confessions

piri fani

Yazar  · 26 Şubat 2017 Pazar

  1. toplam giri 428
  2. takipçi 19
  3. puan 6729
  4. toplam gelir 3,39 ₺

özgür demirtaş

cayisallama
Hocamın her tweet'i bir lisans diploması verir.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

istanbul

imschrolled
aynı zamanda mini bir basketbol oyununun adıdır. 2 ve 3 kişi ile oynanırdı. şut atılır ve sayı olmayıp yerden seken top tutulduğu yerden tekrar şut atarak oyun devam eder. sekmeden tutmak ya da 2. defa sekmesi şut hakkını kaybettirir. 1 adım kaymaya izin verilir. hiçbir yere değmeyen top eksi puana neden olur. döngü halinde az kişi ile oynanabilecek alternatif bir oyun.
2

istanbul

kullerindendoganankakusu
ankaranın en güzel tarafı istanbula dönüşüdür denilen şehir

herkesin merak ettiği sürekli ankara ve izmirle kıyaslanan, tarihi dokusu mahvedilen, trafik çilesi her an yaşanan, tıklım tıklım ulaşım ağını kullanabileceğiniz şehir.

sürekli yatırım yapılan bu yüzden @24 teki yazının 100 küsür önceden görülmesine şaşırdığım şehir

kimi için bir yuva kimi için hasret kimi için gurbet kimi için nefret kimi içinse aşktır istanbul

görünce neden döndüm ki diye düşündürten en özlemem diyeni özlettiren şehir

güzel midir evet gez gör dolaş o tarihi daha fazla yok olmadan içine çek her şeyi yap istanbulda ama yaşamak gibi bir hataya düşme mecbur değilsen

benim için ifade ettiği anlam ise her şeye rağmen güzelsin be istanbul

ankara gibi olamasan da özlüyorum be seni

halil inalcık

 kutadgu bilig
1917 İstanbul doğumludur. Türk tarihçi. aslen kırım tatarıdır.

Hayatını anlattığı \"Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı\" adlı söyleşi kitabını (Emine çaykara ile söyleşisi) büyük bir zevkle okumuştum...tavsiye ederim.

ilber ortaylı'nın da hocasıdır.

halil inalcık

TurinTurambar
mekanı cennet olsun büyük bir alim kaybettik. iki padişah görmüş, hem osmanlıyı hem türkiye’yi yaşamış bir bilim adamıydı. Belgeli, ciddi araştırmalara dayalı eserlerini doksanlı yaşlarında bile ortaya koymakla kalmamış daha fazla bir ömre sahip olmayı da yeni kitaplarını yazabilmek için dilemiştir. Kendisinin öğrencisi olan ilber ortaylı ile ntv’de yaptıkları programda Chicago üniversitesi’nde kendisine veziriazam lakabı takıldığını, üniversite öğrencilerinin çekindiği bir hoca olduğunu anlatıyorlardı. Bunun nedeni olarak da abd üniversite kampüslerinde öğrenci hoca ilişkilerinin daha samimi olduğu ve öğrencilerin hocalarına adlarıyla bile hitap edebilmelerine rağmen kendisine herkesin mr.inalcık diye hitap edilmesini örnek veriyorlardı. Kendisinin ilmiyle ilgili olarak da ilber ortaylı’nın “onu anlatmaya bizim lügatımız yetmez” sözü ve bernard lewis’in “bütün zamanların en büyük tarihçisi” tanımı üzerine söylenecek bir söz olmadığı kanaatindeyim.

26 temmuz 2017 club brugge başakşehir maçı

imschrolled
2-0'dan 3-2'ye dönmüş şampiyonlar ligi ön elemesi maçı. maç böyle biterse büyük avantaj sağlayan bir skor olacak. galatasaraylı olarak tebrik ederim. umarım turu da geçer başakşehir.

e: 79dk. 3-3 oldu. başakşehir yine duran toptan gol yedi. volkan babacan çok kötü oynadı bu akşam

e2: ms, 3-3. avantajlı bir skor, 2-2'ye kadar olan tüm beraberlikler ile her türlü galibiyet iş görüyor. umarım bir üst tura geçer türk takımımız...

üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler

kullerindendoganankakusu
sevdiğin bölüm her şeyden önce gelir. sonra nereyi istiyorsun üni olarak bunu düşün. sıralamaya ya da puana bakarak sakın istediğin üniyi alta yazma. artı şehir dışı yapamam diye de sakın aile yanında kalma. istediğin üniyi saçma bahanelerle es geçme. özellikle deniz şehirlerindeysen ankara eskişehir gibi şehirlerde yapamam deme. zaten denizin kokusunu alana kadar anlamıyorsun bir şey. hee bir de mümkünse tercihi sen yap başkası değiştiremesin. iyi puan sıralama yaptıysan boşa gidecek diye yapabileceğin sevdiğin bölümden vazgeçme. hee temel bilim seçeceksen tryi unutarak seç ve zannettiğin kadar da kolay olmadığını unutma

hüseyin gülerce

hissikablelvuku
Vakti zamanında fetönün en tepe adamlarından olan katıldığı programlarda fetönün devlette yapılandığına dair iddaaları reddeden kişidir. Hatta bu iddaaların sahibi gazeteci tutuklanmıştı. Hüseyin Gülerce şimdilerde kahraman gibi kanal kanal gezmektedir. Bir de Nurettin veren midir o var fetönün dizinin dibinde büyümüşler her naneyi yemişler ama şimdi kahraman gibiler. O günlerde müdahil oldukları o kadar suç vardır ki kumpaslar vs...Bunlar nasıl oluyor da serbest.Darbe gerçekleşseydi bunlar da kürkçü dükkanına dönerlerdi bu tiplere nasıl güveniyorlar anlamıyorum.

memur sözlük yazarlarının itirafları

kullerindendoganankakusu
içine ettiğimin dünyasında hayatımı güzelleştiren minnaklarımdan ikisini kaybettim. sadece o da değil hayatımı hafızamı kendimi kaybettim. hani öğretmenler derler ya ödevi unutunca neden kendini unutmadın diye. heh işte ben kendimi unuttum. şu an geçmişe dair hatıralarım falan yok oldu. bu sözlükteki çoğu kişinin adını bile hatırlamıyorum şu an. hatta sözlüğe dair hiçbir şeyi hatırlamıyorum. bazen eski yazılarıma bakıyorum da bunu harbiden ben mi yazdım lan diyorum. birçok kişiyi sanki ilk defa görmüş gibiyim. beynimin hafıza bölümü durmak üzere. alzheimera gidiyor sanırım. birçok arkimle konuştuğumuz çoğu şeyi bile hatırlamıyorum. eve geldiğimde tavuklarımızdan 3 ünün öldüğünü de öğrendim. zaten çikom da ölmüş ben yokken. noluyor bilmiyorum ama artık bu dünyada kalmak da istemiyorum. geçen sene başladığım işi de bitiremediğim için aptalım.

ya bir suriyeli bu iğrenç fiili işleseydi

abuzeroklava
Irkçılık nedir, faşist bir zihin nasıl anlaşılır? Sakarya'daki vahşete yaklaşımımız üzerinden anlaşılır aslında ... Düşünelim ki tecavüze uğrayan, vahşice çocuğu ve kendisi öldürülen Suriyeli bir kadın değil de bir Türk olsaydı, hele de toplumun seküler kesiminden bir kadın olsaydı... Ve bu hunharca fiili işleyenler de Suriyeli olsalardı. Tr'deki kamuoyu ve medya nasıl işletilecekti. Zaten yıllardır Suriyelilere karşı doldurulmuş, önyargı ve hasetle kalbi kararmış kesimler toptan bütün Suriyelileri fail ilan edecekler ve muhtemelen Tr'de Suriyelilere yönelik büyük bir dram yaşanacaktı. Zaten bunun provaları da sosyal medya üzerinden yapılıyordu.. Aslında Hala bu tehlike var, zira zihni ırkçılıkla, faşizmle şekillenmiş bir toplumsal kesimle birarada yaşıyoruz. Allah mazlumları korusun ve hastalıklı kalplere fırsat vermesin."

bilgisi olmadan fikri olan yeni nesil

abuzeroklava
Dünyadan haberi olmayan bir tip türedi. Nazım Hikmeti, Aziz Nesin'i, Sebahattin Ali'yi filan Atatürkçü sanan bir tip bu... Ali Nesin'i çileden çıkarmışlar. Nasıl saldırıyorlar...
Bir ara 1940'ların 50'lerin gazetelerini taramıştım... Cumhuriyet gazetesinin mutad aralıklarla Aziz Nesin'in nasıl bir vatan haini, Moskovadan beslenen bir Komünist olduğunu birinci sayfadan sürekli haber yaptığını görmüştüm. Haberlerin uydurma dili daha okurken kendini ele veriyordu.

kemal alemdaroğlu

abuzeroklava
Kemal Alemdaroğlu da adalet yürüyüşüne katılmış... Şimdiki gençler Alemdaroğlunu bile tanımıyor...
Bak genç arkadaşım bu kişi, İstanbul Üniversitesinde yıllarca rektörlük yaptı. Askeriyeyi kışkırtan, askerden fazla askerci olan, sokaklarda Ordu göreve pankartı açan, tertiplediği bu tür sokak toplantılarına gelmeyen akademisyenlere soruşturma açan bir herifti. Şimdi Adalet ister olmuş. Son sınıfta sadece başörtülü diye okuldan attığı tıpçıları, eğitim hayali elinden alınan binlerce genç kızı, baş açma odalarında (ikna odası diyorlardı) mobing uygulattığı kızları... unutturmuş da Adalet diye yürümeye gelmiş. İstanbuldan diğer üniversitelere örnek olan, onlara zulümde liderlik eden bir ekibin başındaydı.
Ah benim genç kardeşim, bunlar ellerine fırsat geçse bu memlekette Allah diyene nefes aldırmayacak ruh hastalarıdır. İnşallah o günler gelmez de, sen yine bana inanma, önemli değil..!

kur'an bize yeter

abuzeroklava
"Kur'an bize yeter." demek ne derece sakıncalı ise; "Kur'an bize yetmez." demek de o derece sakıncalı. Birilerinin yanlışını ortaya koyarken başka bir yanlışa düşmemek lazım...
Zira, konu Kur'an-ı Kerim'le ilgili değil, bizim onu doğru anlayıp anlamadığımızla ilgili...

dostluk

abuzeroklava
Normal insani münasebetlerde hoş, arkadaşlar arasında caiz olan öyle söz, tavır, eda veya sükutlar vardır ki... Dostlar arasında herşeyi bitirebilir! Dost kafadan toslar, ağzına geleni söyler de alınmasın. Fakat öyle bir yerde susar yahut öyle bir yerde peçelenmiş nefsi görürsün ki... Herşey biter. Dostunun nefsaniliği değildir insanı yaralayan, senin karşında bunu gizlemeye çalışmasıdır.
Bu incelikleri kim bile kim anlaya? Dostlukların da karşılıklı yağlama ve tavlamaya dönüverdiği şu dünyada ne desek boş... "Şöyle de ki böyle diyeyim. Mene yahşı de ki men de sene yahşı diyem..."
Bu ahvalin dostlukta yeri olur mu?
Ne güzel levha:
Dost odur ki sana doğrusun diyen
Dost değildir sana doğrusun diyen
(Hat Hasan Çelebi)

dünyaya hakim sosyolojik yapı

abuzeroklava
Vaziyet buna doğru gidiyor. Türkiye'nin de bunları takip eden sözümona iyi üniversitelerinde durum bu... Tam da bu...!
Normal insansan bitmişsin. Hele Türk ve Müslümansan bilim yapamazsın. Ateistsen, eşcinselsen ya da öyle davranıyorsan, teröre barış diyorsan, devletine küfrediyorsan, içiciysen mutebersin... Bir de son yıllarda şu çıktı. Pis olman lazım. Ciddi ciddi pis, kokan, pasaklı olman lazım... Bana gelen duyumlara göre bazı seçkin üniversitelerimizde durum bu..!
Çok güzel bir kısa film olmuş.

sirkencübin şerbeti

abuzeroklava
Mevlevilerin çok sevdiği, tekkelerde yapıp içtikleri, bütün Osmanlı ve İstanbul kültüründe de bilinen sevilen bir lezzet.
Hazırlanışı o kadar basit ki: Bir bardak suya, bir yemek kaşığı çiçek balı bir yemek kaşığı da elma sirkesi koyuyorsunuz ve karıştırıyorsunuz. Hepsi bu. Elma sirkesi, çiçek balı ve su... Bu kadar. Soğuk içmesi güzel oluyor ama şart değil. İnsanı ferahlatan, içini açan bir şifa kaynağı...