confessions

angarali

Yazar  · 4 Nisan 2015 Cumartesi

  1. toplam giri 667
  2. takipçi 23
  3. puan 7195
  4. toplam gelir 5,25 ₺

yıllar sonra süt çocuğu ile karşılaşan hemşire

axit
Mersin'de 7 yıl önce meydana gelen trafik kazasında evin 5 ferdi ve Annesi ölür, 6 aylık bebek sağ kurtulur, çok acıkmış sürekli ağlayan bebeği, yeni doğum yapmış olan 112 calışanı hemşire emzirir uyutur. 7 yıl sonra karsılaştığı çocuğun emzirdiği bebek olduğunu öğrenen hemşire göz yaşlarına boğulur.

bu güzel insanlar hatrına dönüyor bu dünya

şehit fatih mehmethan'ın eşinden yürek yakan paylaşımlar

ccc
türkiye'nin vatanın bölünmez bütünlüğü için düzenlediği ve çok büyük kahramanlıklara sahne olan Afrin Harekatı'nın şehitlerinden biri de Piyade Üstçavuş Fatih Mehmethan'dı.

Şehidin eşi Gamze Mehmethan ise eşinin cenazesini askeri üniforma ile karşılamış ve tabutun başında 'Kalk da bana gel' diyerek adeta yürekleri dağlamıştı.

Eşiyle poz verdiği yerlerde bu kez tek başına
Eşinin şehit düştüğü dönemde henüz 4 aylık evli olan Gamze Mehmethan, aradan geçen sürenin ardından eşiyle çektirdiği düğün fotoğraflarının aynısını bu kez tek başına çektirdi.
şehit fatih mehmethan'ın eşinden yürek yakan paylaşımlar

elfirâşetüzzerka
Pazar günü Annesiyle babasına hac dönüşü ziyaretlerine gittik. Annesi dedi ki, kabeyi görünce edilen dualar kabul oluyormuş. Bende ellerimi açıp dedim ki allah'ım, benim bundan önce ettiğim duaları ve bundan sonra edeceğim duaları kabul eyle. Dedim o zaman senden dua bekliyoruz nihal teyze. Dedi kabede duamı bitirir bitiremez gözümün önünden fatih'im geçer gibi oldu. Biz Onun sayesinde hacca gittik. Annesiyle babasını hacca gönderdi. Kaç senedir gitmek istiyorduk oğlum vesile oldu. Eşi de annesi babası kardeşleri de böyle nasıl desem, o kadar sakin iyi niyetli yumuşak naif insanlar ki. Gamze, fatih'in mevlidinde sarılırken bi sıkmıştı ki, kemiklerim ağrımıştı. o gözlerine bakarken içim acıyordu. Nerede düğünde gördüğümüz gamze nerede bu. Diyo ki, bi insanın hiç mi kötü huyu olmaz. Kötü yanı olsa onu düşünüp kendimi avuturdum. Dedim kötü huyu olsa Allah onu kurban seçer miydi? Allah hepimizi şefaatine nail etsin.

mustafa tuna

abuzeroklava
Böyle örneklerin çoğalmasını diliyorum. Tanımıyorum. Yavuz Donat'ın yazdıkları doğru ise ne mutlu..Ahhh ahhh böyle ( il,ilçe, ve belediye) başkanlarına hasretiz.......

Mustafa Tuna kimdir?

Melih Gökçek'in istifası ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına "Metropol ilçe" Sincan'ın Belediye Başkanı Mustafa Tuna getirildi.
Tuna'yı, Ankara'nın altıncı büyük ilçesi (Nüfusu 517 bin) olan Sincan'da yaşayanlar iyi bilirler.
Bugünkü yazımız "Onu tanımayanlar, bilmeyenler" için.
2009'da... "Yüzde 49 oyla" Sincan Belediye Başkanı seçildi.
2014'te... Oyu "Yüzde 57'ye yükseldi." Mustafa Tuna Sincan'a veda ederken... Sincan Belediyesi'nin kimseye tek kuruş borcu yoktu.
Üstelik... Belediyenin kasası (Bankalardaki hesapları) para doluydu.
*****

Sincan'a... Darbe davalarının görüldüğü mahkemeye giderken... Ya da mahkemeden dönerken... Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna'ya uğrardık.
Çayını içerdik... Sohbet ederdik.
Ama "Cuma günleri" değil... Zira;
Mustafa Tuna her cuma öğleye kadar "Esnafları" gezerdi.
Cuma namazını "Her hafta farklı camide" kılardı.
Cuma... Öğleden sonra ise... Onun "Kabul günüydü." Kapı arkasına kadar açık... Gelen girerdi... Randevusuz... Tuna, akşama kadar herkesi dinlerdi.
Özetle... Tanıdığımız Tuna "Halkın içinde... Halktan biri."

*****

Sincan... 15 Temmuz gecesi şehit verdi... Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önünde... Ya da Genelkurmay'ın... Meclis'in.
Mustafa Tuna her şehit için bir park yaptırdı. Fakat... Hiçbiri için "Açılış töreni" olmadı.
Belediye Başkanlığı süresince Sincan'a kazandırdığı park sayısı 325... "Yine açılış törensiz... Kurdele kesilmeden."
Neden?
Yanıtı... Kendi ağzından:
- Açılış töreni için harcanacak para okullara gitsin.
Not... Şehitler için yapılan parkları Türkiye bizim köşemizden öğrendi... Dedik ya "Tuna reklamı sevmez... Kimseye haber vermez."

*****

Mustafa Tuna'yı sevdik... Karınca gibi çalışkanlığından, kibirli olmayışından, gösterişten hoşlanmadığından dolayı.
Fakat... Ona "Muhabbetimizin" iki nedeni daha var:
1. Rahmetli dostumuz Muhsin Yazıcıoğlu onun da dostuydu... İkisi de "Sivas'ın Şarkışla'sından."
2. Bir insan Sincan'da yıllarca Belediye Başkanlığı yapar da... Sincan'da "Bir karış toprağı" olmaz mı?.. Tanıdığımız Mustafa Tuna'nın "Parayla, pulla... Akçalı işlerle" hiç ilgisi olmadı.

****

Mustafa Tuna... 2019'da yapılacak yerel seçimlere kadar Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na getirildi.
İyi tanırız... "Geçmişi kendisine kefildir."
Hayırlı olsun.
Başarılar diliyoruz.


Yavuz DONAT

Sabah

youtube

hahed
nasıl saçma bir algoritması olduğunu çözemediğim video sitesi

son 2-3 aydır günde saatlerce css, javascript, react.js, php, java temalı eğitim videoları izliyorum genel ağırlıklı olarak (günde min 2-3 saat). onun dışında da şarkı dinliyorum. üye olduğum kanallar sadece bu iki temada video yayınlıyorlar. karşımda bir hesap makinesi olsa hangi tarzda videolara yöneldiğimi anlamış olması gerekirdi şu ana kadar. ama gelin bir de sevgili youtube'umuzun anasayfada ve yan kısımda bana önerdiği videolara bakalım;

-saçma salak youtuberların yarak kürek videoları(hiç birini bilmem takip etmem)
-iftarda ne pişirsem?
-ilber ortaylı katar krizini yorumluyor
-ilber ortaylı gençliğinde de aynı sinirleniyor
- 109-year-old veteran and his secrets to life will make you...
-türkiyeyi anlatan rakamlar
-kur'an-ı kerim'i güzel okuma yarışması, cb recep t*ayyip erdoğan. yarışma birincisi musfata altın
- turkish airlines b777-300er business class ıstanbul
-ali ağaoğlu ve sakıpsabancı arasında karşılaştırma
-5 creepy and disturbing photos

ya bi otur bi düşün ben bunları mı görmek istiyorum öneri olarak

saatlerce emek harcayıp herhangi bir konuda eğitim videosu çeken arkadaşlar. umarım emeğinizin karşılığını alıyorsunuzdur ancak şunu da bilin youtuber denen türemelerin şebeklikleri bir şekilde sizden daha çok göze sokulmaya çalışılıyor youtube tarafından. ayrıca kendi abone sayacı burda ki canlı abone sayacı kadar iyi çalışmıyor.

eyyorlamam bu kadar

yerli oto

Rıhtım
Türkiye'nin Otomobili OGG(Ortak Girişim Grubu) Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. İşte '5 babayiğit'
1. Anadolu Grubu (Otomotiv başta olmak üzere geniş bir alan)
2. BMC Grubu- Etham Sancak & Katar Ortaklığı (Askeri Araç ve Savunma Sanayi Ürünleri Üreticisi)
3. Kıraça Holding (Karsan)
4. Turkcell (Yazılım kısmında etkili olacak)
5. Zorlu Holding (Elektrik Sistem yazılımlarında etkili olacak)

memur sözlük

imschrolled
hayatımda yeri olan, çok sevdiğim, bana çok şey kattığına inandığım bir aile, okul. öğretmen sözlük'ten geldik buraya, orayı da çok sevmiştim. böyle bir ailenin mensubu, bir ferdi olmaktan ve acısıyla tatlısıyla tüm yazarlarımızla bir arada olmaktan, bir şeyleri paylaşmaktan büyük keyif aldım. sözlükler öncesi çok utangaç biriydim ve yine bile bunun izleri var ama açık gönüllü olma, samimiyet konularında çok şey öğrendim, paylaştım. istisnasız her bir yazar ailemden biri gibi oldu, gerçekten böyle hissettim. burası ve sizler kalbimin, aklımın köşesinde her var olacak... yazmayı zaten çok seviyordum ama sizlerle daha farklı şeyleri de keşfetme şansı buldum. çok özel bir yer burası. vatani görev nedeniyle bir süre uğrayamayacağım. hepinizi çok ama çok seviyorum. iyi ki varsınız. bir şekilde güzel günlerde karşılaşmak dileğiyle. insanı duygulandıran cümleler bunlar... çok özleyeceğim sizleri. Allah'a emanet olun. :)
5

bursa'da caminin satışa çıkarılması

axit
Bu ülkenin dini hassasiyet sahibi insanları camide yaptırıyorlar,imam hatip lisesi de yaptırıyorlar,Kuran Kursuda yaptırıyorlar,hastanede yaptırıyorlar,okulda yaptırıyorlar.Bu yapılanları eleştiren laikçi çağdaş vatandaşlar acaba kendi idealleri doğrultusunda ellerini cebine atıp bir şeyler yapmazlar çok merak ediyorum?

yaya yolu

aberi
yayalar için yapılan yoldur.

İzlanda'nın batı fiyortlarında bulunan küçük balıkçı kasabası Ísafjörður'da ilk 3D yaya geçidi yapıldı. Caddenin üzerinde duruyormuş gibi görünen yaya geçidi, kasabanın dar sokaklarında trafiği yavaşlatmak ve sürüş hızını düşürmek için yapılmış.

borneo

imschrolled
endonezya'nın kuzeyindeki adanın ismi. endonzeyalılar "kalimantan" diyorlar. yeşillik ve doğası nedeniyle "dünyanın kalbi" olarak kabul ediliyormuş. O kadar ağaç var ki, dünyayı yıkmak için önce borneo'da bulunan ağaçları kesmek gerekir, diyor yerel insanlar. Ayrıca kızların güzelliği ile de biliniyormuş, bizdeki izmir gibi.arabistan'da kadınlara araç kullanma hakkı verilmesi

imschrolled
cinsiyet, gelişmişlik tartışmaları ve kimin nereye gittiğinden bağımsız ama alakalı bir şeyler eklemek istediğim konu.

binlerce sayısız örnek varken ve aslında bu birebir gerçek örnek bile yeterliyken düzen bizleri nasıl uyutuyor değil mi? hukuk diyoruz, hak, adalet vs... aslında önemli bir kısmı dayatma ve insan doğasına ters. ve biz yine bir ödül gibi görüyoruz. öyle alıştırılmışız çünkü sıyrılamıyoruz, iyice battık artık. yani bir ideoloji doğrultusunda değil söylediklerim. kanun diye, iş hayatı diye, medya diye, özgürlük diye gördüklerimiz, duyduklarımız ya da bizler için çizilenler, yazılanlar... bizi o görünmez hapishanemize daha da sabitlemek, en ufak bir umut kırıntısını dahi elimizden almak için değil mi? kaos olsun demiyorum ama bir robotsever kardeşiniz olarak insandan robota dönüşmeyelim lütfen. şiire sarılın, sanatsız kalmayın, inanç, maneviyat hepsi çok değerli... yani adalet, hukuk, hak; yazılı kağıtlar değildir, başkalarının bizim için düşünmesi hiç değildir. adalet insandır, hak insandır. insanı insandan uzaklaştıran her şey onun uyutucusudur. çok fazla nesli kaybetmeden birilerinin artık uyanması gerek. belki böyle yine aç kalırız ama en azından belki savaşlar biter kuşlar başlar...

yolda araba çarpmış bir köpeği otobüse alan kadın

gruda
Herkese günaydın bu paylaşımı bir insanlık örneği gösteren beyaz gömlek giyen 200 izmit kartal metro otobüs hattında çalışan kardeşimiz için paylaşıyorum.yolda araba çarpmış bir köpeği otobüse alıp veteriner arayarak içmeler köprüsünün altında bekledi, İşe geç kalan bütün yolcuların tepkilerine rağmen köpeği bırakmadı. kardeşimiz yetkililere teslim edip yola ole devam etti gerçekten bu arkadaşı gönülden tebrik ediyorum Allah gönlüne göre versin inşallah "YARADILANI SEVMEKTİR YARADANDAN ÖTÜRÜ" insanlık...

kılıçdaroğlu'nun avukatının gözaltına alınması

Rıhtım
Kılıçdaroğlu'nun
Avukatı Celal Çelik bugün gözaltına alındı. İddia fetö ile ilişkisi. Celal çelik 2011'de referandumun ardından yargıda artan fetö etkisiyle tepki olarak hakimlik görevinden istifa etmişti. Kılıçdaroğlu, "FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ'ye destek veriliyor. Demokrasi adına yüz karası" ifadelerini kullandı.https://m.dunya.com/gundem/kilicdaroglundan-gozaltina-alinan-avukatiyla-ilgili-aciklama-haberi-381821

özür dileyebilmek erdemdir

aberi
Bizim halk zayıflığı sevmiyor. Zayıflığın ne şekilde olursa olsun sergilenmesini bir erdem olarak görebilecek bir gelenek yok. Biraz da bu nedenle Erdoğan bu kadar oy alıyor. Mütevazılık falan hiçbir zaman gerçek bir üst değer olamamıştır bizde. Bir ortamda mütevazı olmaya kalkarsanız saygı hemen azalmaya başlar, hissedersiniz. Kültürün bütün elemanları insanları şişinmeye, öğünmeye, defolarını gizlemeye itiyor. Bu da çok ağır bir yük taşımamıza neden oluyor. Gizlenecek şeyler devamlı birikiyor. İtiraf kültürü gelişse, bunları söylediğimiz zaman takdir görebileceğimizi düşünsek bunları açığa çıkaracağız. Yükten kurtulacağız. O zaman politikacı da özür dilemek için adeta fırsat kollayacak belki. Takdir göreceğini düşünecek. Ama bugün düşünmüyor, çünkü özür dilediği anda işini bitirecekler.

NUri Bilge Ceylan

üniversiteye gideceklere tavsiyeler

axit
Bir Üniversite Talebesine Nasihatler

1. Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol.
Evladım, ağzın laf ediyorsa dilinle doğru ol, sözünle doğru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma. Eğer sözünü tutarsan “söz” olur ve seni cennete götürür, tutmazsan “köz” olur.
Elinle doğru ol. Kolunu, muzırda değil yardım işinde kullan. Tartıyla iş yapıyorsan terazinde, ölçüyle iş yapıyorsan metrende ve litrende doğru ol. Doğrunun doğruluğu bütün sülalesine akseder, hepsini hayra götürür.

2. İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en halis ziynet alçakgönüllülüktür. Mütevazi olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır.
Kimseyi kendinden aşağı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar, başkasındakini istemez. Öyle olma. Gıpta et, fakat haset etme. Zira Allah'ın huzuruna fesatla çıkılmaz.
Memur olduğun zaman, sana gelen vatandaşlara sakın yüksekten bakma, yanına geleni ayakta bekletme. Yanında, daima bir sandalye bulundur ve oturtuver. Biraz dinlendirdikten sonra halini sor, işini hallet. Sakın ha “bugün git yarın gel” deme! İşini, o gün bitir. Eğer öyle yapmazsan on parmağım yakanda olacaktır.
Eğer memursan ve başında müdürün varsa, haset etmeden say, kıskanmadan sev.
İnsanlar muhteliftir. Bazısı daha kabiliyetli, bazısı daha yakışıklıdır. “Ben niye onun yerinde olmayayım” deme, elindekinden de olursun. “Allah bana bir verirse, arkadaşıma, komşuma iki versin” diye düşünürsen, seninki üç olur. Eğer arkadaşın veya komşun böyle düşünmüyorsa, onunki ikide kalır.
Senden daha iyi hizmet edecek olan varsa, makamını ona ver. İşte vatanperverlik budur.

3. Çalışkan ol, üretici ol. Zira Peygamber Efendimiz “Çalışmak ibadettir” buyuruyor. Evladım, alınteri olmadan hiçbirşeyin kıymeti bilinmez. Tarlanı ek, mahsülünü al, komşuna ver, ağaç dik… Sadaka-i cariye, iyi evlat yetiştirmek, ilmi eser bırakmak ve ağaç dikmektir ki, ağaç dikmek en efdalidir. Bunun için biz, heykel dikmeyeceğiz, yeşil ağaç, yeşil âbide dikeceğiz.
Bir dut ağacı 400 sene, ceviz ağacı 700 sene, kestane ağacı 900 sene, çınar ağacı 1500 sene yaşar. Ihlamur ağacı dik, çiçeği şifalıdır.
Bursa'da Osman Gazi'nin ve Orhan Gazi'nin diktiği bin senelik çınarlar var. Ben bekarken, her sene bir ağaç dikerdim. Şimdi evliyim ve yengen için de her sene bir ağaç dikiyorum.
Ben reklam sevmiyorum, kendini methetmek gibi oluyor. Bu yüzden herkese söylemedim, fakat sen bil. Benim Fatih ve Bazayıt Camii yanında birer tane çınar ağacım var.

4. Bildiğini öğret, temiz ol ve temizliğinle örnek ol. Münevver kişi, münevvir kişi demektir. Öyleleri var ki, üç fakülte bitirir de, hasedinden, kıskançlığından (dolayı) hiçbirşey öğretmez. Gerçek münevver, bildiğini yapan ve öğreten kişidir.
Temizlik, ibadettir ve imanın yarısıdır. Eğer sokakta birisi hata yapmışsa (yola pislik yapmışsa) sen, onu ayağının ucu ile örtüver…

5. Günde en az iki kişiye iyilik et, gönlünü al. Çünkü cennetin yolu, gönül almaktan geçer. Gönül almak, Cennetin Firdevs kapısını açmaktır. Bu beş maddenin en kolayı, fakat en “içten geleni” de budur. Bir gönül kazanmak, 40 vakit namaza bedeldir. Bir gönül kırmak ise, 40 vakit namazın sevabını kaybettirir. Ben sabahları kalkarken, “Ey Allah'ım, bana, bugün bir kişiye iyilik yapmak nasip eyle” diye dua ederim. Evden çıktığında veya eve dönerken karşından gelen ilk kişiye selam ver. Onun vermesini beklersen olmaz, evvela sen ver. İşte o zaman, o da sana karşılığını verecektir. Veren el, alan elden, sunan gönül, alan gönülden azizdir....

lokman hekim

gercektosunpasa
Doktorların dokturu.

Lokman hekim, oğluna dedi ki: Oğlum!
hayatında üç şeyden taviz verme;
1-En iyi yemeği yemekten
2-En konforlu yatakta uyumaktan
3-En lüks evde oturmaktan...

Oğlu, ''Babacığım, biz fakiriz, peki ben bunu nasıl gerçekleştireceğim? deyince, Hekim şöyle cevapladı;
-Sadece acıktığında yemek yersen, en iyi yemeği yemiş olurusun.
-Çok çalışıp yorgun bir vaziyette uyursan, en konforlu uykuyu uyumuş olursun.
-İnsanlara iyi muamele yaparsan, onların kalbinde yer edersin; Böylece de en lüks evde oturmuş olursun.

2

memur sözlük

abuzeroklava
ilk açıldığında gel yazar ol dedimedi cayisallama bana. bana destek olmaya mecbursun dedi. İlk söylediklerinden biriyim. İlk yazarlarından biriyim. İlk zamanlar o kadar salakça şeyler paylaşmışım ki şimdi komik geliyor. Bu o zamanki bilgi düzeyimi, yaşamımı yansıtmıyor elbette sadece sözlüğü başkasının çocuğu gibi görmemle alakalıymış. Okumaya üşenen ben yazmaya üşenmez oldum. Bu durumdan çok mutluyum.

bu gün dönüp geriye baktığımda iki yılı devirmişiz. 3 bine yakın etry girmişim. emek vermişim. bana para verselerdi yapamazdım herhalde böyle bir şeyi. Belki benim para vermem gerekiyor bu düşüncelerimi hala burada tuttukları için.

bu yazdığım 3 bin entry içinde insanlar elbet bir şeylerden faydalanmıştır. Elbet sinirlenmiştir. Var olmak gerçekten güzel bir duygu. Bir ara bütün entrylerimi silip gitmeyi düşündüm. Burada en az benim kadar emek veren ve sonra herşeyi silip giden bir yazardan sonra. sonra vaz geçtim.

şu sözlükte çok kıymetli insanlar tanıdım. Kimseyle mesajlaşmam doğru dürüst. Çok nadiren mesajlaştığım oluyor. Ama okuyorum. Herkesin kafamda bir profili var profil fotoğrafından ziyade.

bir sene ya sürer ya sürmez düşüncesi taşıyorudum. Kimse gelmez kapatır gideriz diye düşünüyordum. Kürt inadını hesaba katmamışız demek ki!

ben emek verdiysem cayisallama yattı içeride. Azminden, bize saygısından, sevgisinden dolayı gerçekten müteşekkirim.

Not: Teşekkür etmem gerektiğini düşündüm sadece.

memur sözlük yazarlarının öngörüleri

khantura
şöyle bir yazı derledim. reklam yapıyor dememeniz için yazıyı buraya da yapıştırıyorum. düşüncelerinizi iletebilirsiniz.
http://khantura.blogspot.com.tr/2017/07/gecmisten-gelecege-tahminler.html
Merhaba bugün 17 Temmuz 2017. Size gelecekten bahsetmek ümidimdi fakat biraz geçmişten bahsedip, gelecek için yapacağım tahminlere bir nevi referans vereceğim. Geçmişte gerçekleşen olaylar olduğu için tabii ki bunları önceden tahmin ettiğime dair hiçbir kanıt olmayacak elimde ama olaylara binaen aklımda kalanları mümkün olduğunca sizlere aktarmaya çalışacağım.
Bu yaşadıklarım benim doğal gelişimimin bir sonucu. Halen öğretilebilir olması ve insanların anlayıp değer vermesi konusunda çalışmaktayım. Hadi başlayalım.
Yıl 2004. Başarılı bir öğrenci olarak İlköğretimin 7. Sınıfına devam etmekteyim. Zaten daha sonra not ortalaması olarak ortalarda gözükmesem de o seneki OKS sınavında okul birincisi olarak kendimi göstermiş olacağım fakat konumuz bu değil.
Okulun fen ve teknoloji kolundayım. O zamanlar şehrimizde birçok insan sobayla ısınıyor. Kalorifer sistemleri ise kömür kazanlı. Şehre henüz doğalgaz gelmemiş.
O yıllarda biogaz adlı yakıtın olduğu ve yanabilirliği konuşuluyor sadece. Kimsenin aklına tesisleştirmek, bu neredeyse bedava enerjiden fayda sağlamak gelmiyor. Ben de bilime aşık bir çocuk olarak, hocalarıma bununla ilgili bir proje yapabileceğimi söylüyorum. Yapacağım basit bir prototipin dahi kıymet bilen ellerin teşvikleri ile devasa tesislere dönüşebileceğini hayal ediyorum.
Elimden geldiğince sadece yanabilirliği ve depolama kolaylığını göstermek için yoğurt kovası, akvaryum hortumu ve o hortumlara ait vanalarla hazırladığım düzeneğe, tükenmez kalem ucundan bir nevi pürmüz yapıyorum. Ne problemi çıkıyor dersiniz? Tezek yok 
Şehirde yaşıyorum ve çocuk aklımla tanıdığım kimseden bana tezek temin etmesini isteyemiyorum. Fen bilimleri hocalarımız sadece dinlemekle kalıyor, neden bizim faaliyetlerimize katıldığını bile anlamadığım Fransızca hocam: “Yalçın gerçekten bok gibi bir deney bulmuşsun.” diyerek kelime oyunu yaptığını düşünüp gülerek benimle dalga geçiyor. Şu an biogazdan verim elde edenler ortada, hala büyük çapta faydalanılabilecek bir tesis yok. 2004 – 2017. 13 sene geçmiş ve durum bu şekilde.
Şimdi başka bir konuya değinmek istiyorum. Biogaz konusundan bahsedip buraya atlamak belki de her konuda fikri olup, hiçbir şey yapmayan kişi izlenimi uyandıracak ama amacım sadece yaptığım öngörülere ve dünyada gelinen noktalara ışık tutmak. Devam ediyorum.
Yıl 2008. O sıralar güçlü bir ülke miyiz, değil miyiz bunun hararetli tartışmaları dönüyor. Televizyonlarda ekonomi programları çok sık takip edilir halde. Ortada bir sorun yok. Dolar 1.20 TL düzeylerinde. Fakat gündemi takip edip, ekonomi haberlerini dinlerken bir şeyler seziyorum. Ne kadar saçma gelse de (bahsi geçen durumu anlattığım yeri de tarif edeceğim) okul dönüşü içinde olduğumuz minibüs şehrin otogarına yaklaştığı sıralarda şu şekilde bir ifade kullanıyorum: “Keşke elimde bir miktar para olsa. Ne kadar olduğunun önemi yok. Çok yakın zamanda dolar 1.20 seviyelerinden belki 30 belki 40 kuruş belki de daha fazla yükselecek. Düşünsenize elinde para olan zenginlerin bu şekilde bir artışa yatırım yaptıklarını. Servetlerine servet katarlar.”
Piyasadaki dengesiz ve tedirgin duruş patlak veriyor. Dolar 10 gün içerisinde 1.70 seviyelerine tırmanıyor. Ülkedeki bazı yatırımcılar bunu sezip çoktan yatırım yapmış ve kar elde etmiş oluyorlar. Nasıl tahmin ettiğimi sorsanız şimdi dahi anlatamam. Ama hala her konuda hislerime güvenirim.
Evde açık olan televizyondan, yolda yürürken insanların konuştukları konulara kadar birçok konuyu dinler, özümser ve sonuç elde etmeye çalışırım. Bugünlük bu alışkanlıklarım ve hislerim sonucu vardığım bu iki sonucu anlatmak istedim. Zamanla diğer öngörülerimi de anlatacağım.
Khantura

kafayı yarmak

cayisallama
t: kafanın kırılması ve kan gelmesidir.

bu gün bi arkadaşımın kardeşi bisiklet ile duran tıra girmiş ve kafayı yarmış. allahtan bir şeyi yokmuş.

gün içerisinde aklıma sürekli şu gelip durdu.

dünyayı kurtaran ot

imschrolled
kendi halinde, öylesine duran ve 2 cm bile olmayan ottur. Hatta görmeyiz onu, bilmeyiz onu... yok gibidir. ama öyle bir var ki...

bugün balkonda bir eşek arasına denk geldim. bir şekilde uçamıyordu, kanatları sağlam görünse de, yorgun gibiydi. ayak altında ezilmesin diye aldım incir ağacının toprağına bıraktım. bir bir yürümeye başladı. sonra bir duraksadı ve küçücük bir ota o ince ayakları ile tırmanmaya başladı sallanarak. o zamana kadar orada bir ot olduğunu bile bilmiyordum. sonra hiçbir şekilde uçamayacağını düşündüğüm arı, yaylandı ve uçtu. özgürlüğünün yörüngesinde gözden kayboldu... Arıların doğanın dengesi için ne kadar önemli olduğunu az çok bilirsiniz ve buna o küçücük ot vesile oldu, sandalyeden oturup baktığımda görünmeyen, basıp geçtiğimiz... sadece öylece durarak dünyaya eşsiz bir katkıda bulundu...

5