confessions

piri fani

Yazar  · 26 Şubat 2017 Pazar

  1. toplam giri 480
  2. takipçi 23
  3. puan 7823
  4. toplam gelir 3,39 ₺

cam filmi

piri fani
Daha önce serbest bırakılan araç cam filmi tekrardan yasaklandı. Bıktık artık sürekli takıp sökmek mi gerekiyor bunları .Aracı olan herkesi devlet nezdinde zengin gösterip parayı yolmakmıdır bunun amacı?

rahmiye hanım ağıtı

piri fani
rahmiye hanım ağıtı

Temmuzun sarı sıcağı
Yaktı köşeyi bucağı
Zalim düşman talan etti
Söndürdü nice ocağı
.
Rahmiye otuz yaşında
Yan gider fesi başında
Arkadaşı çetelerle
Gezer düşmanın peşinde
.
Çeteler düşmana hücum
Anam, babam, kardaşım, bacım
Ben bu uğurda ölürsem
Koymayın düşman da öcüm
.
Öğlen ikindi arası
Düşman üstüne varası
Rahmiye'yi şehit ettik
Alnında kurşun yarası
.
Çeteler içinde şanlı
Yüzü nokta nokta benli
Yurdu için şehit düştü
Yerde yatar ala kanlı

(bkz:tayyar rahmiye)

tayyar rahmiye

piri fani
Adanalı Rahmiye Hanım, 1920 yılında Türkler ile Fransızlar arasında yapılan Kurtuluş Savaşına katılmıştı. Savaşın ilk zamanlarındaki görevleri keşif ve cephe gerisinde kundakçılık yapmaktı ve bu görevlerini birçok kahramanlıkla gerçekleştirmiştir. Daha sonra kendi de savaşta çarpışmalara katılmıştır.
1920'de Fransızlara karşı harekete geçildiği sırada Türk askerlerinde yorgunluk ve korku sebepleriyle bir duraksama olunca, "Ben kadın olduğum halde ayakta duruyorum da, siz erkek olarak yerlerde sürünmekten utanmıyor musunuz?" demiş ve askerlerin toparlanmasını sağlamıştır. Aynı muharebede ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığı sırada şehit olmuştur.
(bkz:RAHMİYE HANIM AĞITI)

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

piri fani
Çin'in Guangdong eyaletinde 21 yaşında tanışıp
nişanlandığı sevgilisi ile evlenme hayalleri kuran bir kadın, düğünden hemen önce rahatsızlanarak komaya girmisti..

Beyni hasar gören talihsiz kadın, tam iki yıl
komada kaldı. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak yaşatılan kadından ümit kesilince, gelinlik giydirildi, yatağının başında bir düğün töreni düzenlendi, sonra da gözyaşları içinde yaşam desteği sonlandırıldı....

Ailesi, düğünden sonra yapılan bir ameliyatla kadının organlarının alındığını ve ihtiyaç sahiplerine bağışlandığını söylemisti. Nişanlısı,

“Hep özel bir düğün istemiştik. O yüzden para biriktirmek için fazla mesai yapıyorduk. O, hayalimizdeki düğünü gerçekleştirmek
için hastalandı. Ben ona istediği gibi bir düğün yaptım..”

demisti...

İşte bunlar çok zor şeyler ama hayatın içinde var maalesef.Sağlıklı bir nefes alıp verdiğiniz her anın değerini bilin ve birini seviyorsanız onu mutlu edin.

mary ann bevan admin

piri fani
Kendini dünyanın en çirkin kadını ilan eden Mary Ann Bavenadmin

Mary Ann Webster olarak sekiz çocuklu bir ailenin bebeği olarak 1874 yılında Londra'da dünyaya geldiğinde her kız çocugu gibi normal bir fiziğe sahipti. Hayatına hemşirelik yaparak devam eden Mary , manavlık yapan Thomas Bevan ile evlendikten kısa bir süre sonra yüzünde ve vücudunda anormal değişimler farketmeye başladı, Akromegali adlı bir hastalıktan kaynaklanan bu değişimler dört çocuklu genç kadını herkesten daha farklı bir hale getirmeye başlamıştı.Fiziksel değişimin yanı sıra şiddetli başağrısı ve görme yeteneginin azalması gibi sorunlarla da uğraşan genç kadın eşini kaybettigi zaman kendine ve dört çocuguna bakabilmek için mücadeleye başladı.

1914 yılında eşinin ölümüyle dört çocukla dul kalan Mary, çirkin kadın yarışmasını kazandıktan sonra 1920 yılında Sam Gumpertztarafından Coney Island's Dreamland SideShow'a dahil edildi. Mary Baven hayatının geri kalanında bu sirkte çalışmıştır ve çeşitli fuarlara katılmıştır. Yaşadıgı zamanda kendisine musallat olan hastalıgın getirdigi kötü görüntüyü çocuklarının ve kendisinin hayatını devam ettirmek için kullanmayı başarmış,öldügü 59 yaşına kadar çalışan Mary Ann Bevan o dönem insanlarının bu tür gösterilere meraklı olmasından dolayı maddi sıkıntı çekmemiştir.2000 li yılların başında İngiltere'de doğum günü kartlarına fotografı basılan Mary , Hollanda'lı bir hekimin istismar edildigi gerekçesi ile şikayet etmesi üzerine raflardan kaldırıldı.Akromegali'nin diğer adı da konrolsüz büyüme hastalığıdır, hipofiz bezi aşırı büyüme hormonu salgılar ve ergenlik zamanında ortaya çıkarsa jigantizm denen devlik hastalıgı adını alır.Genellikle 30-60 yaş arası ortaya çıkar (Mary Ann Bevan'da 32 yaşında ortaya çıkmıştır) Önce yüz şeklinin bozulmasıyla kendini gösteren hastalık baş ağrısı, eklem ağrısı, yorgunluk, el ve ayak büyümesi ile belirtilerine devam eder.Büyüme hormonunun fazla salgılanması kalp ve solunum sistemini de etkilemeye başlar, ölüm riski normal insana göre 2 ile 4 kat arası artar.Bu hastalıga sebep olarak genellikle hipofiz bezindeki timörler gösterilebilir,timörün oluşturdugu baskı sonucu görme kaybı da oluşur.Belirtileri o kadar yavaştır ki hastalık oluştuktan ancak yıllar sonra teşhis edildigi görülmüştür. Ayaklarda büyüme, aşırı terleme, seste kalınlaşma,baş ağrısı, görmede azalma, eklem agrısı,kalp büyümesi, horlama, adet düzensizliği gibi belirtiler bu hastalık belirtilerindendir.Cerrahi müdahele ile timörün çıkarılması, ilaç ve hormon tedavisi akromegali hastalıgında kullanılan tedavi şekilleridir.


hayat öpücüğü

piri fani
1967 yılında Jacksonville Florida'da yaşayan J.D. Thompson ve Randall G. Champion adlı iki iş arkadaşı için mesai diğer günlere göre çok daha zor geçmişti. Randall her zaman yaptığı gibi elektrik direklerini kontrol etmek için arkadaşıyla beraber yükseklere tırmandığında yüksek voltaja maruz kaldı. Belindeki emniyet kemeri sayesinden düşmekten kurtulmuştu ama bilinci kapalı bir şekilde direkte sallanmaktaydı. Mesai arkadaşı Thompson tecrübeli bir doktor gibi arkadaşını direği tepesinde kucakladı ve nefes almayan dostuna suni teneffüs uyguladı. O ânı ölümsüzleştiren fotoğrafçı Rocco Moratibo “Hayat Öpücüğü” adını verdiği bu fotoğrafla 1 yıl sonra Pulitzer ödülünü kazandı. Thompson'ın hayat öpücüğü Randall'ı 2002 yılında kalp krizinden ölene kadar hayata bağladı. Moratibo ise 2009 yılında hayatını kaybedince bu andan geriye sadece olayın kahramanı Thompson ve onunla ölümsüzleşen bu kare kaldı.

kimseye etmem şikayet

piri fani
Fâ-i-lâ-tün/Fâ-i-lâ-tün/Fâ-i-lâ-tün/Fâ-i-lün
Kim-se-yê-et/mem-şi-kâ-yet/ağ-la-rım-ben/hâ-li-me

Müzeyyen senar dışında kimse bu şarkıyı vezne uygun şekilde okumuyor. Ayrıntılara çok dikkat ettiği burdan belli. mesela diğer sanatçılar yukardaki mısrada ağlarım ben halime derken ağlaaaarım ben halime diye okurlar, vezne uymuyor onlarınki ama müzeyyen senar buna dikkat ediyor ağlarımdaki la hecesini kısa telaffuz ediyor. böyle dikkatli, titiz insanları çok seviyorum.

0 /