd olsun.

itibardan tasarruf olmaz ancak itibarım artsın diye de gidip ferrari almaya çalışmıyorum. önce kendi durumuna bi göz atarsın neyin var neyin yok diye. çok yanlış bulduğum bir söz. gündelikçi olasım geliyor bu rakamları duyunca.

samsun

02meka02
Üniversite okuduğum şehir, muhteşem sahili var. güzellikleri çok fakat okul stresinden dolayı pek de güzelliklerini yaşayamadım. nedense bir gün hep oraya yerleşecekmişim gibi bir hayalim var.

sadrazam ali paşa

02meka02
Hür basın yalnız hataları düzeltmek istemeyen hükümetleri korkutur. Fikir kuvvetle ezilemez. Fikri, kuvvetle ezmek ve halkın düşüncesini kısıtlamak sadece isyana ve fesada sebep olur. Basın hürriyeti kötülüklerle savaşmak ve iyiyi himaye etmek isteyen her hükümetin en tabii yardımcısıdır.

sadrazam ali paşa

02meka02
Bir Osmanlı hayranı olarak sadrazam ali paşa nın devlet idaresi ile ilgili olarak yazdıklarını paylaşmak istedim:

1.) Mali reformların her şeyden önce bütçede düzeni temin etmesi gerektirdiğini; maliyenin vergilerin teslim edildiği yer olduğunu, ve bütçe yapıldıktan sonra hiç bir kimsenin padişahın bile bütçe dışı hareketlerle öngörülen tahsisat haricinde harcama yapmaması gerekir.

2.) idari reformların ilk şartı maaşlar ehil memurların ihtiyaçlarına kafi gelecek kadar olmalıdır. Eğer memurlar yeterli maaş almazlarsa devlet hizmetinden kaçacaklar ve devlet idaresi hakikaten ehil olmayan cahil kimselerin elinde kalacaktır.

3.) her hükümet değiştikçe bir önceki hükümetin yaptıkları iyi şeyler değişmeyecek. Böyle olmazsa devlet hizmetinde yükselenler ancak dalkavuklar olacaklardır.

4.) ehliyetli memurlar kullanmak suretiyle memur sayısı büyük miktarda azaltılabilir ve randımansız devlet giderleri kısılabilir.


1 ekim 2017 katalonya bağımsızlık referandumu

imschrolled
son dönemin en önemli politik olaylarından biri. yakın dönemdeki 2. referandum. katalonya bölgesi bağımsızlık istiyor gibi görünüyor ve sosyal medyaya düşen polis şiddeti görüntüleri baya bir yankı uyandırdı ve tepki çekti. birçok konuda domino etkisi gösteren sonuçları olabilir.
güncel/dakik kaynak için tıklayınız.

bir de maç var. tarihi bir maç oldu artık. (bkz:1 ekim 2017 barcelona las palmas maçı) denk geldiğim bir bilgide seyircisiz oynanacak ifadesi var.
barcelona'nın maçla ilgili açıklaması

ali rıza ersoy

02meka02
bana göre Türkiye de Endüstri 4.0 Sürecini en iyi anlayan kişidir. bununla ilgili bir kaç üniversitede bilinçlendirme eğitimi verdi, veriyor. Siemens olarak bu sürecin kesinlikle içinde olmayı ve sonuca varmayı hedefleyen bir zihniyet. takdirle takip ediyorum. umarım bu süreçte Türkiye olarak geride kalmayız. gerçi Almanya karnemiz çok temiz değil ama yine de umutluyum.

http://www.endustri40.com/endustri-4-0-surecinde-neredeyiz/

bilim adamı

02meka02
ABD'DE 2 TÜRK'TEN DEVRİM GİBİ BULUŞ!

herkesin nefret ettiği, her yeri kan gölüne dönüştüren ABD nin dünya yı yönetmesi bilime&teknoloji ye ve liyakata verdiği değerden kaynaklanıyor. Türkiye de olmasa da türk oldukları için gurur duydum. biz hedef olarak yenilenebilir enerji de rüzgar ve güneşi hesap ederken onlar bunu aşmış bir sonraki adımın temellerini atıyorlar. ses getirecek bir gelişme.


ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Columbia'da Doçent Dr. Özgür Şahin ile Dr. Ahmet Hamdi Çavuşoğlu, yeşil enerji üretimi için devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Bacillus subtilis adı verilen organizmalar yel değirmenine benzer bir mekanizmanın ucundaki pervanelere yerleştiriliyor. Nem, pervanelere yapıştıkça değirmen dönerek enerji üretiyor. O enerji ise dinamo ile stoklanıyor. Projenin güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilere oranla 2 kat daha fazla güç ürettiği kaydedildi.
2

27 eylül 2017 vergi zamları

02meka02
bunu yapanlara hakkım haram olsun, zerre kadar dahi hakkım varsa helal etmiyorum, çoluk çocuğundan çıkmasını istemem, ama kendilerinden çıkacağı gün yaklaşıyor.
yeni tanıştığım komşumun ismini bile duymadığınız belediye de belediye başkanının bilmem kaçıncı yardımcısının makam şoförüymüş. Altında son model araba ve başkan yardımcısını&ailesinin kölesi gibi çalışıyor. bu kadar rezil durumda belediyeler. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzlukları oluyor. Haram zehir olsun. kendi adıma konuşuyorum bu arada.

ibb yol gösteren

angarali
güzel bir uygulama.
yakında Otoparkların doluluk oranı cep telefonundan görülebilecek.

Yoldaki rehberiniz İBB Yol Gösteren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilmiş, iOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu, İstanbul başta olmak üzere, Marmara bölgesini kapsayan, anlık trafik yoğunluk bilgilerine göre oluşturulan rotalar takip edilerek en kısa sürede sizi hedefinize ulaştıracak olan en kapsamlı canlı navigasyon uygulamasıdır.

vanayı biraz kapatmak lazım

02meka02
Beklenen oldu ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) referandumunu yaptı. Türkiye'nin referandum sonrası atacağı adımların siyasi, ekonomik ve güvenlik çerçevesinde olacağı açıklanmıştı. Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Şu anda sadece Irak tarafına geçişe müsaade var, bu hafta diğer tedbirleri açıklayacağız. Giriş-çıkış kapatılacak. Bakalım bundan sonra IKBY petrolü nereye satacak? Vana bizde. Kapattığımız anda o iş de bitti" açıklamasının ise IKBY ve Kuzey Irak halkı üzerinde ciddi endişe kaynağı olduğunu medya aracılığı ile gördük

enerji lisesi

02meka02

ENERJİ LİSESİ MEZUNUNA İSTİHDAM SÖZÜ vermişler:)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Eryaman'daki Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışını Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz ile yaptı. Okulun isminin sibernetik alanında çığır açan buluşlarıyla bilinen El-Cezeri'den geldiğini ifade eden Albayrak, El-Cezeri'nin bu toprakların bilimle, ilimle, fenle, tarihin her alanıyla ne kadar iç içe olduğunun göstergelerinden biri olduğunu dile getirdi.

yolda araba çarpmış bir köpeği otobüse alan kadın

gruda
Herkese günaydın bu paylaşımı bir insanlık örneği gösteren beyaz gömlek giyen 200 izmit kartal metro otobüs hattında çalışan kardeşimiz için paylaşıyorum.yolda araba çarpmış bir köpeği otobüse alıp veteriner arayarak içmeler köprüsünün altında bekledi, İşe geç kalan bütün yolcuların tepkilerine rağmen köpeği bırakmadı. kardeşimiz yetkililere teslim edip yola ole devam etti gerçekten bu arkadaşı gönülden tebrik ediyorum Allah gönlüne göre versin inşallah "YARADILANI SEVMEKTİR YARADANDAN ÖTÜRÜ" insanlık...

geleceğine sahip çıkan her toplumun yapması gerekenler

imschrolled
- çocukların özgür ve güvenli bir şekilde yetişmesini sağlamak.
- genç potansiyele kendini gerçekleştirebileceği fırsatları en iyi şekilde sunmak.
- kültürel yozlaşmayı en aza indirmek.
- yeşil alanları, tabiat unsurlarını en iyi şekilde korumak ve mümkünse artırmak.
- bilim, sanat ve yenilik konusunda insanları yüreklendirmek, gerekli imkanları sağlamak.

t: bir sürü madde eklenebilecek beyin fırtınası tadındaki ankettir.

amerika birleşik devletleri

this guy needs a beer
sanayi devriminden sonra ortaya çıkan ulus devletler düzeni içinde en gelişmiş olan ülkedir. bir anlamda, içinde yaşadığımız devrin roma imparatorluğu olduğu bile söylenebilir. günümüz dünyasında müzik başta olmak üzere sanatın ve bilimin birçok dalına yön veren, 'belirleyici' olan ülkedir. 1914'te merkez bankası fed (bkz:Federal Reserve Bank) faaliyete girene kadar birtakım ilkelere ve ideallere sahip ülke iken (bkz:Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi), sonrasında 2. dünya savaşı'ndan itibaren global elite'in kontrolüne girmiş, 2000'lerde ortadoğu'da savaş aktörü haline gelmiştir.

rusya

this guy needs a beer
internet propagandasını en iyi kullanan ülke. kesinlikle gösterildiği gibi değildir. sosyalist kgb kökenli bir devlet başkanına sahip (bkz:vladimir putin) gelir adaletsizliğinde dünyanın ilk birkaç ülkesinden bir tanesidir. devlet başkanı milyar dolarlık servete sahipken halkın ortalama gelir düzeyi 250-500 dolar arasında değişir.150 milyon kadar nüfusunun siyasi özgürlükten sosyal haklara kadar birçok sorunu bulunmaktadır. sovyet zamanında resmi rakamlara göre 2 milyon civarı, resmi olmayanlara göre 10 milyon kadar ortodoks hristiyan devrim karşıtlığı bahanesiyle öldürülmüştür. 2. dünya savaşı'nda stalin kraliyet'i (bkz:Britanya Kraliyet Ailesi) yani emperyalizmi kollayıp anti-faşizm propagandasıyla nazilere karşı şavaşa girerek 20 milyon kadar rus askerini rusya'nın açıkça güvenlik sorunu olmadığı halde deyim yerindeyse 'harcamıştır' -ki bu yüksek rakam 2. dünya savaşında rusya'yı savaşı kazandığı halde en fazla asker kaybeden ülke yapmıştır- ve haliyle bugün rusya nüfusunda en az 5 milyon kadar kadın sayısı fazlaysa ve yabancılarla evlenmek zorunda kalıyorsa sorumlularını uzaklarda aramaya gerek yok.

british airways

02meka02
İngiliz havayolu şirketi British Airways, uçaklarında kullanacağı yakıtı kuracağı biyogaz tesisinde çöplerden üreteceğini söylüyor,

British Airways, yenilenebilir yakıt şirketi Velocys işbirliğiyle uçaklarında yakıt olarak kullanmak üzere çöpü yakıta çevirecek bir biyogaz tesisi kuracağını duyurdu. 2050'ye kadar uçakların emisyonunu yarıya indirmeyi amaçlayan programın bir parçası olarak kurulacak tesiste her yıl yüzlerce ton atık çöplüklerden alınarak temiz yakıta dönüştürülecek. Kullanılacak atıklar arasında çocuk bezleri plastik yiyecek ambalajları gibi maddeler var. Üretilecek yakıtın, sera gazı tasarruflarının yaklaşık yüzde 60'ını karşılaması bekleniyor. Proje ise henüz fizibilite aşamasında bulunuyor.

burada önemli olan yakıtın hangi teknoloji ile üretileceği değil 33 yıl sonrasının planlarının ve hangi aşamada olması gerektiğinin planları yapılıyor olması. Tebrik ediyorum adamları, helal olsun....

Türkiyede doğalgazın her ile ulaşması

02meka02
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Türkiye'de doğalgaz arzı sağlanmamış son iki ihaleyi de geçen aylarda tamamladı. Bunun ardından çalışmalar başladı, 2018 kışından önce Türkiye'de doğalgazın gitmediği hiçbir il kalmayacak. 550'nin üzerinde ilçenin ise 2019 itibariyle doğalgaz kullanmaları sağlanacak.
gelişmeler güzel ama talebi karşılayacak yerli kaynak acilen bulunması gerekiyor. özellikle mevcut şartlarda bu durum daha da önem kazanmış oluyor.

alttan ısıtmalı yollar

02meka02
Borusan Holdingin yeni fabrikasına enerji alım kabulüne gittiğimde giriş yollarında yaptıkları alttan ısıtmalı yollara rastladım. bu sistemin Türkiye de kullanılmaya başlanması sevindirici. belediyeler bu sistemi hayata geçirirse inanılmaz derecede milli gelire katkısı olacak bir sistem. ama maalesef bizim ülkede belediyeler yaptığı bir yolu daha seneyi devirmeden tekrar kaz mantığı olduğundan bizde işlemez. Avrupa da bazı ülkeler tüm yollarda bu sistemi uygulamaya başladı.

günümüzde zevk ve ihtiyaç ayrımına neden olan unsurlar

imschrolled
günlük hayatta olan bitenin yanı sıra sosyal medya, teknoloji, gelir durumu/dağılımı ve kültürel etkiler de baz alındığında kapsamlı bir konu haline dönüşen nitelikler. tabi bunlar kimi zaman yaşam tarzı farklılıklarını da getiriyor.

örneğin bu aşırı teknolojiler ile donatılmış akıllı cihazlar; üreticiler tarafından sansasyonel bir şey piyasaya süreceğiz diye gerçek anlamda ihtiyaç olmayıp kullanım alanında yer alıyorlar. reklam-pazarlama etkisi tabi, bir ürünü rasyonel faydasından ziyade ister istemez itibar/prestij amaçlı aldığımızda bu ihtiyaç-zevk tuzağına düşüyoruz...

memurum ben

this guy needs a beer
erkin koray'ın "devlerin nefesi" (1999) albümünde yer alan, 2000'li yıllara kadarki Türkiye'de memurun geçim derdini ve yaşam zorluklarını anlatan parçadır. 2000'lerin türkiyesinde, bugün, en asgari düzeyde 2 bin lira -600 dolar- kazanılan memur mesleği, tutarlı bir istihdam politikasının olmaması sebebiyle, ülkenin en tercih edilen mesleklerinden biri haline gelmekle kalmamıştır, ayrıca kamu personeli seçme sınavı adı altında ülkenin gençlerine memur olabilme hayali satılarak gelecek vaadi tüccarlığına dönüşmüştür.

"Garip gönlüm çekse de şu
Yağlı yağlı böreği de
Almaya kudretim yetmez
Bölük pörçük bütçe ile
Yıllardır hep akıntıya
Çeke çeke küreği de
Yaprak gibi rüzgarların
Önüne de katılmışım ben
Memurum ben! memurum ben!"
http://www.akormerkezi.com/erkin-koray-memurum-ben-sarki-sozu_sarki-vlvfff.html
benzer konuda ayrıca:
https://www.sinemalar.com/film/6474/ogretmen

gerede

hissikablelvuku
Gerede insanlık nerede sözüyle bilinen Bolu ilinin ilçesi. Bu sözü ilk duyunca hadi canım koca ilçe böyle bir genellemeye tabi tutulur mu diyenlerdenim.ancak geredede geçirdiğim kısa süre içinde bu sözün haklılığına ikna ettiler beni. Çok fazla detay yazmak istemiyorum.
3

özgür demirtaş

cayisallama
Hocamın her tweet'i bir lisans diploması verir.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////