confessions

ccc

Yazar  · 30 Aralık 2016 Cuma

  1. toplam giri 436
  2. takipçi 14
  3. puan 4928
  4. toplam gelir 3,4 ₺

atalarımız

piri fani
Dedemizden üst dedelerimiz için algılanır. Ancak genelde Osmanlı'nın yükseliş dönemidir.

Atalarımız inşâ etmiyorlardı, ibâdet ediyorlardı; çünkü taşa bile sirâyet etmesini istedikleri sağlam bir ruhî değere sahiptiler.

maden kazaları

02meka02
Bir musibet bin nasihat misali ama olsun buda ilerleme göstergesidir. Allah kimseye bu acıyı bir daha yaşatmasın.

RİSKLİ MADENLERDE 'KIRMIZI DÖNEM' BAŞLIYOR

Enerji Bakanı Albayrak talimat verdi, maden denetimlerinde yeni dönem başlıyor. Maden ocakları risklerine göre 3'e ayrılacak. Riskli kömür madenleri 'kırmızı' gruba alınacak. Yıllık denetimler 1'den 4'e çıkarılacak.

kopenhag bisiklet sistemi

cayisallama
danimarka'nın baş kenti kopenhag dünyanın en bisiklet dostu şehri olarak biliniyor.

1970 araç sayısı: 351.133
1970 bisiklet sayısı: 100.071

2016 araç sayısı: 252.600
2016 bisiklet sayısı: 265.700

danimarka geneli Kişi başına günlük bisiklet ile kat edilen yol 1,7 km civarı. En yakın takipçileri dünya da almanya, belçika ve isveç 0,9 km.

kopenhag 'da bir kişi günlük ortalama 3 km bisiklete biniyor.
Danimarka'da 12 bin km den fazla bisiklet yolu var.

ülkede 11-15 yaş aralığında ki çocuklar %49 u okula bisiklet ile gidiyor.

danimarka'da her 10 kişiden 9 u bisiklete sahip.

her 10 kişiden sadece 4 kişi'nin otomobili var.

bankaya çamurlu ayakkabılarını çıkarıp giren teyze

aberi
teyzem benim canım teyzem.

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bir bankanın şubesine gelen yaşlı bir kadın, ayakkabılarının çamurlu olması nedeniyle içeri girmedi.

DHA'nın haberine göre; bir süre kapıda bekleyen yaşlı kadın, daha sonra çamurlu ayakkabılarını dışarıda bıraktıktan sonra içeri girdi. Yaşlı kadının bu hareketi bankada sıra bekleyen vatandaşlar tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Yaşlı kadın işlemlerini bitirdikten sonra dışarıda bıraktığı ayakkabılarını giyerek bölgeden uzaklaştı.

hat sanatı

piri fani
günümüzde bilen yazan yapan kalmadı.

Hat kelime olarak yazı ve çizgi anlamına gelmektedir. Hat sanatı ise en pratik anlamıyla belirli kurallar çerçevesinde yazılan, görsel zevke hitap eden yazı sanatı olarak bilinir. Hat sanatının yazımında hüsnühat ve kaligrafi yazı sistemleri kullanılmaktadır. Bu yazı sanatı genelde dekor amaçlı yapılır, yaptırılır ve yalnızca görsellik için kullanılır. Bunun dışında hat sanatı ya da tekniği ile uzun yazılar yazılması hem çok zorlayıcı hem de zaman alıcı olacaktır. Ayrıca hat sanatı ile yazılan yazılarda belirli bir alfabe yoktur. Daha çok hat sanatında, sembolleri harfleştirerek, çeşitli şekillerde yazı yazma işlemi görülür ki bu da hat sanatı ile uzun yazılar yazmayı engeller.

yaprak üzerine osmanlı hat sanatı

kenan sofuoğlu

cayisallama
Yıl 2002
18 yaşındaydı. Trafik kazasıyla kaybettiği, kendisinden 6 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.
Yıl 2007
23 yaşındaydı. Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu bitime 3 yarış kala garantileyerek dünya şampiyonu oldu.
Yıl 2008
24 yaşındaydı. Bu kez de motosiklet kazasında kaybettiği kendisinden 2 yaş büyük ağabeyinin tabutunu taşıdı.
Yıl 2009
25 yaşındaydı. Dünya şampiyonuydu, sponsoru yoktu, maddi desteği yoktu. O sırada İddaa’dan isim hakkı geliri olarak 700 bin TL kazandı, “Bahis ve şans oyunlarından gelen tek bir kuruşu boğazımdan geçirmem” diyerek reddetti. (Daha sonraki yıllarda reddettiği bu gelirin toplamı 1.5 milyonu aşacaktı)
Yıl 2010
26 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 2. kez kaldırdı, bitiminde Türk bayrağı ile attığı tur ve giydiği Osmanlı kavuğu ile çok konuşuldu.
Yıl 2011
27 yaşındaydı. Bu yılın kaderinde de babasını kanserden kaybetmek ve elleriyle toprağa vermek yazılıydı. 6 kişilik ailenin tek erkeği kalmıştı.
Yıl 2012
28 yaşındaydı. Süpersport Dünya Şampiyonluğu’nu 3. kez kazanan ilk sporcu oldu, bayrağı yeniden dalgalandırdı, İstiklal marşını yeniden okutturdu.
Yıl 2014
30 yaşındaydı. Hayatını Julia Looman ile birleştirdi.
Yıl 2015
31 yaşındaydı. 14 Mart 2015’de oğlu Hamza dünyaya geldi. Hayali oğlunu 3 yaşından itibaren evinin önündeki pistte go-kart araçlarında yetiştirmek ve onu dünyanın ilk Müslüman ve Türk Formula 1 şampiyonu yapmaktı. Bu yüzden de adı Hamza olacaktı. Hem Türk hem de Müslüman olduğu belli olsun diye...
Doğumundan kısa bir süre sonra Hamza bebek beyin kanaması geçirdi. Bu haberi alır almaz aradım, müthiş bir tevekkül ile “Takdir-i ilahi, bu halimize de şükürler olsun. Allah geleni sorgulamak haddimize mi?” dediğinde duraksadım, bir şey söyleyemedim.
Hamza bebek 4 ay yoğun bakımda kaldı.
26 Temmuz Pazar günü acı haber geldi. Minik bedeni bu kadar yükü kaldıramamıştı.
31 yaşında bir genç adam bugün kucağında küçücük yeşil bir tabutu tek başına taşıdı.
30 yıllık ömrüne 3 dünya şampiyonluğu, 2 kardeş bir de baba acısı sığdıran Kenan Sofuğlu Hamza’sının minik bedenini toprağa verdi;
Tevekkül ve teslimiyet içinde...
* * *
Şimdi sizler, bizler, hanımefendiler, beyefendiler.
Çok mu bunaldınız bu hayattan, yaşanmaz hale mi geldi?
Hayat hep yokuş mu yapıyor size, hep zora mı koşar oldu?
“Allah'ım neden ben!” diye isyan mı ediyorsunuz yer yer?
Halinizden memnun mu değilsiniz?
O zaman oğlunun tabutunu taşıyan genç adamın fotoğrafını çıkartıp masanıza asın.
Hep daha fazlasını isteyen, azıyla yetinemeyen, elde edemediğine isyan eden nefislerimiz pek bir şey anlamasa da,
Belki kalplerimiz biraz da olsa yumuşar…
| Ömer Ekinci

bilim adamı

02meka02
ABD'DE 2 TÜRK'TEN DEVRİM GİBİ BULUŞ!

herkesin nefret ettiği, her yeri kan gölüne dönüştüren ABD nin dünya yı yönetmesi bilime&teknoloji ye ve liyakata verdiği değerden kaynaklanıyor. Türkiye de olmasa da türk oldukları için gurur duydum. biz hedef olarak yenilenebilir enerji de rüzgar ve güneşi hesap ederken onlar bunu aşmış bir sonraki adımın temellerini atıyorlar. ses getirecek bir gelişme.

ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Columbia'da Doçent Dr. Özgür Şahin ile Dr. Ahmet Hamdi Çavuşoğlu, yeşil enerji üretimi için devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Bacillus subtilis adı verilen organizmalar yel değirmenine benzer bir mekanizmanın ucundaki pervanelere yerleştiriliyor. Nem, pervanelere yapıştıkça değirmen dönerek enerji üretiyor. O enerji ise dinamo ile stoklanıyor. Projenin güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilere oranla 2 kat daha fazla güç ürettiği kaydedildi.
2

yiğit bulut

yakbenivatankurtulsun
rte'yi sevmesem de bir zamanlar akp politikalarını çokça eleştirip, bir anda dönen bu adama nasıl güvendiğini merak ediyorum. büyük zararı dokunabilecek biri. belki de bunun yüzünden rte merkez bankası'nı tehdit ediyor. böyle cahilce ekonomik tavırlar sergiliyor.

tanım: bilgili, fevri, her şeyi manipüle eden bir kişi.

26 eylül 2017 beşiktaş leipzig maçı

imschrolled
şampiyonlar ligi'nde, temsilcimiz beşiktaş'ın grubundaki ikinci maçı. kazanma durumda çok büyük avantaj sağlayacak maç aynı zamanda. 2 monaco maçı öncesi 6 puana gelmiş beşiktaş'a beraberlik şansı bile tanır. başarılar beşiktaş!

alman temsilcisinin kadrosunda, timo werner, naby keita, emil forsberg gibi tehlikeli ve potansiyeli yüksek oyuncular bulunuyor. bruma da galatasaray'dan transfer edilmişti... beşiktaş zaten kaliteli bir takım, seviyesini de iyice yükseltti. umarım kazanır.

e: 1-0. beşiktaş attı, babel.
e2: 2-0. talisca.

ms: 2-0 beşiktaş. helal olsun. çok sağlam bir beşiktaş vardı, gurur duyulası.

köprülerde çift taraflı ücret dönemi

Rıhtım
Fsm koprusu ve 15 temmuz şehitler koprusunden Mevcutta tek yönden geçişte ücret alınıyor. Avrupaya gecis ücretsiz iken asya yakasına geciş otomobiller için 7 lira. Boğazdaki diğer iki gecis altalernatifi yss koprusu ile avrasya tunelinde ise ucretlendirme çift taraflı. Bu iki proje daha maliyetli olduğu için daha az tercih ediliyor. Bu iki alternatifte inşaat fimasina ücret garantisi olduğu için teşvik etmek adına diğer köprüde çift taraflı ucretlendirme süpriz olmayacaktir. Tahminimce tek yön 5 lira olacak şekilde 1 ocak 2018 de köprülerden çift yönlü ücret tarifesi başlar.

yaz saati uygulaması

02meka02
bir çok alanda olumsuz sonuçları olduğu gibi enerji tasarrufu konusunda da anlamsız bir uygulama.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasıyla fazladan 2.8 milyar liralık enerji tüketimi yapıldığını bildirerek, israfa yol açan bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

down sendromu

Rıhtım
Küçükken mahallede bir tane vardı. Adı mıstık. Bagcilarda bir mahallede büyüdüm. Dolayısıyla sokakta çocuk yetişkin herkesin engelli insanlara tutumlarını izah etmeme çok gerek yok. Malesef gelişimi yönünde katkı sağlayacak hiç bir davranışta bulunmadiklari gibi dövdüklerine vs. şahit oldum.

Sonraları mıstık'a benzeyen insanlar gördüğümü farkettim. Belli yaşa kadar hiç düşünmemiştim bir insanın hastalık dolayısıyla diğerine benzeyebileceğini.

Allah yardım etsin. Kendi işlerini görebilecek kadar eğitilebilecek olmalarına rağmen ne devlet ne aileler ne kurumlar ne de bireyler buna hazır.
Hergun atar gider yaptığımız bunlar bitmiş dediğimiz batı kendi vatandaşına uyguladığı demokrasi ile engelli hizmetlerinde çok ilerimizde. işin buradan başladığını hatırlatalım
3

dostluk

abuzeroklava
Normal insani münasebetlerde hoş, arkadaşlar arasında caiz olan öyle söz, tavır, eda veya sükutlar vardır ki... Dostlar arasında herşeyi bitirebilir! Dost kafadan toslar, ağzına geleni söyler de alınmasın. Fakat öyle bir yerde susar yahut öyle bir yerde peçelenmiş nefsi görürsün ki... Herşey biter. Dostunun nefsaniliği değildir insanı yaralayan, senin karşında bunu gizlemeye çalışmasıdır.
Bu incelikleri kim bile kim anlaya? Dostlukların da karşılıklı yağlama ve tavlamaya dönüverdiği şu dünyada ne desek boş... "Şöyle de ki böyle diyeyim. Mene yahşı de ki men de sene yahşı diyem..."
Bu ahvalin dostlukta yeri olur mu?
Ne güzel levha:
Dost odur ki sana doğrusun diyen
Dost değildir sana doğrusun diyen
(Hat Hasan Çelebi)

dünyaya hakim sosyolojik yapı

abuzeroklava
Vaziyet buna doğru gidiyor. Türkiye'nin de bunları takip eden sözümona iyi üniversitelerinde durum bu... Tam da bu...!
Normal insansan bitmişsin. Hele Türk ve Müslümansan bilim yapamazsın. Ateistsen, eşcinselsen ya da öyle davranıyorsan, teröre barış diyorsan, devletine küfrediyorsan, içiciysen mutebersin... Bir de son yıllarda şu çıktı. Pis olman lazım. Ciddi ciddi pis, kokan, pasaklı olman lazım... Bana gelen duyumlara göre bazı seçkin üniversitelerimizde durum bu..!
Çok güzel bir kısa film olmuş.

ya bir suriyeli bu iğrenç fiili işleseydi

abuzeroklava
Irkçılık nedir, faşist bir zihin nasıl anlaşılır? Sakarya'daki vahşete yaklaşımımız üzerinden anlaşılır aslında ... Düşünelim ki tecavüze uğrayan, vahşice çocuğu ve kendisi öldürülen Suriyeli bir kadın değil de bir Türk olsaydı, hele de toplumun seküler kesiminden bir kadın olsaydı... Ve bu hunharca fiili işleyenler de Suriyeli olsalardı. Tr'deki kamuoyu ve medya nasıl işletilecekti. Zaten yıllardır Suriyelilere karşı doldurulmuş, önyargı ve hasetle kalbi kararmış kesimler toptan bütün Suriyelileri fail ilan edecekler ve muhtemelen Tr'de Suriyelilere yönelik büyük bir dram yaşanacaktı. Zaten bunun provaları da sosyal medya üzerinden yapılıyordu.. Aslında Hala bu tehlike var, zira zihni ırkçılıkla, faşizmle şekillenmiş bir toplumsal kesimle birarada yaşıyoruz. Allah mazlumları korusun ve hastalıklı kalplere fırsat vermesin."