confessions

Alangoya

Yazar  · 8 Aralık 2015 Salı

  1. toplam giri 862
  2. takipçi 13
  3. puan 6022

kut

Alangoya
Türk devlet geleneğinde ülkeyi yönetme yetkisinin hükümdarlara, Tanrı tarafından verildiği inancına “kut” denir.
Türkçe'de kut, Devlet idaresinde güç, yaratıcılık ve yetki bakımından sahip olunan üstün güç, İlahi bir kaynaktan gelen rahmet, bereket, mutluluk anlamlarına gelmektedir.

31 mayıs 2017 şırnak helikopter kazası

Alangoya
Şırnak'ın Şenoba ilçesinde askeri helikopter düştü. 13 Askerimiz şehit oldu
Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesinden havalanan Cougar tipi helikopter kısa bir süre sonra yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Düşen helikopterde 13 askerimiz şehadet mertebesine erişti.

geceye bir söz bırak

Alangoya
Birisi, kabuk tutmuş yaralarımızı okşamaya başladığında, cırt diye açılıveriyor ve oluk oluk kanama başlıyor yeniden… Birine teslim olduğumuzda ve içimizi döktüğümüzde, bedenimiz ve ruhumuz kan içinde kalıveriyor. O yüzden değil mi, içimizi tutmalarımız, birine teslim olmaktan korkmalarımız, ortalıkta tedirgin ve gergin dolanmalarımız? -anlatsam mı, anlatmasam mı?- kararsızlığımız, -bu sevgi beni acıtır mı?- kuşkularımız…
Her zaman seni üzecek birileri olacaktır. Tek yapmamız gereken; sevginin bize vadettiklerine güvenmeyi sürdürmek, ama kime ikinci defa güveneceğimizi de iyi seçmek

son dönemde terörün öğretmenleri hedef alması

Alangoya
dağ başına okul açıp oraya tek başına bir öğretmeni gönderiyorlar. ıssız yol orada başına bir şey gelse kimsenin haberi olmaz ta ki ailen merak edip de bir yerleri arayana kadar. eski okulumdan biliyorum her gün bu tedirginliği yaşadım. uzaktan konuşması yorum yapması çok kolay. anlamak için gelip görmek lazım. yaşamak lazım.
10

okumaya değer hikayeler

Alangoya
O zamanlar tığ gibi delikanlı, cepte para çok. Oyuncu bir de, Mavi Boncuk filmini çekiyoruz, bir gün setten çıktık, eve gidiyoruz, ben Laleli'de oturuyorum, Kemal, benden önce çıktı, herkes yevmiyesini almış, taksiyle giden gitti, kendi arabasıyla giden gitti, baktım ki Kemal yürüyerek gidiyor, üç kilometre var gideceği yer. Her gün yürüyerek gidip geliyor, merak ettim nereye gidiyor bu adam böyle diye.
Uzun süre yürüdü, sonra bir bankta bir adam yatıyordu, kaldırdı adamı, bir şeyler konuştular, sonra cebinden para çıkarıp verdi. Şaşırmıştım, sonra biraz daha ilerde bir lokantaya girdi, bir şey yemeden çıktı, oraya da para verdiğini görmüştüm..
Bıraktım takibi, banktaki adama yaklaştım,
'Tanıyor musunuz o az önce size para veren adamı?' dedim.
'Adını bilmem, sormam da. Her gün para verir bana..'dedi,
Teşekkür ettim, az ilerdeki lokantaya gittim,
'Az önce gelen beyin borcu mu var size?' dedim, tanımadılar beni,
'Kemal abinin mi, yok hayır bize her gün evsizler uğrar, yemek yediririz,o da sağ olsun, onların yemek masrafını öder..' dedi.
Ertesi gün Kemal'in yanına gittim,
'Sen ne güzel bir adamsın ya..'dedim, ne olduğunu anlayamadı, sarıldım ağladım..
'Ölme sen benden önce..' dedim,
dinletemedim...
| Emel Sayın |

memur olmak

Alangoya
memur : devlet hizmetinde, devletin süreklilik isteyen işlerinde aylıkla çalışan, yasalara göre sorumluluğu ve yetkisi olan kimse.

memur olan kişinin aylık net bir geliri olur fakat para sayma makinesine ihtiyaç duyacak kadar değil.