confessions

piri fani

Gammaz  · 26 Şubat 2017 Pazar

  1. toplam giri 777
  2. takipçi 25
  3. puan 10544
  4. toplam gelir 6,62 ₺

selçuklu türkmen isimleri

piri fani
asker kökenli olanlardan;

Kılıç (Arslan): Kesici silah.
Afşin: Silah ve zırh.
Yağı-basan: Düşman basan.
Sökmen: Düşman saflarını yaran / söken.
(Beg) Çeri(g): Asker dizisi, askeriye, ordu.
Tuğ (Tegin): Sancak.
Sü (Tegin): Asker.
Er-tokuş: Savaş eri.

fil topsy

piri fani
1875 yılında Forepaugh sirki tarafından Amerika Birleşik Devletlerine getirilmiş bir gösteri filidir. Topsy, binlerce insanı Amerika'nın neredeyse her yerinde yaptığı mükemmel şovlar ile eğlendirmiş, sirke ciddi bir anlamda para kazandırmıştır…

Fakat bakıcıları ile arası pek iyi olmayan Topsy üç tonluk bünyesi ile 1900 yılından sonra 3 yıl tam 3 bakıcının hayatına mal oldu. Sirk hayvanı olmasına rağmen iyi şekilde bakılmayan Topsy'nin son kurbanı ise yanan sigarayı ona yedirmeye çalışan sarhoş bakıcısı oldu. Bakıldığı zaman hayvana yapılan eziyet ve zulme karşı filin tepkisi çok normal. Sonuçta bu hayvan isteyerek ve ya durduk yere bir insanı öldürmedi.

Forepaugh sirki Topsy'i Coney Adası'nda bulunan bir hayvanat bahçesine sevk etti ve fil mahkemeye verildi. Mahkemeye verilen file ölüm cezası verildi.

Edison bu fırsatı kaçırmaz, filin elektrik verilerek öldürülmesini teklif eder. Zavallı fil, 4 Ocak 1903 tarihinde, thomas Edison'un gözetiminde alternatif akımın tehlikelerini halka göstermek adına vücuduna bir AC kaynağından 6000 volt elektrik verilerek 1500 kişi önünde öldürülür. Edison, filin infazını baştan sona filme alır, ve sonrasında da sürdürdüğü AC anti-propoganda kampanyasında kullanmaya devam eder.

metro istanbul

piri fani
Abdülhamid Han, Hicaz Demiryolu'nu yaparken Hz. Peygamberimizin ruhaniyetine saygı olarak rayların altına titreşimi azaltmak için keçeler koydurmuştu. Torunları ise Ulu Hakan'a saygı gereği türbesinin olduğu yerde bulunan ray hattına bakın ne yaptılar..

astronomi cetveli

piri fani
Necmeddin-ül Mısri nin en müthiş eserlerinden biri.

Bu eserde, doğuşundan batışına kadar güneşin gözetlenişi, geceleyin herhangi bir yerdeki yıldı­zın durumunun rasat edilmesi ve bunlara dayana­rak vaktin tayin edilmesi anlatılmaktadır.Bütün insanların faydalanabileceği şekilde hazırlanmıştır. Dünyanın neresinde olursa olsun, vakitleri tayinde herkes ondan istifade edebilir.Diğer adıyla Necmeddin-i Kübra'nın yaptığı bu çalışmalar, evrensel nitelikte idi. O, çağdaş, küresel astronominin temellerini attı. Milano'da Embrossina Kütüphane­si'nde bulunan bir risalesinde (küçük kitap) bundan bahsetmektedir.
0 /