confessions

Rıhtım

Yazar  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 353
  2. takipçi 11
  3. puan 4845

dünyanın ilk yüzen çiftliği

imschrolled
hollanda'da kurulduğu haberi yapılan enteresan gelişme. nelerle uğraşıp neleri geliştiriyorlar. bizim de artık gerçeklere dönmemiz gerekiyor. çalışmayan, üretmeyen hiçbir yere gelemez.

haber yazısı:
"Hollanda denince ilk akla gelen görüntüler olan yel değirmenleri ve meralarda otlayan ineklere, kanal ve nehirler üzerinde yüzen çiftlikler de eklenecek. Giderek artan nüfus ve büyük kentlerde tarım alanlarının hızla daralması nedeniyle Hollanda, su üzerinde yüzen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor.""Floating Farm adı verilen çiftliklerden birinde 40 inek yer alacak. Diğer çiftlikte ise, 6 bin adet tavuk yetiştirilecek. Yaklaşık 2 milyon euroya malolması beklenen yüzen çiftlikler, önce Rotterdam'a ardından da Den Bosch kentinde kurulacak."Haberin tamamı için tıklayınız.

1915 sözde ermeni soykırımı

cayisallama
bu konu ile ilgili kazım karabekir paşa şöyle demiş;

Alaca köyünde cenazeler insanın aklını oynatacak bir haldeydi. Bütün çocuklar süngülenmiş, yaşlılar ve çocuklar samanlıklara doldurulup yakılmış, gençler baltalarla parçalanmıştı.

Çivilere asılı ciğer ve kalp görünüyordu. Bütün bu acıklı görünüşler Erzurum'a atılmaya ve ordaki zavallılara yardıma beni mahkum etmiştir.

10 mart 1918
kazım karabekir
1. kolordu komutanı

oruç tutmak

malayani
bazı insanlar için bize göre oldukça zor olan ibadettir.
Çobanlar için sahur sofrası da iftar sofrası da dağ, bayır, yeşil alandır.

Kırklareli'de yarım asrı aşkındır çobanlık yapan Mümin Maldır, ramazanı kırda kendi hazırladığı sofrada iftar ve sahur yaparak geçiriyor.

Maldır, Üsküp beldesinde 13 yaşında başladığı çobanlık mesleğini yaz-kış demeden 53 yıldır sürdürüyor.
devamını okumak için tıklayınız...


enis sipahi

cayisallama
tofaş altyapısında başladığı basketbol kariyerini yurt dışında sürdüren ve beşiktaş forması giyen kenan sipahi'nin kuzeninin yaptığı konuşmadır.

florida eyaletinin orlando kentinde yer alan montverde academy'de tam burslu olarak eğitimine ve basketbol kariyerine devam eden enis, okulda muhteşem bir konuşma yapmış. her hafta 10 kişinin 5'er dakika konuşma fırsatı bulduğu kürsüye çıkan genç oyuncu, diğer öğrencilerden çok farklı bir konuya değinirken, aynı zamanda 'yılın konuşmasına' imza atmış.

akdemik kariyerine iyi bir başlangıç yapmış ve okulun en iyi 10 öğrencisi arasına girmeyi de başarmış.

enis sipahi'nin alkış alan konuşması.

beş kardeş

abuzeroklava
Onur ünlünün kıymetinin bilinmediği dizisi.

- Nazım lan sen bilirsin, niye böyle akşam olunca bir hüzün çöküyor insana?

+Çünkü gün bitiyor abi.
Bir de zaman geçiyor, o ürkütüyor insanı.
Bitiyor yani.
Bir gün daha bitiyor.
Sonuçta bir son var, içten içe biliyorsun bunu.
Her akşam o sona doğru biraz daha yaklaşıyorsun yani. Nazım Hikmet ne diyor biliyor musun abi?
İnsan diyor, öleceğini bile bile nasıl yaşar?
Ya çıldırır, ya öleceğini unutur.
Rahmetli anam derdi ya, “amann yaşadığım kadar mı yaşacağım.” Yani geldik gidiyoruz elde var sıfır. Alt alta koy hepsi yine sıfır ediyor.
Ama sıfırın da bir günahı yok yani. O da yalnız başına güzel öyle.
Mesela her şey sıfırla başlar ama bizim elimizde hiç oluyor.
Bizde onunla beraber, yavaş yavaş hiçe dönüyoruz...

Beş Kardeş

abdülaziz han

piri fani
#TarihteBugün 4 Haziran 1876...
Bu gece şehit edildi.
32. Osmanlı Padişahı ve 96. İslam Halifesi, Cennet Mekan, Şehid Sultan Abdülaziz Han'ın tahttan indirilmesi ve vahşice katledilmesinden sonra halk çok büyük bir üzüntüye kapılmıştır. Sultan Abdülaziz Han'ın vefatının ardından ise şu dizeler dillerden dillere dolanmıştır.
Seni tahttan indirdiler,
Beş çifteye bindirdiler,
Topkapı'ya gönderdiler,
Uyan Sultan Aziz uyan,
Kan ağlıyor bütün cihan...

eğitim durumlarına göre işsiz sayısı

malayani

İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin 2017 Ocak ayı sonu itibariyle eğitim durumlarına göre ne kadar olduğu açıklandı.
2017 yılı Ocak ayı sonu itibariyle İŞKUR'a kayıtlı;

**Orta ve lise mezunu işsiz sayısı 651.152 kişi.

**Meslek yüksekokulu mezunu işsiz sayısı 257.004 kişi.

**Lisans ve üstü eğitim mezunu işsiz sayısı 320.108 kişi.

kut

elfirâşetüzzerka
Bu anlayışa göre padişah çocuklarının kanlarının kutsal olduğuna inanılmış, kılıçla kan akıtarak öldürmenin kendilerine lanet getireceği düşünülmüş. bundan dolayı boğarak ya da zehirleyerek öldürmüşler hanedan mensuplarını.
Kut, kutsal, Arapça da ki mübârek kelimesinin karşılığı gibi

kut

Alangoya
Türk devlet geleneğinde ülkeyi yönetme yetkisinin hükümdarlara, Tanrı tarafından verildiği inancına “kut” denir.
Türkçe'de kut, Devlet idaresinde güç, yaratıcılık ve yetki bakımından sahip olunan üstün güç, İlahi bir kaynaktan gelen rahmet, bereket, mutluluk anlamlarına gelmektedir.

oktay sinanoğlu

piri fani
Dünyada genç yaşta profesör ünvanını alan, 60 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını çözerek adını matematik tarihine yazdıran, DNA sarmalının açıklamasını en sağlam şekilde açıklayan, katıldığı tüm konferanslarda iyi derecede İngilizce bilmesine rağmen sunumunu Türkçe yapıp öz kimliğinden taviz vermeyen, bilim dünyasında ismi tüm dünyada şöhretle anılan ama maalesef ki ülkemizde değeri yeterince bilinmeyen, "Türk Einstein"ı olarak adlandırılan kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog.

orta gelir tuzağı

Rıhtım
Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde gelir seviyesinin belirli seviyede takılıp kalması durumudur. Son 15 yıllık ekonomik gelişmeler için 3 yorum yapılıyor. 1.Ekonomi hep kötüye gitti. 2. İyiydi 2010 sonrası bozulmaya başladı. 3. Ekonomi süper ve 2023 te yüksek hiper süper olacak. Verilerin söylediği 2. si( burada da hazır kaynakları sattıkları için 2010 öncesi balondu diyenler var. Ben buna katılmıyorum. Zira o dönem uluslarası yatırımlar güven olduğunu ortaya koyuyor) Mahfi eğilmez bugün orta gelir tuzağını ortaya koyuyor.
http://www.mahfiegilmez.com/2017/05/orta-gelir-tuzagnda-son-durum.html?m=1

han duvarları

Rıhtım
Faruk Nafiz çamlıbel'e ait bir Seyahati anlatan efsane şiir. Ortaokulda ezberlemiştim. Hala aklımda. Şu bölüm çok çarpıcı 'ilk sevgiye benziyen ilk acı ilk ayrılık, yüreğimin yaktığı ateşle hava ılık'

bedelli askerlik

Rıhtım
Zehirlenerek, depresyona giren başka bir erin kurşunuyla vs. sebeplerle ölme ihtimali muhtemelen terör kurşunuyla ölme ihtimali kadar vardır. Haberlerde gördüğünüz aziz şehitlerimiz ast subay, uzman çavuş gibi mesleği asker olan vatan evlatları. Er olarak gittiğinizde orada bir populasyon oluştuğu için patates soyma, tuvalet temizleme ya da içi mermisiz silahla nöbet tutmak gibi görevleriniz oluyor. Tüm bunlara rağmen askerlik türk gencligini tanımak için görmek istediğim yerlerdendi. Bekarken ölmekten de hiç korkmuyordum. Ama evli ve cocuklu olunca işler değişiyor. 'Evlenmeden gitseydin kardeşim' diyenler oluyor. hayatın dinamik bi yapısı var.

vestel

Rıhtım
Ürünleri ile çok eleştiri yapılabilir ama son dönemde arge ye çok yatırım yapıyorlar. Bir de toshiba'nın tv operasyonlarının alınması gündemde.inşallah alırlar ve başarılı olurlar

arena

Rıhtım
Cb stadyumların isimlerinden arena ibaresini yanlış bulduğunu söyledi. Klupler de kaldırıyor. Klupler şimdiye kadar havalı buluyorlardı. Lugat olarak sakincasini anlamadan muhalif görünmemek için kaldiriyorlar.