confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 121
  2. takipçi 4
  3. puan 3335
  4. toplam gelir 1,64 ₺

bir nefes hastanesi

02meka02
Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesinde bulunan özel bir hastanenin ismi.
Hastanenin ana girişinde sağ tarafta büyükçe Kanuni Sultan Süleyman' a ait şu meşhur söz yazılıdır,

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı

Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor

rüzgarda dünyayı 'yeka'ladık

02meka02
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesinden çıkan sonucun, Türkiye'yi ucuz rüzgar enerjisi için dünyada başlıca yerlerden biri haline getirdiğini söyleyerek, "Türkiye bu fiyatla dünyadaki en iyi fiyata sahip 5 ülkenin biri oldu; Fas, Peru, Meksika ve Mısır'la birlikte. Türkiye'den rüzgar teknolojisi ihraç etmek de artık mümkün olacak" dedi. Uzun vadede ülkede enerji maliyetlerini düşürmesi beklenen ve Türkiye'nin rüzgar türbini alanında bir ihracat üssü haline gelmesini sağlayacak Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi dünyada da yankı buldu. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) icra Direktörü Fatih Birol, Alman Siemens'in ortaklığındaki konsorsiyumun teklif ettiği 3.48 dolar cent/kilovatsaat fiyat ile Türkiye'nin rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde dünyada en düşük fiyata sahip beş ülke arasına girdiğini söyledi.

hes inşaatında tonlarca atık

02meka02
Türkiye de değişmeyen tablo, yine HES yine mağdur olan vatandaş.

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde, hidroelektrik santralı (HES) inşaatı sahasında açılan kuyuların içerisine gömülen, araziye ve nehrin kenarına dökülmüş tonlarca atık bulundu. Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü atık maddeler üzerinde ölçüm yaparken, tehlikeli atık olduğu şüphesi üzerine numuneler alındı. Jandarma, HES inşaatının hafriyat işlerini yapan firmanın atıkları döktüğünü değerlendirerek, firma yetkilisinin ifadesini aldı.

para biriktirmek isteyenlere tavsiyeler

02meka02
maalesef günümüz de durum o kadar vahim ki ev alacağımız yeri dahi başkalarının görüşüne göre almak zorunda kalıyoruz, statüyü karakter ve ahlak yerine para ve lüksün belirlediği bir devirde yaşıyoruz. ne güzel söylemiş büyükler azıcık aşım ağrısız başım, az her zaman çoktur

akkuyu hissesi ve yönetimde değişiklik

02meka02
%51 in %49 a olan üstünlüğünün önemini hala anlamış değilim, tabiki sayısal değer olarak üstünlük var ama %2 lik bir fark son sözde bu kadar mı etkili oluyor. Ruslar da Mersinde %2 lik farkı koruyacaklar.

Mersin'in Gülnar İlçesi'nde kurulacak Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Santralı projesi, 2010 yılında hükümetler arası anlaşmayla Ruslara verilmişti. Aradan geçen 7 yıldır projede revizyon sürüyor. Son olarak yapılan hisse devri ve yönetim değişiklikleri dikkat çekiyor. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralın, en geç 2023 yılında devreye girmesi öngörülüyor. 20 milyar dolara mal olması planlanan Akkuyu'da yüzde 51 ile hâkim ortak olan Rus devlet şirketi Rosatom'un Nisan 2017 tarihli açıklamasında, yüzde 49 hisse devriyle ilgili şu ifadeler kullanıldı: "Rosatom, Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın yer aldığı konsorsiyumu projeye dahil etme kararını aldı. Sözleşme bedeli, 2017 yılının sonuna kadar imzalanması planlanan Pay Sahipleri Sözleşmesi (Shareholders Agreement) imzalanana kadar açıklanmayacaktır."

aleyna tilki

02meka02
şarkı türkü den çok anlamam fakat bu kadar tıklanmış bir şarkıyı bende dinleyeyim dedim. sesi ve güzelliğini eleştiremem ama bu tıklanma rekoru milletimizin kıstas kriterlerinin ne kadar düştüğünün acı gerçeği olarak görüyorum.

soyaçekim

02meka02
gerek dış görünüş, gerekse yaşama şekli bakımından, yeni dölün eski döle benzemesine, bu benzerliği sağlayan etkenlerin ana – babadan yavrulara geçmesine demektir,
kısacası çevre etkileriyle değiştirilemeyen, aileden alınan belirleyici özelliklere denir.
mesela çocuğun zayıf olması yeterli beslenmediği anlamına gelmez, fakat bazı anneler vardır ki elinde kaşık çocuğun etrafında koşturur bir kaç kaşık daha yedirmek için.

yaz saati uygulaması

02meka02
bir çok alanda olumsuz sonuçları olduğu gibi enerji tasarrufu konusunda da anlamsız bir uygulama.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılmasıyla fazladan 2.8 milyar liralık enerji tüketimi yapıldığını bildirerek, israfa yol açan bu uygulamadan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

özgür demirtaş

02meka02
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunu.

genç yaşta muhteşem akademik başarılara imza atmış bir bilim insanı, mühendislikten ziyade finans üzerine kariyer yapmış.

şuanda sabancı üniversitesi finans kürsü başkanı olarak görev yapıyor. profesör dr. özgür demirtaş (37), avrupa birliği'nin içinde bulunduğu finansal krize çözüm önerisi getiren çalışmasıyla da 100 bin euro'luk marie curie araştırma fonu'nu almaya hak kazanmıştı.

istanbul'da yolların delik deşik olması

02meka02
diğer büyük şehirlerdeki durum nedir tam olarak bilmiyorum ama İstanbul da hemen hemen her gün yeni kazılar, yeni yer altı çalışmaları başlıyor. görüntü kirliliği bir yana trafikteki sıkışma insanı çileden çıkarıyor artık. yamasız tek bir ara sokak cadde yok. kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeni meskenlere elektrik, su ve doğalgaz ihtiyaçları en yakın noktadan alınır. fakat ana hat yetersiz kaldığı zaman yeni hat döşenmesi gerekiyor ve bu da tekrar kaz tekrar doldur. tek fark kaldırımlarda ufak tefek görsel değişiklikler oluyor, bazı belediye yalakalarına(sözde müteahhit) yarasada memleketimiz için ağlanacak vaziyet. maalesef bir tık ötesini göremiyoruz, öngörü çok çok zayıf. günü kurtaracak projeler yapıyoruz. bir çok alanda olduğu gibi yer altı çalışmalarında da sınıfta kaldık.

elektrik süpürgeleri

02meka02
Eylül ayından itibaren güç sınırlaması geliyor, sanayi tipi elektrik süpürgeleri haricinde yapılan bu uygulama bence çok mantıklı, diğer ev araç gereçlerine de yapılabilir.

YILDA 1 MİLYON TL CEPTE KALACAK

AB mevzuatına uyum kapsamında enerji verimliliği amacıyla elektrik süpürgelerine getirilen yeni güç sınırlaması 1 Eylül'den itibaren başlayacak. Böylece elektrik süpürgelerini verimli olanları ile değiştiren tüketiciler yılda ortalama 1 milyon TL tasarruf sağlayacak.

ges

02meka02
Güneş YEKA ihalesi kapsamında Türkiye'nin ilk entegre panel üretim fabrikası Ankara'ya kurulacak. Kasım'da temeli atılacak fabrika 2018 sonunda üretim başlayacak. Toplam bin kişiye yakın mühendis ve teknisyen fabrikada çalışacak.
YEKA ilerleyen zamanlarda çok daha fazla istihdama olanak sağlayacak gibi görünüyor, hayırlı uğurlu olsun şimdiden.

türkiye almanya gerilimi

02meka02
ALMANYA'NIN DERDİ 'BORU' imiş.

Kumbaroğlu şöyle diyor: "İkinci Kuzey Akım Projesi'nin, Türk Akımı Projesi'ne ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidecek başka doğalgaz projelerine doğrudan rakip olduğunu söyleyebiliriz. TANAP'ın inşaatının hızla devam etmesi, Türk Akımı'nın da aynı şekilde, İran ve İsrail gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasının gündemde olması, ikinci Kuzey Akım Projesi'ni zora sokan gelişmeler. Bütün bunlar Türkiye ile Almanya arasında enerjide bir çıkar çatışmasını doğuruyor.

iskoçya

02meka02
İskoçya, 2030 yılına kadar benzin ve dizel yakıtlı araçlara veda ederek tamamen elektrikli araçlara geçmeyi planlıyor.

Fosil yakıtlı araçları yasaklayacak ülkeler arasına İskoçya da katıldı. İskoçya hükümeti, 2030 yılına kadar benzin ve dizel yakıtlı araçlara veda edecek bir planın hazırlıklarını yürütüyor. İskoç hükümeti, İngiltere hükümetinin hedefinin sekiz yıl öncesinde, yani 2032 yılına kadar yeni benzinli ve dizel otomobilleri ve vagonları İskoçya'da durdurma sözü verdi.

yenilenebilir enerji okullu oluyor

02meka02
Türkiye bu sektörde gerçekten ciddi adımlar atıyor, semeresini kısa zamanda alacağından hiç şüphem yok, konuyla ilgili olarak;

Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 'Maden Teknolojisi Alanında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü' imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, imza töreninde yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığında görevine geldiği ilk günden beri inşa etmeye çalıştıkları stratejinin saç ayaklarından biri olan eğitim alanında önemli bir adım attıklarını söyledi.

yüzer güneş santralı

02meka02
Çin sahip olduğu imkanları sonuna kadar kullanıyor, Türkiye olarak çok daha fazlasına sahibiz, umarım yer bulamıyoruz diyenlere örnek olur.

Dünyanın en büyük yüzer güneş santralı elektrik üretmeye başladı. Çin'in Anhui Eyaleti'nin Huaynan kentinde bir gölete kurulan 40 megavatlık santral 86 hektarlık alanı kaplıyor. Karadan yaklaşık 300 metre uzağa kurulan santral, sıcaklık, tuzluluk ve neme karşı dayanıklı şekilde tasarlandı. Santral yılda 15 bin haneye yetecek miktarda elektrik üretecek
1

lee chih-kung

02meka02
Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin milyonlarca evi elektriksiz bırakması üzerine istifa etti.

Tayvan hükümeti bugün yaptığı açıklamada, Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin yaklaşık 8,5 milyon haneden 6,68 milyonunu etkilemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Halktan özür dileyerek hataya neden olan kişinin cezalandırılacağını bildiren Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un yerine görevi geçici olarak Dışişleri Bakan yardımcısı Shen Jong-chin yürütecek.

Tayvan'da elektrik kesintisinin Taoyuan kentindeki elektrik santraline gaz tedariğinin insan hatası nedeniyle kesilmesi nedeniyle yaşandığı kaydedildi. Ülkenin başkenti Taipei'de en az 27 bin asansörde kalma vakası rapor edildi. Elektrik kesintisi saat 6 p.m ile 9.40 p.m. arasında kademeli olarak giderildi.

hem süt hem elektrik üreten inekler

02meka02
Sütaş yakında ihtiyacı olan tüm enerjiyi çiftliklerindeki gübre ve fabrikalarının organik atıklarından üretecek. Aksaray'daki tesislerinde süt fabrikasının elektrik ihtiyacının yüzde 92'sini, ineklerin gübrelerinden ve fabrikanın organik atıklarından üretiyor. Şuanda Türkiye'nin en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisi konumunda

yenilenebilir enerji okullu oluyor

02meka02
Türkiye de bazı üniversiteler bu sisteme geçti, yeditepe üni.nin çatısında kendi ihtiyacının belli yüzdesini karşılayacak kadar güneş paneli var, yine İstanbul da Mehmet kiraz adalet sarayının çatısında rüzgar panelleri var. Sistem yeni değil fakat biz yeni geçiş yapıyoruz

kaçak elektrik kullanıp kul hakkından bahsetmek

02meka02
POLİSLERLE KAÇAK ELEKTRİK DENETİMİ :
elektrik üretimi anlamında dışa bağımlılığımızın azalmasıyla birlikte faturalarda gözle görülür bir indirim olmadı, sonrası için olmayacağından da eminim fakat kaçak kullanımın önüne geçilirse ciddi manada faturalara yansıyacaktır, özellikle doğu ve güneydoğuda elektrik dağıtım şirketleri bu kullanım bedellerini diğer halka yüklüyor, çok büyük kul hakkı yeniyor. dağıtım şirketleri de bu vebale ortaktır. adana daki uygulama diğer kaçak bölgelerinde olmalı.
Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde özel harekat ekiplerinin de desteğiyle iş yerlerinde kaçak elektrik kullanımına karşı sayaç kontolü gerçekleştirildi. 11 Emniyet Müdürlüğüne bağlı 300 polisle Sanhamzalı Mahallesindeki iş yerlerinde Toroslar EDAŞ ekipleriyle denetim gerçekleştirildi.

kaş yaparken göz çıkarmak

02meka02
TARİHİN ÜSTÜNE SANTRAL YAPILAMAZ,

Türkiye de GES sistemine elverişli o kadar yer varken tarihin üstüne santral kurmak apayrı bir heyecan veriyor demek.
Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın binlerce arkeolojik sit alanında Güneş Enerji Santralları (GES) kurulmasına izin veren, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 662 sayılı İlke Kararı'nın yürütmesini durdurdu.

jeotermal tesisleri

02meka02
türkiye nin son dönemde ciddi yatırımlar yaptığı bir sektör, nitekim dünya sıralamasında da 4. sıraya yükseldi fakat eldeki imkanlarla bu yetmez.

Türkiye de özellikle son 7 yıldır yapılan Jeotermal santral yatırımları sonucunda, her yıl yüzde 50 büyüyerek gelişen jeotermal sektörü 2017'nin ikinci yansında bir başarıya daha imza attı.

edaş

02meka02
Başkent edaş dan sonra medaş da aynı uygulamaya geçti, müşteri memnuniyeti açısından gayet memnun edici bir uygulama, şirket yönetiminin kararı:

O HASTALARIN ELEKTRİKLERİ KESİLMEYECEK

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) yaşam destek cihazlarına bağımlı yaşayan hastaların elektriğinin borcundan dolayı kesilmeyeceğini, talep edilmesi halinde elektrik borçlan için taksitlendirme yapılabileceğini duyurdu. MEDAŞ görev alanı içerisinde yer alan, Konya, Karaman, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir'de tüketici memnuniyetini arttırma yönündeki çalışmalarına devam ediyor.

kaçak elektrik kullanıp kul hakkından bahsetmek

02meka02
Kaçak Elektrik kullanımının önüne geçildiğinde bakın neler oluyor,
Toroslar EDAŞ, Adana'da çeşitli iş yerlerinde tespit edilen kaçak elektrik kullanımına anında müdahale ederek kaçak elektriğe geçit vermiyor. Bu sayede son 3 ayda 40 bin hanenin bir yıllık ihtiyaç duyduğu elektrik miktarının kaybına engel olan Toroslar EDAŞ, kaçak elektrik sorunu ile ilgili Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) Türkiye çapında başlattığı mücadeleye kendi bölgesinde destek veriyor.

edaş

02meka02
Başkent EDAŞ, evlerinde cihaza bağlı yaşam süren hastaların elektrik kesintilerinden mağdur olmamaları için kesinti öncesinde telefon veya SMS yoluyla bilgi verdiklerini duyurdu. "Cihaza bağlı hastaların Sağlık Bakanlığı'ndan alacakları gerekli evrakları kurumumuza sunması durumunda, hastanın bulunduğu lokasyonda sistemimizde anında meydana gelen uyarılar ile enerji kesintisi tespit edilerek en kısa sürede enerji verilmesi için çalışmaktayız. Aynı zamanda planlı kesinti ve arızaları cihaza bağlı hastalara telefon veya SMS ile bilgi vermekteyiz."

salvo

02meka02
dilimize İtalyancadan geçen bir kelime olmakla birlikte pek çok dilde farklı kelimelerle bilinen salvo, genellikle topla yapılan yaylım ateş olarak bilinmektedir.

türkiye rüzgar santrali kurulumunda avrupa dördüncüsü

02meka02
RES ve GES de Avrupa nın sahip olmadığı imkanlara sahip olduğumuzun farkına vardık, yakalayacağız hatta yakın zamanda geçeceğiz.

Avrupa'da yılın ilk yarısında gerçekleştirilen 6.1 GW rüzgar enerjisi kurulumunda Türkiye 377.8 MW ile dördüncü en fazla kurulum yapan ülke oldu.

Avrupa'nın temiz enerji geçişinin güçlü bir işareti geçen yılın şebekeye bağlanan yeni enerji kurulumu verileriyle daha belirgin bir hal aldı. WindEurope verilerine göre, Avrupa'da 2017 yılının ilk yarısında 6.1 GW rüzgar enerjisi kurulumu yapıldı. Bu kurulumların 4.8 GW'ını karasal rüzgar santralleri, kalanını da offshore (açıkdeniz) rüzgar santralleri oluşturdu.