confessions

cayisallama

Admin  · 18 Mart 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 9617
  2. takipçi 59
  3. puan 53937
  4. toplam gelir 34,1 ₺

national basketball association

Rıhtım
Basketbol 'un basketboldan fazlası olduğu lig.

NBA ve FIBA kuralları arasındaki farklar nelerdir?
•NBA kurallarına göre basketbol maçları 4 periyot, her periyot 12 dakika olacak şekilde düzenlenmiştir. Fakat FIBA kurallarına göre maçlar dört periyor fakat her periyot 10 dakikadır.
•NBA kurallarına göre basketbolcular 6 faul ile oyun dışına yollanırken, FIBA kurallarına göre bu rakam 5 faul olarak belirlenmiştir. Ayrıca FIBA için 5 faul sonrasında yapılan her faul için serbest atış hakkı verilirken, NBA'de 6 faulden sonra yapılan her faul için serbest atış hakkı verilir.
•NBA kuralları çerçevesinde basketbolcular kendi başlarına oyun içerisindeyken mola hakkı isteme şansları vardır. Fakat FIBA kurallarında böyle bir uygulama bulunmamaktadır.
•NBA maçları için oynanan basketbol salonlarındaki pota yüksekliği FIBA'nın belirlediği pota yüksekliğinden 10 cm daha fazladır
•NBA'de savunma bölgesinde de 3 saniyeden fazla bulunmak yasakken FIBA kurallarında bu sadece hücum organizasyonları için geçerlidir.
•NBA kurallarında potanın üstünde silindir uygulaması diye bir tabir vardır. Yani bu bölgede topa dokunmak yasaktır, ve eğer dokunulursa otomatik olarak sayı kabul edilmektedir. Fakat FIBA kurallarına göre bu bölgede topa dokunmanın sonucuna hakem karar vermektedir. Kurallara uygun ya da uygun değil olarak maç içerisinde karar verilir. Eğer uygun bulunmaz ise NBA'deki gibi sayı kabul edilir.
•NBA kurallarına göre 3 sayılık atış çizgisi FIBA'nın koyduğu kurallara göre yaklaşık olarak yarım metre kadar potaya daha uzaktır.
•FIBA kurallarına göre basketbolcular 4-15 rakamları arasındaki numaraları seçebiliyorken NBA için her rakam seçilebilmektedir.
•Normal şartlarda FIBA kurallarında maçları 2 hakem yönetirken NBA için 3 hakem görev alır.
•FIBA 1. ve 2.periyot arasında ve 3. ve 4. periyot arasında 2 dakika ara veriken, NBA için bu süre 130 saniyedir.
kaynak için tık tık

tarihi fotoğraflar

piri fani
10 Mayıs 1913 tarihli takvim yaprağı, (Hürriyet Tepesi'nde Zafer Takı, 1909 Şişli, İstanbul)


Takvim yaprağının en üstünde Hicrî ayların 5.si olan '' Cemaziyelâhir 3 ''yazıyor...Solunda imsak,dakika ve saati,sağında tulû-ı şems (güneşin doğuşu)saati ve dakikası,fotoğrafın sağında ''efrenci''yani Fransızca tarihi 1913,solunda hicri 1329...Fotoğrafın altında ''Sultan Mehmed Han-ı Hamse(Sultan 5. Mahmet Reşad) Hazretleri'nin Kılıç Alayı 1325...En altta büyük yazıyla ''Cumartesi'' yazıyor...Aslında Sultan Reşad'ın kılıç kuşanma ve Cülûs yani tahta çıkma töreni 1909 yılında Eyüpsultan Camii'nde Eyüpsultan Hz.nin türbesi başında dualarla yapılmıştır...Haliç'ten deniz yoluyla gelen padişah Bostan İskelesi'nden karaya çıkmış,bir kahve içimi Bostan İskelesi Kahvesinde dinlendikten sonra yürüyerek türbeye gelmiş,Cülûs ve kılıç Kuşanma Töreni'nden sonra Edirnekapı-Fatih-Sultanahmet-Köprü yoluyla Dolmabahçe Sarayı'na dönmüş...Yukarıdaki fotoğrafta görünen tak Şişli Âbide-i Hürriyet Caddesi'nin üstünde kurulmuş İttihat ve Teraki liderleri tarafından...Sağda İttihat ve Terakki liderlerinden ve sarayın damadı da olan Enver Paşa Aşağıda o törene gidiş sahnesinde beyaz cübbesi görünen şeyhülislam'ın yanındaki şişmanca zât Sultan 5. Mehmet Reşat'tır...

milli piyade tüfeği

abuzeroklava

Ülke olarak bi kaç yıl öncesine kadar sanayi anlamında dışa bağlılığımız %80 oranındayken şu sıralarda %40 a düşmüş durumda.

Kötü komşu insanı mülk sahibi yaparmış. Türkiyenin dış politikası evet çok iyi değil ancak iyiye işaretleri de yok değil.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, her türlü arazi ve hava şartlarında görev yapacak MPT-76'nın seri üretimi tamamlanan ilk partisi, düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

tıp

veritas
daha çok insan sağlığının korunması için uğraşan , hastalık ve benzeri durumlarda tedbir alan, kişinin ruhsal ve bedensel sağlığının korunması için çalışmalarda bulunan bilimdir.

sözlük yazarlarının şu an düşündükleri

khantura
Ben ailemden dürüst olmayı, vicdanım neye elveriyorsa o şekilde hareket etmeyi öğrendim. İnsanların benimle gurur duyacağını düşünüyordum bu yüzden.
Büyüdüm. Şimdi insanlar kaypak olmanın, yalakalık yapmanın, insanları gerekiyorsa yalan söyleyerek bir şeylere ikna etmenin gerekliliğinden bahsediyorlar.
Bunu büyümek olarak görüyorsanız ben büyümek istemiyorum hiç. Eğer dünya o gerekli görüldüğü düşünülen şeylerle devam ediyorsa, ben yetişemesem de olur.
80 yıllık kısacık dünya hayatı için manevi değerlerinden taviz veren insanları gören Yaradan bence çok acıyordur halimize...

emre akbaba

hissikablelvuku
Fransa 1992 doğumlu, Merkezi orta saha ve on numara pozisyonlarında oynayan futbolcu.Her iki ayağını da kullanabilmektedir. Alanyasporda forma giymekte olan Emre Akbaba , Türkiye milli takımının Makedonya ve Kosova maçları kadrosuna davet edilmiştir.Görev alması halinde ilk defa milli olacaktır.

memur sözlük

imschrolled
hayatımda yeri olan, çok sevdiğim, bana çok şey kattığına inandığım bir aile, okul. öğretmen sözlük'ten geldik buraya, orayı da çok sevmiştim. böyle bir ailenin mensubu, bir ferdi olmaktan ve acısıyla tatlısıyla tüm yazarlarımızla bir arada olmaktan, bir şeyleri paylaşmaktan büyük keyif aldım. sözlükler öncesi çok utangaç biriydim ve yine bile bunun izleri var ama açık gönüllü olma, samimiyet konularında çok şey öğrendim, paylaştım. istisnasız her bir yazar ailemden biri gibi oldu, gerçekten böyle hissettim. burası ve sizler kalbimin, aklımın köşesinde her var olacak... yazmayı zaten çok seviyordum ama sizlerle daha farklı şeyleri de keşfetme şansı buldum. çok özel bir yer burası. vatani görev nedeniyle bir süre uğrayamayacağım. hepinizi çok ama çok seviyorum. iyi ki varsınız. bir şekilde güzel günlerde karşılaşmak dileğiyle. insanı duygulandıran cümleler bunlar... çok özleyeceğim sizleri. Allah'a emanet olun. :)
4

asansörde ayna bulunması

bobiler
Asansörde ayna olmasının en büyük sebeplerinden biri güvenlik. Asansörün kapısı açıldığında karşımızda kendimizi görüyorsak kabinin geldiğini fark etmiş oluyoruz. Fark etmeden bu alışkanlığı edindiğimiz için, asansör kabini gelmeden kapı açıldığı takdirde bir aksilik olduğunu anlayarak binmeye çalışmama ihtimalimiz artıyor.
Asansörde ayna olmasının diğer bir sebebi de, genelde ufak olan asansörlerin hem estetik açıdan boğucu olması, hem de klostrofobisi olanların kendini bir nebze de olsa rahat hissetmesidir. Asansöre yerleştirilen ayna kabini iki kat daha büyük göstermektedir.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

angarali
bir dakika içerisinde internette neler oluyor?

Memur Sözlük: 0,1 Entry 0,05 başlık
Google: 3,5 milyon arama yapılıyor.
Facebook: 900 bin oturum açılıyor.
Telefon Mesajı: 16 milyon mesaj atılıyor.
Youtube: 4,1 milyon video izleniyor.
google play ve app store: 342 bin uygulama indiriliyor.
instagram: 46 bin 200 resim yükleniyor.
twitter: 452 bin twit atılıyor.
tinder: 990 bin eşleşme oluyor.
e mail: 150 milyon mail atılıyor.
spotify: 40.000 saat müzik dinleniyor.
amazon: 50 kişi ilk cihaz alımı yapıyor.
linkedin: 120 kişi hesap açıyor
Facebook messenger: 15 bin gif gönderiliyor.
snapchat: 1,8 milyon hikaye paylaşılıyor.
İnternetten alışveriş: 751 bin 522 kişi alışveriş yapıyor.
netflix: 70 bin 017 saat izleniyor.

yaya yolu

aberi
yayalar için yapılan yoldur.

İzlanda'nın batı fiyortlarında bulunan küçük balıkçı kasabası Ísafjörður'da ilk 3D yaya geçidi yapıldı. Caddenin üzerinde duruyormuş gibi görünen yaya geçidi, kasabanın dar sokaklarında trafiği yavaşlatmak ve sürüş hızını düşürmek için yapılmış.

ösym'nin kpss yeni puan sisteminin ayrıntılı analizi

memursozluk
Dostlar bildiğiniz gibi ÖSYM bugün yapmış olduğu duyuru ile puan türlerini güncelledi ve yeni yüzdeler belirledi. Bu noktada kafası karışan adayların aklındaki soru işaretlerini gidermek için Tercihini Yap! olarak bu alandaki ilk ve en ayrıntılı analizi sizler için hazırladık.

Öncelikle Yeni puan türleri neler getirdi neleri götürdü?

Bir yönden bakıldığında YDS ağırlığının puanlardan neredeyse tamamen silindiğini görüyoruz. Bu bir yönden iyiye işaret aslında. Ama şunu ön görmek zor değil malesef. Eski sistemde dil ağırlıklı puanlarla alım yapan;

Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu
Kamu İhale Kurumu
İşkur İstihdam Uzman Yardımcılığı gibi üst kurul ve merkez teşkilat uzmanlıkları alımları çok ciddi ihtimal ile YDS puanı koşulu ekleyeceklerdir. Bu da bir noktada zımnen adayların YDS'ye hazırlanma ve girme zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. O yüzden orta vadeli planları YDS'yi de içine katarak düşünmek elzem hale gelmiştir.

İkinci olarak puan türlerindeki kalabalık giderilmiş belli derslerin belli bir düzenle ağırlıklandırılması sağlanmış bu da adayların hangi dersleri yaparak hangi puan türlerini yükseltebileceği noktasında bir belirlilik getirmiştir. Aşağıdaki şemada İlgili ders ağırlığını içeren puanlar sıralanmıştır. Kalan puan türleri de dengeli olarak nitelendirilmiştir.

Hukuk Ağırlıklı Puan türleri:

P4(%60), P5(%50) , P6(%40), P7(%40) , P8(%35), P9(%35)

Hukuk Mezunlarının kariyer mesleklere girişinde istenebilecek puan türleri.

İktisat Ağırlıklı Puan Türleri:

P14(%60), P15(%50), P16(%40), P17(%30), P13(%30)
Hazine Müsteşarlığı ve Ekonomi, Kalkınma Bakanlıklarının İktisat Mezunları için muhtemel tercihi olacak puanlar)

İşletme Ağırlıklı Puan Türleri:

P24(%60), P25(%50), P26(%40)
Hazine Müsteşarlığı ve Ekonomi, Kalkınma Bakanlıklarının İşletme Mezunları için muhtemel tercihi olacak puanlar)
İLBANK'ın tercih edebileceği puan türleri.

Maliye Ağırlıklı Puan Türleri:

P19(%60), P20(%50), P21(%40)

Hazine Müsteşarlığı ve Ekonomi, Kalkınma Bakanlıklarının Maliye Mezunları için muhtemel tercihi olacak puanlar)
Gümrük, Ticaret Uzman Yardımcılığı için Maliye Mezunlarında aranabilecek puan türleri.

Muhasebe Ağırlıklı Puan Türleri;

P44(%60), P45(%50), P46(%40)

Kamu Yönetimi Ağırlıklı Puan Türleri:

P29(%60), P30(%50), P31(%40)

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı, Göç Uzmanlığı eğer dönüş olursa Kaymakam'lık için kullanılabilecek puan türleri.

İstatistik adayları için önemli puanlar:
TÜİK Uzmanlığı, ve özellikle SGK Denetmen Yardımcılığı için seçilecek puan türleri olmaları muhtemeldir.
P12(%60)
P13(%40)

Dengeli Puan türleri.

Özellikle ayırdığımı puanların dışında kalan puan türleri, Maliye Bakanlığı alımları başta olmak üzere, Sgk Denetmenlik ve Müfettişlik alımları, birden çok puan türü belirleyen diğer kurumların da tercih edeceği puan türleri olacaktır. Örneğin GUY Alımında Eski p35'e karşılık gelebilecek puan olarak; KPSS P48(yeni) olarak belirlenecektir.

Yeni sistemde artık EKONOMETRİ oturumu yok. Adayların aklında soru işareti doğuran bir konuya da açıklık getirelim. Bu tablodaki puanlar 2017'den itibaren geçerli. Yani arkadaşlar olan dengi eski puan türlerinin aynı numaralı karşılıklarının yeni hali DEĞİL! Bunlar 2017 KPSS itibari ile geçerli olan puan türleri.

Bu durumda yeni sistemde YDS'nin özellikle Kariyer Meslek Sınavları'na hazırlanan adaylar açısından bir zorunluluğu kalmamıştır. Ancak tekrar etmek isteriz ki; kurumlar YDS barajı koyarak ilan verecek ve YDS yine puan hesaplanmasında olmasa da ilanlara başvurmada zorunlu olacaktır.

Bir diğer kafa karıştıran konu ise ÖSYM'nin yaptığı muğlak açıklamadır. Ancak yapılan ilamın metninden anlaşılacağı üzere bu eski tablo üzerinde bir güncelleme değil, YENİ BİR PUAN SİSTEMİ'dir. Yani artık bu sistem geçerli olacaktır.

Açıklamada aynen: ”KPSS Puan Türleri ekteki şekliyle yeniden belirlenmiştir” denilmiştir. Bu metnin sonunda puan türleri ayrıntılı irdelenmiştir.

Soru Sayıları Artıyor mu?

Yapılan duyuruda oturumlara dair yapılan değişiklikler Soru sayılarının artışına işaret olabilir. Yeniden eski 40 soruluk düzene dönüşün işareti sayabileceğimiz bu gelişme hakkında da ÖSYM'den net bir açıklama beklenmektedir.

SONUÇ:

Bu değişimler sıralama sınavı niteliğindeki KPSS'de gerçekten ALAN BİLGİSİ olan kişilerin sıralamada öne çıkmasını sağlayacak ve ek olarak dil bilgisini ispat etmesi adaylardan beklenecektir. Bir kişi bir mesleğe alan bilgisini yani eğitimini aldığı bilgileri kullanarak adım atma imkanına sahip olacaktır. YDS'ye girmek konusundaki dayatma da son bulmuştur bir noktada. Puan hesaplanmaz kaygısı ortadan kalkmıştır. Bu da bu açıdan adilane olmuştur.

Ayrıca kurumların puan türü belirleme noktasında istikrarsız ve değişken tavrını da engelleyecek, dilediği alan ağırlığından çok fazla sapma gösteremeyeceklerdir. Bu açıdan da adayların şikayetçi olduğu bir konunun önüne geçmeye yarayacaktır.

Tercihini Yap! ailesi olarak tüm adaylara başarılar dile, bu yeni durumun hayırlı olmasını temenni ederiz.

Tabloda: Eğitim Bilimler, DHBT ve Önlisans puan türleri ayrıca belirtilmiş olup geri kalan tüm puanlar KPSS A Grubu Alan Bilgisini ilgilendirmektedir.

KPSSP1
Genel Yetenek: 0,70
Genel Kültür: 0,30
KPSSP2
Genel Kültür: 0,60
Genel Yetenek: 0,40
KPSSP3 (Lisans)
Genel Yetenek: 0,50
Genel Kültür: 0,50
KPSSP4
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür0,20
Hukuk: 0,60
KPSSP5
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
Hukuk: 0,50
İktisat: 0,20
KPSSP6
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
Hukuk: 0,40
Kamu Yönetimi: 0,30
KPSSP7
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
Hukuk: 0,40
Uluslararası İlişkiler: 0,30
KPSSP8
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,35
İktisat: 0,20
Maliye: 0,20
KPSSP9
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,35
İktisat: 0,15
Maliye 0,15
Kamu Yönetimi: 0,15
KPSSP10(EĞİTİM BİLİMLERİ)
Genel Yetenek: 0,30
Genel Kültür: 0,30
Eğitim Bilimleri 0,40
KPSSP11
Genel Yetenek 0,10
Genel Kültür 0,10
Hukuk: 0,35
İktisat: 0,15
Maliye: 0,15
Uluslararası İlişkiler: 0,15
KPSSP12
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
İstatistik: 0,60
KPSSP13
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,10
İktisat: 0,30
İstatistik: 0,40
KPSSP14
Genel Yetenek:0,20
Genel Kültür: 0,20
İktisat: 0,60
KPSSP15
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
Hukuk: 0,20
İktsat: 0,50
KPSSP16
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,40
Maliye: 0,20
KPSSP17
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,30
Maliye: 0,20
Muhasebe: 0,15
KPSSP18
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,20
İşletme: 0,15
Maliye: 0,15
Muhasebe: 0,15
KPSSP19
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
Maliye: 0,60
KPSSP20
Genel Yetenek:0,15
Genel Kültür: 0,15
Hukuk: 0,20
Maliye: 0,50
KPSSP21
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,20
Maliye: 0,40
KPSSP22
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,20
Maliye: 0,30
Muhasebe: 0,15
KPSSP23
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,15
İşletme: 0,15
Maliye: 0,20
Muhasebe: 0,15
KPSSP24
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
İşletme: 0,60
KPSSP25
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
İşletme: 0,50
Muhasebe: 0,20
KPSSP26
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,10
İktisat: 0,20
İşletme: 0,40
Muhasebe: 0,15
KPSSP27
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,20
İşletme: 0,30
Muhasebe: 0,15
KPSSP28
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,15
İşletme: 0,20
Maliye: 0,15
Muhasebe: 0,15
KPSSP29
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
Kamu Yönetimi: 0,60
KPSSP30
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,30
Kamu Yönetimi: 0,50
KPSSP31
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,25
İktisat: 0,15
Kamu Yönetimi: 0,40
KPSSP32
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,15
Maliye: 0,15
Kamu Yönetimi: 0,30
KPSSP33
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,20
Maliye: 0,15
Kamu Yönetimi: 0,25
KPSSP34
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
Uluslararası İlişkiler: 0,60
KPSSP35
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,30
Uluslararası İlişkiler: 0,50
KPSSP36
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,25
İktisat: 0,15
Uluslararası İlişkiler: 0,40
KPSSP37
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,15
Maliye: 0,15
Uluslararası İlişkiler: 0,30
KPSSP38
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,20
Maliye: 0,15
Uluslararası İlişkiler: 0,25
KPSSP39
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
Çalışma Ekonomisi: 0,60
KPSSP40
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,30
Çalışma Ekonomisi: 0,50
KPSSP41
Genel Yetenek 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,25
İktisat: 0,15
Çalışma Ekonomisi: 0,40
KPSSP42
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,15
Maliye: 0,15
Çalışma Ekonomisi: 0,30
KPSSP43
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,20
Maliye: 0,15
Çalışma Ekonomisi: 0,25
KPSSP44
Genel Yetenek: 0,20
Genel Kültür: 0,20
Muhasebe: 0,60
KPSSP45
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
İşletme: 0,20
Muhasebe: 0,50
KPSSP46
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,10
İktisat: 0,20
İşletme: 0,15
Muhasebe: 0,40
KPSSP47
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,15
İktisat: 0,20
Maliye: 0,15
Muhasebe: 0,30
KPSSP48
Genel Yetenek: 0,10
Genel Kültür: 0,10
Hukuk: 0,20
İktisat: 0,20
Maliye: 0,20
Muhasebe: 0,20
KPSSP93(Çift Yıllar)
(Ön Lisans)
Genel Yetenek: 0,50
Genel Kültür: 0,50
KPSSP94 (Örtaöğretim)(Çift Yıllar)
Genel Yetenek: 0,50
Genel Kültür: 0,50
KPSSP120(EĞİTİM)
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
E.B: 0,20
YDS: 0,50
KPSSP121(Eğitim- ÖABT)
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
E.B: 0,20
ÖABT: 0,50

DHBT
KPSSP122
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
DHBT-1: 0,30
DHBT-2: 0,40
KPSSP123
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
DHBT-1: 0,30
DHBT-2: 0,40
KPSSP124
Genel Yetenek: 0,15
Genel Kültür: 0,15
DHBT-1: 0,30
DHBT-2: 0,40

tık tık

süreyya ağaoğlu

piri fani
Cumhuriyet tarihinin ilk kadın avukatı olarak bilinen, Milletvekili Ahmet Bey Ağayev (Ahmet Ağaoğlu)'nun kızı Süreyya Ağaoğlu'nun hikayesi.


Mustafa Kemal Atatürk'e de danışmanlık yapan Azeri kökenli Milletvekili A.Ağaoğlu'nun kızı Süreyya Hanım, Hukuk Fakültesine yazılmak ister.

Süreyya Ağaoğlu 1921 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yazılmak istese de ne yazık ki bu 1920 şartlarında pek mümkün olmaz.

S.Ağaoğlu,Hukuk Fakültesi isteğinden vazgeçmez sonradan vekil olacak olan Melda ve Bedia Hanım'ın da desteğiyle bu istediğini gerçekleştirir

Süreyya Ağaoğlu ve kadın arkadaşları için Hukuk Fakültesinin mevzuatı değiştirilir, Kadınlar için ayrı bir 'Fakülte' açmak zorunda kalırlar.


Süreyya Ağaoğlu da yaşadığı tüm zorluğun acısını çıkarmış gibi 1925 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümünü en yüksek dereceyle bitirir


Süreyya Ağaoğlu, Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Ankara'ya ailesinin yanına döner, arkadaşıyla birlikte Adalet Bakanlığında staja başlar

Süreyya Ağaoğlu'nun hayatında yeniden zorluk daha başlar.Öğle Yemekleri. Yemek yenebilecek tek yer mebusların gittiği İstanbul Lokantası'dır

Süreyya Ağaoğlu ve arkadaşı bir müddet işi sandviç ile götürmeye çalışsalar da sonunda pes ederler ve İstanbul Lokantası'nın yolunu tutarlar

S.Ağaoğlu ve kadın arkadaşı için yine bir zorluk çıkmıştır. Bırak Ankara'yı İstanbul'da bir kadının "Lokanta'da yemek yediği" görülmemiştir.

Süreyya Ağaoğlu,pes etmez ve İstanbul Lokantası'nın yolunu tutar. O gün tuhaf bakışlar eşliğinde yemeklerini yerler. Kadınlara kimse ilişmez

Süreyya Ağaoğlu'nun yüzüne söylenmeyen laflar, herkes tarafından tanınan babasının kulağına söylenir;"kızınız, lokantada yemek yiyor efendi"

Ahmet Bey'in kızı Süreyya Ağaoğlu'nun Lokanta'da yemek yemesi dönemin Başbakanı (Başvekili)Rauf Orbay'a kadar gider.

Başbakan Rauf Orbay da durumdan rahatsız olur. Bugüne kadar görülmüş bir şey değildir ki kadının "lokantada" erkeklerin içinde yemek yemesi.

Durum iyice karışır. Bir kaç gün sonra Atatürk ve eşi Latife Hanım, Ağaoğlu Ailesini ziyaret ederler. Laf döner dolaşır Süreyya Hanıma gelir


Kızını da üzmek istemeyen Ahmet Ağaoğlu, Atatürk'e durumu anlatır. Süreyya Hanım, Atatürk'ün kendinden yana çıkacağını bilerek lafı üsteler.

Süreyya Hanım, Gazi Paşa'nın Lokanta mevzusunda kendisinden yana çıkacağını umarken; Atatürk;"Babanın da, Rauf Bey'in de hakkı var," der.

Tam Süreyya Hanım'ın hayalleri yıkılmış, Bakanlıkta çalışırken bir görevli gelir ve "Süreyya hazırlan, Paşa seni yemeğe götürecekmiş" der.

Süreyya Hanım, Atatürk'ün yanında mebus ve yaveriyle arabada kendisini beklediğini görür Atatürk; "Latife seni öğle yemeğine bekliyor" der.

Otomobil, meşhur İstanbul Lokantasının önünden geçerken Atatürk; "Bugün Sürreyya'yı bize götürüyorum ama yarın buraya gelecek" diye seslenir

Latife Hanım;"Paşa sana yemekte hak verdi ama senin yanında da babanı ezmek istemedi. Eve geldiğinde mebusları arayarak bunu çözün dedi" der

Atatürk, Ağaoğlu Ailesinden geldiğinde Lokantada Süreyya Hanım'ın başına gelenlere çok sinirlenmiş ve derhal bunun çözülmesini istemiştir.

Süreyya Ağaoğlu, ertesi gün, Atatürk'ün dediği gibi İstanbul Lokantası'na gittiğinde bir kaç mebus eşinin de lokantada olduğunu görür.

Hem Süreyya Hanım (Ağaoğlu)'ın hem de Atatürk'ün girişimiyle kadınlar da erkekler gibi dışarıda yemek yeme hakkına böylelikle kavuşmuşlardır

İstanbul Lokantası, kadın hakları açısından bir milat yeri olmuş, kadınların toplumsal hayattan tecrit edilmemesinin bir nişanesi olmuştur.

barselona

Rıhtım
Katalonya Başkenti. (bkz:yükleniyor)

Yıllardır Avrupa'da, azınlık hakları denilerek bu bölgedeki marjinal gruplar ile terörist gruplara destek çıkılıyor. Ayarını bozdukları kantar şimdi İspanya'yı ve Avrupa Birliği'ni tartıyor.

ikea'nın müşteri portföyüne evcil hayvanları da eklemesi

imschrolled
ikea gibi öncü bir markanın her zaman doğru stratejiler ile şaşırtmasının tipik bir örneği. kendi pazarında hep ilklere imza atıyorlar, yüksek promosyon gücü ile. düzen için devrim gibi bir karar. üstüne de sıra dışı bir hedef kitle daha üretiliyor. sonuçta hayvanlar değil hayvan sahipleri karar verecek. konumlandırmasına da aykırı bir fikir değil. butik işler de yapıyorlar. (dizi, film dekoru olan eşyalar, ofis gibi.) 6 ay sonraki satış rakamlarına bakılmalı.

araba kullanmayı babadan öğrenmek

gruda
ben bu bahtsızlardan biriyim. İlk defa yapacağım bir işi babamla yaptığım için bütün bu serzenişim.

Bi kaç sene öncesiydi. Ehliyet alacağım en azından niyetim öyle. Babama baba kursa boşuna para vermeyelim sen öğret dedim, demez olaydım.

Hem arabasını çok seviyor hemde beni çok seviyor bu iki sevdiği şeyin karşısında trafik gibi tehlikeli bir şeyi görünce sayıp sövüp indirdi beni arabadan.

Not: şahini olan bir arkadaşımdan öğrendim sonra.

cenaze merasimi

aberi
bazıları bildiğin düğüne çevirmiş durumda bu işi.
Düğünlerde bile bu şekilde yemek, ikram, izzet yok.

Cenazesi Olan Kardeşim! Düğün Yapar Gibi Cenaze Merasimi Yapma!... Sana düşen, vefat edenin arkasından onun ölümüne sevinir gibi pide yaptırıp ziyafet çektirmek değil, onun acısını yaşamaktır.

Hz. Peygamber, ölünün kendi ailesinin yemek hazırlayıp gelenlere ikram etmesini hoş karşılamamıştır. Ölen kişinin mirasçıları fakir iseler veya aralarında buluğ çağına erişmemiş çocuk, yani yetim var ise, geriye bıraktığı maldan yemek yapılarak cenazeye gelenlere verilmesi helal değildir. Zira o para yetim malıdır ve yetimin hakkıdır.

Cenaze sahibi yemek yapmaz, cenaze sahibine yemek götürülür... Bizzat Peygamberimiz de, komşu ve akrabalarının cenaze evine yemek götürmelerini tavsiye etmiştir (İbn Mâce, Cenâiz, 59).

özel anlam taşıyan karikatürler

aberi
1-piyonlar hep çemberin dışında


2-betonlaşma


3-para hırsı


4-sigara her şeye zarar.


5-doğaya gerçekten ihtiyacımız var


6-çocuklarımıza bıraktığımız miras tam olarak böyle bir şey olacak.


7-babalar kahramandır. Hem karısının hem çocuğunun


8-bilgi en büyük güçtür.


9-dönüşüm


10- Öğretmenler belki de en büyük katillerdir.


11-Telefon Bağımlılığı


12-Dünyanın gidişi gidiş değil.


13-Hayat


14-ideolojiler nasıl oluşur?
2