confessions

ccc

Yazar  · 30 Aralık 2016 Cuma

  1. toplam giri 258
  2. takipçi 12
  3. puan 2862

turfanda

ccc
Meyve ve sebzeler için "TURFANDA" bunlar deriz ya , Bakın kökeni nereden geliyor.

Turfan, Doğu Türkistan'da (Çin Halk Cumhuriyeti'nin Şincan Uygur Özerk Bölgesi) bulunan denizden 150 metre kadar aşağıda bulunan bir ovadır. Yazları son derece sıcak olan bu havzada çevredeki yüksek arazilere göre yaz erken geliyor ve pamuk dahil bir tarım cennetinin oluşmasını sağlıyor.. Su çevredeki dağlardan tarihi bir yapı olduğu iddia edilen yeraltı sulama kanalları vasıtası ile getiriliyor.

Su, sıcak ve güneşli bir hava olunca sebzeler de Turfan -da yetişiyor.(Bugün Çine gittiğinizde kavun karpuz gibi bazı meyveleri yaz kış yiyebilirsiniz.Hepsi Sincan bölgesinden gelmektedir.)

Yeri gelmişken bahsedelim.Bu yer altı sulama kanallarına “karez” adı verilir ve Eski Türklerin günümüz insanlarına bıraktığı önemli bir eserdir. M.Ö. 500 yıllarında yapıldığı tahmin edilen ve 5.000 Km uzunluğunda olan bu yapı yerin 100 metre altında çölü 60 Km aşarak Turfana gelmektedir.Böyle bir yapının yapılabilmesi için ileri düzeyde matematik ve yer bilimi bilgisi ile mühendisliğe ihtiyaç vardır.

ilber ortaylı

ccc
“Bir gün üniversitede ders anlatıyorum, bir kız öğrencisi el kaldırdı, söyle kızım dedim, o da hocam bağışlayın ama çok çok yavaş okumuyor musunuz?! Yani baya yavaş okuyorsunuz…ben de peki gel sen oku dedim. Kız ayağa kalktı geldi ve kürsünün arkasına geçti, kız dondu kaldı, niye biliyor musunuz? Çünkü benim eski bir Fransız metinden simültane Türkçeye çevirerek okuduğumu fark etti…boyunu ölçüsünü aldı, utandı ve gidip yerine oturdu…bir işin ayrıntılarını bilmeden yorum yapmaman gerekir, evladım.”
İlber Ortaylı

jan karbaat

ccc
Hollanda'nın ünlü tüp bebek doktoru Jan Karbaat'ın nisan ayında ölümü, büyük bir skandal zincirini ortaya çıkardı.

Hollanda'da tüp bebek tedavisi yapan doktorun ölümü, skandalı ortaya çıkardı! Bir çocuğunun DNA testi, tüp merkezi aracılığıyla dünyaya gelen 19 müşterisinin sperm kaynağının Dr. Karbaat olduğunu ortaya koydu.

Bu eşleşme sonrası mahkeme, doktorun DNA örneğinin alınmasını istedi.
Skandalın böylesi! 19 çocuğun babası tüp bebek doktoru çıktı!
Kliniğinde kendi spermlerini kullanmakla suçlanan ve en az 19 çocuğun biyolojik babası olduğu sanılan doktorun daha çok sayıda müşterisine bu hizmeti vermiş olabileceği düşünülüyor.
89 yaşında ölen Jan Karbaat'ın, mahkeme kararıyla el koyulan diş fırçası, tıraş malzemeleri ve çorapları incelenecek.
Karbaat, Rotterdam'da 1980'de tüp bebek kliniği açan Hollanda'da sektörün önde gelen isimlerdendi.
http://www.sonhaber.in

wonderland

ccc
Bu terkedilmiş yer Asya'daki en büyük eğlence parkı olacaktı. Devlet ve yerel çiftçiler arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle yapım aşamasındayken 1998'de terk edildi.

hashima adası

ccc
Hashima Adası, 1887'den beri çalışan madencileri ağırlayan bir yerleşim yeriydi. Maden aktiviteleriyle ilgili bir sorun sonucunda, 1974'te son kalanlar da burayı terketti.

salto otel

ccc
1928'de inşa edilen bu otel, Tequendema Şelaleleri'ni görmek isteyen turistler için yapılmış. Ancak, 1990'da kapılarını bir daha açılmamak üzere kapatmış.

shicheng

ccc
Aslanlar şehri anlamına gelen Shicheng ortalama 1.350 yaşında ve gölün dibinde yatıyor. Asırlardır güneşten, erozyondan ve tüm dış etkilerden korunmuş bir şekilde, ilk günkü detaylarıyla orada öylece duruyor. Şu anda dalış okullarının ve turların gözde yeri olduğunu söyleyebiliriz.

prypiat

ccc
Burası Çernobil Nükleer Santrali'nde çalışan insanların yaşadığı Prypiat. Yaşanan dehşet dolu nükleer kabustan sonra, burası tümüyle boşaltıldı. Artık hayalet şehir olarak duran yerde, hala radyoaktif haraketlerin mevcut olduğu söyleniyor.

traş köpüğü

ccc
Banyo yaparken aynaların buhar olmaması için traş köpüğünden faydalanabilirsiniz.
İki ayak parmağını birbirine bağlayınca ne oluyor?
Aynayı tıraş köpüğü ile silmek aynayı net olarak görmemize yardımcı olur.
0 /