confessions

mödo

Yazar  · 1 Nisan 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 875
  2. takipçi 5
  3. puan 4192
  4. toplam gelir 3,55 ₺

cevaplanamayan sorular

nabiga
"sadece çok uzak bir gelecekte bana faydası olacak kitapları, genel okuma çizgimin dışında kalanları ve bir kez okuyup da bir daha yıllar boyu, belki de hiçbir zaman kapağını bile açmayacaklarımı neden evde tuttuğumu defalarca sordum kendime." (Kağıt ev~carlos marìa domínguez)

46'lık

mödo
765 sayılı Eski TCK'nda akıl hastalığı 46.maddede düzenleniyordu. Hüküm bu madde ile veriliyordu. Bu maddeden hüküm yiyenlere 46'dan hüküm yedi derlerdi. akıl olarak sıkıntı barındıran kimselere, deli mizaçlı ve absürd ve garip davranışlar sergileyen kimselere 46'lık denir. Oradan 46'lık tabiri kullanıla gelmektedir.

kanun-u muvakkat

mödo
Osmanlı zamanında Bakanlar kuruluna tanınmış geçici kanundur. Muvakkat kelimesi de esasen Arapça kökenli olup geçici anlamında kullanılır. Bir nevi vakitli kanun. Hukukumuzda kanun hükmünde kararnameler Bakanlar kuruluna tanınmıştı. Bu yetki kalktı. Muvakkat kanun günümüz anlamıyla kanun hükmünde kararname demektir.

11 aralık 2018 rize emniyet müdürünün şehit edilmesi

cayisallama
Haksız tahrik indirimi almaya çalışacaktır. mutlaka savunmayı o şekilde yapacaktır;

Rize'de gerçekleşen olay emniyet müdürünün odasında gidiyor, üniversiteyi kazandığını ve Rize merkeze tayininin çıkarılmasını istiyor. Emniyet müdürü de şuan da mevcut şartlarda bunun mümkün olmadığını söylüyor. Bu sözü duyan kişi öfkeleniyor ve ne diyor; ''öfke anında ne yaptığımı hatırlamıyorum. Silahı alıp odaya girdiğim anı bile hatırlamıyorum.'' Bunu söylemesinde de işte haksız tahrikten faydalanıp cezada indirim uygulanabilmesi içindir.

Belki gerçekten de öylede olmuş olabilir. O hissiyatla da yapmış olabilir ama neticede emniyet müdürü mevcut şartlarda o polis memurunun il merkezine görevlendirilmesinin mümkün olmadığını belirtmişse ve bu gerçekten de mümkün değilse, polis memurunun yaptığı davranışın haksız tahrik kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır. Burada kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmiş bir adam öldürme suçu söz konusu olacağı için cezanın arttırılması gerekir. Hatta başka polis memurları da yaralandığı için onlardan dolayı da ayrıca ceza verilmelidir.

suça sürüklenen çocuk

cayisallama
türk ceza kanununda 18 yaşının altında bulunan çocukların suç ehliyeti yoktur. üç guruba ayrılır;
-0-12 yaş
-12-15 yaş
-15-18 yaş
gurubu şeklinde.
0-12 yaş aralığındaki çocuklar için hukuk sistemi, çocuk suç işlediyse ona suça sürüklenmiş çocuk diye tanımlıyor.

şehit fatih mehmethan'ın eşinden yürek yakan paylaşımlar

ccc
türkiye'nin vatanın bölünmez bütünlüğü için düzenlediği ve çok büyük kahramanlıklara sahne olan Afrin Harekatı'nın şehitlerinden biri de Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan'dı.

Şehidin eşi Gamze Mehmethan ise eşinin cenazesini askeri üniforma ile karşılamış ve tabutun başında 'Kalk da bana gel' diyerek adeta yürekleri dağlamıştı.

Eşiyle poz verdiği yerlerde bu kez tek başına
Eşinin şehit düştüğü dönemde henüz 4 aylık evli olan Gamze Mehmethan, aradan geçen sürenin ardından eşiyle çektirdiği düğün fotoğraflarının aynısını bu kez tek başına çektirdi.