confessions

ccc

Yazar  · 30 Aralık 2016 Cuma

  1. toplam giri 862
  2. takipçi 15
  3. puan 7890
  4. toplam gelir 5,45 ₺

yerebatan sarnıcı

ccc
Bizans döneminde şehrin su ihtiyacının karşılandığı yer altında büyük bir alanı kaplayan sipesifik sutunlarla düzenlenmis Istanbul un en büyük su sarnıcıdır. Savas zamanlarında saldırı ve kuşatmaların uzun sürmesinden dolayı şehre gelen su kaynakları kesildiģinden susuzluğu önlemek amacıyla yapılmıstır. Özellikle ağlayan sutun ve medusanın ters başı heyekeli ilgi çekicidir. Medusa nın hikayesiniı az cok herkes bilir. Aglayan sütunun hikayesini ise çoğu insan bilemeyeceğini düşüşünerek kısaca anlatayım. Sarnıç yapılırken çok kalabalık inasan gücü yani işci kullanılmıştır Dolayısıyla yüzlerce insan orada çalışıreken ölmüştür. Yapısı itibariyle de diğerlerinden farklı bir sutun yaparak ölenlerin kendilerinde biraktıkları acılarını, üzüntülerini betimek amacıyla yapmışlardır. Karanlık. loş. serin ve gizemli bir ortam sunmaktadır. Ayasofyanın hemen karşısında bulunur. Giriş ve çıkışlar farklı yerlerdendir. Müze kart geçmemektedir.

miniatürk

ccc
Yüzden fazla minyayür var. Daha çok camiiler tabi. Türkiye'deki şehirlerin meşhur yapılarının minyatürü yapılmış. Mardin evleri, antik yunan yapıları ve İstanbul Boğaziçi köprüsü özellikle güzeldi. Nemrut Dağı oldukça güzeldi, gitmiş kadar oldum. Yürüyüş yolu planlanmış ama yönlendirmede sorun var. Nerden başlayıp nereye gidilmesi gerektiği açıkça belirtilmemiş. Rize'ye sembol olması için yapılan yeni camiiyi de yapmışlar ama bence orda olması gerekecek değerde değil. Pamukkale travertenleri var ama dışarda, girişin yanında bahçede bırakmışlar, gözden kaçabilir. Çocuklar için kale ve Truva Atı temalı bi parkı var, eğlenceli güzel bi park. Son olarak çıkışta hediyelik eşya dükkanı var, detaylı bakılabilir, güzel hediyeler var.

gülhane parkı

ccc
Gülhane parkı geçmişte bulunduğu konumda gülbeşker yapan imalathanelerin bulunmasından ötürü Gülhane adını alan park Osmanlı Devleti dönemde topkapı sarayı'nın dış bahçesi olarak kullanılırdı. Oldukça geniş bir alana kurulan parkın yaklaşık olarak 100,000 metre karelik alanı bugün hala korunmaktadır. Parkın sarayburnu kapısı ve İstanbul kapısı olmak üzere iki giriş kapısı bulunmaktadır. Uzun zaman Türk stilini kurulduktan sonra parkın üzerinde klasik stil denenmiştir. 1912 yılından itibaren Topuzlu cemil paşa tarafından halka açık bir parka dönüştürme çalışmaları başlamıştır. Tarihi ve coğrafi konumu itibariyle Cumhuriyet döneminde de önemini korumuş olan park' günümüzde de İstanbul'un en önemli dinlenme ve rekreasyon yerlerinden biridir.

tunceli belediyesinin dersim kararı

ccc
1935 yılında Türkiye cumhuriyetine isyan eden dersim de yoğunlaşan ayrılıkçı hainlerin bastırılması sonucunda ermenice Kürtçe olan bölge isimleri türkçeye çevirilerek Türkiye cumhuriyetin huzuru Tunceli bölgesinde sağlanmıştır....
70 -80 yıl sonra kendini kominist tanımına koyup sosyalist solcularında desteğini alıp 2 nohut 2 fasulye ekti diye popülist medyada gündemde sürekli ve düzenli şirin olarak lanse edilen turkiye cumhuriyet düşmanı Atatürk düşmanlığı içinde diri tutan töreriste devlet tarafından acilen cevap verilmeli (Dersim değil Tunceli)

uçak korkusu

ccc
hep merak etmişimdir kemal sunalı neden bayılmadılar uçağa binerken diye.
Bu düşünce hep vardı aklımda uçak korkusu olan insanları bayılt salar ve sonra indikten sonra ayıltsalar iyi olmaz mı?
0 /