confessions

cayisallama

Admin  · 18 Mart 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 9933
  2. takipçi 61
  3. puan 56069
  4. toplam gelir 43,1 ₺

zümran ömür

cayisallama
kız annem sana gurban olurum içimi parçaladın yazmış kızın teki yorumlara. Evet aynen katılıyorum.

Doğunun insanı güzeldir gerçekten hemde çok güzel. Her insan kendi memleketlisini sever ancak bizimkisi genel galiba.

başarısı falan yoktur sadece yaşıyor. Yaşamaları gerçekten büyük başarı.

tivibu go

cayisallama
cepten, netten, tabletten dilediğinizce girip izleyebileceğiniz bir tv uygulaması. Şaka lan şaka bildiğin hırsızlık.

Eve internet mi bağlattınız bu adamlar ilk ay ücretsiz sunuyorlar ve sonrasında aylı yaklaşık 5 tl kitliyorlar. Sizin haberiniz olmadan soyuyorlar. BEnim yoktur diye düşünümeyin bi sorun belki fark etmiyorsunuzdur hırsızı. Niye hırsız diyorum çünkü bu konuyu bana söylemediler. Benim iyice araştırıp bakmam da gerekirdi ancak söylememeleri hırsızlık.

Şimdiye kadar 300 tl ye yakın geçirmişler.

simnan eyaleti

cayisallama
Eyaletin aynı isimli Surhe şehristanı'nın yönetim merkezi olan şehrin 2006 yılı resmi nüfusu 9.062 kişi ve 2.686 hanedir.

Halkı Farsça'nın yerel bir lehçesi olan Surhei dilini konuşur. İran'ın 7. ve görevdeki cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin doğum yeridir.

aşk uykusu

cayisallama
son zamanlarda izlediğim açık ara en berbat film.
Öncelikle türkiyede yaşayan %99,9999999997 lik kesin hikayayesi, hayatı ile alakalı bir film değil. Zengin züppenin teki para bulmuş hikayesini yansıtmış biz de film diye izliyoruz.

Tir-i müjgan Kadın efendi

cayisallama
Ölüm tarihini 26 Nisan 1853 olarak gösteren kaynaklar da vardır. Abdülmecid'in ikinci kadınefendisi ve II. Abdülhamid'in öz annesidir. Kafkasya'daki Çerkez kabilelerinden Şapsıhlara mensup olduğunu, saray hareminin aynı kabileden yaşlı kalfaları anlatırmış. Abdülhamid de Şapsıhlı cariyelere “-validemin soyundan” dermiş. ıı. Abdülhamid'in padişahlığında, karşıtları salt kendisini kötülemek için saraylıların dedikodularını ciddiye alarak Tirimüjgan'ın Ermeni asıllı olduğunu yaymaya çalışmışlardır. Ali Saib, Abdülhamid'in Evail-i Saltanat adlı yapıtında, Tirimüjgan'ın Ermeni asıllı olmadığını; asıl adı Çandır olup saray hareminde hizmet cariyesi iken her nasılsa Abdülmecid'in dikkatini çekip kadınefendileri arasında yer aldığını yazar.

Yeşil-ela gözlü, beyaz tenli, kumral saçlı, narin endamlı, ince belli, elleri ayakları harikulade olan bu Çerkez kızının, ince yapılı ve hassas Tirimüjgan'ın, Abdülmecid ailesine kattığı bir sultan ile iki şehzade; 1840'ta eski Çırağan Sarayında doğurduğu Naime Sultan ile Abdülhamid ve Mehmet Abid Efendidir. Fakat Naime Sultan üç yaşında, Abid Efendi de ayını doldurmadan ölmüş. Tirimüjgan Kadınefendi de yakalandığı veremden kurtulamamış. Bir seferinde, Sultan'ın koynunda iken öksürmüş ve ağzından kan gelmiş. Abdülmecid, verem olduğunu anlayarak Tirimüjgan'ı bir daha yatağına almamış (Kaderin cilvesine bakın ki kendisi de 39 yaşında veremden ölmüştür). Eski Çırağan Sarayı'nın fer'iye dairesinde veya hava değişimi için götürüldüğü eski Beylerbeyi Sarayı'nda, otuz yaşlarında iken ölmüş; Yeni Cami Havatin Türbesine gömülmüştür. Tirimüjgan'ı tedaviyle görevlendirilen Zoğrafos'un bir anısına göre, o zaman on yaşında olan şehzade Abdülhamid, ölen annesinin odasına gizlice girerek yüzündeki örtüyü çekerek son kez annesine bakmış. denecek o ki, onca güzelliğine karşın Tirimüjgan, Abdülmecid'e mutluluk yerine üç ölüm acısı birden yaşatmış, hayatta kalan oğlu Abdülhamid'i de öksüz bırakmıştır -ki oğlu Abdülhamid ileride Osmanlı Tarihi'nin en kıymetli padişahlarından biri olacak ve belki de hakkında en çok yazı yazılan ve değerlendirilen Osmanlı Padişahı olacaktır.


Abdülmecid'in çiçekten ölen kızı Naime Sultan'ın acısından dolayı, tebaasının çocuklarına çiçek aşısı yaptırttığını anılarında yazan özel doktoru Spitzer, ilk defa 1845 baharında, yani Naime Sultan'ın ölümünden sonra Büyükçekmece'de uygulanan çiçek aşısı kampanyasında bizzat padişahın da bulunduğunu yazar.

izban

cayisallama
30 ağustos 2010 tarihinde hizmete açılmıştır.

Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de hizmet veren banliyö treni sistemidir. Proje, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında hayata geçirildi.

air bump

cayisallama
citroen araçlarda görülen bir özellik. aracın yan ve arka tarafında siyah bir şekilde bulunuyor. Ufak tefek çarpmalara, çizilmelere karşı koruyucu bir özellik. mantıklı yani şimdi.

nazlı değer

cayisallama
Bilkent Üniversitesinde kanser üzerine araştırmalar yapan genç genetik bilimci Nazlı Değer, ABD'deki Kuzey Karolina Üniversitesinde Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapacak.

0 /