confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 121
  2. takipçi 4
  3. puan 3335
  4. toplam gelir 1,64 ₺

yaz saati uygulaması

02meka02
bir çok alanda olumsuz sonuçları olduğu gibi enerji tasarrufu konusunda da anlamsız bir uygulama.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasıyla fazladan 2.8 milyar liralık enerji tüketimi yapıldığını bildirerek, israfa yol açan bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

peaky blinders

Rıhtım
1. Dünya savasi sonrası ingiltere'de ticaret ve kacakcilikta etkin mafya çete ailesi peaky blinders'ın hikayesini anlatan dizi.
Muzik, kiyafet ve karakterler çok başarılı. Saç traslarini da geçemeyeceğim. Çok efsane olmuş. 3 sezon yayınlandı. 4 ve 5 onayı almış.

efsane dizi karakterleri

Rıhtım
Thomas shelby - Peaky blinders
pek gündemde değil dizi ama hem karakterler, hem de senaryo çok başarılı.
eşi öldürüldükten sonra eşinin intikamını almaya devam eden kardeşleri bir gün 'adamı bulduk karısıyla gemiye binip göç edecek' derler. kardeşleri adamın karısının iyi birisi olduğunu ve intikam için öldürmemeleri gerektiğini ima eder. Thomas madem iyi kadın cennete gidecektir deyip öldürülmesini emreder.

üniversiteye gideceklere tavsiyeler

axit
Bir Üniversite Talebesine Nasihatler

1. Allah yolunda ol, dosdoğru ol, verdiğin sözün eri ol.
Evladım, ağzın laf ediyorsa dilinle doğru ol, sözünle doğru ol. Sana inanan kişilere karşı sözünden cayma. Eğer sözünü tutarsan “söz” olur ve seni cennete götürür, tutmazsan “köz” olur.
Elinle doğru ol. Kolunu, muzırda değil yardım işinde kullan. Tartıyla iş yapıyorsan terazinde, ölçüyle iş yapıyorsan metrende ve litrende doğru ol. Doğrunun doğruluğu bütün sülalesine akseder, hepsini hayra götürür.

2. İnsanları sev ve kimseyi kendinden alçak görme. Tevazu sahibi ol, zira en halis ziynet alçakgönüllülüktür. Mütevazi olan kimse, en güzel ziyneti takınmıştır.
Kimseyi kendinden aşağı görme. Hayatta haset etmeden say, kıskanmadan sev. Bazı insanlar, başkasındakini istemez. Öyle olma. Gıpta et, fakat haset etme. Zira Allah'ın huzuruna fesatla çıkılmaz.
Memur olduğun zaman, sana gelen vatandaşlara sakın yüksekten bakma, yanına geleni ayakta bekletme. Yanında, daima bir sandalye bulundur ve oturtuver. Biraz dinlendirdikten sonra halini sor, işini hallet. Sakın ha “bugün git yarın gel” deme! İşini, o gün bitir. Eğer öyle yapmazsan on parmağım yakanda olacaktır.
Eğer memursan ve başında müdürün varsa, haset etmeden say, kıskanmadan sev.
İnsanlar muhteliftir. Bazısı daha kabiliyetli, bazısı daha yakışıklıdır. “Ben niye onun yerinde olmayayım” deme, elindekinden de olursun. “Allah bana bir verirse, arkadaşıma, komşuma iki versin” diye düşünürsen, seninki üç olur. Eğer arkadaşın veya komşun böyle düşünmüyorsa, onunki ikide kalır.
Senden daha iyi hizmet edecek olan varsa, makamını ona ver. İşte vatanperverlik budur.

3. Çalışkan ol, üretici ol. Zira Peygamber Efendimiz “Çalışmak ibadettir” buyuruyor. Evladım, alınteri olmadan hiçbirşeyin kıymeti bilinmez. Tarlanı ek, mahsülünü al, komşuna ver, ağaç dik… Sadaka-i cariye, iyi evlat yetiştirmek, ilmi eser bırakmak ve ağaç dikmektir ki, ağaç dikmek en efdalidir. Bunun için biz, heykel dikmeyeceğiz, yeşil ağaç, yeşil âbide dikeceğiz.
Bir dut ağacı 400 sene, ceviz ağacı 700 sene, kestane ağacı 900 sene, çınar ağacı 1500 sene yaşar. Ihlamur ağacı dik, çiçeği şifalıdır.
Bursa'da Osman Gazi'nin ve Orhan Gazi'nin diktiği bin senelik çınarlar var. Ben bekarken, her sene bir ağaç dikerdim. Şimdi evliyim ve yengen için de her sene bir ağaç dikiyorum.
Ben reklam sevmiyorum, kendini methetmek gibi oluyor. Bu yüzden herkese söylemedim, fakat sen bil. Benim Fatih ve Bazayıt Camii yanında birer tane çınar ağacım var.

4. Bildiğini öğret, temiz ol ve temizliğinle örnek ol. Münevver kişi, münevvir kişi demektir. Öyleleri var ki, üç fakülte bitirir de, hasedinden, kıskançlığından (dolayı) hiçbirşey öğretmez. Gerçek münevver, bildiğini yapan ve öğreten kişidir.
Temizlik, ibadettir ve imanın yarısıdır. Eğer sokakta birisi hata yapmışsa (yola pislik yapmışsa) sen, onu ayağının ucu ile örtüver…

5. Günde en az iki kişiye iyilik et, gönlünü al. Çünkü cennetin yolu, gönül almaktan geçer. Gönül almak, Cennetin Firdevs kapısını açmaktır. Bu beş maddenin en kolayı, fakat en “içten geleni” de budur. Bir gönül kazanmak, 40 vakit namaza bedeldir. Bir gönül kırmak ise, 40 vakit namazın sevabını kaybettirir. Ben sabahları kalkarken, “Ey Allah'ım, bana, bugün bir kişiye iyilik yapmak nasip eyle” diye dua ederim. Evden çıktığında veya eve dönerken karşından gelen ilk kişiye selam ver. Onun vermesini beklersen olmaz, evvela sen ver. İşte o zaman, o da sana karşılığını verecektir. Veren el, alan elden, sunan gönül, alan gönülden azizdir....

kılıçdaroğlu'nun avukatının gözaltına alınması

Rıhtım
Kılıçdaroğlu'nun
Avukatı Celal Çelik bugün gözaltına alındı. İddia fetö ile ilişkisi. Celal çelik 2011'de referandumun ardından yargıda artan fetö etkisiyle tepki olarak hakimlik görevinden istifa etmişti. Kılıçdaroğlu, "FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ'ye destek veriliyor. Demokrasi adına yüz karası" ifadelerini kullandı.https://m.dunya.com/gundem/kilicdaroglundan-gozaltina-alinan-avukatiyla-ilgili-aciklama-haberi-381821

eğitim müfredatı dinselleştiriliyor

abuzeroklava
Bir yaygara var: Eğitim müfredatı "dinsel" leştiriliyor, seklinde. Bir haber sitesinin konuyla ilgili haberinden bir kesit. 'Medine İslam Devleti' denmemeliymiş, İslam devleti çağrışımı yaparmış. Laiklik elden gidermiş. İslam toplumu demek ümmetçiliğe yol açar, İslam hukuku demek seriatçılığa.... vs.vs.
Hasılı bir kesim var ki, A'dan Z'ye İslam'ın kendisine düşman. Böyle söyleyemiyor da, başka türlü caz yapıyorlar. Açıkça biz bu memlekette dinin kendisine toptan karşıyız deseler... hiç değilse, saygı duyulacak bir tutum takınmış olurlar.
Bazıları, sol'un bu tepkilerine bakarak dindar nesil yetişiyor filan sanmasın... Böyle müfredattan​ dindarlık filan çıkmaz. Sevinen sevinmesin, korkan korkmasın!
Bu ülkede bir çocuğa, bir gence İslam dini nasıl anlatılır? Dini vecibeler nasıl öğretilir? Kur'an nasıl ezberletilir? Kur'an-ı Kerim'deki kıssalar nasıl anlatılır? Hadis nasıl öğretilir? vs.vs. konularında günümüze uygun elle tutulur tek bir ciddi çalışma bilmiyorum ben. Bugün yine en çok işe yarayan tek yöntem, eski mahalle mekteplerinin uyguladığı yöntem. Fakat o devirler geçti. O kuşaklar bitti. Köy mahalle ve mektep kalmadı. Bizim artık bu devirde, dinimizi bilmediğimiz gibi, yeni nesillere nasıl öğreteceğimize dair en ufak bir fikrimiz de yok... İlahiyat programını özetle imam hatip lisesine ders olarak ver... Onu özetle din kültürü dersine dönüştür... Pedagoji, uygulama, hayata katma... Hak getire...
İlahiyat mezunları bile çocukluğunda köyün mektebinde öğrendiğiyle amel ediyor. Diğer öğrenilenler sınıf geçmek, diploma almak, muhabbet konusu yapmak için... Eee medeniyet böyle birşey. Bilginin davranış haline gelmesi ancak bir medeniyetle olur... Farkına bile varmadan yaşarsın. Ama o hayat baştan sona dine dayanıyordur, farketmezsin bile... O mahalle mektebinin arkasında bin yıllık kültür vardır... Bu öyle imam-hatip veya ilahiyat binası yapmaya, tabela asmaya benzemez.

tavşanlı

Rıhtım
Kutahyanin leblebisi ile ünlü bir ilcesi. Dediklerine göre çorum civarındaki şehirlere bile leblebi tavsanlidan gönderilir imiş. Son yıllarda bölgede çiftçi nohut yetistirmedigi için ukraynadan ve bulgaristan'dan ithalata başlanmış.

özgür demirtaş

cayisallama
Hocamın her tweet'i bir lisans diploması verir.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

diş taşı temizleme

02meka02
Genel kontrol amacıyla gittiğim diş sağlığı merkezinde doktor diş taşlarımın dişlerime zarar verme düzeyinde olduğunu ve temizlenmesi gerektiğini söyledi, o anda toplumda genel kanı olarak bilinen '' diş taşlarını temizleme dişlere zararlıdır, sakın temizletmeyin'' sözü aklıma geldi. doktora sordum ama tam tersi diş taşları temizlenmediğinde zamanla diş taşlarının diş köküne doğru ilerleyerek dişleri beklenmeyen anda ağrı sızı olmaksızın kendiliğinden söküldüğüne şahit olursun dedi. doktorun söylediğinden tatmin olmuşçasına diş taşlarımı temizlettim, ama hala aklımın köşesinde ''ya eskiler doğru söylüyorsa'' lafı dolanıyor.

her hastane dönüşü söylediğimiz klasik laftır ama tekrarında fayda var, Sağlık elden gidince kıymet biliniyor, hele ki diş gibi büyük bir nimetin kıymeti çok daha fazla bilmek lazım.


İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır : Sıhhat ve boş vakit.” HŞ

aym başkanının erdoğan'ın önünde eğilmesi

kultabisi
videoyu da izledim. fikrim değişmedi. bildiğin eğilmiş. bir nevi baş selamı vermiş.
'arada boy farkı var.' gerekçesi için de, hemen üstteki, devlet bahçeli-erdoğan tokalaşmasının incelenmesini tavsiye ediyorum. bahçeli- erdoğan arasında da boy farkı var ama bahçeli'de herhangi bir eğim göremiyorum.
(gerçi bahçeli fiziksel olarak olmasa bile, davranışsal/tepkisel olarak epeydir dik durmuyor erdoğan karşısında. fiziksel olarak dik dursa ne fayda...)

hakan albayrak

Rıhtım
1968 yılında doğdu. Orta öğrenimini Türkiye'de tamamladı. Farklı periyodlarla Milli Gazete, Yeni Şafak ve Zaman gazetelerinde yazar olarak görev yaptı.
2000 yılında Milli Gazete'de yayınlanan bir makalesi nedeniyle, 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun'a muhalefetten, 2003 yılında 15 ay hapis cezası aldı. Ceza İnfaz Yasası kapsamında cezası 1/3 oranına indirildi ve 6 ay Kalecik Cezaevi'nde kalarak mahkûmiyetini tamamladı.

Star Medya Grubu Başkanı Mustafa Karaalioğlu, Akşam Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan ve Star Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert'in görevlerinden alınmalarına tepki olarak 24 Kasım 2014 tarihinde Star Gazetesi'nden istifa ettiğini açıkladı.(vikipedi).

Mevcutta karar gazetesinde yazmaktadır. Bosna kudus ihh denince akla gelen isimlerden biri.

narcos

Rıhtım
3. Sezon çok başarılı olmuş. 2. Sezon finali sonrası beklenti düşüktü ancak bu sezon diziyi en iyiler arasına yer edindirdi.
escobarsiz narcos mu olur demeyin çok iyi olmuş.

reysaş lojistik

02meka02
Reysaş Lojistik bugün 1.750'si kendine ait olmak üzere 4.750 tıra sahip. Şirketin 2'si aktif 7 demiryolu istasyonu, 1.000 vagonu, 1.000 tren konteyneri, 36 deposu, 850.000 metrekare kapalı depolama alanı bulunuyor.

vedaş

02meka02
Hakkari'nin Yükseko­va İlçesinde Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş (VEDAŞ) işçilerine yapılan terör saldı­rısında 2 işçi hayatını kaybemiş, 3 işçi yaralanmıştı.

volt

02meka02
dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama Türkiye de gecikmeli de olsa yapılan en güzel yatırımlardan biri de elektrik hatlarının yeraltına alınmasıdır. kentsel dönüşüm ile beraber yükselen binalarda havai hatlar çok ciddi manada güvenlik riski oluşturuyor. nitekim kaçınılmaz sonlar yaşanmadı değil. mikro saniyeler içerisinde olan ölümler oldu. şimdiye kadar 36kV seviyelerindeki havai hatlar yer altına alınıyordu, son bir kaç yıldır 154kV ve 380kV seviyelerindeki havai hatlar da yer altına alınmaya başlandı. çok çok önemli bir yatırım.

NOT: elektik yakalama mesafesi 100kV için 1m, 380kV luk havai hata 3.8m den daha fazla yaklaşamazsınız, anında atlama yapar ve sonu feci ölüm.

http://www.enerjigunlugu.net/icerik/24072/caglayanetiler-arasina-yeralti-elektrik-kablosu-dosenecek.html

reysaş lojistik

02meka02
Güneş enerjisi üzerine yatırım yapmış ve arttırmayı hedefliyorlar, her alanda güneş enerjisinin farkına varıyor olması ülkemiz açısından sevindirici bir şey.
Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, karbon salımını azaltan güneş enerjisi yatırımlarını çok önemsediklerini belirtiyor ve "Depo çatısında güneş panelleriyle elektrik üretimi yapan Türkiye'de çatı üzerinde kurulmuş ilk ve en büyük GES tesisini hizmete aldık.

yeka da 3.48in sırrı rüzgarı süpürmede yatıyor

02meka02
Komik bir yorum:

Türkerler, Siemens ve Kalyon konsorsiyumunun 3.48 dolar/cent elektrik fiyatı taahhüt edip, 1 milyar dolarlık rüzgâr YEKA'sını kazandığı günün akşamı Patronlar Kulübü buluşmasında Haydar Sancak, şu yorumu yaptı: -3.48 gibi dünya rekoru düşük fiyatı nasıl bir hesapla verdiler anlamış değilim. Allah kolaylık versin. Rüzgâr yeterince esmediği zaman yanarlar. Yağmurun duası var ama rüzgârın duası da yok. Sancak'a takıldım: -Rüzgâr duasını Wittour'un patronu, hac-umre hocamız, ilahiyat doktoru Erkan Aydın'a sordun mu? -Sordum, araştırıyor... Türk erler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker'e Sancak'ın yorumunu anlattım, gülümsedi: -3.48 dolar/cent fiyatın elbette bazı sırları var. En önemlisi, Siemens'in teknolojisi. Teknolojiden neyi kastettiğine türbin başına güçten girdi.

türkiye almanya gerilimi

02meka02
siyasi gerilimin aksine enerji sektöründe Almanya ile tam gaz devam.
ALMAN DEVİNDEN TÜRKİYE'YE GÜVEN MESAJI: 2071 PROJELERİNE DE VARIZ

YEKA ihalesini Türkerler-Kalyon konsorsiyumu ile kazanan Siemens Gamesa Renewable'ın CEO'su Hakan Yıldırım, 160 yıldır Türkiye'de olduklarını belirterek, 2071'e uzanan projelerin içinde de olacaklarını söyledi. Siyasi gündemin aksine Alman şirketlerin Türkiye ilgisi tam gaz devam ediyor. Yakın zaman önce Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) rüzgâr ihalesini Türkerler-Kalyon ortaklığı ile kazanan Siemens ve İspanyol ortağı Gamesa, Türkiye'nin uzun vadeli projeleri için de hazırlık içinde. YEKA'daki 2023 ve 2071 hedeflerine inandıklarını söyleyen Siemens Gamesa Renewable CEO'su Hakan Yıldırım, bu alanda atılacak olan adımların içinde olacaklarını ifade etti. Yıldırım, "YEKA'larda olmaya elbette devam edeceğiz. Siemens 160 senedir Türkiye'de faaliyet gösteriyor. YEKA'yı kazanmış bir şirket olarak önümüzdeki 15 sene boyunca da ilgili bakanlığa karşı yükümlülüğümüz var. Türkiye'de uzun vadeli projelerde yer almaya devam edeceğiz" dedi.

istanbul'da yolların delik deşik olması

02meka02
diğer büyük şehirlerdeki durum nedir tam olarak bilmiyorum ama İstanbul da hemen hemen her gün yeni kazılar, yeni yer altı çalışmaları başlıyor. görüntü kirliliği bir yana trafikteki sıkışma insanı çileden çıkarıyor artık. yamasız tek bir ara sokak cadde yok. kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni meskenlere elektrik, su ve doğalgaz ihtiyaçları en yakın noktadan alınır. fakat ana hat yetersiz kaldığı zaman yeni hat döşenmesi gerekiyor ve bu da tekrar kaz tekrar doldur. tek fark kaldırımlarda ufak tefek görsel değişiklikler oluyor, bazı belediye yalakalarına(sözde müteahhit) yarasada memleketimiz için ağlanacak vaziyet. maalesef bir tık ötesini göremiyoruz, öngörü çok çok zayıf. günü kurtaracak projeler yapıyoruz. bir çok alanda olduğu gibi yer altı çalışmalarında da sınıfta kaldık.

aleyna tilki

02meka02
şarkı türkü den çok anlamam fakat bu kadar tıklanmış bir şarkıyı bende dinleyeyim dedim. sesi ve güzelliğini eleştiremem ama bu tıklanma rekoru milletimizin kıstas kriterlerinin ne kadar düştüğünün acı gerçeği olarak görüyorum.

saddam hüseyin

abuzeroklava
Dünya tarihinin en zalim diktatörlerinden biri olarak bilinen Saddam Hüseyin'in doğumu,gençliği,diktatörlüğü ve devrilmesini konu alan belgesel bir diktatörün dünyasına ışık tutuyor. Irağın yakın siyasi tarihini alt üst eden diktatörün karakteri ve yaşamının farklı dönemleri ele alınıyor.

Ateş etmeyin! Ateş etmeyin! Ben Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin! Ateş etmeyin!
(Yakalandığı andaki ilk sözleri)
Yaşamım boyunca hiçbir şeyden korkmadım. Mücahit gibi yaşadım ve ölümü her zaman bekledim.
"Asılmadan önce korkuyor musun?" sorusuna verdiği cevap.
Birlik olun, İran koalisyonuna güvenmeyin. Filistin Araptır.
Asılmadan önce
Erkek olun erkek!
Asılmadan önce Cehenneme git diyen cellâtına.
Allah işgalcilerden büyüktür!
Hakkındaki idam kararı okunurken mahkeme salonunda duruşma hakimine hitaben, bağırarak
Ben 39 tane fırlattım, içinizde adam olan varsa kırkıncı füzeyi fırlatsın.
I. Körfez Savaşı sırasında Arap liderleri Filistin direnişine destek vermemekle suçlarken
İsrail'e sınırımız olsa çoktan girmiştik
Kudüs'te 66 kişinin ölümüne neden olan olaylar üzerine..

belgesel aşırı yanlı bir belgesel

elektrik süpürgeleri

02meka02
Eylül ayından itibaren güç sınırlaması geliyor, sanayi tipi elektrik süpürgeleri haricinde yapılan bu uygulama bence çok mantıklı, diğer ev araç gereçlerine de yapılabilir.

YILDA 1 MİLYON TL CEPTE KALACAK

AB mevzuatına uyum kapsamında enerji verimliliği amacıyla elektrik süpürgelerine getirilen yeni güç sınırlaması 1 Eylül'den itibaren başlayacak. Böylece elektrik süpürgelerini verimli olanları ile değiştiren tüketiciler yılda ortalama 1 milyon TL tasarruf sağlayacak.

ges

02meka02
Güneş YEKA ihalesi kapsamında Türkiye'nin ilk entegre panel üretim fabrikası Ankara'ya kurulacak. Kasım'da temeli atılacak fabrika 2018 sonunda üretim başlayacak. Toplam bin kişiye yakın mühendis ve teknisyen fabrikada çalışacak.
YEKA ilerleyen zamanlarda çok daha fazla istihdama olanak sağlayacak gibi görünüyor, hayırlı uğurlu olsun şimdiden.

türkiye almanya gerilimi

02meka02
ALMANYA'NIN DERDİ 'BORU' imiş.

Kumbaroğlu şöyle diyor: "İkinci Kuzey Akım Projesi'nin, Türk Akımı Projesi'ne ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidecek başka doğalgaz projelerine doğrudan rakip olduğunu söyleyebiliriz. TANAP'ın inşaatının hızla devam etmesi, Türk Akımı'nın da aynı şekilde, İran ve İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasının gündemde olması, ikinci Kuzey Akım Projesi'ni zora sokan gelişmeler. Bütün bunlar Türkiye ile Almanya arasında enerjide bir çıkar çatışmasını doğuruyor.

kudüs

Rıhtım
pelin çift ve prof dr omer faruk harman imzası taşıyan kudusun gizli tarihi kitabini yeni bitirdim.
Kitap kuduste niye çok kan döküldüğünü anlamak için okunmalı.
Türkiyede bile filistin halkını terörist olarak görenler var. ((bkz:tatlı su solcuları))
Emin olun siyonizm için kudusu almak için dinen öldürmek dahil her şey mübah.