confessions

imschrolled

Moderatör  · 18 Nisan 2016 Pazartesi

  1. toplam giri 5332
  2. takipçi 43
  3. puan 36672
  4. toplam gelir 35,83 ₺

dünyayı kurtaran ot

imschrolled
kendi halinde, öylesine duran ve 2 cm bile olmayan ottur. Hatta görmeyiz onu, bilmeyiz onu... yok gibidir. ama öyle bir var ki...

bugün balkonda bir eşek arasına denk geldim. bir şekilde uçamıyordu, kanatları sağlam görünse de, yorgun gibiydi. ayak altında ezilmesin diye aldım incir ağacının toprağına bıraktım. bir bir yürümeye başladı. sonra bir duraksadı ve küçücük bir ota o ince ayakları ile tırmanmaya başladı sallanarak. o zamana kadar orada bir ot olduğunu bile bilmiyordum. sonra hiçbir şekilde uçamayacağını düşündüğüm arı, yaylandı ve uçtu. özgürlüğünün yörüngesinde gözden kayboldu... Arıların doğanın dengesi için ne kadar önemli olduğunu az çok bilirsiniz ve buna o küçücük ot vesile oldu, sandalyeden oturup baktığımda görünmeyen, basıp geçtiğimiz... sadece öylece durarak dünyaya eşsiz bir katkıda bulundu...

5

memur sözlük e-dergisi

imschrolled
yoğun uğraşlar sonucu çıkmış, sosyal medyada yer almış girilerimizin olduğu, el emeği e-dergidir. zamanla bulmaca sayfası, asılsız gazetesi ekleri ile daha kapsamlı olarak yapılabilir. zamanla tüm yazarlarımız eklenecektir. ilk sayı olmasıyla hataları mazur görünüz. sevgiler.

Buradan sayfaları çevirerek ve yakınlaştırarak rahatça okuyabilirsiniz:
Memur Sözlük E-dergi

burada da indirme linki mevcut(.pdf):
ms-e-dergi-001


11

memur sözlük

imschrolled
hayatımda yeri olan, çok sevdiğim, bana çok şey kattığına inandığım bir aile, okul. öğretmen sözlük'ten geldik buraya, orayı da çok sevmiştim. böyle bir ailenin mensubu, bir ferdi olmaktan ve acısıyla tatlısıyla tüm yazarlarımızla bir arada olmaktan, bir şeyleri paylaşmaktan büyük keyif aldım. sözlükler öncesi çok utangaç biriydim ve yine bile bunun izleri var ama açık gönüllü olma, samimiyet konularında çok şey öğrendim, paylaştım. istisnasız her bir yazar ailemden biri gibi oldu, gerçekten böyle hissettim. burası ve sizler kalbimin, aklımın köşesinde her var olacak... yazmayı zaten çok seviyordum ama sizlerle daha farklı şeyleri de keşfetme şansı buldum. çok özel bir yer burası. vatani görev nedeniyle bir süre uğrayamayacağım. hepinizi çok ama çok seviyorum. iyi ki varsınız. bir şekilde güzel günlerde karşılaşmak dileğiyle. insanı duygulandıran cümleler bunlar... çok özleyeceğim sizleri. Allah'a emanet olun. :)
5

bir zamanlar soyluluk ve şimdinin demokratlığı

imschrolled
siyasi ve sosyal anlamda büyük itibarın olduğu, doğrudan/doğal ayrıcalıkların kılıfına uydurularak kullanılan kavramların, zaman içerisinde birbirinin yerini alması. yönetici ben şuyum, buyum diyerek ne yaparsa yapsın soyluluk/soylu olma olayı ile kendini kurtarıyor. hatta onu eleştirme konumunda bulunanlar büyük bir vicdan azabı ile kendi kendilerine özür diliyorlar. yani, çağlar boyu sağlam bir dogmatizm olarak yer alıyor. ne var ki, zamanla içi boşaltılmış ve değersizleştirilmiş. günümüzde de, demokrat olma durumu da benzer. demokratlık kılıfı, özgürlüklerden dem vurma ile her türlü meşru-meşru olmayan niyet-istek-arzu savunuluyor. bunu da demokrat olarak yaptığını ifade ediyor. çağlar değişse de toplumlar da değişmeyen bazı şeyler var ve bunlar insanı en merkezden etkiliyor. o zaman diliminde, bir idealizm evreni yaratılıyor, önce toplumlar buna inandırılıyor ve sonra düzene uygun kişilerin yetiştirilmesi ile görev tamamlanıyor. oh hepimiz mis gibi soyluyuz, demokrat olmayanlar insan filan olamazlar gibisinden.

çocukların katledilmesi

imschrolled
Üzücü olduğu kadar, gerçek anlamda o toplumun geleceğinin yok edilmesi anlamına gelir. kimi zaman sıradan gibi görünse de bilinçli olduğunu düşünüyorum çünkü mevcut düzen bir şekilde devam ediyor ama ya 20 yıl sonra? Ya otoriteyi sarsıp, egemen gücün üstünde bir güç ortaya koyarsa? Baskıcı iktidarların bunu düşünerek bu çabanın içine kasıtlı olarak girdiğini düşünüyorum. Aslında katliam hafif kalır bunu tanımlamaya, soykırım uygulamalarından biridir. Yani, hiçbir insani duyguyu gözetmeksizin sadece stratejik amaçlar doğrultusunda uygulanan vahim mi vahim bir insanlık suçu.

Psikolojik açıdan, en hastalıklı toplum yapısının da temelidir. Artık uzun yıllar, o ülke, "bir delinin paranoyasını" yaşayacaktır. Ya bir gün o kötü günleri tekrar yaşarsak. Bilinçaltı durumlarını hiç saymıyorum bile. Düzeltilmesi için çok uzun yıllar gerekir. Akla mantığa sığmıyor acı kısmı bakımından. Ama esas yönlerine de, istenenlere de bakmalıyız. Hatta diğer toplumlardan dersler çıkarıp, kendi çocuklarımıza ve kendi geleceğimize dört elle sarılmalıyız. Güçlü toplum, güçlü kadın ve özgür çocuklarla mümkündür. Bu nedenle, çocuklara dokunmayın!

insan kendine kalabalık

imschrolled
insanın kendisine yabancı olmasından daha farklı olan zihinsel ve duygusal durum. zamanla bir sürü, davranış, tavır, hareket, söz, iş-güç öğrenir. aslında öğrendiği her detay onu başka biri yapar ve bu bir şekilde sürer gider. sonra o aslında olmadığı bir sürü kimlik ile uğraşmak zorunda kalır. çözerse devam eder bildiği gibi. tam tersi de başkasını yaşar kendinde...

sondrella sugge karakedisi

imschrolled
kısaltması ssk olan üçlüdür. sözlüğün gece tayfasının bel kemiği olup, barcelona\'nın muazzam üçlüsünü andırırlar. messi, suarez, neymar gibi. ssk\'ya sahip çıkın, çıkın, çıkın. Admin olmasıyla da luis enrique\'de cayisallama\'dır. heppisine sevgiler. capsleri aşağıdadır. inş. banlanmam.

ssk:


cayisallama:

küçük bir duyuru

imschrolled
merhaba güzel arkadaşlarım.

dünkü olayı biliyorsunuz. verdiğim rahatsızlıktan ve konunun istemediğim bir boyuta gitmesinden dolayı özür dilerim. konunun kapanması ve uzamaması için bir şey söylemek istemiyorum.

ilgili yazarla da en ufak bir problemim yok, herhangi bir olayda taraf da değildim. sataşma durumlarına tanık olduğum için rahatsız oldum ve bir yorumda bulundum. sonrası kontrol edemedik. sevdiğim ve yıllardır tanıdığım insanları korumak adına bu çabada bulundum başka bir gerekçesi yok.

askerlik nedeniyle sözlükte az bir zamanım kaldı ve dostlarım ile bu zamanın tadını çıkarmak istiyorum. Allah herkesin kalbine göre versin. Zaman her şeyin ilacıdır...
7

osman çakmak

imschrolled
her şey bir yana saf, temiz bir insan. bir tv programına katıldılar takım arkadaşlarıyla. o masumiyet bu kadar mı belli olur. insanın içine tuhaf bir huzur doğuyor. aklı örümceklenmemiş, bakışlarında günah sezilmeyen insanlar... ne güzel.

kimse olmadı senin gibi

imschrolled
video yapmaya yeni başladığımda bir klibini (boş zaman uğraşı-işsizlik) yapmaya çalıştığım bir şarkı. bu kadar yıllansa da güzel. o zaman sıradan bir şarkıydı ama zamanla sıra dışına çıkmayı başardı.

\"Dikişlerim sağlam
Kimseler bilmez ki
Nasıl kanar içim
Saklar yüzüm\"

eksik kadro yazarlarımız

imschrolled
öğretmen sözlüğün efsane kadrosunun yaprak dökümü ile ayrı düşmüş yazarlarıdır. umarım çağrıyı duyanlar gelirler, gelsinler. Neşelensin, hareketlensin buralar.

abcved - alangoya - antika - bedlikamiri - bilemedim - birikifreddygeldi - bitlikaptan - bosanski - casper - cekilinbendoktorum - clara - cokkeyifsizimbenya - croupier -cybernetician - daudet - denizlerefendisi - deportivo - discoveryamazing - disposableteen - dulcinea - eademmutataresurgo - esmer - flyalone - genesis - gnx - gordonfreeman - gulsosemros - hammurabi - hermione - hesse - hnfhnas - imschrolled - jackass - janjanlikagit -jessepinkman - johndoe - kaneki - karakedisi - karpuzçekirdegi - keitel - kendikendinedusunenadam - kumru - kurkmantolumuallim - libertas - lilith - maksatlaf - matematikdelisi - nobetci - norhyme - omrumuyediniz - ontherocks - ot - otursifir - owl - pirekare - redyellow - roza - ruskozmonotlarıuzaydapekbiyalnızlar - ruyanindunyasi - sandrine - scientist - serkisof - sin - sonderella - sonsuzdanbironcekisayi - spazmoldum - sugge - sunshine - tahinlipekmez - tatilci - taxidriver - tonyukuk - ucharfbesnokta - umutsuz - vaktisiir - vega - vldn - yaramazkedi


düzce

imschrolled
diğer bir taribi "yeşil düzce" olan batı karadeniz'in tek antik kenti. yer üstü su kaynakları bakımından ülkemizin en zengin alanıdır. sayısız dere bulunur. tarihi açıdan, bitinya krallığının bir parçasıymış çok eskiden. bunun yanında, çok yağış alır. bir önceki bağlı olduğu il Bolu'dur. Akçakoca sahili ile ülkemizin en güzel turistik yerlerinden birine sahiptir. Konuralp gibi tarihi bir kasaba yine düzce'de yer alır. (40 basamaklar, anfi tiyatro) tütün kolonyası meşhurdur. Yine Kemer Kasım köyünde, eski su kemerlerini görebilirsiniz. Daha bir sürü sayısız doğal güzellik (Samandere Şelalesi, Yedigöller, Efteni Gölü, Asar Deresi, Aydınpınar Şelalesi, Dokuzdeğirmen vs.) bulunmaktadır. Çarşısı da oldukça keyiflidir, bir küçük kente göre. "Spor sokak" diye bilinir.

Su Kemerleri, Kemerkasım:

elin oğlu

imschrolled
videolarına denk geldiğim ve ilk defa haberdar olduğum tv programı. cidden nasıl kaçırmışım dedim. bir dönem atv'de yayınlanmış ve rating düşüşü nedeniyle kaldırıldığı söyleniyor. farklı milletlerden 7-8 genç ile ülkemiz ve insan alışkanlıkları üzerine sohbet ediliyor. eğlenceli ve farklı bir enerjisi olduğunu söylemek mümkün.

yeni doğmuş bir alanı büyüten aktörler ve faktörler

imschrolled
kesinlikle sadece üreticileri değildir. üzerine düşünenler, eleştirenler, hedef kitlesi, ihtiyaçlar, kültüre uygunluk, yeniliğin sunduğu yeni avantajlar vs.

günümüzde sistemin de etkisiyle, çok bariz görülen "markalaşma süreci" olumlu ya da olumsuz herhangi bir yeniliğin daha fazla göz önüne gelmesine ve ayrı bir farkındalığı oluşmasına neden oluyor.

devlet desteği. uygulama aşamasında, en büyük ivme kazandıran etkilerden biri olarak görülebilir.

türkiye ampute milli futbol takımı

imschrolled
avrupa şampiyonasında rusya'yı 2-1 yenerek yarı finale yükselen takım. olaylı bir maçın ardından bu maçı kazanmayı başardılar.

rus tarafının teknik adamı maçta verilen bir penaltı yüzünden takımı sahadan çekmek istedi ama bir şekilde geri döndü ve penaltı gole çevrildi bu arada. (net penaltı.)

ayrıca kırmızı kart gören rus oyuncu hakemi düşürdü ve hakem de maçı bitirdi. kısacası, rus takımı zirve seviyede çirkefleşti ve buna rağmen türk milli takımı duruşunu hiç bozmadan maçı kazandı. helal olsun.

sosyalben projesi

imschrolled
daha 23 yaşındaki ece çiftçi'nin ilham verici projesi ve başarısı. dünyada olan biten bir yana, güzel işler yapan insanlar da çıkıyor. alıntıdır, şöyle buyrun:

Yaşıtlarının bir çoğu kafasını elindeki telefondan kaldırmadığı bir zamanda bir projeyi hayata geçirmiş ki, haberiniz yoksa bu projeden - benim gibi - şaşırıp kalırsınız.

Ben de bugün gazetede okudum, Bu kız, 23 yaşındaki bu gencecik kızımız, Türkiye'yi G-20 (Yani Gelişmiş 20 Ülke) toplantılarının Girls20 bölümünde temsil edecek.


Ne yapmış peki bu kız?
SOSYALBEN diye bir platform kurmuş.

Annesi Öğretmen, babası Avukat, varlıklı bir aile değil. ENKA'da okumuş, hayalleri müthişmiş.

Okullarına bir gün Amerika'dan bir profesör gelmiş, Nepal'de ki Sivil Toplum olaylarını anlatmış, o gün karar vermiş, daha lisede " Ben de birilerinin hayatına dokunmalıyım " demiş.

Ve o hayallerine ulaşmak için çalışmaya başlamış, daha 14 yaşındayken, yaşıtları denize, havuza, tatile giderken o kalkmış Şanlıurfa'nın Suriye sınırına yakın bir gençlik merkezinde 250 öğrenciyle çalışmaya gitmiş.

Resim, müzik, dans, fotoğrafçılık gibi atölyelerde aktiviteler düzenlemişler.

Sonra, vazgeçmemiş, tam 3 sene her yaz tatilinde kalkmış aynı yere gitmiş ve bu arada LİSEYİ bitirmiş, dikkatinizi çekerim, şimdiye kadar yaptığı her şeyi Lisedeyken yapmış ve sonunda ne okuyacağına karar vermiş...

SOSYOLOJİ ...

Sonra Bahçeşehir Üniversitesi ve Sosyalben projesini hayata geçirmeye başlamış.

Tabi en önemli sorun MADDİ, bunun içinde çalışmalara başlamış. TV8 de ki " Bir Fikrin mi var " yarışmasında birinci olunca adı duyulmaya başlamış, yardımlar artmaya başlamış.

Sürekli neler yapabilirimi düşünmeye başlamış, çok yağmur yağan bir kış ŞEMSİYE üretmişler. Ve demişler ki ..

“Bu şemsiyeler farklı! Bunlar hem sizin ıslanmanızı engelliyor hem de çoook uzaklardaki çocukların ıslanmasını engelliyor!”

Müthiş bir sosyal medya çalışması, şemsiyeyi alan herkesin altında fotoğrafını çekerek, “O da SosyalBen'im!” diye bir slogan üretmişler.

O kadar çok şemsiye satmışlar ki, Afrika'ya Zambiya'ya gidip bu paralar ile oradaki çocuklara destek olmuşlar.

Şimdi, BAKIN burası gerçekten çok önemli...

Yaptıkları duyuldukça bir çok üniversiteden, kurumlardan ödüller almaya başlamış. Harvard ve Oxford Üniversitelerine başvurmuş önce, kabul de edilmiş ...

AMA sonra bakmış ki, onu mutlu eden şey SAHA, Üniversite değil, gitmemiş, Sosyalben'e ağılrık vermiş.

Tibet, Kamboçya, Moğolistan, Karadağ falan derken ...Bakın bugün Sosyalben 7-13 yaş aralığında, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara Dans, Spor, Drama, Müzik ve benzeri eğitimler götüren Türkiye'de 350 Gönüllü ile, 54 ilde faaliyet gösteren bir çok ülkede çocuklara etkinlikler düzenleyen bir platform haline gelmiş.

23 yaşında bir kız ve 14 yaşındayken kurduğu hayalin geldiği nokta.

Eminim bu kadar güzel ve başarılı bir gencin hayat hikayesini sizler de arkadaşlarınıza duyuracaksınız.

Okuyan BİR TANECİK genç çocuğumuz bile bunun üstüne bugün bir HAYAL kursa fena mı olur....

sosyalben vakfı

17 ağustos 1999 marmara depremi

imschrolled
yaşadığım en ağır günlerden biri. her yerin yıkık dökük ve enkaz dolu olması bir yana, yerin bile yerinde durmadığına tanık olmak... çoğu komşumuz çok büyük zarar görmüştü... evlere giremedik tabi. ağaç kökü yakıp, çadırda kalmıştık sonraki akşam. Allah göstermesin çok zor.

emeklilik yaşının 70'e çıkarılması

imschrolled
iş hayatı ve genel çalışma düzeninde, garantiye alınmış birtakım standartlar olsa sorun olmayacak olandır. halihazırda 65 zaten, 70 olmasının korkutucu olma nedeni, emek sömürüsüdür. bu anlamda itiraz edilebilir. iş hayatında çalışanın daha çok korunduğu bir düzen kurulursa, insanlar keyif alarak çalışırsa o zaman işte bir şeyler değişir.

kişisel olarak ülke potansiyelinden beklentime göre çok uzaklarda olmamız nedeniyle, daha çok çalışmamız/üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. haftasonları 1 güne düşmeli hatta. gereksiz tatiller kısılmalı. gelişmiş ülkelerle aradaki farkı kapatıp öne geçmek için. her nesil üzerindeki sorumluluğu bir sonrakine bırakarak, daha da çok çözümsüz sorunlara neden oluyor. bir gün de çözülmez biliyorum ama bizler de, bizden sonrakilere iyi giden bir şeyler bırakmalıyız. en azından, yaşanılası ve çalışma düzeni insanı tatmin eden bir hayat.
1

dunning-kruger etkisi

imschrolled
kısaca cahil cesaretidir. daha az bilgi sahibi olan kişilerin, çok daha fazla bilgi sahibi olan kişilerden daha fazla şey bildiklerini sanmaları durumu. (justin kruger ve david dunning)

cehalet cesareti doğurur. bu nedenle güven seviyesi yüksek fakat bilgi azdır. tam tersi, bilgili ve nitelikli kişiler daha az girişkendir. cesaret nedeniyle daha az bilgili olsalar da, konunun uzmanı gibi davranabilirler. birçok araştırmada, iki taraflı bir etki olduğu ortaya çıkmıştır. bir konu hakkında normalden daha fazla bilgiye sahip olan kişiler (ya da uzmanlar) kendi bilgilerini küçümseme eğilimi gösterirler, iyi seviyede bilgili olsalar da emin olamazlar ve mütevazıdırlar.

(bkz:Wheeler ve limon suyu)