confessions

axit

Yazar  · 1 Mayıs 2016 Pazar

  1. toplam giri 944
  2. takipçi 20
  3. puan 9283
  4. toplam gelir 6,26 ₺

coronavirus

axit
11 Mart: 1 vaka
13 Mart: 5 vaka
14 Mart: 6 vaka
15 Mart: 18 vaka
16 Mart:47 vaka
17 Mart:98 vaka 1 ölüm
18 Mart:191 vaka 2 ölüm
19 Mart:359 vaka 4 ölüm
20 Mart:670 vaka 9 ölüm
21 Mart:947 vaka 21 ölüm
2953 testten 277'i POZİTİF

#SONDURUM #vaka947
Ne kadar çok Test o kadar Vaka

ceset üzerine metal konulması

axit
Ceset Üzerine Neden Bıçak-Makas Koyarız?

Dinler tarihi uzmanı Mircea Eliade'ya göre; Hiç bir din yerinde bitmiş değildir ve hiç bir din bütünüyle yeni değildir. Bir sonraki din, bir önceki dinin anılarını muhafaza eder. Günümüzde yaptığımız pek çok ritüel eski Orta Asya Şaman inançları ve mitolojileri ile bağlantılıdır.

Şaman mitolojilerinde yer altına inen ruh, Erlik Han ile karşılaşır. Erlik Han onu sorguya çeker. Fakat ölen insanın yanında kılıç, makas ve bıçak gibi "Demirden" yapılmış bir alet olmalıdır. Çünkü Erlik Han sadece Demirden ve Demirci Şamanlardan korkar.

Türk geleneklerinde yeni doğum yapmış kadınların yanına ya da yastığının altına da demirden yapılmış bir alet konur ki, Al Karısı, Kiştey Cadısı, Körmösler gibi yer altına ait olan kötü ruhlar onu rahatsız etmesin. Çünkü eski Türk mitolojisinde Al Karısı, Erlik Han vb varlıklar ancak Demirden ve Demirci Şamanlardan korkar. İşte bu yüzden biz Türkler ölülerimizin üzerine demirden bir alet koyarız. Ayrıca Ölülerin ruhunun geri dönmesinden korkulduğu için de demirden nesneler, etrafa konur. Bu cesedin ruhu için de geçerlidir.
Dinler değişebilir, fakat Ritüeller yeni dine adapte edilerek devam eder..Nuray Bilgili.

Osmanlı Dönemi Bıçak.

bugünkü cuma hutbesi

axit
Filistin'deki camilerden birinde imam, "Minber sadece din adamları için sınırlı değil, bilgili her insan içindir" diyerek cuma hutbesini vermesi için doktoru davet etmiş.

Doktor da koronavirüs önlemlerini nasıl alabileceklerini cemaate anlatmış.

demokrasi ve atılım partisi

axit
umarım Türkiye için bir vizyon olur Yada oluşan vizyona yön verir.

Uzun süredir parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ali Babacan, dün partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi. 90 kişilik kurucular kurulu listesinde 27 kadın, 16 genç isim yer alırken, kurucular kurulunda yer alan tek milletvekili bir süre önce AKP'den istifa eden İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu oldu.

bordo mavi balık

axit
bir mekana gitmeden google dan yorumları okur giderim. yorumları okudum gitmiyorum.

Daha önce hiçbir yerde buglama tarzı balık yemeyen insanların sosyal medya aracılığıyla bu mekanı görüp burada buglama yedikten sonra beğenmeme ihtimali yok. Evet mekan güzel ortam sıcak ama fiyatlar öyle böyle kazık değil bence. Fotoğrafta göreceğiniz 4-5 parça balık etine 90₺ diyen suya 6₺ fiyat biçen bir yerden bahsediyoruz. Fotoğrafta gördüğünüz iki tava 160 ₺ parası olan için bile iyi diyemem sadece normal bir lezzet. Erzurum'dan geldik sosyal medyaya uyduk burayı denedik ancak lezzet olarak Erzurum forum AVM deki cemil usta nin buglamasi bile buraya 10 basar (fiyatı 20₺). Bir arkadaş yazmış taze balık diye ; kardeşim burası Trabzon tabiki balık taze olacak kalkan 100₺ hadi onu anladık levrek mezgit istavrit hamsi bu denizin mevsim balığı. Samsun1 gibi bir hesaptan yazmışlar (sanırım işletme sahibi kötü yorumlara misilleme yapıyor ) yok turşu enfes yok kızartma ömürlük yok yemekten sonra meyve kahve veriyorlar diye. Biz gittik kasada parayı ödedikten sonra gider ayak söyledik çayınız varsa alabilir miyiz diye. Tabaklar toplandı kimse sormadı çay kahve vb. İcermisiniz diye bırak meyveyi . Garsonlara takmislar mikrofonu ama amac gösteriş olmuş . Uzun lafın kısası o kadar tepeye gitmeye gerek yok git camburnu tesislerine in hem plajini gez hemde denize sıfır koca çamlarin arasindan 30₺ ye balığını ye...

yıldırım beyazıt

axit
617 yıl önce bugün: Yıldırım Bayezid esaret altında hayatını kaybetti. .
Yıldırım Bayezid. İsmiyle müsemma bir şekilde, bu cihana bir yıldırım gibi düşmüş ve aynı hızda göklere geri dönmüştür.
Babası I. Murad'ın yanında girdiği I. Kosova Savaşı'nda zaferde rolü büyüktür. Yıldırım, savaş sonunda Murad Hüdavendigar'ın suikaste kurban gitmesiyle savaş alanında sultan ilan edilir. O sırada kardeşi Yakub Çelebi, olan bitenden habersiz düşman kovalamaktadır. Belki de hayatının en mutlu gününde, babasının çadırına zafer coşkusu ile giren Yakub, taht kavgasına yol açmaması için oracıkta boğulur. Belki de bu genç şehzadenin ahı, Sultan Bayezid'in üzerine kara bir yazgı olarak çökecektir.
Yıldırım Bayezid, iktidarı ele aldıktan sonra Anadolu genelinde seferler düzenleyerek Osmanlı hakimiyetini tesis eder. Daha sonra rotayı batıya çevirerek Balkanlarda bir dizi fetihler yapar. Osmanlı'ın agresif genişleme politikası batıda bir haçlı koalisyonuna sebep olur. Kahveden adam toplar gibi her milletten üçer beşer alınarak bir araya getirilen haçlı ordusu Niğbolu'yu kuşatır. Durumdan haberdar olan Yıldırım, İstanbul kuşatmasını kaldırarak Niğbolu'ya teleport olur. Kaledekilerin açlıktan ölmesini beklemekte olan haçlılar bir anda bitiveren Osmanlı ordusunu görünce şaşkına döner. Yıldırım, sanki yıllardır Medieval Total War oynuyormuşcasına şiir gibi taktiklerle haçlıları perişan eder.
Tekrar İstanbul'u kuşatan Bayezid, bu sefer de doğudan gelen kötü haberlerle kuşatmayı kaldırmak zorunda kalır.

sonrası ankara savaşı işte.

zorica rebernik

axit
Ablam valla korku filimi gibisin ve dekor da ıyyyyyaaahhhhhh.


Bosna Hersek'in "kırmızılı kadını" olarak tanınan 67 yaşındaki Zorica Rebernik, 45 yıldır adeta kırmızı renge adanmış bir yaşam sürüyor. Ülkenin kuzeydoğusundaki Tuzla'ya bağlı Breze köyünde ikamet eden emekli öğretmen Rebernik, mutfağından oturma odasına, banyosundan yatak odasına, evinin dış cephesinden kıyafetlerine ve hatta yaptırdığı mezar taşına kadar kırmızıdan başka renk tercih etmiyor.

0 /