confessions

axit

Yazar  · 1 Mayıs 2016 Pazar

  1. toplam giri 557
  2. takipçi 16
  3. puan 6575
  4. toplam gelir 4,5 ₺

memur sözlük yazarlarının itirafları

axit
Valla şu lafı hiç üşenmeden bir milyon kez yazabilirim; bir insan en çok hangi yönünü ön plana çıkarıyorsa kendisinde en eksik taraf odur. Bunun en iğrenci de dilinden namus, ahlak laflarını düşürmeyip fırsatını bulunca fazla fazla her şeyi kendisi yapan kişiler.

asporça hatun

axit
Bizans imparatorunun kızı ve Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin eşidir. Orhan Gazi'ye; İbrahim ve Fatma adında çocuklar doğurmuştur. Ölüm ve doğum tarihi bilinmemektedir.

istanbul'a bir yolculuk

axit
Claes Ralamb'in kitabı.

Osmanlı İmparatorluğundaki gündelik yaşamı anlatan en ilginç belgelerden biri… Rålamb, saraya İsveç kralının elçisi olarak gelmişti. Çok ilginç ve öğretici olan bu günlük aynı zamanda oldukça eğlencelidir. Okur, Rålamb'la birlikte dönemin İstanbul sokaklarında dolaşır, kayıkla Boğaz'a ya da Marmara adalarına kürek çeker, Belgrat ormanındaki su kemerlerini seyreder, Eyüp'ü ziyaret eder… “Yanmış bezelye tadında” bulduğu Türk kahvesinden ilk yudumu onunla birlikte alır, “göçmen kuşları geri dönmeye zorlayan” 1658 kışının Avrupa'sında yol alırken çektiği sıkıntıları paylaşır.

0 /