confessions

Rıhtım

Yazar  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 353
  2. takipçi 11
  3. puan 4845

28 mayıs 2017 tel aviv'de düzenlenen gösteri

Rıhtım
Filistinde kendilerinin olmayan topraklara kurulan apartmanlara yerleşen akrabalarına söylesinler. Ortada bir savaş yok desek yeri. Tek taraflı soykırım var. Hitler'ın yahudilere yaptığını bugün müslümanlara yapıyorlar. Ama bunun bedelini ödettiler. Geçenlerde bir abdli diplomat esed için “Hitler bile.. kendi halkına karşı kimyasal silâh kullanma çukuruna.. Esad gibi düşmemişti…” demişti. Bir kişiyi hitlerle mukayese ettiği için istifası konuşuluyordu. Size klişe gelebilir ama yahudi lobisi dünyanın en arsız ve etkin lobisidir. Dolayısıyla kripto yaşam damarlarında olduğu için filistin sorununa çözüm arıyorum diyen ısrailliler e genel olarak inanmiyorum.

turkiye'de her 4 gençten biri ne egitimde ne istihdamda

Rıhtım
Bir acı gerçek. Yıllardır genç nüfusla ovunup, batı çöküyor diye naralar atıyoruz. Ama isin gerçeğinde Tr'deki genç nufus sisteme katkı yerine ciddi maliyet olmaya başladı. Gençler is beğenmiyor diye orta yaş üstü kesim kendini kandiradursun. İş begenmeme ve genclerdeki hevailigin gerçeklik payı vardır ama bu eğitim sisteminde başka sonuç beklenemezdi bence.
http://m.dunya.com/gundem/turkiye-nufusunun-yuzde-16si-genc-haberi-362921

çermik

Rıhtım
Kükürtlü doğal kaynak suyuyla ünlü Diyarbakır'ın mutevazı ilçesi. Kürt sorunu başlığını görünce aklıma geldi. Bu sorun devam ettikçe oraların tarihi ve tabi güzellikleri de unutulacak.

yırtık çorap sendromu

Rıhtım
Sabah alelacele giydikten sonra yırtık farkedilir. Bugünlük bir şey olmaz diye düşünülür. Akşam çıkartırken farkedilir. Atmaya kıyamazsın. Dikmezsin de. Sonra başka bir sabah tekrar giyersin. Kısır döngü devam eder.

anne

Rıhtım
Hatırımızda kalan kısmıyla bile karşılaştırılamaz bir noktada tutuyoruz. Bir de bebeklik donemi var. O dönemki fedakarlık çok büyük. Daha büyük. Yani anne sandığımızdan da daha kıymetli. Daha değeri bilinesi.

irtica

Rıhtım
Türkiye de istemediğini fişleyip cezalandırma için 3 yöntem kullanıldı.
1. İrtica: uzun sürdü ama bitti. Yeniden bileniyorlar. Devran dönsün de haksızlıklar yapalım diye. Sekülerlerin hobisiydi.

2. Sahte delil: kısa sürdü ama çok can yaktı. Feto kullandı. Ataturkculeri ordudan attilar, hapse attılar. İntihar edenler oldu. Dayanayip hayatını kaybedenler oldu. Ama kısmen bitti.

3. Fetoculuk iddiası. Çoğu masum değildir fetoden yargilananlanlarin. Ama yargilanmayip daha ağır fetocu olanlar var. Birde öğretmen memur atıp sürüyorlar. Millet adalet kavrulmuş. Kavurmaci dışarda ( adam içeri girsin demiyorum da o disardaysa diğerleri neden iceride)

5 haziran 2017 katar krizi

Rıhtım
Ürdün de katar'a mesafe aldı. Olayın temelinde Katar'da yer alan müslüman kardeşler ve hamas liderlerinin özgür hareket etmesi var. Bu örgütler mısır, suudi arabistan, ürdün ve diğerlerine göre terör örgütü. Katar ise kısmen koruyor bu örgütleri. Bu bölgede böyle bir karar alırken bize hiç danışmadan yapmışlar. ( hemen bize mi soracaklardi demeyin. O ülkelerle planlanan karşılıklı çıkar çok yüksek) konuyla ilgili bugün akif beni hürriyet de yazdı. Fehmi Koru da kendi bloğunda sırasıyla bakın derim.
http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/akif-beki/katar-bahane-de-hedef-erdogan-mi-40482073
http://fehmikoru.com/akif-beki-iddiali-bir-yazi-yazmis-katara-ambargo-hamasla-mk-ile-sinirli-diyor-acaba/

itikaf

Rıhtım
Ramazan ayının son 10 gününde mescidlere islam alemi için inzivaya çekilme fiili. İtikafa çekilen kişi tek başına bir odada kalır. Dünya işleri ile konuşmak dahil bağını koparır. Sünnettir.

sarı kiraz

Rıhtım
Sevimli bir meyve olan ve kırmızı rengiyle alıştığımız kirazın kız kardeşi. Çok sevimli görünüyor sarı kiraz. Kiraza sarı da yakışıyor.
Bir de birgün bir şirketim olursa ürün markam da sarı kiraz olacak. Isırılmış elma dünya markası(bkz:apple). Sarı kiraz neden olmasın 😄

blagay tekkesi

Rıhtım
Bosna Hersek deyince akla hep mostar ve köprüsü gelir. Ancak mostar a çok yakin noktada yer alan blagay tekkesi görülmeye, fotoğraf cekmeye, ziyaret etmeye değer bir yer. Bitişiğinde minik de bir şelale ve doğal akarsu var. Görünümü gerçekten muazzam. Bir gün fırsatım olursa yine gidicem.

yökdil

Rıhtım
Yds'nin alternatifi.
İkincisi 9 temmuz 2017 pazar günü yapılacakmış.
'YÖKDİL ikinci sınavına hazırlanan adaylar için beklenen açıklama geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ikincisi 9 Temmuz'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'na başvuruların 30 Mayıs-9 Haziran'da alınacağını bildirdi.'

devamını okumak için tıklayınız.

yökdil

Rıhtım
Sınav yds'ye nazaran oldukça kolay. İlk sınava girmeyenler pişman. Dil tazminatı, yuksek lisans, doktora ve hatta doçentlik hedefi olanlar ihmal etmesin, erinmesin,sınava girsin.

nevzat aydın

Rıhtım
2015 yılında sirketi 589 milyon dolara sattı. (halen ceo olarak devam ediyor kendisi)
27 milyon doları, 114 çalışana paylaştırmış.

27.000.000÷114×3.55(bugünkü USD kuru)
= 840.789 Tl (bugünkü kurla çalışan başına düşen ortalama para)

mardin

Rıhtım
Beni çok etkileyen bi şehir. Mimarisi çok guzel, arap türk kürt süryani gibi kompozit yapısı çok guzel, dükkanları çok guzel. Merkezinde terörün emaresi olmadığı halde son yıllarda yaşanan gelişmeler bölge esnafını oldukça olumsuz etkilemiş durumda.

21 mayıs 2017 fenerbahçe olimpiakos maçı

Rıhtım
Spor tarihimizin en önemli başarılarından birini elde ettiğimiz maç. Koç ve takım oyuncularının yeri zaten tartışılmaz. Ama ülker ve thy için de doğru yere yatırım açısından ortada ekonomik bir başarı da var. ( galatasarayliyim). Artık futbola olan ilgiyi azaltmanın zamanı geldi.

Not: Aziz başkan seni hala sevmiyoruz.

diriliş ertuğrul

Rıhtım
Televizyonda şimdiye dek sadece belgesel ve haber izleyen babam hasbelkader bu diziye başlamış. Genelde gece uykusuna da koltuğunda uzunarak tv karşısında uyuyarak başlar. Diriliş Ertuğrul olduğu günler koltuğunda değil de yerde oturarak izlediğini görünce sordum. Neden koltuğa oturmuyorsun diye.
' Uyumamam, bölümün bitmesini görmem lazim' dedi. Bu diriliş ertuğrul dizisi 40 yıllık alışkanlığı değiştirdi.