confessions

cayisallama

Admin  · 18 Mart 2015 Çarşamba

  1. toplam giri 11218
  2. takipçi 71
  3. puan 64041
  4. toplam gelir 61,73 ₺

işçi bulamıyoruz diyen işverenler

aberi

4857 sayılı iş kanununa göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. En düşük maaş asgari ücrettir.
Sgk girdiği gün saat başlar.
Deneme süresinde bile sgk ödenir.
Resmi tatillerde bayramlarda çift yevmiye, fazla çalışılan her saat için mesai verilir.
İlan veriliyor maaş belli değil telefon numarası yok çalışma saatleri belli değil.
Türkiye de %90 uygulanan asgari ücretten düşük maaş ver 10 - 12 saat çalıştır mesai verme.
Sgk yı deneme süresi diye yatırma.
İlk 2 hafta yada 1 ay izinsiz çalıştır.
Zamanında maaş verme.
İşverenler işçi arıyorsanız önce işçinin hakkını vermeyi bir deneyin.
İnsanlar işe mutsuz moral motivasyonu bozuk geliyor.
Sırf zorunlu olduğu için isteksiz çalışıyor.
İş isterken Avrupa, Amerika standartlarında iş isteyin, maaş ve sosyal haklara gelince Afrika standartları uygulayın.
Krizi bahane edip 3 kişilik işi 1 kişiye bindir.
En büyük hırsızlık emek hırsızlığıdır.
Etme bulma dünyası işçinin alın terinin bir damlası bile kimsenin yanına kar kalmaz.

23 haziran 2019 ibb seçimleri

axit
Nasıl kaybettiler diye sorarlarsa;
Mansur Yavaş 'a Makedon,
Ekrem İmamoğlu 'na Yunan,
Millete illet/zillet terörist vatan haini diye diye kaybettiler dersiniz..
Beka sorunu diyerek başladıkları seçim kampanyasını, APO ile Yoldaş olarak birtirdiler diye de eklersiniz hayırlı olsun..

kambersiz düğün olmaz

mödo
Hazreti Muhammed, nikahları bizzat kendisi kıyardı. Ondan sonra ilk üç halife devam ettirdi bu nikah kıyma işlemini. Sonra hazreti ali, devrinin siyasi işleri ve yoğunluğundan kendi gidemez olur ve 'kamber' isimli kölesini kendi yerine vekil tayin edip nikah kıymaya gönderirdi.
- 'kambersiz düğün olmaz' tabiri buradan gelmektedir.

sokak ortasında çocuğunu azarlayan insan

imschrolled
oldukça kötü bir manzara. istisnaları olabilir tabi ki ama kavga eder gibi, bilinçsizce, bağıra çağıra çocuğa saldırmak sağlıklı bir tavır değil. çocuk eğitimi de bu değil. çocuğun tüm aksiliğini, karşıtlığını geliştiriyorsun kendine karşı. yanlış buluyorum. o anı geçiştirip "sonra konuşuruz" diyerek daha sakin bir zamanda konunun çözülmesi daha doğru olur düşüncesindeyim.

deliler kıraathanesi

Rıhtım
istanbul balat'ta bir kafe. gül, nar ıhlamur kusburnu gibi envai çeşit bitki ve meyve çayları icebilirsiniz.
ancak asıl mühim nokta buranın gelirlerinin hayır işlerinde kullanılması ve çalışanlarının gönüllü olarak hizmet sunması. yolu düşenler ugrasın derim, dekor, sunum ve tatlar oldukça başarılı.(bkz:deliler kahvehanesi)

ant içmek

mödo
Eskiden insanlar aralarında bir anlaşma yapacakları vakit, sözleşme tarafları olan iki kişi kendi kanlarından birazını bir kaseye akıtıp karşılıklı olarak değiş tokuş edip bir dağa, bir yüksekliğe çıkıp karşısındaki kişinin kanının bulunduğu kaseyi karşılıklı olarak içerlerdi. Bu and içme olarak adlandırılırdı. Günümüzde, yemin etmek anlamına evrilmiştir.

felsefe sözlüğü

imschrolled
ezr yayıncılık tarafından hazırlanmış bir tür felsefe giriş kitabı. felsefe tarihinde ortaya atılmış tüm ideoloji, kavram, kişi-odaklı akımların detaylı bir şekilde ele alındığı hoş bir kitap. defalarca okunabilir, notlar alınabilir.

bize de mi lolo

issiz adam
hikaye olunur ki,

adamın birinin bir kişiye borcu varmış ancak ödemeye hiç niyeti yokmuş. uzun bir süre parasını tahsil edemeyen alacaklı sonunda borçluyu mahkemeye vermiş. duruşma günü yaklaştıkça borçlunun etekleri tutuşmuş. zira borcu sabit olduğundan mahkemenin kendisini haksız bulma ihtimali çok yüksekmiş. ne yapayım diye kara kara düşünürken bir arkadaşına rastlamış. halden anlayan arkadaşı da "derdin nedir?" diye sorunca borçlu durumu özetlemiş. arkadaşı demiş ki, "ben sana bir çözüm söylerim ama davadan yırtarsan 3 liranı alırım." çaresiz durumdaki borçlu hemen kabul etmiş. bunun üzerine arkadaşı demiş ki, "hakim sana ne derse desin 'lolo' de, böylece hakim yakandan düşer"

duruşma günü gelmiş çatmış, hakim borçluya "senin bu adama borcun olduğu doğru mu" diye sormuş. borçlu hemen "lolo" demiş. hakim "ne diyorsun evladım" demiş. borçlu yine "lolo" demiş. hakimin yarım saat boyunca sorduğu her soruya "lolo" diye cevap veren borçlu sonunda hakimi bezdirmiş, hakim "çık git gözüm görmesin seni hergele!" demiş.

borçlu sevinç içinde çıkıp giderken bir de ne görsün, kendisine akıl veren arkadaşı yolun karşı tarafında dikilip kendisini beklemiyor mu? arkadaşı yaklaşmış ve sormuş "ne oldu, davadan yırttın mı?" borçlu bu soruya müspet cevap vermesi halinde kendisinden 3 lira isteneceğini bildiği için "lolo" demiş. bunun üzerine akıl veren arkadaşının gözleri kocaman açılmış ve o tarihi soruyu patlatmış: "bize de mi lolo?"

döküm kaloriferi

piri fani
Tüketmeyip saklayanlar iyi ki var.

Hiç böylesini görmemiştim. Bizim alt daire boşalınca bu döküm kaloriferi gördüm ve hayran kaldım. '“ İçinde yemek, kuruyemiş ısıtılıyordu “dediler hem estetik hem de fonksiyonel...

başörtüsü yasağı

piri fani
Başı açık hanımların çağdaş, kapalıların da çağdaşlıkla pek alâkası olmayan hayat tarzlarına taraftar olduklarına inanılmış, üniversiteler bu yüzden karışmış, başlarını örten binlerce genç kız okullara alınmamış, tahsil imkânından mahrum kalmışlardı…

(bkz:murat bardakçı)

çağdaşlık

piri fani
Bir kesim içkiyi lâikliğin, çağdaşlığın vesairenin sembolü yaptı! Lâikliğin devamı ve çağdaşlaşma yolundan ayrılmamanın şartlarının başında artık içki geliyor, içen çağdaş, içmeyen yahut alkole karşı olan ise çağdışı!

(bkz:murat bardakçı)

öğretmenlere tavsiyeler

blue bells
Çocuk bir şeyi merak ederse öğrenmek ister. yok merak etmiyorsa hiçbir şekilde kalıcı öğrenme gerçekleşmez.not korkusu ya da başka korkularla öğrenilen bilgiler de zamanla unutulur. kalıcı öğrenmeyi gerçekleştirmek istiyorsanız, öğretmek istediğiniz şeyle ilgili merak uyandırın, bu bilgiye ulaşması için yol gösterin.

fillerin evcilleştirilmesi

issiz adam
Fil hergün aynı yoldan geçen bir canlıdır. bunu bilen fil avcıları o yola hendek kazarak yavru fillerin çamur içerisine saplanmasını sağlıyorlar.

sonra siyah giyinip o fillere orada işkence edip dövüyorlar. Belli bir süre bu şekilde devam ediyor bu işkence. Sonra beyaz giyinip gelip filleri oradan kurtarıyor ve besliyorlar. Filler vefadan kaynaklı olarak bu insanlara aidiyet ve sadakat hissedip sahipleniyor.

hayata ne kadar da benziyor!

taburcu olmak

axit
"TABURCU OLMAK" deyiminin destansı sebebi!

Neden Türk hekimleri hastalarını iyileştirdikten sonra ''taburcu'' ederler; ''gitsin'', ''evci'' gibi kelimeler kullanmazlar, hiç aklınıza geldi mi? Taburcu kelimesinin çok hüzünlü bir hikayesi vardır aslında. Bakın anlatayım dilim döndüğünce…

Özellikle 1. Dünya ve Çanakkale Savaşı sırasında ülkenin tıp eğitimi veren tek kurumu Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane, hocalarını, öğrencilerini cepheye yolluyor, eğitime ara vermek zorunda kalıyor, binası ise tamamen hastaneye dönüşüyordu. Sadece cephede savaşmakla kalmıyor, savaş olmadığında ya da geride kalan kıdemsiz tıbbiyeliler, direnişte bizzat çalışıyorlardı. İzmir'in işgalinin üç gün sonrası, 18 Mayıs 1919'da, okulda hararetli, hüzünlü konuşmaların yapıldığı, hemen direniş gruplarının örgütlendiği bilinir.

Daha çok bahsedilecek olay, anlatılacak konu var ancak, söylemek istediğim şudur;

Ülkede herkes askerdir, eli silah tutan tüm erkekler savaştadır. Gerçek kurumsal düzeyde tek hastane vardır, ülkenin her yanındaki cephelerde tüm hekimler subaydır, askerdir. Yaralılar iyileştirilir, komutan hastalarını, askerlerini dolaşır. Hastanede, kışlada, revirde, cephede çadırda, savaşta. Tabip subay, iyileşenleri, tekrar silah tutabilecekleri savaşa, taburuna yollar, ''taburcu'' eder. Başka hiçbir milletin, ülkenin hastanesinde, hastalar iyileştiklerinde ''taburuna yollanmaz, taburcu'' edilmez. Bazı değerleri, yaşamının içine böylesine sindirmiş başka bir millet yoktur. Başkalarını bilmem ama, taburcu ettiğim her hastada, göğsümün ağlamaklı kabarması bundandır. Ordusunu, askerini, bağımsızlık mücadelesini, tüm aziz şehitlerini, yaşamına böyle sindiren başka bir millet yoktur. Bazı hususıyyetlerin, farkında olmasak da her zaman, sonsuza kadar bizimle yaşayacaklar…

İşte size 'TABURCU''luğun hikayesi

konkordato

ingiliz anahtari
Konkordato Özet

Latince concentare (birlikte şarkı söylemek) fiili, yine Latince concordare(con+cor, cord- yürek, akıl, gönül) "anlaşmak, duygu ve düşünce birliğine varmak" fiiline, oradan da yine Latince concordatum sözcüğüne türetilmiş ve oradan da İtalyanca concordato "uyuşma, anlaşma" sözcüğüne evrilmiştir.

İngilizcede; Concordat: Antlaşma ya da Bankrupt's Certificate: İflas Belgesi.

XI.(11) yüzyıldan sonra, Papalık ile başka hükûmetler(genellikle Katolik Devletler) arasındaki karşılıklı ilişkileri düzenlemek üzere yapılan anlaşma.

İcra-iflas ertelemenin lağvedilmesi(15.08.2018 7101 S.K., TTK Md.377, 2004 Sayılı İ.İ.K. Md.285) ile birlikte bunun yerine konkordato süreci uygulanıyor.

Konkordato; Borçlunun mali yapısının bozulması ile birlikte alacaklıların alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve Ticari Mahkemece onaylanan anlaşma olarak ifade edilen konkordato; tarafların ortak bir uzlaşı içinde mevcut vadesi gelen borçların geri ödenmesine ilişkin önemli bir hukuk yolu olarak da tanımlanabilir. Konkordato; ilgili şirkette vergi incelemesi yapılamayacağı anlamı taşımamaktadır(İflas Ertelemeye sadece sermaye şirketleri başvurabilirken, Konkordatoya sermaye şirketlerinin yanı sıra gerçek kişiler, şahıs şirketleri ve dernekler, vakıflar ve de alıcılar da başvurabilmektedir). Konkordato da; alacaktan vazgeçme olabileceği gibi, borcun vadelendirilmesi de olabilir(İflas Erteleme de, alacaklılar alacaklarından vazgeçmez).

Başvuru Şartları:

Mali durumun bozulması, aciz hali(Borçlunun vadesi gelmiş borçlarını süresinde ödeme imkansızlığı içerisinde bulunma durumu).

Çeşitleri:

Adi Konkortado; Tarafların kendi aralarında akdettikleri mahkeme onaylı borç sözleşmesi.

İflastan Sonra Konkordato; İflasına karar verilmiş bir kimse verilen bu iflas kararının kaldırılması için teklif ettiği konkortatodur.

Malvarlığının Terki Suretiyle Konkordato; Borçlu, malvarlığı üzerinde tasarruf etmek yada bu malların tamamını veya bir kısmını üçüncü kişiye devretme yetkisini alacaklılara verdiği konkordatodur.

Süresi:

Kabul Süreci, mahkeme yargılaması dahil en fazla 2 yıl 5 ay sürmektedir. Geçici mühlet; 3 ay + 2 ay, Kesin mühlet ise; 1 yıl + 6 aydır. Konkordato haricinde meydana gelebilecek yeni borçlar mevcut konkordatoya tabi olmayacaktır. Yani borçlu konkortado sürecinde yeni bir borç alamayacağı anlamındadır. Bu durum, hali hazırda borcundan dolayı batma durumuna gelen borçlunun tekrardan borç almak durumuna gelmemesi gereğidir. Alacağın devredildiği durumlarda ise, Konkordato mühletinin verilmesinden önce, bir alacağın devir sözleşmesi yapılmış ve de devredilen alacak konkordato mühletinin mühletinin verilmesinden sonra doğmuş ise mevcut devir hüküm taşımamaktadır.

Süreç:

-Konkordato Talebi

-Geçici Mühlet Kararı(3 ay + 2 ay. 5 ayı geçemez. Süre uzatım talebinde geçici komiserin görüşü alınmalıdır. Alacaklılar ilan tarihinden itibaren 7 gün içinde dilekçe ve ekli deliller ile birlikte mahkemeye başvurarak konkordato talebinin reddini isteyebilir.)

-Kesin Mühlet Kararı(1 yıl, Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde verilir + 6 ay, zorluk teşkil eden durumlarda, komiserinde mevcut durumu açıklayan gerekçeli rapor ve talebi üzerine uzatma için. Kesin Mühlet Talebinin Red Kararına İtiraz; 10 gün içinde konkortado talep eden tarafça istinaf yoluna başvurabilir.)

-Alacaklılar Toplantısı(Alacaklılar Kurulu en fazla 7 alacaklı, her ay en az 1 kere toplanır ve oy çokluğuyla karar alınır. Komiser de bu toplantıda hazır bulunur. Kurulun Görevlerine Değinmedim.)

-Konkordato Tasdiki ve İlanı(Değinmedim)

-Hüküm ve Sonuçları: Mahkemenin tasdik kararıyla bağlayıcı hale gelir. Böylece konkordato, konkordato talebinden önce veya komiserin izni olmadan süre içerisinde doğan bütün alacaklar için mecburidir.

-Konkordatonun Feshi: Kısmen Fesih, tamamen Fesih(Değinmedim)

Talebin Yapılacağı Mahkeme:

İflasa Tabi Olmayan Borçlu; Borçlunun yerleşim yerindeki Asliye Ticaret Mahkemesi.

İflasa Tabi Borçlu; Şirket merkezinin bulunduğu As. Tic. Mahkemesi. Fakat merkez yurt dışındaysa, Türkiye'deki merkez şubenin bulunduğu yer As. Tic. Mahkemesi.

Not: Talebe eklenilecek belgelere değinmedim.

Konkordato Komiseri:

Komiser, eş zamanlı olarak 5'den fazla dosyada geçici komiser ve komiser olarak görev yapamaz.

Not: Komiser olabilme şartları, çalışma alanı, görevleri, işlemlerine itiraz, yükümlülükleri, hukuki sorumluluğu, komiserlikten ayrılma ve kaçınma vs konularına değinmedim)

Maliyeti:

Aşağıdaki tutarlar, asgari tutarlardır.

-Talep zamanında bildirilen alacaklı sayısının 3 katı tutarında tebligat gideri,

-İflasa tabi olanlar bakımından 15.000TL iflas gideri,

-Komiser olarak görevlendirilecek kişi için asgari 1.000TL üzerinden hesaplanan 5 aylık ücret, İlgili kurum ve kuruluşlara yapılacak bildirim için 50 adet iadeli taahhütlü posta ücreti,

-Tic. Sicil Gazetesi'nde yayınlanacak 7 adet ilan bedelinin asgari tutarı 550TL,

-Bir Bilirkişi için Bilirkişi Ücret Tarifesinde belirlenen ücretin 3 katı tutarı,

-Resmi İlan Fiyat Tarifesi'nde belirlenen Basın İlan Kurumu resmi ilan portalında yapılacak 7 adet ilan bedelinim asgari tutarı,

-Diğer işlemler için 300TL.

Örnek:

Borçlu açısından Konkordato sebebiyle vazgeçilen alacaklar(VUK Md.324), borçlunun defterinde özel bir karşılık hesabına alınmaktadır. Bu hesap alacaktan vazgeçildiği yılın sonundan başlayarak 3 yıl içinde zarar ile itfa edilmediği takdirde kar hesabına aktarılır. Burada önemli, ağır bir vergi matrahı da meydana gelebilir.

Alacaklı açısından vazgeçilen alacaklar; tahsiline imkan kalmayan değersiz alacaklardır(VUK Md.322). Bu bakımdan değersiz alacaklar, ilgili tarihte kayıtlı değerleri üzerinden zarara geçirilerek yok edilir.

Kaan A.Ş., Cem A.Ş.'den olan 500.000TL alacağını 27.10.2018 tarihli konkordato anlaşması ile almaktan vazgeçmiştir. Cem A.Ş.'nin de yıllar itibariyle kar/zarar durumunun da aşağıdaki şekilde olduğunu varsayalım.

2018 yılı (155.000) zarar, 2019 yılı 50.000 kar, 2020 yılı (55.000) zarar

500.000TL'lik bu tutar, Borçlu Cem A.Ş. açısından ödenmeyeceğinden, vazgeçilen alacak(VUK 324) olup, karşılık ayrılarak 3 yıl süre ile pasifte fon hesabında bekletilecektir. Bu 3 yıl içinde zarar edilen yıllara ait tutarlar, fondaki tutardan mahsup edilecektir. Kar olan yıllarda ise herhangi bir uygulama yapılmayacaktır. 3. yılın son döneminde ise ilgili fon hesabında kalan bir tutar varsa yine ilgili 3.yılın dönem kazancına ilave edilir. Yani 500.000 - 155.000 - 55.000 = 290.000TL 2020 yılında dönem kazancına ilave edilir.

Alacaklı, Kaan A.Ş. açısından vazgeçilen alacak tutarı 500.000TL değersiz alacak(VUK 322) olduğu için kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınacaktır.

Not: Konkordato Sürecinin genişliği sebebiyle yukarıda da belirttiğim bazı konulara ve de yine bunlara paralel bazı konu başlıklarına değinmedim. Mevcut bilgilerin yararlı olmasını ümit eder, saygılarımı sunarım.

Kaynaklar: 7101 Sayılı İ.İ.K. ve B.K.D.Y.H.K., 6102 Sayılı TTK, 2004 Sayılı İ.İ.K., Batı Roma'da Ticaret-Y.Koutsoulidou

C.K.S.

Alıntı

muhammet fatih safitürk

abuzeroklava
Sürekli bana gelip “Babamla telefonla konuşalım” diyordu. Ben de “Babanla artık görüşemeyeceğiz” diyordum. “İşe mi gitti, çok mu işi var. Derik'te mi” diye soruyordu. Baktı ki aramama süreci uzadı. Bir çocuk psikiyatristiyle birlikte hareket ederek “Baban bir daha gelmeyecek, o seni görüyor” gibi şeyler söyledim. Uyku problemi çok oldu. İyi geceler telefon konuşmalarını yapamadığı için uyuyamıyor. “Kötü rüyalar görüyorum” diyor. Televizyonda bir program izliyorduk, babasının video gösterisi geçti. Kulaklarını kapattı. “Anne kapatın televizyonu gece uyuyamıyorum” dedi. Çok etkilenmiş demek ki. Önceden en çok kimi seviyorsun derdim “Babamı ve seni” derdi. Son dönem sorduğumda “Sadece seni” diyordu. O kadar içime dokunuyor ki o “sadece” kelimesi. “Oğlum baban bizimle hala. Hep babamı ve seni seviyorum de tamam mı” dedim. Şimdi “Babamı ve seni” diyor.
Kabre götürdüm. “Oğlum buradan bir kapı açıldı baban cennete gitti. Orada seni bekliyor” dedim. “Anne biz de gidelim” dedi. Bizim gitmemiz için baban gibi güzel işler yapmaya ihtiyacımız var. Derik'te çalıştığı gibi cennette de bizim için çalışıyor. Biz de burada çalışacağız, sonra cennette buluşacağız” dedim. Çocuk rahatladı. Mezar taşını öptü. Çiçekleri sevdi.
-Şehid Muhammed Fatih SAFİTÜRK'ün Eşi...

savunma mekanizmaları

ccc
Freudyan psikanaliz teorisinde bireyin gerçekleri maniple, yadsıma ya da çarpıtmak ve böylece sosyal olarak kabul edilebilir bir öz-imajı korumak ve sürdürmek için bilinçsizce geliştirdiği psikolojik stratejilerdir.

(bkz:ödünlenme)

(bkz:telafi)

(bkz:yansıtma)

(bkz:yön)

(bkz:mantığa bürünme)

(bkz:özdeşim kurma)

(bkz:yüceltme)

(bkz:bastırma)

(bkz:karşıt tepki geliştirme)

(bkz:gerileme)

(bkz:saplanma)

(bkz:hayal kurma)

(bkz:polyannacılık)

(bkz:inkar)

(bkz:çarpıtma)

(bkz:bedenselleştirme)

(bkz:diğerkamlık)

(bkz:bölünme)

(bkz:idealleştirme)

(bkz:ilkel idealleştirme)

google.com, pub-2879582961646580, DIRECT, f08c47fec0942fa0