confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 176
  2. takipçi 5
  3. puan 4413
  4. toplam gelir 2,31 ₺

özgür bolat

gercektosunpasa
Kıymetli bir insan.Dr. Özgür BOLAT, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Fulbright ve Türk Eğitim Vakfı bursu ile Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. Türkiye'ye dönüşünde Boğaziçi Üniversitesi'nde iki yıl öğretim görevliliği yaptı. Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden aldı. 2007-2008 yılını MIT Sloan School of Management'ta liderlik alanında dersler alarak ve araştırma yaparak geçirdi.
2007 yılında Yeni Zelanda'da yapılan uluslararası bir konferansta 'En İyi Genç Araştırmacı' ödülünü aldı. Dr. Özgür BOLAT, şu anda okullara ve şirketlere danışmanlık, hürriyet.com.tr'de köşe Yazarlığı ve TEV'de Danışmanlık yapmaktadır. Aynı zamanda ÖRAV, FODER, TEVİTÖL ve Para Durumu Platformu'nda Yönetim Kurulu ve Danışman Kurulu Üyesidir.
Özgür Bolat, 2008'de okullarda Öğretmen Liderliği Projesini başlatmıştır. Proje 100'den fazla devlet okulunda ve özel okulda uygulanmaktadır. Aynı zamanda kurmuş olduğu Gelişen Aile Akademisi bünyesinde kurmuş olduğu Anne Baba Okulu 'le ebeveynlere mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmenin prensiplerini öğretmektedir.

atalarımız

piri fani
Dedemizden üst dedelerimiz için algılanır. Ancak genelde Osmanlı'nın yükseliş dönemidir.

Atalarımız inşâ etmiyorlardı, ibâdet ediyorlardı; çünkü taşa bile sirâyet etmesini istedikleri sağlam bir ruhî değere sahiptiler.

akaryakıt zamları

02meka02
bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama zamlar bize yalama yaptı galiba. ciddi rakamlarda zamlar yapılıyor ama kimse de tık yok.

gerçi olması gereken bizim tepki göstermemiz değil başımızdaki yöneticilerin adil şekilde gelir dağılımını göz önüne alarak zamlar yapmasıdır. şuandaki hükümeti anlamak gerçekten imkansız, rotasını şaşırmış gemi gibi hangi kayaya çarptığı belli değil. bu şekilde neyi kurtarmaya çalışıyorlar, hangi açığı kapatmaya çalışıyorlar.

samimi olarak şunu belirtmek istiyorum: devlet giderleri bizden kat kat fazla olan ülkelerde vergiler bizim yarımızdan bile çok aşağıda. bu ülkeler devlet gelirini nasıl elde ediyor, bizler neden onları örnek alamıyoruz, neyi beceremiyoruz. çok zor bir şey değil, gideceksin adamlar nasıl sistem kurmuş nasıl devlet geliri artıyor bakacaksın ve ülkeye uyarlayacaksın. bütçe açıklarını milletin sırtına binerek kapatmak acizliktir.

Zerre kadar hakkım varsa haram olsun böyle zihniyete.

http://www.haberturk.com/son-dakika-motorin-ve-benzine-zam-yapildi-1692378-ekonomi

ümit davala

Rıhtım
2002 dünya kupasındaki tıraşıyla hatırlanacak eski futbolcu. Deprem ve ekonomik kriz atlatmış olmamıza rağmen sokaklarda ümit davala tıraşlı çocukların olduğu güzel yıllardı.

kaime

Rıhtım
Gecen sene Bosna hersekte herhangi bir fiyatı sorduğumuzda 3 kayem 5 kayem diye cevap veriyorlardı. Ben onları kayme olarak anlıyordum. Sonra vay be ecdadın izleri burda para biriminde de devam ediyor diyen düşünmüştüm. Sonra öğrendim ki kasıtları konvertible mark'ın kısaltması olan km imiş ve kayem diye okuyorlarmış.
Ecdadın izi çok da, para da değilmiş.:)

şeyh edebalinin osman beye nasihatı

piri fani
Ey Oğul, Beysin…
Bundan Gayrı Öfke Bize; Gönül Almak Sana
Suçlamak Bize; Katlanmak Sana
Acizlik Bize; Hoş Görmek Sana
Kem Göz, Şom Ağız Bize; Bağışlamak Sana
Üşengeçlik Bize, Gayretlendirmek Sana
Bölmek Bize, Bütünlemek Sana
Çatışma, Geçimsizlik, Anlaşmazlık Bize; Adalet Sana Düşer

Ey Oğul, Beysin…
Güçlüsün, Kuvvetlisin, Akıllısın, Kelamlısın
Ancak, Bunları Nerede Ve Nasıl Kullanacağını Bilmezsen;
Öfken Ve Nefsin Bir Olup Aklını Yener
Sabretmesini Bil, Vaktinden Önce Çiçek Açmaz
Açık Sözlü Ol, Her Sözü De Üstüne Alma
Sevildiğin Yere Sık Gidip Gelme
Ananı, Atanı Say :Bilesin Ki; Bereket Büyüklerle Beraberdir

Oğul Üç Kişiye Acı;
Cahiller İçindeki Alime,
Zengin İken Fakir Düşene,
Hatırlı İken İtibarını Kaybedene…
Şunu Da Unutma! İnsanı Yaşat Ki, Devlet Yaşasın…

Ey Oğul! Yaşça, Bilgice Senden Büyük Olabiliriz.
Ama Sen Bey'sin :Biz Senin Yanında, Senin Emrindeyiz…
Bunu Bilesin… Lakin Unutma!
Yüksekte Yer Tutanlar Aşağıdakiler Kadar Emniyette Değildir…
Haklı Olduğuna İnanıyorsan Mücadeleden Korkma:
Yılgınlık Gösterme…
Bilesin Ki! Atın İyisine Doru, Yiğidin İyisine Deli Derler!
Yolun Uzun, İşin Çetin, Yükün Ağırdır…
Allah Yardımcın Olsun.

türkiye ampute milli futbol takımı

axit
Bugün İngiltere'yi 2-1 yenen milli takımımız Avrupa şampiyonu oldu. İzlanda'ya 3-0 yenilen Ampute (Engelli) milli takımımızın da canı sağolsun!! Ve bir kez daha tarih bize gösterdi ki; bu vatana bu vatan için bir şeylerini feda etmemiş kimseden fayda yoktur. Arda,Burak, Caner.. siz primlerinizden vazgeçemezken mayına basıp ayağını koparan Osman Çakmak'ın attığı gole bir bakın, hanginiz sağlam ayakla vurabilir o topa öyle, Ömer'in yaptığı gol vuruşuna bir bak Ozan Tufan. Barış, Barış, adamın ayağı yok vole vuruyor!! Adamlar gözyaşı döktüler, o ne samimi ağlayıştır, birisi sakat olduğunu unuttu koltuk değneğini atıp koşmaya çalışıyor maç sonu. Gururlanmamak,ağlamamak elde değil, helal olsun taraftarda hınca hınç doldurdu stadı.. Utanın para, sefa ve israf içinde yüzen, eli ayağı olan ama kanı olmayan futbolcular..
gelir vergisi diliminin % 30'a yükseltilmesi

cayisallama
evine hırsız girse iki üç bin liralık ziynetini çalsa, karakol polis gezersin. anlatmadığın, başvurrmadığın kimse kalmaz.
büyük hırsız tarih verip, paranı çalacağım diyor, kimse gıkını çıkarmıyor. o mercedesler senin sayende gidiyor. o uçaklar senin sayende uçuyor. devleti kutsamayı bırak. itiraz et, kamuoyu oluştur. emeğini çaldırma!

ismek

Rıhtım
Türkiye'de üni mezunlarının iş bulma sıkıntıları vs. dikkate alındığında bir kişi ortaokuldan sonra liseye açıktan başlayıp, İsmek'in kurslarına başlasa ve üniversite eğitimi alacağı 5 yıl ile birlikte 9 yıl İsmek'in kurslarına gitse muhtemelen kendi ürününü üretip, online alışveriş sitesi kurup, birkaç dilde satış hizmeti verecek kadar bilgi ve yetenek sahibi olur. Ve sevdiği alanda kendini uzmanlaştırmış olur.
http://www.ismek.ist/tr/brans_alan.aspx?alanId=27

memleketin bitmiş olduğunu düşündüren anlar

aberi
"HOROZ'UN HİKAYESİ !"

- Bir horoz varmış.
- Her sabah ezan okuyormuş.
- Sahibi demiş ki :
- "Tekrar, tekrar ezan okuma !
- Yoksa tüylerini yolarım."

- Bu tehdit karşısında horoz korkmuş ve kendi kendine demiş ki :
- "Zaruretler haramı helal kılar."
- Canımı kurtarmak için ezan okumaktan vazgeçmeliyim.
- Nasıl olsa benden başka horozlar var.
- Her halükârda onlar ezan okur !.
- Horoz ezan okumayı bırakmıştır artık ...

- Bir hafta sonra sahibi tekrar gelir ve der ki :
- "Eğer tavuklar gibi gıdaklamazsan senin tüylerini yolarım ...!"
- Horoz bu tehdit üzerine horozluktan vazgecer ve tavuklar gibi gıdaklamaya başlar ...

- Horoz tam bir ay gıdakladıktan sonra sahibi tekrar gelir ve bu kez şöyle der :
- "Şimdi de tavuklar gibi yumurtlamazsan eğer yarın seni keserim !!!"
- Bunun üzerine horoz ağlamaya başlar ve der ki :
- "Keşke ezan okurken ölseydim !."

- İşte günümüz müslümanlarının hali bu.
- Zalim ve barbarların gayr-i meşru isteklerini yerine getirdikçe zulmün duracağını zannederler ...

- Halbûki Yüce Rabbimiz (c.c.) :
- "Benden korkarsanız çıkış kapısı açarım ...
- Ummadığınız yerden rızıklandırırım." buyuruyor.

sezgin tanrıkulu

Rıhtım
Pkk nın meclis temsilcilerindendir.son olarak üzerleri aramak üzere soyulan PKK'lıları savunmuştur. İnsan hakları diyor. Sezgın adamlar makatında esrar tasıyarak gecim sağlıyor. Aynı yerde bomba taşımadığından emin olmak için soyuluyorlar. Yine de olayda hata yoktur demiyorum ama İnsan hakları sevdanı şehit yakınları ve gaziler için mücadele ederek göster.
https://mobile.twitter.com/MSTanrikulu/status/916373269892227072/photo/1

itibarda tasarruf olmaz

Rıhtım
Cumhurbaşkanlığı'ndan külliyenin temizlik harcamalarının yıllık 2 milyon lirayı bulduğuyla ilgili çıkan haberlerin ardından açıklama yapıldı. Açıklamada 'Türkiye'nin vitrini Cumhurbaşkanlığı'nın itibarında tasarruf olmayacağı' ifadesi yer aldı.

gelir vergisi diliminin % 30'a yükseltilmesi

Rıhtım
Hep MTV konuştuk ama asıl kesinti maaşlarda.
yıllık Brüt geliri 30.000 TL'yi geçen herkesten 110.000 TL'ye kadar ilave %3 kesilecek.
Toplamda bir kişinin maaşından 2.160 TL'ye kadar para kesilecek. Çift maaş çalışan bir aileden 4.320 TL kesilmiş olacak. 5 kira parası kadar daha para ödeyeceğiz devlete.

Üst dilim olan %35'e ise herhangi bir kesinti yok. yani yönetici grubuna ilave kesinti yok memur ve beyaz yakalıdan kesinti var.

http://t24.com.tr/haber/gelir-vergisine-zam-maaslari-nasil-etkileyecek,457133


1

avrupada bağımsızlık isteyen bölgeler

Rıhtım
Avrupa'da İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla Birleşik Krallık altındaki ülkeler bağımsızlık söylemlerini tekrar dile getirmişti.

En iddialı adım ise Katalanlardan geldi. Referandumu yaptılar ve yakında ispanya tanımasa da bağımsızlık ilan edeceklerini beyan ettiler. Başka bölgelerden de sesler yükselebilir. http://www.businessht.com.tr/grafik/haber/1659291-infografik-avrupa-daki-ayrilikci-ruzgar-hangi-yone-esiyor

ediz bahtiyaroğlu

cayisallama
eski Türk-Boşnak futbolcudur. Ankaraspor, MKE Ankaragücü ve Bucaspor formaları giyen Bahtiyaroğlu, son olarak Eskişehirspor'da oynadı. Pasaportundan dolayı Türkiye'de Türk statüsünde forma giymekteydi.

5 Eylül 2012 günü evinde kalp krizi geçirerek vefat etmiştir.

Hayat hikayesi sigara yaktırır.

english spoken cafe

Rıhtım
Geçen sene kış döneminde gittiğim bu sene de dün itibariyle Kadıköy şubesinde başladığım İngilizce konuşma kursu.

Bir tane anadili İngilizce olan hoca eşliğinde haftanın konusunu ya da serbest bir konu üzerinde konuşma geliştirme üzerine kurulmuş bir kurs. Basında bir kaç kere benzer uygulama gördüm, masalarda insanlar İngilizce konuşuyor. burada öyle bir ortam yok. tek hoca yönetiminde 4-5 kişilik sınıf var.
Haftada 6 gün ders oluyor. hafta içi akşam 7-9, cumartesi 5-7. Cumartesi 5-7 programına başladım. aylık ödeme 100 TL (haftada iki saatlik ders için.) 3 ay alana bir ay bedava. yani ders saati 10 TL'nin altına geliyor. İlk derste hoca hariç iki kişiydik.
Aslında işte doğrudan İngilizce lazım değil ama biraz muhabbet olsun vakit dolu geçsin diye gidiyorum.

İngilizcenin yanında buraya gelen hocalar ve diğer öğrencilerin fikirlerini dinleme açısından da faydalı oluyor. https://www.facebook.com/spokencafe.kadikoy

neo nazizm

Rıhtım
Neo-Nazizm, II. Dünya Savaşı'ndan sonra nasyonal sosyalizmi yeniden canlandırmak ve bu amaçla nasyonal sosyalist yönetimleri demokratik veya silahlı yollarla başa geçirmeyi hedefleyen, veyahut nasyonal sosyalizmi savunan tüm siyasî hareket ve düşüncelere verilen ortak isimdir. (Vikipedi)

Dünya'da son dönemde Trump'ın seçilmesi ve İngilizlerin milliyetçilik duygusuyla AB'den ayrılma kararıyla tekrar gün yüzüne çıktı. somut olarak son dönemde Almanya'da Nazizm temsilcisi AFD'nin (Alternative für Deutschland) meclise girmesiyle sokaklar hareketlendi. Batıda faşist ırkçılık yeniden yükseliyor.

Şahsi görüşüm TR'de nasıl vergi artışları gibi en ufak ekonomik sorunda konu ülkemizde yaşayan Suriye'lilere bağlanıyorsa; Batı'da da etkisi devam eden 2008 krizi sonrası başlayan yabancı karşıtlığı, 2. dünya savaşı dönemi hortlayan ırkçılık hareketiyle birleşerek hızla yeniden yeşeriyor.

nazizm

Rıhtım
Nasyonal sosyalizm (Milliyetçi sosyalizm veya ulusal sosyalizm, Almanca: Nationalsozialismus), etnik milliyetçilik ile sosyalizmi birleştiren, ırkçı, anti-kapitalist, antisemitik ve anti-Marksist bir dünya görüşüdür. İtalya'da Benito Mussolini önderliğinde kurulan faşizm akımından etkilenerek ortaya çıkmıştır. Meydana gelişi Almanya'da gerçekleşen ve temel ilkeleri Adolf Hitler tarafından ortaya konan nasyonal sosyalizm, Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin 30 Ocak 1933'ten Almanya'nın II. Dünya Savaşı'nda teslim olduğu 8 Mayıs 1945 tarihine kadar iktidarda olduğu dönem boyunca Almanya'nın resmî ideolojisi olarak uygulanmıştır. (Vikipedi)

özel anlam taşıyan karikatürler

aberi
1-piyonlar hep çemberin dışında


2-betonlaşma


3-para hırsı


4-sigara her şeye zarar.


5-doğaya gerçekten ihtiyacımız var


6-çocuklarımıza bıraktığımız miras tam olarak böyle bir şey olacak.


7-babalar kahramandır. Hem karısının hem çocuğunun


8-bilgi en büyük güçtür.


9-dönüşüm


10- Öğretmenler belki de en büyük katillerdir.


11-Telefon Bağımlılığı


12-Dünyanın gidişi gidiş değil.


13-Hayat


14-ideolojiler nasıl oluşur?
2

arabistan'da kadınlara araç kullanma hakkı verilmesi

Rıhtım
Yazmadan edemeyeceğim. Tr 'deki tatlı su solcularinin kadınlara baskı konusunda suud hükümetinden ne farkı var da böyle bir serbestlik gelince sonunda çağa ayak uydurdular diye konuyu kendilerince ıslamın gerici bir din olmasına bağlıyorlar.

Basortusu konusu siyasal çıkarlara alet edildiği için çok yipratildi biliyorum ama tr 'deki sözde cagdaslar degil miydi 2011 yılında universitelerde basortusu serbest olunca ilim bilim laiklik elden gidiyor diyen. Bu ciyaklamalari kamuda mecliste vs. yerlerde basortusu serbestisi baslayinca devam etmedi mi?

Dolayısıyla trafikte kadına şimdiye dek yasak koyan suud hükümetiyle; insanların işlerini, eğitimlerini sınırlayan zihniyetin ne farkı var. Bu yasakci grupta yer alan zavallı solcu, kemalist, laik (ya da kendini her nasıl tanimliyorsa) kesim işte her gördüğünüzde igrendiginiz suud hükümeti mantalitesinden gram farkınız yok.

2012 tarihli mercedes makam aracımız iyice beni bırak dedi

Rıhtım
TBMM Başkanı İsmail Kahraman geçen ay böyle bir açıklama yapmıştı. Maliye bakanı naci agbal (bkz:27 eylül 2017 vergi zamları)" ni izah ederken vatandaş tepki de haklı ama biz kamu olarak da tasarruf edeceğiz demişti. Sonra bu açıklama aklıma geldi. Istanbul da çift maaş beyaz yakalı olarak çalışıyoruz. 2009 model 1.2 opel corsa alabildim. en boş modelinden. Borcu daha bitmedi. Adamlar trafikte dur kalk yapmadan emniyet şeridinden gidip gelen şoför tahsisli 2012 model mercedes i beğenmiyor.
Adamdaki lükse bak. Üstelik milli görüş kültüründen gelen biri. "2012 tarihli Mercedes makam aracımız iyice 'beni bırak' dedi. Tamircinin adresini almış hep orada git gel, git gel. Yeni araba lazım.Meclis Başkanlığı almadı, Başbakanlık tahsis etti." http://www.yeniasya.com.tr/politika/2012-tarihli-mercedes-makam-aracimiz-iyice-beni-birak-dedi_439232

cemil ertem

Rıhtım
Cumhurbaşkanı ekonomi basdanismani. Milliyet gazetesinde yazıyor.

Günlük gelişme ve haberlerden yola çıkarak, iktisat teorisini politikayla birleştirerek ekonomi yazıları yazan yeni nesil ekonomi yazarlarındandır. Üniversite eğitimini Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını ise finans ve iktisat alanlarında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi- Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yapmıştır.https://tr.m.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci5tLndpa2lwZWRpYS5vcmcvd2lraS9DZW1pbF9FcnRlbQ

27 eylül 2017 vergi zamları

Rıhtım
Adam yutkunmadan zamları açıkladı. Sonra da açıklama yaptı 'vergileri savunma sanayinde kullancaz' diye. Sana vergi alma diyen yok ki devlet baba. Vergi al ama özel arabasını şirket arabasi diye kaydeden,
yakitini ve vergilerini giderlestirip ödemeyen zenginden al. Adamlar yedikleri yemeklerin bile faturlarini giderlestiriyor. Sen gel benim maaşıma göz dik.
Tr de bir hükümetten eknomik olarak 3 şey beklerim.
-Vaat satma gerceklestir.
-enflasyonu düşür
-vergi adaletini sağla.
http://m.ensonhaber.com/maliye-bakani-mtvye-zammin-nedenini-acikladi.html#9

Türkiyede doğalgazın her ile ulaşması

02meka02
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, Türkiye'de doğalgaz arzı sağlanmamış son iki ihaleyi de geçen aylarda tamamladı. Bunun ardından çalışmalar başladı, 2018 kışından önce Türkiye'de doğalgazın gitmediği hiçbir il kalmayacak. 550'nin üzerinde ilçenin ise 2019 itibariyle doğalgaz kullanmaları sağlanacak.
gelişmeler güzel ama talebi karşılayacak yerli kaynak acilen bulunması gerekiyor. özellikle mevcut şartlarda bu durum daha da önem kazanmış oluyor.

ahmet taşgetiren

Rıhtım
Stardan ayrılmış. Beklenen durum. Artık hükümet yanlısı gazetede aklı selim yazar adedi epey azaldı. Bence ya karar gazeteye geçer ya da ocak medyaya. Gerçi karar yıldıray oğur akif beki vs. derken akp yi eleştiren muhafazakar yazar kalabalığına döndü ama bakalım. şu yazisi yayınlanmadığı için ayrılmış.
1

22 eylül 2017 kadir topbaş'ın istifası

Rıhtım
Kadir toptaş şu dakikalarda yaptığı açıklamalarla ibb başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Canli yayın linki.http://www.ntv.com.tr/canli-yayin/ntv
Daha önce ahmet davutoğlu 'nun istifa edeceğini öğrendiğimde merakla sonuçları ne olur diye beklemistim. Bir şey olmadı. Bunun altından da bir şey çıkmaz. Adı zaten damadı ve 15 temmuz da abd'de olması gereği yipranmişti. Hayırlısı olsun demek düşüyor. Melih basgan istifaya zorlansa olacakları beklerim çünkü herkesi zorda biracakak arşivi varmış :)

terör

02meka02
terör örgütü bu zamana kadar doğuya yapılan bir çok yatırıma engel olmaya çalıştı, kimisini durdurdu kimisine maddi olarak çok fazla zarar verdi. bunun örneklerinden birisi de Norveç'in yenilenebilir enerji şirketi Statkraft'ın Siirt'te yapımına başladığı ancak geçen yıl şubatta güvenlik gerekçesiyle inşaatını durdurduğu Çetin Hidroelektrik Santralidir(HES). Norveçliler güvenlik gerekçesiyle ihaleyi Limak Enerji'ye sattı. Allah kolaylık versin

ilkay zaman

Rıhtım
Youtube kanalı aracılığıyla tanıdığım şahıs. Kanal çok guzel. Abd tr arasında hayat kalitesi ve hayat standartlarına ilişkin videolar yayınlıyor. En çarpıcı video iphone 8 5.000 usd olsa alir miydiniz anketi. Sonuç millet olarak manyağiz

yaz saati uygulaması

02meka02
bir çok alanda olumsuz sonuçları olduğu gibi enerji tasarrufu konusunda da anlamsız bir uygulama.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasıyla fazladan 2.8 milyar liralık enerji tüketimi yapıldığını bildirerek, israfa yol açan bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

peaky blinders

Rıhtım
1. Dünya savasi sonrası ingiltere'de ticaret ve kacakcilikta etkin mafya çete ailesi peaky blinders'ın hikayesini anlatan dizi.
Muzik, kiyafet ve karakterler çok başarılı. Saç traslarini da geçemeyeceğim. Çok efsane olmuş. 3 sezon yayınlandı. 4 ve 5 onayı almış.

efsane dizi karakterleri

Rıhtım
Thomas shelby - Peaky blinders
pek gündemde değil dizi ama hem karakterler, hem de senaryo çok başarılı.
eşi öldürüldükten sonra eşinin intikamını almaya devam eden kardeşleri bir gün 'adamı bulduk karısıyla gemiye binip göç edecek' derler. kardeşleri adamın karısının iyi birisi olduğunu ve intikam için öldürmemeleri gerektiğini ima eder. Thomas madem iyi kadın cennete gidecektir deyip öldürülmesini emreder.

üniversiteye gideceklere tavsiyeler

axit
Bir Üniversite Talebesine Nasihatler

1. Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol.
Evladım, ağzın laf ediyorsa dilinle doğru ol, sözünle doğru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma. Eğer sözünü tutarsan “söz” olur ve seni cennete götürür, tutmazsan “köz” olur.
Elinle doğru ol. Kolunu, muzırda değil yardım işinde kullan. Tartıyla iş yapıyorsan terazinde, ölçüyle iş yapıyorsan metrende ve litrende doğru ol. Doğrunun doğruluğu bütün sülalesine akseder, hepsini hayra götürür.

2. İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en halis ziynet alçakgönüllülüktür. Mütevazi olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır.
Kimseyi kendinden aşağı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar, başkasındakini istemez. Öyle olma. Gıpta et, fakat haset etme. Zira Allah'ın huzuruna fesatla çıkılmaz.
Memur olduğun zaman, sana gelen vatandaşlara sakın yüksekten bakma, yanına geleni ayakta bekletme. Yanında, daima bir sandalye bulundur ve oturtuver. Biraz dinlendirdikten sonra halini sor, işini hallet. Sakın ha “bugün git yarın gel” deme! İşini, o gün bitir. Eğer öyle yapmazsan on parmağım yakanda olacaktır.
Eğer memursan ve başında müdürün varsa, haset etmeden say, kıskanmadan sev.
İnsanlar muhteliftir. Bazısı daha kabiliyetli, bazısı daha yakışıklıdır. “Ben niye onun yerinde olmayayım” deme, elindekinden de olursun. “Allah bana bir verirse, arkadaşıma, komşuma iki versin” diye düşünürsen, seninki üç olur. Eğer arkadaşın veya komşun böyle düşünmüyorsa, onunki ikide kalır.
Senden daha iyi hizmet edecek olan varsa, makamını ona ver. İşte vatanperverlik budur.

3. Çalışkan ol, üretici ol. Zira Peygamber Efendimiz “Çalışmak ibadettir” buyuruyor. Evladım, alınteri olmadan hiçbirşeyin kıymeti bilinmez. Tarlanı ek, mahsülünü al, komşuna ver, ağaç dik… Sadaka-i cariye, iyi evlat yetiştirmek, ilmi eser bırakmak ve ağaç dikmektir ki, ağaç dikmek en efdalidir. Bunun için biz, heykel dikmeyeceğiz, yeşil ağaç, yeşil âbide dikeceğiz.
Bir dut ağacı 400 sene, ceviz ağacı 700 sene, kestane ağacı 900 sene, çınar ağacı 1500 sene yaşar. Ihlamur ağacı dik, çiçeği şifalıdır.
Bursa'da Osman Gazi'nin ve Orhan Gazi'nin diktiği bin senelik çınarlar var. Ben bekarken, her sene bir ağaç dikerdim. Şimdi evliyim ve yengen için de her sene bir ağaç dikiyorum.
Ben reklam sevmiyorum, kendini methetmek gibi oluyor. Bu yüzden herkese söylemedim, fakat sen bil. Benim Fatih ve Bazayıt Camii yanında birer tane çınar ağacım var.

4. Bildiğini öğret, temiz ol ve temizliğinle örnek ol. Münevver kişi, münevvir kişi demektir. Öyleleri var ki, üç fakülte bitirir de, hasedinden, kıskançlığından (dolayı) hiçbirşey öğretmez. Gerçek münevver, bildiğini yapan ve öğreten kişidir.
Temizlik, ibadettir ve imanın yarısıdır. Eğer sokakta birisi hata yapmışsa (yola pislik yapmışsa) sen, onu ayağının ucu ile örtüver…

5. Günde en az iki kişiye iyilik et, gönlünü al. Çünkü cennetin yolu, gönül almaktan geçer. Gönül almak, Cennetin Firdevs kapısını açmaktır. Bu beş maddenin en kolayı, fakat en “içten geleni” de budur. Bir gönül kazanmak, 40 vakit namaza bedeldir. Bir gönül kırmak ise, 40 vakit namazın sevabını kaybettirir. Ben sabahları kalkarken, “Ey Allah'ım, bana, bugün bir kişiye iyilik yapmak nasip eyle” diye dua ederim. Evden çıktığında veya eve dönerken karşından gelen ilk kişiye selam ver. Onun vermesini beklersen olmaz, evvela sen ver. İşte o zaman, o da sana karşılığını verecektir. Veren el, alan elden, sunan gönül, alan gönülden azizdir....

kılıçdaroğlu'nun avukatının gözaltına alınması

Rıhtım
Kılıçdaroğlu'nun
Avukatı Celal Çelik bugün gözaltına alındı. İddia fetö ile ilişkisi. Celal çelik 2011'de referandumun ardından yargıda artan fetö etkisiyle tepki olarak hakimlik görevinden istifa etmişti. Kılıçdaroğlu, "FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ'ye destek veriliyor. Demokrasi adına yüz karası" ifadelerini kullandı.https://m.dunya.com/gundem/kilicdaroglundan-gozaltina-alinan-avukatiyla-ilgili-aciklama-haberi-381821