confessions

Rıhtım

Gammaz  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 1132
  2. takipçi 18
  3. puan 20138

huzursuzluk

Rıhtım
Bugun okumaya başlayıp bitirdiğim livaneli romanı. Ezidiler hakkında bilgilendirici olmasi, ışid zulmunu anlamak, mardinin çok kültürlü yapısına dem vurması, plaza kültürüne yapılan eleştiriler açısından güzel kitap. Fakat islamiyetle ışidi yakın tutmak ve hikayenin sonu açısından bakıldığında başarısız.

Aslında çok etkili başlamıştı roman öyle de devam etti ama sanki yarım kalmış gibi bitti. Belki de psikoloji romanı olarak değerlendirip hakkını yememek lazım bilemedim.

erkekleri memnun etmek

Rıhtım
Erkekleri memnun etmek başlığıyla ilgili ilk paylasim bir kadından kadınların erkekleri memnun etmesi üzerine geliyor. Aslında is burada başlıyor. Toplum da erkek memnuniyeti deyince, kadınlar tarafından memnun edilme olarak anlıyor. bu kadar kötü görünüyor erkekler. memnuniyet mefhumu için iş para kariyer makam kavramları bile ilk akla gelmiyor. Halimize yazik valla.

doburca

Rıhtım
Bursanin osmangazi ilçesinde yer alan sosyal tesisi de ismini veren belde. Bursada çok uğrak alanlardan değil. Çok amansız keskin virajları endişe verici. Tepeye ulaşınca buna degermis diyorsunuz. Bi hidiv kasrı değil tabi ama bursa için güzel mekan

ekonomide analiz

Rıhtım
(bkz:Mahfi eğilmez) in son kitabı. Başarılı bir kitap. Türkiyede bazen bazı uzmanlık alanları herkesin diline düşüyor. Son yıllarda ekonomi, tarih ve beslenme bunlara örnek verilebilir. Bu alanda hiç bilgisi olmayanlar zaten tv den siyasetçilerden veya dizilerden bir şeyler duyup atıp tutuyor. Bu konularda eğitim sahibi olanlar da okudukları 3-5 kitaptan ezberlediklerini konuşuyorlar. Yani alanın uzmanları bile ezberci konuşuyor.şimdi gelelim mahfi hocanın kitabına. Çok kıymetli bir kitap. Ekonmiyle ilgili yorumlarda durum beslenme ve tarih alanındaki gibi sınırlı politik/ezberci görüşlere dayanıyor. Ekonomi mezunlari da havalı konuşmalarına rağmen sınırlı ufukla çok şey anlattıklarını düşünüyorlar. Hatta banka ve finans sektör yöneticilerinin bile ekonomiyle ilgili özgüveni yuksek ama içi boş açıklamaları oluyor. Bu kitap ise bunu yıkmayı amaçlıyor. Sherlock holmes'tan çok fazla atıf yapılarak öğrenilen bilginin gözlem ve analize tabi tutulmadiginda işlevsiz kalacağını kendine misyon edinmiş mahfi hoca. Analiz kabiliyetinin nasıl geliştireceği de anlatılıyor. Yani balık tutmayı öğreten kitap. Ama ekonomiyle ilgilenenler için diye sınırlamak istemem. Herkes için ufuk açıcı bir kitap.http://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=403540

gary chon

Rıhtım
Donald Trump'ın baş ekonomi danışmanı.
Trump'la anlaşamayan bir çok ekonomi yöneticisi görevlerinden istifa etti. Bu ABD ekonomisinde ufak ama sarsıcı etkiler yapıyor. Abd'de piyasaların güven kaynağı yalnızca Gary Chon kaldı. Türkiye için Mehmet Şimşek gibi bir vitrin ve güven ismi. İstifa olasılığı konuşuluyor. İstifa ederse ABD'de sert satışlar gelebilir. Tabi bu dünyada da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

gümrük birliği

Rıhtım
Gümrük Birliği, taraflar arasındaki ticarette mevcut gümrük vergileri, eş etkili vergiler ve miktar kısıtlamalarıyla, her türlü eş etkili tedbirin kaldırıldığı ve ayrıca, birlik dışında kalan üçüncü ülkelere yönelik olarak da, ortak gümrük tarifesinin uygulandığı bir ekonomik entegrasyon şekli olarak tanımlanmaktadır.

türkiye almanya gerilimi'nin yeni tartışma konusu. Bizim için doğru güncelleme ekonomide yeni bir ivme dönemi kazandırabilir. Çok kör cevaplar veriyoruz. Stratejik düşünmek lazım, duygusal değil.
0 /