confessions

Rıhtım

Moderatör  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 1624
  2. takipçi 21
  3. puan 28625
  4. toplam gelir 21,78 ₺

28 mayıs 2017 tel aviv'de düzenlenen gösteri

Rıhtım
Filistinde kendilerinin olmayan topraklara kurulan apartmanlara yerleşen akrabalarına söylesinler. Ortada bir savaş yok desek yeri. Tek taraflı soykırım var. Hitler'ın yahudilere yaptığını bugün müslümanlara yapıyorlar. Ama bunun bedelini ödettiler. Geçenlerde bir abdli diplomat esed için “Hitler bile.. kendi halkına karşı kimyasal silâh kullanma çukuruna.. Esad gibi düşmemişti…” demişti. Bir kişiyi hitlerle mukayese ettiği için istifası konuşuluyordu. Size klişe gelebilir ama yahudi lobisi dünyanın en arsız ve etkin lobisidir. Dolayısıyla kripto yaşam damarlarında olduğu için filistin sorununa çözüm arıyorum diyen ısrailliler e genel olarak inanmiyorum.

türkiye'de her 4 gençten biri ne egitimde ne istihdamda

Rıhtım
Bir acı gerçek. Yıllardır genç nüfusla ovunup, batı çöküyor diye naralar atıyoruz. Ama isin gerçeğinde Tr'deki genç nufus sisteme katkı yerine ciddi maliyet olmaya başladı. Gençler is beğenmiyor diye orta yaş üstü kesim kendini kandiradursun. İş begenmeme ve genclerdeki hevailigin gerçeklik payı vardır ama bu eğitim sisteminde başka sonuç beklenemezdi bence.
http://m.dunya.com/gundem/turkiye-nufusunun-yuzde-16si-genc-haberi-362921

yerli oto

Rıhtım
Türkiye'nin Otomobili OGG(Ortak Girişim Grubu) Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. İşte '5 babayiğit'
1. Anadolu Grubu (Otomotiv başta olmak üzere geniş bir alan)
2. BMC Grubu- Etham Sancak & Katar Ortaklığı (Askeri Araç ve Savunma Sanayi Ürünleri Üreticisi)
3. Kıraça Holding (Karsan)
4. Turkcell (Yazılım kısmında etkili olacak)
5. Zorlu Holding (Elektrik Sistem yazılımlarında etkili olacak)

diriliş ertuğrul

Rıhtım
Televizyonda şimdiye dek sadece belgesel ve haber izleyen babam hasbelkader bu diziye başlamış. Genelde gece uykusuna da koltuğunda uzunarak tv karşısında uyuyarak başlar. Diriliş Ertuğrul olduğu günler koltuğunda değil de yerde oturarak izlediğini görünce sordum. Neden koltuğa oturmuyorsun diye.
' Uyumamam, bölümün bitmesini görmem lazim' dedi. Bu diriliş ertuğrul dizisi 40 yıllık alışkanlığı değiştirdi.

çermik

Rıhtım
Kükürtlü doğal kaynak suyuyla ünlü Diyarbakır'ın mutevazı ilçesi. Kürt sorunu başlığını görünce aklıma geldi. Bu sorun devam ettikçe oraların tarihi ve tabi güzellikleri de unutulacak.

yırtık çorap sendromu

Rıhtım
Sabah alelacele giydikten sonra yırtık farkedilir. Bugünlük bir şey olmaz diye düşünülür. Akşam çıkartırken farkedilir. Atmaya kıyamazsın. Dikmezsin de. Sonra başka bir sabah tekrar giyersin. Kısır döngü devam eder.

irtica

Rıhtım
Türkiye de istemediğini fişleyip cezalandırma için 3 yöntem kullanıldı.
1. İrtica: uzun sürdü ama bitti. Yeniden bileniyorlar. Devran dönsün de haksızlıklar yapalım diye. Sekülerlerin hobisiydi.

2. Sahte delil: kısa sürdü ama çok can yaktı. Feto kullandı. Ataturkculeri ordudan attilar, hapse attılar. İntihar edenler oldu. hasta olup, hayatını kaybedenler oldu. Ama kısmen bitti.

3. Fetoculuk iddiası. Çoğu masum değildir fetoden yargilananlanlarin. Ama yargilanmayip daha ağır fetocu olanlar var. Birde öğretmen memur atıp sürüyorlar. Millet adalet kavrulmuş. Kavurmaci dışarda ( adam içeri girsin demiyorum da o disardaysa diğerleri neden iceride)

5 haziran 2017 katar krizi

Rıhtım
Ürdün de katar'a mesafe aldı. Olayın temelinde Katar'da yer alan müslüman kardeşler ve hamas liderlerinin özgür hareket etmesi var. Bu örgütler mısır, suudi arabistan, ürdün ve diğerlerine göre terör örgütü. Katar ise kısmen koruyor bu örgütleri. Bu bölgede böyle bir karar alırken bize hiç danışmadan yapmışlar. ( hemen bize mi soracaklardi demeyin. O ülkelerle planlanan karşılıklı çıkar çok yüksek) konuyla ilgili bugün akif beni hürriyet de yazdı. Fehmi Koru da kendi bloğunda sırasıyla bakın derim.
http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/akif-beki/katar-bahane-de-hedef-erdogan-mi-40482073
http://fehmikoru.com/akif-beki-iddiali-bir-yazi-yazmis-katara-ambargo-hamasla-mk-ile-sinirli-diyor-acaba/

anne

Rıhtım
Hatırımızda kalan kısmıyla bile karşılaştırılamaz bir noktada tutuyoruz. Bir de bebeklik donemi var. O dönemki fedakarlık çok büyük. Daha büyük. Yani anne sandığımızdan da daha kıymetli. Daha değeri bilinesi.

itikaf

Rıhtım
Ramazan ayının son 10 gününde mescidlere islam alemi için inzivaya çekilme fiili. İtikafa çekilen kişi tek başına bir odada kalır. Dünya işleri ile konuşmak dahil bağını koparır. Sünnettir.

huawei p9 lite 2017

Rıhtım
1.300 TL'ye geçen hafta sonu aldığım telefon.
Kamerası iyi.
Şarj süresi iyi (ortalama kullanımla 2 gün)
Isınma yapmıyor.
Göz koruma modu var, gözünüzü çok yormuyor.

Onun dışında klasik android telefon.
Fakat aynı fiyattaki rakiplerine göre oldukça başarılı.

gelir vergisi diliminin % 30'a yükseltilmesi

Rıhtım
Hep MTV konuştuk ama asıl kesinti maaşlarda.
yıllık Brüt geliri 30.000 TL'yi geçen herkesten 110.000 TL'ye kadar ilave %3 kesilecek.
Toplamda bir kişinin maaşından 2.160 TL'ye kadar para kesilecek. Çift maaş çalışan bir aileden 4.320 TL kesilmiş olacak. 5 kira parası kadar daha para ödeyeceğiz devlete.

Üst dilim olan %35'e ise herhangi bir kesinti yok. yani yönetici grubuna ilave kesinti yok memur ve beyaz yakalıdan kesinti var.

http://t24.com.tr/haber/gelir-vergisine-zam-maaslari-nasil-etkileyecek,457133


1

itibarda tasarruf olmaz

Rıhtım
Cumhurbaşkanlığı'ndan külliyenin temizlik harcamalarının yıllık 2 milyon lirayı bulduğuyla ilgili çıkan haberlerin ardından açıklama yapıldı. Açıklamada 'Türkiye'nin vitrini Cumhurbaşkanlığı'nın itibarında tasarruf olmayacağı' ifadesi yer aldı.

türkiye kart

Rıhtım
Otobüsünden, metrosuna il değiştirdiğinizde ayrı bir kart almamız gerekmeyecek şekilde milli parklarda, müzelerde, uçaklarda her yerde geçecek olan kart projesi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018'de yeni bir kart uygulamasına geçmeyi planladıklarını söyledi. Projenin isminin “Türkiye Kart” olacağını belirten Arslan, Hürriyet'e şu açıklamayı yaptı:

“PTT'nin 4 bin 600 noktası üzerinden bu kart alınabilecek. Kredi kartıyla yapabildiğiniz her şeyi yapabileceksiniz. Bununla sınırlı değil, İstanbul başta olmak üzere tüm belediyelerle anlaşmalar yapıyoruz. Otobüsünden, metrosuna her yerde geçecek. İl değiştirdiğinizde ayrı bir kart almanız gerekmeyecek. Milli parklarda, müzelerde, uçaklarda her yerde geçecek. Amacımız tek bir kartla her türlü finansal işlemi yapmak. Dünyada örnekleri çok az. Birçok ülkeye bunu ihraç da edebiliriz.”
http://www.ocakmedya.com/genel/2017/12/13/turkiye-kart-geliyor-yerde-gececek/
(Sözlükte başka başlıkta proje aşamasında iken benzer bir entry girilmişti bulursak başlığı birleştirelim.)

barış özcan

Rıhtım
Falcon heavy fırlatılışını canlı yayınlayarak kanalındaki izlenme sayısı oldukça artan youtuber. Kendi bildiği yolda ilerliyor. Bilimsel videolarla bu kadar ilgi çekmesi çok başarılı.

yeni açılacak okullarda mescitlerin zorunlu olması

Rıhtım
Korkmayın, Türkiye'de politik temele dayanmasa karar alınamıyor. Mescit kararının kimseye zararı yok. Bir çok öğrencinin ve öğretmenin nasıl nerede abdest alıp, namaz kılarım gibi mental ve ruhi yorgunluğunu hafifletecek ve eğitim ortamını güzelleştirecek karar. Karar siyasi olsa bile sonucunun siyasi kalması bize bağlı. Saygı sevgi ve anlayış ile bakıldığında 10 numara karar.

memur sözlük yazarlarının eften püften başarıları

Rıhtım
İlkokulda futbol maçlarında kaptandım. Tüm frikik ve penaltılari ben kullanıyordum. Bir ara Abartıp ben teknik direktörüm deyip kenardan maç yönettim. :)

Not: köy okulu olduğu için okulda toplam 60 öğrenci vardı. Birleştirilmiş sınıf 4. Ve 5. Sınıf aynı derslikte idik. Ayrıca sınıf başkanıydım. 6. Sınıfa istanbul da başladım topraktan betona geçince midir bilmem özgüvenim kayboldu. Sessiz sedasız bir adama dönüştüm.
Bu yüzden sevmiyorum betonları inşaatları galiba. Toprak ve ağaç görünce kendime geliyorum.

facebook'un yüz kitabı demek olması

Rıhtım
Çıkış yıllarında üniversitede eş arkadaş bulma sitesi amacı güttüğü için mantıklı. Bugün ise ruh, beden, ideoloji, yemek ve gezi zevkini yansıtan bir platform.
İlerde benzer bi enrty'i memursözlük için yazacaklar. Memurlar için bir sözlük olarak başlayıp, önce herkesin sözlüğü oldu sonra ise sosyal medya tekeli oldu diyecekler :)
2

kuzen ile evlenmek

Rıhtım
Ensest deme hakkı yok kimsenin. Anadolu'da milyonlarca insan var bu şekilde evli olan. Doğru değildir akraba evliliğiği. Sakat çocuk dogumlarına sebep olur. Ama eğitimle azaltılır. Klavyeden tahkirle bir yere varılmaz.

herkes yediğini ikram eder

Rıhtım
Yavuz Sultan Selim zamanında, İran şahı kıymetli mücevherlerle süslü bir sandık hediye gönderiyor Sultan Selim'e.

Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşlar çıkıyor. Fakat bir de pis bir koku yayılıyor.

Dehşet bir koku, herkes burnunu tıkıyor. Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyor.

Yani Osmanlıya acayip bir hakaret!

Cihan padişahı emir veriyor, “Herkes düşünsün, buna ince bir şekilde cevap vermeliyiz”

Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor.

Aynı şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandık hazırlatıyor.
İçine o zamanın Osmanlı İstanbul'unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatıyor, en altına da küçük bir pusula ve bir satır yazı gönderiyor.

Şah sandığı açıyor. Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum.
Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce, sonra oradakilere ikram ediyor.

Kutunun içindeki pusulayı Şah okuyor: “Herkes yediğinden ikram eder” tık

(bkz:#59450)

kravat

Rıhtım
2000'li yıllardan sonra başlayan kurumsallık akımıyla kullanımı çok yaygınlaştı. Abd'de silikon vadisi gibi özgür iş ortamlarında başlayan mental(zihni) yorgunluğunuzu giyiminize değil işinize verin mantığıyla önce oralarda sonra ise ülkemizde kullanımı azalmaya başladı. Bir çok şirket serbest cuma (free friday) uygulaması ile tek günlük kıyafet serbestliği tanıdı. Şu an bazı bankalar kökten kaldırdı. Bir 20 Yıl sonra çok az kişinin kullandığı bir kıyafet tamamlayıcısı olabilir.