confessions

Rıhtım

Moderatör  · 11 Mayıs 2016 Çarşamba

  1. toplam giri 1614
  2. takipçi 21
  3. puan 28420
  4. toplam gelir 20,31 ₺

korhan

Rıhtım
Umarım yerli silahların sahada da başarıları devam eder.
Askeri teknoloji ülkemiz için şimdilik küçük katkı yapsa da katma değeri yuksek ve stratejik öneme sahip tek yerli imalatımız.

avrupa

Rıhtım
Sömürgecilik üzerine kurulu ekonomisini günümüzde bilim ve eğitimde özgürlük sağlayarak unutturan kıta parçası. Özgürlük kavramını da irade olduktan sonra her şey mübah mantığıyla yaşamaktalar.
Sömürülen ve kendilerince yönetilen ülkelerde ise demokrasi ve özgürlük olmadığını belirterek baskılarlar. Buradaki genç beyinler kendi iradeleri ile özgür topraklara göç eder ve Batı'nın sistemine katkıda bulunur.

Peki özgur batı insanı özgürlüğü başkasına reva görüyor mu.
Afrika'ya çocuklar için kadınların seks turizmini bir aratın.
Şimdi ise kimsesiz mülteci çocuklar Avrupalı kart haydutların radarında imiş. Link vermeyeyim haber euronews'te bile var.

14 nisan 2018 abd'nin suriye saldırısı

Rıhtım
Türk dışişleri operasyonu desteklediğini açıkladı.
Tabi çok fazla eleştiri alıyor bu tepki bir Rusya'nın bir ABD'nin (NATO'nun) yanındayız diye.
Şahsi görüşüm operasyon bu haliyle kalacaksa Türkiye'nin yaklaşımı doğru.
-Suriye'deki varlığımızın terörizme karşı olduğu konusunda ikna edici. Çünkü ABD operasyonu (şeklen de olsa) kimyasal silahlanmaya karşı.
-Rusya'nın afrin ve bölgesini uzun vadede Esed'e devretme planına karşı Rusya'ya NATO üyeliğimizi hatırlatmış olduk.

Tabi bu iki kabul operasyonun geçici ve sivil hedef almaması durumunda geçerli. Irak'taki gibi olursa ülkemiz batı blogu ve doğu bloğu arasında daha keskin tercih yapmak durumunda kalacağından işler değişir.
Irak'ta Batı'nın doğurduğu acılar devam ediyor. Bunu göz önüne aldığımızda ise hataya düşürülmemiz şaşırtıcı olmaz.

türkiye ekonomisi

Rıhtım
Para birimimiz abd doları karşısında eriyor. Benzer gelismekte olan ulkelerin para birimleri ise şu dönemde yükseliyor. Yiğit bulut bu kurtuluş savaşı kadar önemli bir savaştır ve faiz artmasın demiş. Ülkenin 400 milyar USD borcu var. Bu borcun bu seviyelere çıkartılmasına izin vermek millilik değildir. 400 milyar USD borcu olan ülkenin dolar borcunu azaltmak için dolar bulması gerekir. Bunu da ihracatla ve sabit yabancı yatırımlar ile çekmek en sağlıklı yoldur. Fakat biz 2011 sonrası hep kısa vadeli bir yıllık paralarla, borsaya, faizle çektik bu parayı. Gelen parayı da inşaata ve tüketime gömdük. Böylece kısa vadede tüketim arttı, büyüme arttı ve istihdam arttı. Ama şimdi borçlar o kadar yüksek ki artık ödeyememe riskine karşı borç verecek olan daha yüksek faizle veriyor. İçeriye dolar getirmek isteyen yabancı da risk gördüğü için daha yüksek faiz istiyor. Siz bu faizi artırmayın, dolar girişi azalacak, dolar kıt kaldığından yükselecek ve benzin, elektrik, gıda fiyatları derken enflasyon olacak. Enflasyon arttıkça para girişi azalacak azaldıkça dolar yükselecek, yükseldikçe enflasyon artacak, arttıkça para girişi ve yatırımlar azalacak, işsizlik artacak. İşsizlik arttıkça tüketim azalacak, azaldıkça iflaslar artacak. İflas arttıkça işsizlik daha da azalacak. Sonra çok acı reçeteler ile yeni denge bulunmaya çalışılacak.

petro-dolar

Rıhtım
ABD'nin bolgemizdeki müttefiki ve sadık dostu! Suudi Arabistan hükümetine yarım asır önce ikna ettiği sistemle satışı yapılan her petrol için dolar bulma zorunluluğu kavramını ifade eder. ABD Suudi kraliyet ailesinin tahtını korurken Suudi hükümeti petrol satışlarını dolar bazında yapar ve elde ettiği dolarlara ABD tahvilleri almaktadır. Bugün dünyanın en büyük petrol ithalatçısı çin bu döngüye çomak sokmaya başlamıştır. Rusya ile olan petrol ticaretini kendi para biriminde gerçekleştirme kararı alan ülke ABD'nin tabir yerindeyse sadece para basarak dünyayı FED ile yönetmeninden rahatsızlığını sözlü olarak getirmenin yanında uygulamaya da koymuştur. Şimdilik küçük ama önemli bir başlangıç olan bu hareket yüzyıllardır içe kapalı dev olan Çin'in artık masaya yumruğunu vurması anlamına geliyor.
0 /