confessions

axit

Yazar  · 1 Mayıs 2016 Pazar

  1. toplam giri 505
  2. takipçi 16
  3. puan 6212
  4. toplam gelir 4,24 ₺

kur farkı

axit
Faturayı dövizli olarak düzenlediniz ve tahsilatı da dövizli olarak yaptınız. Ticari faaliyet tamamlandı. Ama hesap kapanmadı. Ticari olarak işlem bitmiş olsa da muhasebesel olarak bitmedi. Prensip olarak tüm kayıtların TL olarak tutulması gerektiğinden bahsetmiştik. Fatura tarihindeki fatura bedelinin TL karşılığı büyük ihtimalle tahsilat tarihindeki TL karşılığından farklı olacaktır. Bu iki tarih arasında TL kuru artmış ya da azalmış olacak ve muhasebede dövizli karşılığı sıfırlansa da (fatura bedeli, tahsilatla kapanacak) TL karşılığı sıfırlanmayacak, bakiye kalacaktır. TL'de oluşan bu farka “kur farkı” denir.

akreple kurbağanın öyküsü

axit
Yüzemeyen bir hayvan olduğunun farkında olan akrep, bir gün nehrin öte yanına geçmek zorunda kalır. Ne yapacağını düşünürken kıyıda pinekleyen kurbağayı görür.

Akrebin kendisine yanaştırığını fark eden kurbağa korkudan suya atlayıp uzaklaşmaya başlar. Akrep yalvaran bir ses tonuyla sorar:

“Kurbağa kardeş; karşıya geçmem gerek. Beni sırtında taşır mısın?”

Kurbağa büyüyen gözleriyle cevap verir.

“Daha neler? Beni sokup öldürürsün!”

“Olur mu?” der akrep. “O zaman ben de suya batar, boğulur, ölürüm”.

Kurbağa biraz düşünür ve akrebe hak verir. Kıyıya çıkar, onu sırtına alır ve karşı yakaya doğru yüzmeye başlar. Yolun yarısında ensesinde bir sızı hisseder. Vücudu hızla soğumaktadır. Kolları, ayakları hissizleşir. Beraber dibini boylayacakları suya batarken son nefesinde sorar:

“Hani sokmayacaktın akrep kardeş?”

Akrep mahsun, mahçup, çaresiz cevap verir:

“Ne yaparsın kurbağa kardeş; ben akrebim, huyum bu.”

vampir

axit
Vampir kelimesinin de Türkçeden geldiğini öğrendim ya... Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde 'obur' tabirini kullanır vampir için. Bu kullanım Gagavuz Türkçesinden Macarcaya geçer ve Batı dillerinde en son 'vampir' halini alır. Etimoloji candır...

şöbiyet

axit
Sofralarımızı süslüyor şu aralar şöbiyyet. Peki ismi nerden geliyor derseniz. Kökü 'şube'. Tepside şube şube yani ayrı ayrı yer aldığı için tatlıya şöbiyyet diyoruz.

türk hava yolları

axit
Dünyanın belki de 24 saat uçuş yapan tek havayolu Turkish Airlines Bazen eleştiriyoruz ufak aksaklıkları ama şununla gurur duyabiliriz haritada şu anda uçuş için ölü saat sayılabilecek bir zamanda 110 uçağımız havada. Kuzey Amerika'da 4 uçağımız havada. Bu büyük bir operasyon.

mehmet şimşek

axit
Mehmet Şimşek: Yapısal reformlar yapılmalı (2008)
Mehmet Şimşek:Yapısal reformlar yapılmalı (20010)
Mehmet Şimşek:Yapısal reformlar yapılmalı (2012)
Mehmet Şimşek:Yapısal reformlar yapılmalı (2016)
Mehmet Şimşek:Yapısal reformları yapacağız...
(2018)

Mehmet Şimşek listede YOK

elon musk

axit
Uzay aracı ve roket üreticisi Space X'in kurucusu ve Tesla otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk şirket çalışanlarına gönderdiği bir e-postada verimliliği arttırmak için tavsiyelerde bulundu.

1.Çok sık düzenlenen toplantılardan kaçının.
Büyük şirketlerde çok sık düzenlenen toplantılar zaman içinde mutlaka daha kötüye gider. Eğer katılımcılara bir değer sağlamadığını düşünüyorsanız büyük toplantılardan kaçının ya da toplantı süresini çok kısa tutun.
Çok acil bir durum olmadığı sürece sık sık toplantıya gitmenize gerek yok.

2.Bir toplantıda işiniz bittiyse çıkın.
Eğer artık değer katmadığınızı düşünüyorsanız toplantıdan çıkın ya da tele konferansı bırakın. Gitmek kabalık değil birinin kalmasını ve zamanlarını boşa harcamasına neden olmak kabalıktır.

3. Kısaltmalar kullanmayın.
Tesla CEO'su kısaltmaları sevmez.
Kısaltmalar ya da objeler, yazılım ve işletimler için saçmasapan sözcükler kullanmayın. Genel olarak açıklama gerektirecek herhangi bir şey iletişimi engeller. Tesla'da çalışabilmek için insanların bir terimler sözlüğü ezberlemelerini istemiyoruz.

4.Emir komuta zinciri dahilinde iletişim kurmayı bırakın.
İşin yapılması için iletişimin mümkün olan en kısa yoldan ilerlemesi gerekir, 'emir komuta zinciri'nin takip edilmesiyle değil. 'Emir komuta zinciri' dahilindeki iletişimi uygulamaya kalkan herhangi bir müdür kendisini başka yerde çalışırken bulur.

5.Sağduyuyu kullanın.
Genel olarak kılavuzunuz olarak sağduyuyu seçin. Eğer belirli bir durumda şirket kuralına uymak Dilbert karikatürü gibi saçma görünüyorsa o zaman o kural değişmeli.

beşiktaş

axit
Beşiktaş'ta son 10 sezonda 10 numarayı giyenlerin gol sayıları:

08/09-Delgado, 32m-8g
09/10-Delgado, 0m
10/11-Delgado, 6m-2g
11/12-Bebe, 4m-0g
12/13-Olcay, 37m-11g
13/14-Olcay, 36m-8g
14/15-Olcay, 48m-9g
15/16-Olcay, 41m-5g
16/17-Olcay, 18m-2g
17/18-Oğuzhan, 36m-0g
0 /