confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 221
  2. takipçi 6
  3. puan 5254
  4. toplam gelir 3,13 ₺

zümran ömür

Rıhtım
son 20 yılda istanbuldaki kargaşa ve düzensizlik sonrası gözler anadolu'nun has insanına çevrilmişti. fakat oradaki bozulma ve çürüme daha hızlıydı. yine de zaman zaman ziyaret ettiğinizde anadolu da ucu bucağı görünmeyen tarlalari, hic mali varlığı olmadığı halde gülümseyen çocukları gördükçe umitleniyor. bir de böyle insanlar vatana olan bağı artırıyor.http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43122016

koçak baklava

Rıhtım
Antep merkezde bir baklavacı. Hangi çeşidi güzel diye sormayın orası Antep. Çıkarken ayrıca Antep fıstığı da alın bu baklavacıdan. Ama baklavada var deme inanılmaz güzel Antep fıstığı

küşleme kebaphan

Rıhtım
Antep'te tarihi İpekyolu üzeri BaşPınar'da yer alan kebapçı. Tercihi onlara bıraktığınızda masadan mutlu ayrılmanız mümkün. Salatası ayranı servis kalitesine kadar tüm detayları ile 10 numara restoran. aldığım duyuımlara göre sahibi Kebapçı Halil Usta nın yanından ayrılmış. Şahsi görüşüm ayrılırken lezzetini de tutturmuş.

pegasus

Rıhtım
en cirkef yonlerinden biri yalan söylemeleri.
uçuşunuz 15 dk gecikmeli olacaktır diye mesaj geldiyse bilin ki uçağa 20 dk sonra almaya başlayacaklar üstüne uçağın içinde yarım saat oyalayip 1 saat rötar yiyeceksiniz.
suyu fahiş fiyata vermeleri koltuk seçiminin ücretli olmasını ama biletimiz ucuz diye açıklarlar. buna ne diyecekler

falcon heavy

Rıhtım
Dünyanın en güçlü roketi.
ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Tesla model otomobildi. https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/elon-musktan-yeni-tesla-paylasimi-elon-musk-kimdir,xtlCsQ4c30-ZkgPKl0SGpQ/wa649-bVpkinM93nlO8T5w

spacex

Rıhtım
ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi şirket. Şirketin kurucusu Elon Musk'ın girişimiyle 2 gün önce dünyanın en güçlü roketi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

t-bank

Rıhtım
(bkz:turkland bank)
Banka, 1985 yılında Bank of Bahrain and Kuwait'in İstanbul Şubesi olarak kurulmuş, 1991 yılında Bahreyn ve Kuveyt Bankası A.Ş. unvanıyla bağımsız bir kurum olarak varlığını devam ettirmiştir. 1992 yılında ismi Garanti Yatırım ve Ticaret Bankası A.Ş. olarak değişmiş, 1997 yılında ise MNG Bank A.Ş. olmuştur.

Yapılan görüşmeler neticesinde 2006 yılında Arab Bank ve BankMed, MNG Bank A.Ş hisselerinin % 91'ini devralmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 29 Aralık 2006 tarihli kararıyla da satış işlemi onaylanmıştır. Ocak 2007 tarihi itibarıyla hisse devri tamamlanmış, Arab Bank hisselerin %50'sine ve BankMed ise hisselerin %41'ine sahip olmuştur. 3 Nisan 2007 tarihinde ise Banka'nın adı Turkland Bank A.Ş., kısaltılmış şekliyle T-Bank olarak değiştirilmiştir.

15 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul kararı ile T-Bank'ın sermayesinin 500 Milyon TL'den 650 Milyon TL'ye çıkarılmasına karar verilmiştir ve 2014 itibarıyla T-Bank'ın mevcut ortaklık yapısı şu şekilde olmuştur: BankMed %50, Arab Bank %33,3, Arab Bank İsviçre %16,7. Arab Bank ve BankMed'in bireysel ve kurumsal bankacılık alanlarındaki köklü uzmanlığı ve 1930'lu yıllara uzanan gelişmiş bankacılık deneyimi, T-Bank'ın vizyonuna katkıda bulunmaktadır.

Ana hissedar bankaların oluşturduğu sinerji, T-Bank'ın çalışmalarına güç katmakta, aynı zamanda müşterilerin finanasal partner olarak tercihlerinde büyük rol oynamaktadır. T-Bank, etkin varlık gösterdiği kurumsal ve ticari bankacılık alanlarındaki faaliyetlerine de yoğun bir şekilde devam etmektedir
https://www.tbank.com.tr//hakkimizda/detay.aspx?SectionID=WISf6dXFompSGwbE%2bg%2fV6g%3d%3d&ContentID=4QlVA2An0dUi1bBz%2f%2bdnZg%3d%3d

gökhan şen

Rıhtım
yorumlarını ve değerlendirmelerini dikkatle izlediğim ekonomist.

Marmara Üniversitesi 'Aktüerya' Bölümü mezuniyeti sonrası, 2007 yılında Finans Bölümü üzerine master yaptı. 2007 yılında Ata Yatırım'da Yatırım Danışmanı olarak kariyerine başladı, 2009 yılından itibaren Fon ve Portföy Yöneticisi olarak devam etti. 2010-2013 yılları arasında Bloomberg HT'de Araştırma Müdürü olarak görev aldı. 2013-2015 yılları arasında Ak Yatırım'da Uluslararası Piyasalar Araştırma Müdürü olarak çalıştı. Şu an Bloomberg HT Televizyonu'nda Ekonomi Koordinatörü olarak görevini sürdürmektedir.
http://www.bloomberght.com/biyografi#p=asli-safak

pratik bilgiler

Rıhtım
Dişleri yeni çıkan bebeğiniz dişlerini rahatlatmak için sizi ısırabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken bebegin burnunu tutmak. Böylece nefes almak için ağzını açacak ve siz de yeni çıkmaya başlayan fakat keskin mi keskin dişlerin verdiği acıdan kurtulursunuz :)
1

misafir havlusu

Rıhtım
banyoda çamaşır makinesinin üstünde işlemeli sepetin içinde duran o küçük havlular aslında misafir için alınan havluymuş. böylelikle askıdaki havlunun uç kısımlarını kullanmaktan kurtulursunuz. ve çeyiz döneminde gereksiz masraf yapılan misafir havlusu işe yaramış olur.

doğu ekspresi

Rıhtım
Bir anda çok tuttu. Altında ekonomik gerekçenin güçlü olduğunu düşünüyorum.
2015 yılında 1 Euro ortalama 3 TL iken bugün 4,66 %50'nin üzerinde artış var. Bir kaç yıl önce doğu Avrupa'ya gitmek 3-4 bin TL iken bugün 5-6 bin TL'ye mal oluyor.

sultan abdulaziz

axit
Tahttan indirildikten sonra 4 Haziran 1876' da Feriye sarayında şehit edilen Abdülaziz Han ölümü çok dramatiktir.
Olay sonrası Abdülaziz Han henüz ölmemiş olmasına rağmen darbenin 1.nolu ismi Hüseyin Avni Paşa'nın emri ile saray karakolunun kahve ocağına ot bir sedire yatırıldı.

Can çekişen Sultan için hiç bir girişimde bulunulmadı.Abdülaziz Han bir süre sonra Avni Paşa, Mithat Paşa ve Rüştü Paşa'nın gözleri önünde vefat etti.Çağrılan doktorlara sultanın naaşı gösterilmedi.Hüseyin Avni Paşa buna engel oldu.

İhtilalci paşalar cinayetin ortaya çıkmasından korkuyordu çünkü.Doktorlardan zorla ve tehditle, sultanın bir bıyık makası ile intihar ettiğine dair sahte bir rapor alındı.

Ertesi gün yayınlanan hükümet tebliğinde "Sultan Abdülaziz sakalını düzeltmek için istediği küçük bir makas ile bileklerini keserek intihar etmiş serasker Hüseyin Avni Paşa,cesedi karakola naklettirmiştir" uydurma diye bir açıklamada bulundular.

Cennet mekan Abdülaziz Han'ın katillerinden önce Çerkes Hasan, daha sonra kalanlar için 1881' de Yıldız Mahkemesi'nde Abdülhamid Han tarafından hesap sorulacaktı.

Mekanı cennet olsun..

mehmet göçmen

Rıhtım
Sabancı Holding CEO'su Galatasaray Lisesi ve 1981 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1983 yılında Syracuse Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

1983-1995 döneminde Çelik Halat ve Tel Sanayi'de, 1996-2003 yılları arasında Lafarge'da çeşitli üst düzey görevlerde bulunan ve 2003'te Akçansa'ya Genel Müdür olarak atanan Göçmen, 1 Ağustos 2008'den bugüne Sabancı Holding'de İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı, Çimento Grup Başkanlığı ve Enerji Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu.

g7 ülkeleri

Rıhtım
group of seven.
Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nden oluşan G7, aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomisine sahip yedi ülkenin grubu olarak biliniyor.

e7 ülkeleri

Rıhtım
Emerging 7 yani “gelişmekte olan 7″ ülkeyi kasteden kısaltma.
Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya, Endonezya, Meksika ve Türkiye'den oluşmaktadır.

1995 yılında g7 ülkeleri e7 ülkelerinin 2 katı ekonomik büyüklüğe sahipken bugün e7 ve g7 eşit.

muhammed bin salman

Rıhtım
Suudi Arabistan veliaht prensi, savunma bakanı ve Kral Selman'ın oğlu. Suudi Arabistan'ın petrol üzerine kurulu ekonomisini, petrolden bağımsızlaştırılmasına yönelik çalışmaları bulunan veliaht prens.
İsmini bu yönüyle duyurması iyi. Vizyon 2013 planıyla, Suudi halkının "2020 itibariyle petrol olmadan yaşayabilmesine" olanak sağlayacağını iddia ediyor.http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-40357188

çifthane sistemi

Rıhtım
Osmanlı döneminde tebaanın ağırlığını oluşturan halk kesimini içerisinde bulunduran ekonomik yapı. Bir çift öküz ve bir ailenin iş gücüyle işlenebilir bir arazi sayesinde en küçük ekonomik ve sosyal birim olan ailenin kendi ihtiyaçlarını ve vergi mükellefiyetlerini karşılayabilmesi üzerine kurulu sistem. Tanzimat 'ile bu yapı ortadan resmi olarak kayboldu.

osmanlı devleti

Rıhtım
Halil İnalcık'a göre devletin başarılı olması bir kaç başlıkta özetlenmeli:

- Çağın savaş koşulları için gerekli teknolojik silah ve gemiler, bunları inşa edebilecek beyin göçünün sağlanmış olması.
- Jeopoltik konum ve bunun iyi kullanılması
- Merkezi bürokratik sistem.

kaynak : (bkz:the ottoman empire an europe) kitabı

selahattin beyazıt

Rıhtım
GS spor kulübü eski başkanlarından. 1971 yılında Riva arazisini 100 bin TL'ye satın alırken, günler, haftalar, aylar hatta yıllar süren bir dizi olumsuz eleştiriye maruz kalmıştı. Galatasaraylı üyelerin büyük bölümü arazinin alımı sırasında o dönemin büyük parası olan 100 bin TL'yi sorgulamış, ve "Sayın Başkan bu kulübün parası bu kadar değersiz mi. Burada inek mi otlatacaksınız" sorusuna kadar getirmişti.http://www.fanatik.com.tr/2016/10/11/iste-galatasaray-i-kurtaran-adam-selahattin-beyazit-1256756

Şimdi o arazi GS'ın mali olarak tek kurtuluş şansı gibi duruyor.

joshua bell

Rıhtım
Dünyaca ünlü kemancı.

METRO DENEYİ
----------------------
Soğuk bir Ocak ayının sabahında, adamın biri Washington metro istasyonunda çöp bidonunun yanına dikilir ve önüne kemanının kılıfını sererek keman çalmaya başlar. 45 dakika boyunca birbirinden güzel 6 klasik eser çalar. Çoğu insanın işe gitmek için hareketlendiği bu yoğun saat süresince önünden 1100 kişi geçer.

Bu insanların bir çoğu istasyonda keman çalındığından bile habersizdir, duymazlar. Duymak istemezler. Kemancı onlar için sadece bir hayalettir.

Çalmaya başladıktan sadece 3 dakika sonra orta yaşlı bir adam müzisyenin çaldığını fark eder. Önce yavaşlar, bir kaç saniyeliğine durur ve sonrasında hızlı adımlarla yürümeye başlar günlük işlerinden geri kalmasın diye.

Bir kaç dakika sonra kemancı ilk bir dolarlık bahşişini alır; Bir bayan parayı kemancının önüne geçerken atmış ve hiç durmadan yoluna devam etmiştir.

Bir kaç dakika sonra birisi dinlemek için duvara yaslanır. Saatine bakar ve tekrar yürümeye başlar. Besbelli ki adam işine geç kalmıştır.

Kemancıya en çok dikkat eden ise üç yaşında bir çocuktur. Annesi alelacele çekiştirirken kendisini, durup kemancıya bakar. Sonunda annesi kuvvetlice çekiştirir çocuğu ve çocuk sürekli arkasına bakarak yürümeye başlar. Bu olay diğer bir çok çocuk tarafından tekrarlanır, fakat istisnasız tüm ebeveynler çocuklarını yürümeye devam etmeye zorlar.

Kemancının 45 dakikalık gösterisi boyunca sadece 6 kişi durup bir süre dinler. 20 Kişi kendisine para verir, sonra yine normal bir şekilde yürümeye devam eder. Bu gösterinin sonucunda 32 dolar toplar kemancı. Gösterisi bitip de etrafa sessizlik hakim olduğunda hiç kimse fark etmez bile. Kimse alkışlamaz yada tanımaz.

Kimse az önce dünyadaki yazılan eserler arasındaki en eşsiz 6 parçayı 3.5 milyon dolar değerindeki kemanıyla çalan bu kişinin dünyanın en yetenekli müzisyenlerinden Joshua Bell olduğunun farkına varmaz.

Konser biletleri ortalama 100 dolardan yok satan bu adam kendisini kimseye dinletememiştir.

https://www.melihguney.com/metrodaki-kemanci-joshua-bell.html

gelir vergisi

Rıhtım
2018 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınacak tutarlar:

*14,800 TL'ye kadar yüzde 15,
*34,000 TL'nin 14,800 TL'si için 2,220 TL, fazlası yüzde 20,
*80,000 TL'nin 34,000 TL'si için 6,060 TL, (ücret gelirlerinde 120,000 TL'nin 34.000 TL'si için 6,060 TL), fazlası için yüzde 27,
*80,000 TL'den fazlasının 80,000 TL'si için 18,480 TL, (ücret gelirlerinde 120,000 TL'den fazlasının 120,000 TL'si için 29,280 TL), fazlası için yüzde 35 olarak belirlendi.

2017 yılında geçerli olan
13.000 TL'ye kadar % 15
30.000 TL'nin 13.000 TL'si için 1.950 TL, fazlası % 20
70.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL, (ücret gelirlerinde 110.000 TL'nin 30.000 TL'si için 5.350 TL), fazlası % 27
70.000 TL'den fazlasının 70.000 TL'si için 16.150 TL, (ücret gelirlerinde
110.000 TL'den fazlasının 110.000 TL'si için 26.950 TL), fazlası %35

Yeni tarifeyle vergi dilimine daha geç girileceği için maaşta artış yaşanacak.