confessions

ccc

Yazar  · 30 Aralık 2016 Cuma

  1. toplam giri 705
  2. takipçi 14
  3. puan 6820
  4. toplam gelir 4,35 ₺

fenerbahçe

aberi
Bir gün şeytan 3 büyük takımın yatına gitmiş trabzon başkanı şeytana biz ne zaman uefa kupasını alcaz demiş şeytan 500 yıl sonra demiş başkan ağlamış göremicem demiş şeytan bu sefer beşiktaşın başkanın yanına gelmiş beşiktaş başkanı şeytana biz nezaman şampiyonlar ligi şampiyonu olcaz demiş şeytan 1500 yıl snra demiş başkan ağlamış göremicem demiş bu seferde şeytan fenevbahçenin başkanının yanına gelmiş dört göz aziz sormuş biz ne zaman türkiye kupasını alıcaz demiş bu seferde şeytan Oturup Ağlamaya Başlamış onuda ben göremicem demiş :D

türkiye ekonomisi

Rıhtım
Para birimimiz abd doları karşısında eriyor. Benzer gelismekte olan ulkelerin para birimleri ise şu dönemde yükseliyor. Yiğit bulut bu kurtuluş savaşı kadar önemli bir savaştır ve faiz artmasın demiş. Ülkenin 400 milyar USD borcu var. Bu borcun bu seviyelere çıkartılmasına izin vermek millilik değildir. 400 milyar USD borcu olan ülkenin dolar borcunu azaltmak için dolar bulması gerekir. Bunu da ihracatla ve sabit yabancı yatırımlar ile çekmek en sağlıklı yoldur. Fakat biz 2011 sonrası hep kısa vadeli bir yıllık paralarla, borsaya, faizle çektik bu parayı. Gelen parayı da inşaata ve tüketime gömdük. Böylece kısa vadede tüketim arttı, büyüme arttı ve istihdam arttı. Ama şimdi borçlar o kadar yüksek ki artık ödeyememe riskine karşı borç verecek olan daha yüksek faizle veriyor. İçeriye dolar getirmek isteyen yabancı da risk gördüğü için daha yüksek faiz istiyor. Siz bu faizi artırmayın, dolar girişi azalacak, dolar kıt kaldığından yükselecek ve benzin, elektrik, gıda fiyatları derken enflasyon olacak. Enflasyon arttıkça para girişi azalacak azaldıkça dolar yükselecek, yükseldikçe enflasyon artacak, arttıkça para girişi ve yatırımlar azalacak, işsizlik artacak. İşsizlik arttıkça tüketim azalacak, azaldıkça iflaslar artacak. İflas arttıkça işsizlik daha da azalacak. Sonra çok acı reçeteler ile yeni denge bulunmaya çalışılacak.

15 haziran 2018 portekiz ispanya maçı

imschrolled
muazzam maç. ronaldo, bir futbol kahramanı. zor ama final yakışır.

pepe çok hata yaptı. ramos ya da pique'den biri portekiz'de olsa portekiz kazanırdı maçı.

ispanya'da her şey var ama başarıya doymuşluk var sanki, costa hariç... Torres gibi ateşleyici ve kazanma alışkanlığı olan bir hücum oyuncusu da kadroda olmalıydı, belki asensio süre alırsa bu rolü alabilir. isco ve D. Silva tüm yetenek, tecrübeye rağmen çok silik oynuyorlar... Daha cesur olmaları lazım. Silva kritik anlarda geçen turnuvalarda da olduğu gibi fişi çeken golü atamıyor bir türlü.

barış özcan

Rıhtım
Falcon heavy fırlatılışını canlı yayınlayarak kanalındaki izlenme sayısı oldukça artan youtuber. Kendi bildiği yolda ilerliyor. Bilimsel videolarla bu kadar ilgi çekmesi çok başarılı.

atalarımız

piri fani
Dedemizden üst dedelerimiz için algılanır. Ancak genelde Osmanlı'nın yükseliş dönemidir.

Atalarımız inşâ etmiyorlardı, ibâdet ediyorlardı; çünkü taşa bile sirâyet etmesini istedikleri sağlam bir ruhî değere sahiptiler.

maden kazaları

02meka02
Bir musibet bin nasihat misali ama olsun buda ilerleme göstergesidir. Allah kimseye bu acıyı bir daha yaşatmasın.

RİSKLİ MADENLERDE 'KIRMIZI DÖNEM' BAŞLIYOR

Enerji Bakanı Albayrak talimat verdi, maden denetimlerinde yeni dönem başlıyor. Maden ocakları risklerine göre 3'e ayrılacak. Riskli kömür madenleri 'kırmızı' gruba alınacak. Yıllık denetimler 1'den 4'e çıkarılacak.

kopenhag bisiklet sistemi

cayisallama
danimarka'nın baş kenti kopenhag dünyanın en bisiklet dostu şehri olarak biliniyor.

1970 araç sayısı: 351.133
1970 bisiklet sayısı: 100.071

2016 araç sayısı: 252.600
2016 bisiklet sayısı: 265.700

danimarka geneli Kişi başına günlük bisiklet ile kat edilen yol 1,7 km civarı. En yakın takipçileri dünya da almanya, belçika ve isveç 0,9 km.

kopenhag 'da bir kişi günlük ortalama 3 km bisiklete biniyor.
Danimarka'da 12 bin km den fazla bisiklet yolu var.

ülkede 11-15 yaş aralığında ki çocuklar %49 u okula bisiklet ile gidiyor.

danimarka'da her 10 kişiden 9 u bisiklete sahip.

her 10 kişiden sadece 4 kişi'nin otomobili var.

bankaya çamurlu ayakkabılarını çıkarıp giren teyze

aberi
teyzem benim canım teyzem.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bir bankanın şubesine gelen yaşlı bir kadın, ayakkabılarının çamurlu olması nedeniyle içeri girmedi.

DHA'nın haberine göre; bir süre kapıda bekleyen yaşlı kadın, daha sonra çamurlu ayakkabılarını dışarıda bıraktıktan sonra içeri girdi. Yaşlı kadının bu hareketi bankada sıra bekleyen vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Yaşlı kadın işlemlerini bitirdikten sonra dışarıda bıraktığı ayakkabılarını giyerek bölgeden uzaklaştı.

hat sanatı

piri fani
günümüzde bilen yazan yapan kalmadı.

Hat kelime olarak yazı ve çizgi anlamına gelmektedir. Hat sanatı ise en pratik anlamıyla belirli kurallar çerçevesinde yazılan, görsel zevke hitap eden yazı sanatı olarak bilinir. Hat sanatının yazımında hüsnühat ve kaligrafi yazı sistemleri kullanılmaktadır. Bu yazı sanatı genelde dekor amaçlı yapılır, yaptırılır ve yalnızca görsellik için kullanılır. Bunun dışında hat sanatı ya da tekniği ile uzun yazılar yazılması hem çok zorlayıcı hem de zaman alıcı olacaktır. Ayrıca hat sanatı ile yazılan yazılarda belirli bir alfabe yoktur. Daha çok hat sanatında, sembolleri harfleştirerek, çeşitli şekillerde yazı yazma işlemi görülür ki bu da hat sanatı ile uzun yazılar yazmayı engeller.

yaprak üzerine osmanlı hat sanatı

kenan sofuoğlu

cayisallama
Yıl 2002
18 yaşındaydı. Trafik kazasıyla kaybettiği, kendisinden 6 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.
Yıl 2007
23 yaşındaydı. Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu bitime 3 yarış kala garantileyerek dünya şampiyonu oldu.
Yıl 2008
24 yaşındaydı. Bu kez de motosiklet kazasında kaybettiği kendisinden 2 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.
Yıl 2009
25 yaşındaydı. Dünya şampiyonuydu, sponsoru yoktu, maddi desteği yoktu. O sırada İddaa’dan isim hakkı geliri olarak 700 bin TL kazandı, “Bahis ve şans oyunlarından gelen tek bir kuruşu boğazımdan geçirmem” diyerek reddetti. (Daha sonraki yıllarda reddettiği bu gelirin toplamı 1.5 milyonu aşacaktı)
Yıl 2010
26 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 2. kez kaldırdı, bitiminde Türk bayrağı ile attığı tur ve giydiği Osmanlı kavuğu ile çok konuşuldu.
Yıl 2011
27 yaşındaydı. Bu yılın kaderinde de babasını kanserden kaybetmek ve elleriyle toprağa vermek yazılıydı. 6 kişilik ailenin tek erkeği kalmıştı.
Yıl 2012
28 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 3. kez kazanan ilk sporcu oldu, bayrağı yeniden dalgalandırdı, İstiklal marşını yeniden okutturdu.
Yıl 2014
30 yaşındaydı. Hayatını Julia Looman ile birleştirdi.
Yıl 2015
31 yaşındaydı. 14 Mart 2015’de oğlu Hamza dünyaya geldi. Hayali oğlunu 3 yaşından itibaren evinin önündeki pistte go-kart araçlarında yetiştirmek ve onu dünyanın ilk Müslüman ve Türk Formula 1 şampiyonu yapmaktı. Bu yüzden de adı Hamza olacaktı. Hem Türk hem de Müslüman olduğu belli olsun diye...
Doğumundan kısa bir süre sonra Hamza bebek beyin kanaması geçirdi. Bu haberi alır almaz aradım, müthiş bir tevekkül ile “Takdir-i ilahi, bu halimize de şükürler olsun. Allah geleni sorgulamak haddimize mi?” dediğinde duraksadım, bir şey söyleyemedim.
Hamza bebek 4 ay yoğun bakımda kaldı.
26 Temmuz Pazar günü acı haber geldi. Minik bedeni bu kadar yükü kaldıramamıştı.
31 yaşında bir genç adam bugün kucağında küçücük yeşil bir tabutu tek başına taşıdı.
30 yıllık ömrüne 3 dünya şampiyonluğu, 2 kardeş bir de baba acısı sığdıran Kenan Sofuğlu Hamza’sının minik bedenini toprağa verdi;
Tevekkül ve teslimiyet içinde...
* * *
Şimdi sizler, bizler, hanımefendiler, beyefendiler.
Çok mu bunaldınız bu hayattan, yaşanmaz hale mi geldi?
Hayat hep yokuş mu yapıyor size, hep zora mı koşar oldu?
“Allah'ım neden ben!” diye isyan mı ediyorsunuz yer yer?
Halinizden memnun mu değilsiniz?
O zaman oğlunun tabutunu taşıyan genç adamın fotoğrafını çıkartıp masanıza asın.
Hep daha fazlasını isteyen, azıyla yetinemeyen, elde edemediğine isyan eden nefislerimiz pek bir şey anlamasa da,
Belki kalplerimiz biraz da olsa yumuşar…
| Ömer Ekinci

bilim adamı

02meka02
ABD'DE 2 TÜRK'TEN DEVRİM GİBİ BULUŞ!

herkesin nefret ettiği, her yeri kan gölüne dönüştüren ABD nin dünya yı yönetmesi bilime&teknoloji ye ve liyakata verdiği değerden kaynaklanıyor. Türkiye de olmasa da türk oldukları için gurur duydum. biz hedef olarak yenilenebilir enerji de rüzgar ve güneşi hesap ederken onlar bunu aşmış bir sonraki adımın temellerini atıyorlar. ses getirecek bir gelişme.

ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Columbia'da Doçent Dr. Özgür Şahin ile Dr. Ahmet Hamdi Çavuşoğlu, yeşil enerji üretimi için devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Bacillus subtilis adı verilen organizmalar yel değirmenine benzer bir mekanizmanın ucundaki pervanelere yerleştiriliyor. Nem, pervanelere yapıştıkça değirmen dönerek enerji üretiyor. O enerji ise dinamo ile stoklanıyor. Projenin güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilere oranla 2 kat daha fazla güç ürettiği kaydedildi.
2

yiğit bulut

yakbenivatankurtulsun
rte'yi sevmesem de bir zamanlar akp politikalarını çokça eleştirip, bir anda dönen bu adama nasıl güvendiğini merak ediyorum. büyük zararı dokunabilecek biri. belki de bunun yüzünden rte merkez bankası'nı tehdit ediyor. böyle cahilce ekonomik tavırlar sergiliyor.

tanım: bilgili, fevri, her şeyi manipüle eden bir kişi.

26 eylül 2017 beşiktaş leipzig maçı

imschrolled
şampiyonlar ligi'nde, temsilcimiz beşiktaş'ın grubundaki ikinci maçı. kazanma durumda çok büyük avantaj sağlayacak maç aynı zamanda. 2 monaco maçı öncesi 6 puana gelmiş beşiktaş'a beraberlik şansı bile tanır. başarılar beşiktaş!

alman temsilcisinin kadrosunda, timo werner, naby keita, emil forsberg gibi tehlikeli ve potansiyeli yüksek oyuncular bulunuyor. bruma da galatasaray'dan transfer edilmişti... beşiktaş zaten kaliteli bir takım, seviyesini de iyice yükseltti. umarım kazanır.

e: 1-0. beşiktaş attı, babel.
e2: 2-0. talisca.

ms: 2-0 beşiktaş. helal olsun. çok sağlam bir beşiktaş vardı, gurur duyulası.

köprülerde çift taraflı ücret dönemi

Rıhtım
Fsm koprusu ve 15 temmuz şehitler koprusunden Mevcutta tek yönden geçişte ücret alınıyor. Avrupaya gecis ücretsiz iken asya yakasına geciş otomobiller için 7 lira. Boğazdaki diğer iki gecis altalernatifi yss koprusu ile avrasya tunelinde ise ucretlendirme çift taraflı. Bu iki proje daha maliyetli olduğu için daha az tercih ediliyor. Bu iki alternatifte inşaat fimasina ücret garantisi olduğu için teşvik etmek adına diğer köprüde çift taraflı ucretlendirme süpriz olmayacaktir. Tahminimce tek yön 5 lira olacak şekilde 1 ocak 2018 de köprülerden çift yönlü ücret tarifesi başlar.

yaz saati uygulaması

02meka02
bir çok alanda olumsuz sonuçları olduğu gibi enerji tasarrufu konusunda da anlamsız bir uygulama.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasıyla fazladan 2.8 milyar liralık enerji tüketimi yapıldığını bildirerek, israfa yol açan bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.