confessions

cayisallama

Admin  · 18 Mart 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 10142
  2. takipçi 61
  3. puan 56985
  4. toplam gelir 45,05 ₺

korhan

Rıhtım
Umarım yerli silahların sahada da başarıları devam eder.
Askeri teknoloji ülkemiz için şimdilik küçük katkı yapsa da katma değeri yuksek ve stratejik öneme sahip tek yerli imalatımız.

14 nisan 2018 abd'nin suriye saldırısı

Rıhtım
Türk dışişleri operasyonu desteklediğini açıkladı.
Tabi çok fazla eleştiri alıyor bu tepki bir Rusya'nın bir ABD'nin (NATO'nun) yanındayız diye.
Şahsi görüşüm operasyon bu haliyle kalacaksa Türkiye'nin yaklaşımı doğru.
-Suriye'deki varlığımızın terörizme karşı olduğu konusunda ikna edici. Çünkü ABD operasyonu (şeklen de olsa) kimyasal silahlanmaya karşı.
-Rusya'nın afrin ve bölgesini uzun vadede Esed'e devretme planına karşı Rusya'ya NATO üyeliğimizi hatırlatmış olduk.

Tabi bu iki kabul operasyonun geçici ve sivil hedef almaması durumunda geçerli. Irak'taki gibi olursa ülkemiz batı blogu ve doğu bloğu arasında daha keskin tercih yapmak durumunda kalacağından işler değişir.
Irak'ta Batı'nın doğurduğu acılar devam ediyor. Bunu göz önüne aldığımızda ise hataya düşürülmemiz şaşırtıcı olmaz.

rutkay aziz

aberi
İstanbul doğumlu 71 yaşında olan oyuncu.

Çok güzel tespitleri var.

Küfür etmeyi samimiyet, nezaketi zayıflık, mütevaziliği aptallık, iyi niyeti enayilik, yüzsüzlüğü öz güven, kazık atmayı kurnazlık ve insanların hayatına karışmayı özgürlük sanmadığımız gün kazanacağız.türkiye ekonomisi

Rıhtım
Para birimimiz abd doları karşısında eriyor. Benzer gelismekte olan ulkelerin para birimleri ise şu dönemde yükseliyor. Yiğit bulut bu kurtuluş savaşı kadar önemli bir savaştır ve faiz artmasın demiş. Ülkenin 400 milyar USD borcu var. Bu borcun bu seviyelere çıkartılmasına izin vermek millilik değildir. 400 milyar USD borcu olan ülkenin dolar borcunu azaltmak için dolar bulması gerekir. Bunu da ihracatla ve sabit yabancı yatırımlar ile çekmek en sağlıklı yoldur. Fakat biz 2011 sonrası hep kısa vadeli bir yıllık paralarla, borsaya, faizle çektik bu parayı. Gelen parayı da inşaata ve tüketime gömdük. Böylece kısa vadede tüketim arttı, büyüme arttı ve istihdam arttı. Ama şimdi borçlar o kadar yüksek ki artık ödeyememe riskine karşı borç verecek olan daha yüksek faizle veriyor. İçeriye dolar getirmek isteyen yabancı da risk gördüğü için daha yüksek faiz istiyor. Siz bu faizi artırmayın, dolar girişi azalacak, dolar kıt kaldığından yükselecek ve benzin, elektrik, gıda fiyatları derken enflasyon olacak. Enflasyon arttıkça para girişi azalacak azaldıkça dolar yükselecek, yükseldikçe enflasyon artacak, arttıkça para girişi ve yatırımlar azalacak, işsizlik artacak. İşsizlik arttıkça tüketim azalacak, azaldıkça iflaslar artacak. İflas arttıkça işsizlik daha da azalacak. Sonra çok acı reçeteler ile yeni denge bulunmaya çalışılacak.

fatih sultan mehmet

piri fani
“Fatih öldüğü zaman sadece 49 yaşındaydı. Hiç şüphesiz ki büyük bir mareşaldi; ne o, ne oğlu, ne torunu, ne de torununun çocuğu Muhteşem Süleyman saraydaki yataklarında ölebildiler. Buna rağmen bu insanları zevk düşkünü diye anmak sadece cahil olmayı gösterir.”

-İlber Ortaylı
http://i.hizliresim.com/vjvonp.jpg

celtic

aberi
İskoçya'nın köklü kulübü Celtic'te taraftarlar, İsrail'in 17 Filistinli sivili öldürmesi üzerine bugün oynanan Ross County maçında tribünlerde Filistin bayrakları açtı.yaş otuz beş

axit
Güzel bir şiir.

Dakika otuzbeş sınavın yarısı eder.
Kabak gibi karşısındayız gözetmenin
üniverste çağımızdaki cevher,
Sağa sola bakmak nafile bugün,
Gözünün yaşına bakmadan gider.

Gözetmen kağıtları mı topluyor ne var?
Benim mi Allah'ım bu bomboş kağıt?
Ya şu baş üstündeki şaşkın eller?
Ne yapalım, bir sınavlık saltanatımız olacak
gelir yarışında...

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

ccc
Joan Murray ismindeki bankacı bir kadın, paraşüt açılmayınca 4200 metreden düşmüş ve hayatta kalmıştır. Dünyanın en uzun binası Burj Khalifa 830 metredir. Hesabını yapın. Peki ama nasıl? Murray bir ateş karıncası yuvasına düşüyor ve anında binlerce karınca tarafından ısırılıyor. Beyin ve beden tam kendini kapatmak üzereyken bu ısırıklar sayesinde beden birden adrenalin üretmeye başlıyor ve Murray hayatını kaybetmiyor. Kadın sonraları birçok ameliyat da olarak sağlığına kavuşmuş ve karıncalara bol bol teşekkür etmiştir.

asımın nesli

elfirâşetüzzerka
Daha önce bu başlığa, "nerede asımım gençliği nerede şimdiki gençlik" diye entry girmiştim. Şu an ne kadar yanıldığımı anlıyorum. Geçen gün, Hitabet dersi için sözlü sınav yapmak üzere 12. Sınıflardan sevdiğim bir öğrencime, cuma çıkışı bayrak töreninde hatim duası yaptırdım. Çocuk boylu poslu yakışıklı da bi öğrenci. Okulda kızlar onu takip ediyor sürekli. Ama bu çocuk kafasını kaldırıp bir tanesine bile bakmıyor. Başı önünde geziyor o kadar saygılı. Bi ara konuşmuştum ders çalışmak istemiyorum dikkatim dağıtılıyor demişti, kız meselesi falan mı dediğimde, hocam benim daha önemli işlerim var, boş işlere ayıracak vaktim yok demişti. Kendi imamhatip zamanımı gördüm çocukta. Ailesinin durumu kötüymüş babası hastaymış çocuk okul çıkışı çalışıyor hem ailesine destek oluyor hem ders çalışıyor. Bi kaç defa rehberlik yaptım ders çalışma saatlerini işine göre ayarladık şimdi başarısı da yükseldi.
Başka bir öğrencim, Suriye'li. Türkçeye hakim mükemmel konuşuyor. Saygılı ahlaklı, geçen gün çantamdan bir şey lazım oldu öğretmenler odasına onu yolladım getirmesi için, bugün de telefonumu unuttum almaya onu yolladım o derece güvenilir bir öğrenci. Tıp okumak istiyor zeki kapasitesi var. Düşünün ki bir öğretmen öğrencilerinden o kadar memnun ki haklarında entry giriyor. Öylesine saygılı, edep timsali çocuklar. Geleceğe dair umutlarım arttı bunları tanıdıktan sonra. Allah böyle çocukların sayısını arttırsın.
6

çiftlik bank

aberi
Çiftlikbank mağdurları ne demek ya. Mağdur gerçekten haksızlığa uğrayan kişidir. "oğlum şimdi şu kadar para veriyoz sonra kaç katını alıyoz güvenilirmiş dayımın oğlunun amcasının kızının kuzeninin görümcesi uçak almış böyle" deyip atlayan bedavacı tipler mağdur mu olur.

uber

Rıhtım
Efendi şoförlere ve kaliteli araçlara sahip taşıma şirketi. İstanbul'daki at hırsızı taksicilerden kurtulmanın, böylelikle halkın insan yerine konulup, turistin dolandırılmayacağı bir düzen oluşturulacağı için ülkeye katkı sağlayacak sistem. Fakat iktidar muhalefet el ele plaka rantı için taksici denen magandaları destekleyeceğinden ülkemize şans bulması zor.

rezan epözdemir

02meka02
TFF ile Fatih Terim arasındaki davada Terim'in avukatı.

Federasyonun avukatı, “Türkiye'de 50 milyon kişi Terim'e bu tazminatın ödenmesine karşı çıkıyor” diye savunma yapınca, Epözdemir de şahane bir yanıt veriyor ve “80 milyon kişi de federasyonun istifa etmesini istiyor” demiş.

Süper yanıt.

yds'ye ilk kez gireceklere tavsiyeler

Rıhtım
madde madde iletleyelim
1. Kendinize 50 alsam yeter 70 süper puan gibi bir limit koymayın. YDS üstüne gittikçe çözülen Bir sınav.
2. Sınavda kelime ve gramerden olusan ilk 25 soru ve ardindan anlamaya dayalı 55 soru var. Kelime için Exam Words in the Pocket YDS Sözlüğü kitabını alın ve ezberleyin. ( Evet tamamını)
3. Sonraki bölüm için pasaage work YDS kitabını alıp bitirin. İçinde paragraf soruları ve çözümleri var. Burada gördünüz tüm kalıp ve kelimeleri de ezberleyin. Bu iki kitap yerine alternatifler çok siz bilirsiniz.
4. Tüm bunları yaparken cep telefonuyla da pekala çalışabilirsiniz. En fazla vakti onunla geçiriyorsunuz. YDS ye dönük zibilyon tane uygulama var. Bazıları sıkıcı gelebilir bazıları ise az sıkıcı. Az sıkıcı olanlarla bol bol vakit geçirin.
5. Sınavdan bir gün önce sözlüğe yarın sınava gircem dua edin deyin. Burada biri var duaları işe yarıyor. Kim olduğunu bilmiyorum.
6. Sınava 80 lira verip yeterince çalışmadım diye sınava girmeyenler var. Kalk ve o sınava gir. Zorlandığın yerleri görürsün. Çıkar çıkmaz Ankara dil akamedemisinin sayfalarını takip et soruları değerlendiriyorlar.

İngilizceyi günlük hayatın biraz merkezine almakta çok fayda var. Şahsen türk bir bürokratın yabancı bir kanala verdiği röportajı, tedtalks'ta ilgi alanima giren konuları dinlemeyi vs. seviyorum. İzlediğiniz dizileri de İngilizce altyazılı izleyin derim.

1 mart 2018 afrin'de 8 askerimizin şehit olması

ccc
Yabancı forumlara filan bakıyorum da... Pkklılar sevinç bayram içinde. En az 40-60 terörist öldü, EN AZ. "Yoldaş"larına üzülüp ağlamak yerine şehitlerimize seviniyorlar. Bizim haberlerimizde ölü terörist sayısı bile doğru düzgün geçmiyor, neden? Çünkü 1 şehidimizi onların 1000 leşine değişmeyiz de ondan. Terörizm böyledir işte. Geride bıraktığı leşlere aldırmadan alabildiği 8 canın coşkusuyla zafer sarhoşu olur çünkü onun dünyaya verebileceği yegane şey ölüm ve yıkımdır, bunu başardığında da mutlu olur. İşte kahraman askerlerimizin mücadele ettiği, politikacılarımızın tüm basiretsizliklerine rağmen sınırlarımızdan kendi kanıyla temizlemeye çalıştığı pislik bu. Allah rahmet eylesin. Sevdiklerine sabırlar diliyorum. Keşke geride kalan annelerine, evlatlarına da gözümüz gibi bakabilsek. 2 gün sonra yine bir dallama çıkıp ya dayak atacak ya da 1 liranın lafını yapacak. Selam olsun düğüne gider gibi gidenlere.

interaktif sözlükler şubat 2018 sıralaması

the ancient one
interaktif sözlükler şubat 2018 sıralaması ile karşınızdayız. bu ay aramıza süslü sözlük, yıldız sözlük ve hacettepe sözlük katıldı.

aylık tanım sayısına göre yapılan interaktif sözlükler şubat 2018 sıralaması'na ve açıklamalara ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

https://interaktifsozlukler.com/interaktif-sozlukler-subat-2018-siralamasi/

interaktif sözlükler şubat 2018 sıralaması; formatsız sözlükler-gümüş ligine bir tane sözlük eklendi. bu da asosyal sözlük oldu. böylece formatsız sözlükler gümüş ligi 21 sayısına ulaştı. merak edilen soru şu; bu sözlükler neye göre top 20'ye giremiyor? çok basit;

1) formatsız sözlükler yani interaktif sözlük formatlarına uygun değil. içeriği ve yazarı az sözlüklerde bu sıralamaya dahil oluyor.

daha detaylı açıklama ve alexa türkiye baz alınarak yapılan interaktif sözlükler sıralaması gümüş ligine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://interaktifsozlukler.com/interaktif-sozlukler-siralamasi-gumus-lig/

mart 2018 sıralamasında görüşmek üzere.

https://interaktifsozlukler.com/

kity genovese sendromu

elfirâşetüzzerka
1964 yılında newyork şehrinde akşam üstü kity Genovese isimli bir kadın çok da ıssız olmayan bir caddede cinayete kurban gider.
Bu olayda ilginç olan şudur.
saldıran şahıs dakikalarca kadına tecavüz etmeye çalışır başaramayınca darp eder öldürmeye çalışır. Kadını yaralı halde bırakır. Bir süre sonra tekrar gelir ve kadını öldürür. Bu acı korkunç süre bir saattir ve bir saat boyunca zavallı kadın çığlıklar atar yardım ister.
Polis olay yerine gelir ancak resmi ihbar olaydan tam bir saat sonra yapıldığından geç gelmiştir, çevreyi inceler.
Kadının öldürüldüğü bölgede olayı kimsenin duymaması imkansızdır.
Çevre evleri incelediklerinde olayı 37 mahalle sakininin gördüğünü hatta bir kısmının sonuna kadar pencereden izlediğini ancak hiç biri ne olaya müdahale ettmiş ne de polis çağırmıştır.
Bu olay sonrası bir polis şefi gazeteci arkadaşı ile konuşurken durumu anlatır.
Gazetecinin ilgisini çeker ve bunu haber yapar.
Haber sonrası Amerika da büyük infial olur.
Psikologlar, psikiyatrisler, sosyologlar incelemeye başladığında şu durum ortaya çıkar.
Olaya tanık kişilerin hepsi bir başkası mutlaka polise haber verir veya müdahale eder diye duyarsız kalmıştır.
Kadın bu nedenle kalabalığın ortasında öldürülmüştür.
Bu sosyal davranışa katledilen kadının adı ile kity Genovese sendromu adı verilir.
Evet Sosyal Psikolojide biz bu ve benzeri durumlara kity Genovese sendromu diyoruz.
Yaşananlara duyarsızlıktan çok başkasına yükleme, bekleme, sosyal kaytarma
Birisi çözer
Birisi yardımcı olur işimize bakalım
Biri mutlaka görmüştür
Biri mutlaka dilekçe verir
Düşünceleri ile sorun, problem ve sıkıntıları başkasına atmak.
Sonuç mu?
Etkisiz güçsüz, zayıf hatta sıfır tepkiye neden olur.
Toplumsal refleks azalır ve zorba istediğini yapar.
(Alıntı)

pedofili

Rıhtım
İnsanların anlamadığı bir nokta var. Burada kritik nokta cezanın artırılması değil. Hukukun işlemesi. İstediğiniz aklı selim hukukcuya gidin size diyeceği şey cezalarda sorun; yasalardan önce delil toplama ve iddianame süreci.
Tabi ki cezası idam olmalı hatta belki de bu kadar kolay kurtulmamalılar.
Tr de insanlar bir siyasiye hakaret ettiği için ceza alır ama trafik magandasi, hırsız, vergi kaçakçısı, sapik delil yetersizliğinden ya da iyi hal indirimi ile serbest bırakılır.

zümran ömür

Rıhtım
son 20 yılda istanbuldaki kargaşa ve düzensizlik sonrası gözler anadolu'nun has insanına çevrilmişti. fakat oradaki bozulma ve çürüme daha hızlıydı. yine de zaman zaman ziyaret ettiğinizde anadolu da ucu bucağı görünmeyen tarlalari, hic mali varlığı olmadığı halde gülümseyen çocukları gördükçe umitleniyor. bir de böyle insanlar vatana olan bağı artırıyor.http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43122016

ömer halisdemir

ccc
FETÖ'nün darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmeden önceki hali.

İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve...........................
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...

kiğılı

Rıhtım
Online alışverişe ağırlık veren erkek giyim mağazası.
Pantalon ağı rahat ettiren pantolonları var.
Abdullah Kiğılı'nin yıllar önce yaptigi bir sunumdan aklımda 3 şey kalmış.
1. Türk erkeğine göre (fiziksel olarak) üretim yapıyoruz.
2. Her türk erkeği gazetelerin spor sayfasına en az bir kere baktığı için reklamları orada yogunlastirmistik.
3. Başlangıçta Kiğılı isminin telaffuzu zor geldiği için değiştirmeyi düşündüm. Sonra farkettim ki gören herkes nasıl yazıldığını tekrarlamaya çalışıyor dolayısıyla öyle kalmasına karar verdik. zorluğu kendi reklamını yapıyordu.
2

memur sözlüğün artık mide bulandıran reklamları

elfirâşetüzzerka
😡😠Sözlüğe girmek istersiniz
Karşınıza bu çıkar

Sonra bu

Sonra bu

Sonra bu

Sonra bu

Sonra bu

X'lere basmaktan, sürekli reklam pencerelerini kapatmaktan bezmişsinizdir artık.
Google'da ne ararsanız onunla ilgili reklam gelirmiş, peh peh. Rezidans, seramik lavabo, erkek botu, Ankara da spikerlik ve oyunculuk kursları arıyordum ben de evet (!)tabi
Ya insanlarla alay mı ediyorsunuz? Ard arda bu kadar reklam olur mu ya? Şurada bi eğlencelik diye girdiğimiz sözlük vardı, ona da girmeye çalışıp sinir olup çıkıyoruz. Yetkililerin de hiç umrunda değil, 3 maymunu oynuyorlar reklam şikayetleri karşısında. Eskiden reklam mı vardı sözlükte.
En sonunda dayanamayıp hesabımı sileceğim. Giremedikten sonra ne yapayım hesabı

barış özcan

Rıhtım
Falcon heavy fırlatılışını canlı yayınlayarak kanalındaki izlenme sayısı oldukça artan youtuber. Kendi bildiği yolda ilerliyor. Bilimsel videolarla bu kadar ilgi çekmesi çok başarılı.

zinedine zidane

kuntakinte
Belki futbolda dünyanın en iyi orta saha oyuncusu idi. Fransa ne kadar başarı elde etmişse Zidane sayesindedir.

Gün itibariyle real Madrid'e teknik direktör olarak atanmıştır. Adamı iki dakikada memur kıvamına getirdim.

Başarılı olmanı acayip çok istiyorum şahsiyetli adam.

yeliz yeşilmen

elfirâşetüzzerka
Hadesten taharet yok, tırnaklarda oje var abdest olmaz
Necasetten taharet yok, o tırnaklar arasında kimbilir ne kirleri barındırıyor.
Setri avret yok, boyun yaka alaçık.
İstikbali kıble mi istikbali kamera mı olmuş anlaşılmıyor
Vakit ne vakti bilmem de
Niyet duaya mı, poz vermeye mi acaba?
"Dua ediyormuş gibi çek
En masum gösteren profilden al kareye
Çehreme nurdan huzme indirmeyi unutma sakın!
" sadece çocuk olsaydı mahzur görmezdim de kendisi de full makyajla kameralara poz verince samimi durmamış.

pratik bilgiler

Rıhtım
Dişleri yeni çıkan bebeğiniz dişlerini rahatlatmak için sizi ısırabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken bebegin burnunu tutmak. Böylece nefes almak için ağzını açacak ve siz de yeni çıkmaya başlayan fakat keskin mi keskin dişlerin verdiği acıdan kurtulursunuz :)
1

izmir

hahed
dünya üzerindeki bütün metropolleri toplayıp bir şehir kursalar, sonra da "al sana manyak bir şehirötesi yaptık.buyur otur" deseler git bi çay koy şeklinde cevap vereceğim, kesinlikle ama kesinlikle yaşamaktan vazgeçmeyeceğim güzel memleketim. kendisi kadar güzel insanları barındıran, iklimi sıcak, insanları sıcak, sokaktaki kedileri sıcak, sıcakoğlusıcak yaşanılası dünyevi cennet. sadece yürüyüp hava almak mı istiyorsun? inersin güzelyalıya. uçsuz bucaksız gibi gelen sahil şeridinde yürürsün özgürce. biraz dolaşıp, ekonomik alışveriş mi yapmak istiyorsun? hop kemeraltındasın. istediğin kadar otur,gez,beğen al. şöyle güzel bir hafta sonu güzelce bir gezeyim mi dedin? hemen alsancaka ya da bostanlıya ışınlıyoruz seni. yo ben tozutmak istiyorum, gençlerle beraber çılgınca eğlenecem dersen; gideceğin tek bir yer var: bornova. balığın ve de özellikle midyenin en güzelini ve tazesini istersen karaburun ve urla hizmetinde. daha neler sayayım ki sana? aklına ne gelirse var, aklına gelmeyenler de var. her iyi şeyin bir fazlasını bulundurur izmir.
çok klasik, alışılagelmiş bir de sloganı vardır izmirin:

"istanbul un eğlencesinin, ankara nın durgunluğunun birleştiği şehir"

ali hamaney

Rıhtım
İran İslam Cumhuriyeti'nin dini lideri sıfatıyla ülkenin en yetkin koltuğunda oturan Ayetullah Seyyid Ali Hamaney 1979 İslam Devrimi sonrasında ülkenin ilk dini lideri olacak Ruhullah Hümeyni ile tanışan ve onu takip eden genç ilâhiyatçı, Humeyni'nin iktidardaki Şah Muhammed Rıza Pehlevi tarafından sürgüne gönderilmesi sonrası dini okullarda ve camilerde din eğitimi vererek, Humeyni'nin fikirlerini yaymaya devam etti.

Hamaney, 1979 yılında Şah'ın devrilmesiyle sonuçlanan İslam Devrimi'nde aktif olarak rol aldı. Dini lidere en yakın isimler arasında yer alan din adamı, ülkedeki İslam Cumhuriyeti'ni yıkmayı amaçlayan Halkın Mücahitleri Örgütü'nün 1981 yılında düzenlediği bombalı saldırı sonucu ağır yaralandı ve sağ kolunu kullanamaz hale geldi.

mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin selefi Ahmedinejad ile görüş ayrılıkları yaşamıştı. Fotoğraflarda sağ elini kullanamadığı görülüyor.
http://www.aljazeera.com.tr/portre/portre-ali-hamaney
fotoğraf

hz.muhammed

aberi
3 oğlu 4 kızı olan bir BABA vardı.
İlk oğlu 2 küsür yaşındayken vefat etti.
2. Oğlu 1.5 yaşında vefat etti.
3. Cü oğlu 17 aylıkken
daha sütten kesilmeden vefat etti..
İlk kızı evlendi ama daha 28 yaşındayken vefat etti.
2.ci kızı da evlendi .
Ancak daha 21 yaşındayken o da vefat etti..
Sonra 3. kızı da evlendi.
O da 27 yaşında vefat etti..
Kız ve erkeklerden hayatta sadece bir kızı kaldı..
Oğullarının ismi
-Kasım
-Abdullah
-İbrahim idi
Kızlarının ismi
-Zeynep
-Rukiyye
-Ummügülsüm idi.
O BABA nın Fatıma'dan Başka çocuğu kalmadı. ( O da kendisinden 6 ay sonra vefat etti.)
O Baba, anlaşıldığı gibi,
MUHAMMED MUSTAFA (SAV) dir.

Başına bir sıkıntı gelince o babayı hatırla...