confessions

ccc

Yazar  · 30 Aralık 2016 Cuma

  1. toplam giri 821
  2. takipçi 14
  3. puan 7599
  4. toplam gelir 4,92 ₺

ebussuud efendi

mödo
Osmanlı devleti Kanuni Sultan Süleyman zamanında şeyhülislâmlık görevini ifa etmiştir. Zamanının en büyük hukukçusu ve İslam alimidir. Osmanlı Devleti'nin yetiştirdiği en büyük iki hukukçudan birisidir. Avrupalılar tarafından da tanınan ebussuud efendi fetvaları ile meşhurdur. 30 Aralık 1491 tarihinde Çorum'un İskilip ilçesinde doğdu. 'Hoca Çelebi' olarak da bilinir. Tam adı Mehmed Ebussuud El- İmadi'dir. Mutasavvıf Muhyiddin Mehmed'in oğlu, anne tarafından da Ali Kuşçu'nun torunudur. 1545'te şeyhülislamlığa getirildi ve hayatı boyunca bu görevde kaldı. Özellikle batıniliği benimseyen mutasavvıflara karşı koydu.

çerkez ethem

cayisallama
kurtuluş savaşı günlerinde bir adama dahi ihtiyaç varken, tbmm bile kurulmamışken, düşman dört bir yanımızı sarmışken kurşun yarası bile iyileşmem-işken kuvayi seyyare yi kurarak kuvayi milliye ye öncülük etmiş, çete savaşları, gerilla tarzı direniş ile yunan gavuruna karşı çok büyük başarılar kazanmış rütbesiz bir teşkilatı mahsusa eski üyesi, vatanperver, milletperver asabi bir asker.

zamanın içişleri sorumlusu olarak çalışmıştır. nerede bir asayiş bozukluğu varsa müdahale çerkez ethemden gelmiştir.

çerkez ethem'in bu kahramanlığı sadece ethem'e ait bir şey değildir. zamanın çerkezlerinin başarısı, çerkezlerin vatanperverliğinin bir örneğidir.
nasıl ki bir çok etnik gurup var ise türkiyede bunların en büyük çoğunluğu türk kürt ve çerkes ise, çerkesler de vatan müdafasında üzerlerine düşeni gereğinden fazla yerine getirmişlerdir. en bilineni çerkez ethemdir.

çağanoğlu isyanını bastırmış kuvvetlerin başındaki kişi de ethemdir. kabul etmesinin sebebi ise isyanı bastırmak için gönderilen kılıç ali bey ve taburunun tarumar edilmesindendir.

çapanoğlu isyanını bastıran etheme anadoluda kahraman gözü ile bakılmaya başlanmış ve sonraları ismet inönü başta olmak üzere yavaş yavaş saf dışı edilmeye başlanmıştır. ethem bu isyanın sorumlusu olarak Yahya Galip Kargı o zamanki ankara valisini görür ve divanda yargılanması gerektiğini söyler.

mustafa kemalin hakan dediği ve çok sevdiği bu kişi hakan lakablı kişinin yargılanmasını istemesi büyük can sıkmıştır. yozgatta yargılanmasını istemesi ise divanın başı ethem'in ağabeyi çerkez tevfik beydir. Bu olay aranın ciddi ölçüde açılmasının ilk örneğidir.

yozgat ayaklanmasından sonra ankara hükümeti bu başıboş çetelerin biran önce düzenli bir ordu şekline alınması çalışmalarına başladı. buna ilk tepki gösteren çerkez ethemdir.

düzenli ordu dedikleri ve görevlendirdikleri kişiler ise istanbulun işgalinden sonra anadoluya kaçıp gelen subaylardır.
çerkez ethem'in kavgası ve rahatsızlığı bundandır.
bütün isyanları bastırmış, yunan ile çarpmışmış elinden geleni yapmış sonra ankara hükümetinin düzenli ordu ve rütbeli subaylarının altına girmek istememesidir.

girmek istememesinin sebebi ise ismet inönü gibi liyakatsiz bir adamın çerkez ethem gibi kendini ispatlamış ancak rütbesi olmayan birinin başına getirilmesi olayıdır ki bence bu konuda haklıdır.

güç kavgası ethemin kuvayi seyyareyi düzenli orduya katması yada hattı boşaltmasına kadar gitmiştir.

ethem iki ateş arasında kalmıştır. ya savaşıp kardeş kanı dökecek ve iç savaşa sebep olacak yada diyarı terk edecek. diyarı terk etmek demek yunana sığınmak olarak algılansa da yunandan geçiş hattı isteyip gördese gitmiştir.

yunanlılar da böyle bir savaşçının pasife düşmesini memnuniyetle karşılayıp geçiş hattını sağlamışlardır. yunana sığındı, iş birliği yaptı yaptası iftiradır.

türkiye ampute milli futbol takımı

imschrolled
avrupa şampiyonasında rusya'yı 2-1 yenerek yarı finale yükselen takım. olaylı bir maçın ardından bu maçı kazanmayı başardılar.

rus tarafının teknik adamı maçta verilen bir penaltı yüzünden takımı sahadan çekmek istedi ama bir şekilde geri döndü ve penaltı gole çevrildi bu arada. (net penaltı.)

ayrıca kırmızı kart gören rus oyuncu hakemi düşürdü ve hakem de maçı bitirdi. kısacası, rus takımı zirve seviyede çirkefleşti ve buna rağmen türk milli takımı duruşunu hiç bozmadan maçı kazandı. helal olsun.

öğrenci andı

piri fani
ANDIMIZ

1933

Türküm, doğruyum, çalışkanım.
Yasam, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak,
yurdumu, budunumu özümden çok sevmektir.
Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
1972

Türküm, doğruyum, çalışkanım. Yasam, küçüklerimi korumak,
büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm yükselmek, ileri gitmektir.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ey bu günümüzü sağlayan, Ulu Atatürk: açtığın yolda,
kurduğun ülküde, gösterdiğin amaçta hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Ne mutlu Türküm diyene.
1997

Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem: küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.
Ülküm: yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
Ne mutlu Türküm diyene!

yeni mecmua

piri fani
Ziya Gökalp öncülüğünden yayımlanmış olan ilim, fikir, sanat ve edebiyat dergisidir. 12 Temmuz 1917 tarihinden haftalık olarak yayımlanmıştır ve İttihat ve Terakkî Cemiyeti'nin maddi desteğini almıştır. I. Dünya Savaşı'ndaki başarısızlık ve Mondros Mütarekesi sonrası dergi 26 Ekim 1918'de kapanmıştır. Gökalp Malta'ya sürülmüştür. Toplamda altmış altı sayı olarak çıkmıştır.

1 Ocak 1923'te Falih Rıfkı Atay tarafından on beş günde bir tekrar yayımlanmıştır fakat 90. sayı ile 20 Aralık 1923'te dergi ikinci kere kapanmıştır.

Derginin birinci sayısı.fenerbahçe

aberi
Bir gün şeytan 3 büyük takımın yatına gitmiş trabzon başkanı şeytana biz ne zaman uefa kupasını alcaz demiş şeytan 500 yıl sonra demiş başkan ağlamış göremicem demiş şeytan bu sefer beşiktaşın başkanın yanına gelmiş beşiktaş başkanı şeytana biz nezaman şampiyonlar ligi şampiyonu olcaz demiş şeytan 1500 yıl snra demiş başkan ağlamış göremicem demiş bu seferde şeytan fenevbahçenin başkanının yanına gelmiş dört göz aziz sormuş biz ne zaman türkiye kupasını alıcaz demiş bu seferde şeytan Oturup Ağlamaya Başlamış onuda ben göremicem demiş :D

türkiye ekonomisi

Rıhtım
Para birimimiz abd doları karşısında eriyor. Benzer gelismekte olan ulkelerin para birimleri ise şu dönemde yükseliyor. Yiğit bulut bu kurtuluş savaşı kadar önemli bir savaştır ve faiz artmasın demiş. Ülkenin 400 milyar USD borcu var. Bu borcun bu seviyelere çıkartılmasına izin vermek millilik değildir. 400 milyar USD borcu olan ülkenin dolar borcunu azaltmak için dolar bulması gerekir. Bunu da ihracatla ve sabit yabancı yatırımlar ile çekmek en sağlıklı yoldur. Fakat biz 2011 sonrası hep kısa vadeli bir yıllık paralarla, borsaya, faizle çektik bu parayı. Gelen parayı da inşaata ve tüketime gömdük. Böylece kısa vadede tüketim arttı, büyüme arttı ve istihdam arttı. Ama şimdi borçlar o kadar yüksek ki artık ödeyememe riskine karşı borç verecek olan daha yüksek faizle veriyor. İçeriye dolar getirmek isteyen yabancı da risk gördüğü için daha yüksek faiz istiyor. Siz bu faizi artırmayın, dolar girişi azalacak, dolar kıt kaldığından yükselecek ve benzin, elektrik, gıda fiyatları derken enflasyon olacak. Enflasyon arttıkça para girişi azalacak azaldıkça dolar yükselecek, yükseldikçe enflasyon artacak, arttıkça para girişi ve yatırımlar azalacak, işsizlik artacak. İşsizlik arttıkça tüketim azalacak, azaldıkça iflaslar artacak. İflas arttıkça işsizlik daha da azalacak. Sonra çok acı reçeteler ile yeni denge bulunmaya çalışılacak.

15 haziran 2018 portekiz ispanya maçı

imschrolled
muazzam maç. ronaldo, bir futbol kahramanı. zor ama final yakışır.

pepe çok hata yaptı. ramos ya da pique'den biri portekiz'de olsa portekiz kazanırdı maçı.

ispanya'da her şey var ama başarıya doymuşluk var sanki, costa hariç... Torres gibi ateşleyici ve kazanma alışkanlığı olan bir hücum oyuncusu da kadroda olmalıydı, belki asensio süre alırsa bu rolü alabilir. isco ve D. Silva tüm yetenek, tecrübeye rağmen çok silik oynuyorlar... Daha cesur olmaları lazım. Silva kritik anlarda geçen turnuvalarda da olduğu gibi fişi çeken golü atamıyor bir türlü.

barış özcan

Rıhtım
Falcon heavy fırlatılışını canlı yayınlayarak kanalındaki izlenme sayısı oldukça artan youtuber. Kendi bildiği yolda ilerliyor. Bilimsel videolarla bu kadar ilgi çekmesi çok başarılı.

atalarımız

piri fani
Dedemizden üst dedelerimiz için algılanır. Ancak genelde Osmanlı'nın yükseliş dönemidir.

Atalarımız inşâ etmiyorlardı, ibâdet ediyorlardı; çünkü taşa bile sirâyet etmesini istedikleri sağlam bir ruhî değere sahiptiler.

maden kazaları

02meka02
Bir musibet bin nasihat misali ama olsun buda ilerleme göstergesidir. Allah kimseye bu acıyı bir daha yaşatmasın.

RİSKLİ MADENLERDE 'KIRMIZI DÖNEM' BAŞLIYOR

Enerji Bakanı Albayrak talimat verdi, maden denetimlerinde yeni dönem başlıyor. Maden ocakları risklerine göre 3'e ayrılacak. Riskli kömür madenleri 'kırmızı' gruba alınacak. Yıllık denetimler 1'den 4'e çıkarılacak.

kopenhag bisiklet sistemi

cayisallama
danimarka'nın baş kenti kopenhag dünyanın en bisiklet dostu şehri olarak biliniyor.

1970 araç sayısı: 351.133
1970 bisiklet sayısı: 100.071

2016 araç sayısı: 252.600
2016 bisiklet sayısı: 265.700

danimarka geneli Kişi başına günlük bisiklet ile kat edilen yol 1,7 km civarı. En yakın takipçileri dünya da almanya, belçika ve isveç 0,9 km.

kopenhag 'da bir kişi günlük ortalama 3 km bisiklete biniyor.
Danimarka'da 12 bin km den fazla bisiklet yolu var.

ülkede 11-15 yaş aralığında ki çocuklar %49 u okula bisiklet ile gidiyor.

danimarka'da her 10 kişiden 9 u bisiklete sahip.

her 10 kişiden sadece 4 kişi'nin otomobili var.

bankaya çamurlu ayakkabılarını çıkarıp giren teyze

aberi
teyzem benim canım teyzem.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bir bankanın şubesine gelen yaşlı bir kadın, ayakkabılarının çamurlu olması nedeniyle içeri girmedi.

DHA'nın haberine göre; bir süre kapıda bekleyen yaşlı kadın, daha sonra çamurlu ayakkabılarını dışarıda bıraktıktan sonra içeri girdi. Yaşlı kadının bu hareketi bankada sıra bekleyen vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Yaşlı kadın işlemlerini bitirdikten sonra dışarıda bıraktığı ayakkabılarını giyerek bölgeden uzaklaştı.

hat sanatı

piri fani
günümüzde bilen yazan yapan kalmadı.

Hat kelime olarak yazı ve çizgi anlamına gelmektedir. Hat sanatı ise en pratik anlamıyla belirli kurallar çerçevesinde yazılan, görsel zevke hitap eden yazı sanatı olarak bilinir. Hat sanatının yazımında hüsnühat ve kaligrafi yazı sistemleri kullanılmaktadır. Bu yazı sanatı genelde dekor amaçlı yapılır, yaptırılır ve yalnızca görsellik için kullanılır. Bunun dışında hat sanatı ya da tekniği ile uzun yazılar yazılması hem çok zorlayıcı hem de zaman alıcı olacaktır. Ayrıca hat sanatı ile yazılan yazılarda belirli bir alfabe yoktur. Daha çok hat sanatında, sembolleri harfleştirerek, çeşitli şekillerde yazı yazma işlemi görülür ki bu da hat sanatı ile uzun yazılar yazmayı engeller.

yaprak üzerine osmanlı hat sanatı