confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 277
  2. takipçi 6
  3. puan 5926
  4. toplam gelir 4,52 ₺

bilim adamı

02meka02
ABD'DE 2 TÜRK'TEN DEVRİM GİBİ BULUŞ!

herkesin nefret ettiği, her yeri kan gölüne dönüştüren ABD nin dünya yı yönetmesi bilime&teknoloji ye ve liyakata verdiği değerden kaynaklanıyor. Türkiye de olmasa da türk oldukları için gurur duydum. biz hedef olarak yenilenebilir enerji de rüzgar ve güneşi hesap ederken onlar bunu aşmış bir sonraki adımın temellerini atıyorlar. ses getirecek bir gelişme.

ABD'nin en prestijli üniversitelerinden Columbia'da Doçent Dr. Özgür Şahin ile Dr. Ahmet Hamdi Çavuşoğlu, yeşil enerji üretimi için devrim niteliğinde bir buluşa imza attı. Bacillus subtilis adı verilen organizmalar yel değirmenine benzer bir mekanizmanın ucundaki pervanelere yerleştiriliyor. Nem, pervanelere yapıştıkça değirmen dönerek enerji üretiyor. O enerji ise dinamo ile stoklanıyor. Projenin güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilere oranla 2 kat daha fazla güç ürettiği kaydedildi.
2

27 eylül 2017 vergi zamları

02meka02
bunu yapanlara hakkım haram olsun, zerre kadar dahi hakkım varsa helal etmiyorum, çoluk çocuğundan çıkmasını istemem, ama kendilerinden çıkacağı gün yaklaşıyor.
yeni tanıştığım komşumun ismini bile duymadığınız belediye de belediye başkanının bilmem kaçıncı yardımcısının makam şoförüymüş. Altında son model araba ve başkan yardımcısını&ailesinin kölesi gibi çalışıyor. bu kadar rezil durumda belediyeler. Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzlukları oluyor. Haram zehir olsun. kendi adıma konuşuyorum bu arada.

maden kazaları

02meka02
Bir musibet bin nasihat misali ama olsun buda ilerleme göstergesidir. Allah kimseye bu acıyı bir daha yaşatmasın.

RİSKLİ MADENLERDE 'KIRMIZI DÖNEM' BAŞLIYOR

Enerji Bakanı Albayrak talimat verdi, maden denetimlerinde yeni dönem başlıyor. Maden ocakları risklerine göre 3'e ayrılacak. Riskli kömür madenleri 'kırmızı' gruba alınacak. Yıllık denetimler 1'den 4'e çıkarılacak.

almanya da kovulan gazeteci

02meka02
Almanya'nın köklü gazetelerinden olan Süddeutsche Zeitung'un karikatüristi Dieter Hanitzsch İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bir karikatürünü çizince, Yahudi düşmanlığıyla suçlanarak gazetedeki işine son verildi.

bu adam daha önce türkiye cumhurbaşkanının hakaret derecesine varan karikatürünü çizmişti, o zamanlarda basın özgürlüğü vardı.

http://www.haberturk.com/almanya-da-cifte-standart-netanyahu-yu-cizen-karikaturist-kovuldu-1972947

akaryakıt zamları

02meka02
bana mı öyle geliyor bilmiyorum ama zamlar bize yalama yaptı galiba. ciddi rakamlarda zamlar yapılıyor ama kimse de tık yok.

gerçi olması gereken bizim tepki göstermemiz değil başımızdaki yöneticilerin adil şekilde gelir dağılımını göz önüne alarak zamlar yapmasıdır. şuandaki hükümeti anlamak gerçekten imkansız, rotasını şaşırmış gemi gibi hangi kayaya çarptığı belli değil. bu şekilde neyi kurtarmaya çalışıyorlar, hangi açığı kapatmaya çalışıyorlar.

samimi olarak şunu belirtmek istiyorum: devlet giderleri bizden kat kat fazla olan ülkelerde vergiler bizim yarımızdan bile çok aşağıda. bu ülkeler devlet gelirini nasıl elde ediyor, bizler neden onları örnek alamıyoruz, neyi beceremiyoruz. çok zor bir şey değil, gideceksin adamlar nasıl sistem kurmuş nasıl devlet geliri artıyor bakacaksın ve ülkeye uyarlayacaksın. bütçe açıklarını milletin sırtına binerek kapatmak acizliktir.

Zerre kadar hakkım varsa haram olsun böyle zihniyete.

http://www.haberturk.com/son-dakika-motorin-ve-benzine-zam-yapildi-1692378-ekonomi

elektrik kesintisi bombası

02meka02
Güney Kore, elektrik kesintisi bombası yaptı

Güney Kore, herhangi bir savaş durumunda komşusu Kuzey Kore'de elektrikleri kesmek için bir grafit bombası geliştirdi.

Nükleer çalışmalara devam eden Kuzey Kore ile gerginlik devam ederken, komşusu Güney Kore'den kritik bir savaş hazırlığı gündeme geldi. Güney Kore Ordusu, kendi karartma grafit bombalarını yaratmak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Güney Kore, elektrik kesintisi bombası ile herhangi bir savaş durumunda Kuzey Kore'nin tüm elektrikli cihazlarını devre dışı bırakmayı hedefliyor.

Geliştirilen her bir grafit bomba, elektrikli cihazların üzerine sadece 0.025 mm boyutlarında işlem görmüş karbon filamentleri bulutu yayıyor. Elektrikli teçhizata yerleşen grafit parçacıkları, delokalize elektronları sayesinde elektrik iletmede harika bir iş çıkarıyor ve olluşan aşırı yüksek akımlar kısa devreye neden oluyor. Enerji hatları yalıtılmazsa hasar çok geniş alanlara yayılıyor.

ABD elektrik kesintisi bombasını ilk kullanan ülke. ABD bu bombaları 1990lı yıllarda Körfez Savaşı sırasında Irak'ta kullandı. Yine NATO, 1999 yılında bu bombaları Sırbistan'da kullandı. Bombaların bu kullanımları, etkilenen alanlarda elektrik şebekelerinin yüzde 70'ini veya daha fazlasını devre dışı bıraktı.


samsun

02meka02
Üniversite okuduğum şehir, muhteşem sahili var. güzellikleri çok fakat okul stresinden dolayı pek de güzelliklerini yaşayamadım. nedense bir gün hep oraya yerleşecekmişim gibi bir hayalim var.

suudi arabistanda ges ihalesi

02meka02
kWh başına fiyatta bizden de daha düşük fiyat. ayrıca bu iş için 50 milyar dolar gibi bir rakam ayırmışlar. bu sektörde bu rakam uçurur adamı...

Suudi Arabistan'da düzenlenen 300 MW kapasiteli güneş enerjisi ihalesinde kilovatsaat başına 1.79 cent ile şimdiye kadarki en düşük fiyat rekoru kırıldı.

Güneş enejisinde fiyatlar düşmeye devam ediyor. Petrol zengini Suudi Arabistan, enerji çeşitliliğini geliştirme amacıyla başlattığı 50 milyar dolarlık program çerçevesinde 300 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali kurulumu için bir ihale düzenledi. İhalede Abu Dabi'li Masdar ve Fransız Electricite de France SA tarafından verilen 1.79 cent/kWh teklif ile en düşük fiyat rekoru kırıldı.

En son en düşük fiyat rekoru kilovatsaat başına 2.42 cent ile Abu Dabi'de gerçekleştirilen ihalede kırılmıştı.

enerji lisesi

02meka02

ENERJİ LİSESİ MEZUNUNA İSTİHDAM SÖZÜ vermişler:)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Eryaman'daki Cezeri Yeşil Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışını Milli Eğitim Bakanı ismet Yılmaz ile yaptı. Okulun isminin sibernetik alanında çığır açan buluşlarıyla bilinen El-Cezeri'den geldiğini ifade eden Albayrak, El-Cezeri'nin bu toprakların bilimle, ilimle, fenle, tarihin her alanıyla ne kadar iç içe olduğunun göstergelerinden biri olduğunu dile getirdi.

özgür demirtaş

02meka02
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Mezunu.

genç yaşta muhteşem akademik başarılara imza atmış bir bilim insanı, mühendislikten ziyade finans üzerine kariyer yapmış.

şuanda sabancı üniversitesi finans kürsü başkanı olarak görev yapıyor. profesör dr. özgür demirtaş (37), avrupa birliği'nin içinde bulunduğu finansal krize çözüm önerisi getiren çalışmasıyla da 100 bin euro'luk marie curie araştırma fonu'nu almaya hak kazanmıştı.

akkuyu hissesi ve yönetimde değişiklik

02meka02
%51 in %49 a olan üstünlüğünün önemini hala anlamış değilim, tabiki sayısal değer olarak üstünlük var ama %2 lik bir fark son sözde bu kadar mı etkili oluyor. Ruslar da Mersinde %2 lik farkı koruyacaklar.

Mersin'in Gülnar İlçesi'nde kurulacak Türkiye'nin Akkuyu Nükleer Santralı projesi, 2010 yılında hükümetler arası anlaşmayla Ruslara verilmişti. Aradan geçen 7 yıldır projede revizyon sürüyor. Son olarak yapılan hisse devri ve yönetim değişiklikleri dikkat çekiyor. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralın, en geç 2023 yılında devreye girmesi öngörülüyor. 20 milyar dolara mal olması planlanan Akkuyu'da yüzde 51 ile hâkim ortak olan Rus devlet şirketi Rosatom'un Nisan 2017 tarihli açıklamasında, yüzde 49 hisse devriyle ilgili şu ifadeler kullanıldı: "Rosatom, Cengiz Holding, Kolin İnşaat ve Kalyon İnşaat'ın yer aldığı konsorsiyumu projeye dahil etme kararını aldı. Sözleşme bedeli, 2017 yılının sonuna kadar imzalanması planlanan Pay Sahipleri Sözleşmesi (Shareholders Agreement) imzalanana kadar açıklanmayacaktır."

aleyna tilki

02meka02
şarkı türkü den çok anlamam fakat bu kadar tıklanmış bir şarkıyı bende dinleyeyim dedim. sesi ve güzelliğini eleştiremem ama bu tıklanma rekoru milletimizin kıstas kriterlerinin ne kadar düştüğünün acı gerçeği olarak görüyorum.

bir nefes hastanesi

02meka02
Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesinde bulunan özel bir hastanenin ismi.
Hastanenin ana girişinde sağ tarafta büyükçe Kanuni Sultan Süleyman' a ait şu meşhur söz yazılıdır,

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi” sözünün kısaca anlamı

Hayat, sevinç ve mutlulukla, acı ve sıkıntılarla iç içe yaşanır Pek çok dert ve sıkıntı insanın karşısına çıkabilir. Ancak bütün bu problemler sağlık kadar önemli değildir. Tek bir nefesin bile değeri bilinmelidir. Bütün dünya insanın olsa bile sağlık olmayınca hiçbir önemi olmuyor

rüzgarda dünyayı 'yeka'ladık

02meka02
Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesinden çıkan sonucun, Türkiye'yi ucuz rüzgar enerjisi için dünyada başlıca yerlerden biri haline getirdiğini söyleyerek, "Türkiye bu fiyatla dünyadaki en iyi fiyata sahip 5 ülkenin biri oldu; Fas, Peru, Meksika ve Mısır'la birlikte. Türkiye'den rüzgar teknolojisi ihraç etmek de artık mümkün olacak" dedi. Uzun vadede ülkede enerji maliyetlerini düşürmesi beklenen ve Türkiye'nin rüzgar türbini alanında bir ihracat üssü haline gelmesini sağlayacak Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesi dünyada da yankı buldu. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) icra Direktörü Fatih Birol, Alman Siemens'in ortaklığındaki konsorsiyumun teklif ettiği 3.48 dolar cent/kilovatsaat fiyat ile Türkiye'nin rüzgar enerjisinden elektrik üretiminde dünyada en düşük fiyata sahip beş ülke arasına girdiğini söyledi.

hes inşaatında tonlarca atık

02meka02
Türkiye de değişmeyen tablo, yine HES yine mağdur olan vatandaş.

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde, hidroelektrik santralı (HES) inşaatı sahasında açılan kuyuların içerisine gömülen, araziye ve nehrin kenarına dökülmüş tonlarca atık bulundu. Sakarya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü atık maddeler üzerinde ölçüm yaparken, tehlikeli atık olduğu şüphesi üzerine numuneler alındı. Jandarma, HES inşaatının hafriyat işlerini yapan firmanın atıkları döktüğünü değerlendirerek, firma yetkilisinin ifadesini aldı.

para biriktirmek isteyenlere tavsiyeler

02meka02
maalesef günümüz de durum o kadar vahim ki ev alacağımız yeri dahi başkalarının görüşüne göre almak zorunda kalıyoruz, statüyü karakter ve ahlak yerine para ve lüksün belirlediği bir devirde yaşıyoruz. ne güzel söylemiş büyükler azıcık aşım ağrısız başım, az her zaman çoktur

yenilenebilir enerji okullu oluyor

02meka02
Türkiye bu sektörde gerçekten ciddi adımlar atıyor, semeresini kısa zamanda alacağından hiç şüphem yok, konuyla ilgili olarak;

Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 'Maden Teknolojisi Alanında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü' imzalandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, imza töreninde yaptığı konuşmada, Enerji Bakanlığında görevine geldiği ilk günden beri inşa etmeye çalıştıkları stratejinin saç ayaklarından biri olan eğitim alanında önemli bir adım attıklarını söyledi.

yüzer güneş santralı

02meka02
Çin sahip olduğu imkanları sonuna kadar kullanıyor, Türkiye olarak çok daha fazlasına sahibiz, umarım yer bulamıyoruz diyenlere örnek olur.

Dünyanın en büyük yüzer güneş santralı elektrik üretmeye başladı. Çin'in Anhui Eyaleti'nin Huaynan kentinde bir gölete kurulan 40 megavatlık santral 86 hektarlık alanı kaplıyor. Karadan yaklaşık 300 metre uzağa kurulan santral, sıcaklık, tuzluluk ve neme karşı dayanıklı şekilde tasarlandı. Santral yılda 15 bin haneye yetecek miktarda elektrik üretecek
1

lee chih-kung

02meka02
Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin milyonlarca evi elektriksiz bırakması üzerine istifa etti.

Tayvan hükümeti bugün yaptığı açıklamada, Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin yaklaşık 8,5 milyon haneden 6,68 milyonunu etkilemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Halktan özür dileyerek hataya neden olan kişinin cezalandırılacağını bildiren Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung'un yerine görevi geçici olarak Dışişleri Bakan yardımcısı Shen Jong-chin yürütecek.

Tayvan'da elektrik kesintisinin Taoyuan kentindeki elektrik santraline gaz tedariğinin insan hatası nedeniyle kesilmesi nedeniyle yaşandığı kaydedildi. Ülkenin başkenti Taipei'de en az 27 bin asansörde kalma vakası rapor edildi. Elektrik kesintisi saat 6 p.m ile 9.40 p.m. arasında kademeli olarak giderildi.

hem süt hem elektrik üreten inekler

02meka02
Sütaş yakında ihtiyacı olan tüm enerjiyi çiftliklerindeki gübre ve fabrikalarının organik atıklarından üretecek. Aksaray'daki tesislerinde süt fabrikasının elektrik ihtiyacının yüzde 92'sini, ineklerin gübrelerinden ve fabrikanın organik atıklarından üretiyor. Şuanda Türkiye'nin en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisi konumunda

yenilenebilir enerji okullu oluyor

02meka02
Türkiye de bazı üniversiteler bu sisteme geçti, yeditepe üni.nin çatısında kendi ihtiyacının belli yüzdesini karşılayacak kadar güneş paneli var, yine İstanbul da Mehmet kiraz adalet sarayının çatısında rüzgar panelleri var. Sistem yeni değil fakat biz yeni geçiş yapıyoruz

steve jobs

02meka02
Hayatın özeti: MUHTEMELEN bir yerlerde gözünüze çarpmıştır, okumuşsunuzdur. Ama yine de Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un hasta yatağında, ölüm döşeğinde söylediği sözleri hatırlatmakta fayda var.

“İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Diğer insanların gözünde, benim hayatım tam bir başarı örneği.

Ancak, çalışmanın yanında mutluluğu çok az yaşadım. Sonuç olarak, zenginlik ve varlık hayatın alıştığım bir yönü oldu.

Şu anda bir hasta yatağında tüm hayatımı gözden geçirirken, kıvanç duyduğum tüm zenginlik ve tanınmanın ölümün karşısında solduğunu ve anlamsızlaştığını anlıyorum...

...

Ölümün nefesinin giderek yaklaştığını hissediyorum...

Şimdi şunu biliyorum; hayatımız için yeteri kadar varlık elde ettiğimiz zaman, zenginlikle ilgisi olmayan konuların peşinden gitmemiz gerekir, daha önemli olan şeylerin:

Belki dostluklar, belki sanat, belki de gençlik yıllarında kurduğumuz hayaller...

Sürekli olarak zenginliğin peşinde koşmak, insanı benim gibi eğri büğrü hale getiriyor.

...

Kazandığım zenginliği ve varlığı birlikte götüremiyorum.

Birlikte götürebildiğim tek şey, sevginin oluşturduğu hatıralarım.

Sizinle birlikte olan, size güç veren ve size yola devam etmeniz için ışık veren gerçek zenginlik işte bu sevgi dolu hatıralar.

Gitmek istediğiniz yere gidin.

Ulaşmak istediğiniz yüksekliğe ulaşın.

Hepsi sizin kalbinizde ve ellerinizde.

Dünyada en pahalı yatak nedir biliyor musunuz:

“Hasta yatağı.” Sizin için otomobili sürmesi için bir kişiyi kiralayabilirsiniz.

Sizin için para kazanması için bir kişiyi istihdam edebilirsiniz.

Ancak hastalığınızı sizin için taşıyacak kimseyi bulamazsınız.

Kaybedilen materyaller bulunabilir.

Ancak kaybolduğu zaman asla bulamayacağınız bir şey var: “Hayat.”

Bir insan ameliyathaneye girdiğinde, o ana kadar okumayı bitirmiş olması gereken bir kitabın olduğunu fark ediyor.

Şu anda nasıl bir hayat sahnesinde olduğumuzla, zaman içinde, perdeler aşağıya inince yüzleşiyoruz.

Ailenizin, eşinizin ve dostlarınızın sevgilerine değer verin.

Diğer insanlara şefkat gösterin.”

kaçak elektrik kullanıp kul hakkından bahsetmek

02meka02
POLİSLERLE KAÇAK ELEKTRİK DENETİMİ :
elektrik üretimi anlamında dışa bağımlılığımızın azalmasıyla birlikte faturalarda gözle görülür bir indirim olmadı, sonrası için olmayacağından da eminim fakat kaçak kullanımın önüne geçilirse ciddi manada faturalara yansıyacaktır, özellikle doğu ve güneydoğuda elektrik dağıtım şirketleri bu kullanım bedellerini diğer halka yüklüyor, çok büyük kul hakkı yeniyor. dağıtım şirketleri de bu vebale ortaktır. adana daki uygulama diğer kaçak bölgelerinde olmalı.
Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde özel harekat ekiplerinin de desteğiyle iş yerlerinde kaçak elektrik kullanımına karşı sayaç kontolü gerçekleştirildi. 11 Emniyet Müdürlüğüne bağlı 300 polisle Sanhamzalı Mahallesindeki iş yerlerinde Toroslar EDAŞ ekipleriyle denetim gerçekleştirildi.

kaş yaparken göz çıkarmak

02meka02
TARİHİN ÜSTÜNE SANTRAL YAPILAMAZ,

Türkiye de GES sistemine elverişli o kadar yer varken tarihin üstüne santral kurmak apayrı bir heyecan veriyor demek.
Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın binlerce arkeolojik sit alanında Güneş Enerji Santralları (GES) kurulmasına izin veren, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun 662 sayılı İlke Kararı'nın yürütmesini durdurdu.

jeotermal tesisleri

02meka02
türkiye nin son dönemde ciddi yatırımlar yaptığı bir sektör, nitekim dünya sıralamasında da 4. sıraya yükseldi fakat eldeki imkanlarla bu yetmez.

Türkiye de özellikle son 7 yıldır yapılan Jeotermal santral yatırımları sonucunda, her yıl yüzde 50 büyüyerek gelişen jeotermal sektörü 2017'nin ikinci yansında bir başarıya daha imza attı.

edaş

02meka02
Başkent edaş dan sonra medaş da aynı uygulamaya geçti, müşteri memnuniyeti açısından gayet memnun edici bir uygulama, şirket yönetiminin kararı:

O HASTALARIN ELEKTRİKLERİ KESİLMEYECEK

Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. (MEDAŞ) yaşam destek cihazlarına bağımlı yaşayan hastaların elektriğinin borcundan dolayı kesilmeyeceğini, talep edilmesi halinde elektrik borçlan için taksitlendirme yapılabileceğini duyurdu. MEDAŞ görev alanı içerisinde yer alan, Konya, Karaman, Niğde, Kırşehir, Aksaray ve Nevşehir'de tüketici memnuniyetini arttırma yönündeki çalışmalarına devam ediyor.

kaçak elektrik kullanıp kul hakkından bahsetmek

02meka02
Kaçak Elektrik kullanımının önüne geçildiğinde bakın neler oluyor,
Toroslar EDAŞ, Adana'da çeşitli iş yerlerinde tespit edilen kaçak elektrik kullanımına anında müdahale ederek kaçak elektriğe geçit vermiyor. Bu sayede son 3 ayda 40 bin hanenin bir yıllık ihtiyaç duyduğu elektrik miktarının kaybına engel olan Toroslar EDAŞ, kaçak elektrik sorunu ile ilgili Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği'nin (ELDER) Türkiye çapında başlattığı mücadeleye kendi bölgesinde destek veriyor.

edaş

02meka02
Başkent EDAŞ, evlerinde cihaza bağlı yaşam süren hastaların elektrik kesintilerinden mağdur olmamaları için kesinti öncesinde telefon veya SMS yoluyla bilgi verdiklerini duyurdu. "Cihaza bağlı hastaların Sağlık Bakanlığı'ndan alacakları gerekli evrakları kurumumuza sunması durumunda, hastanın bulunduğu lokasyonda sistemimizde anında meydana gelen uyarılar ile enerji kesintisi tespit edilerek en kısa sürede enerji verilmesi için çalışmaktayız. Aynı zamanda planlı kesinti ve arızaları cihaza bağlı hastalara telefon veya SMS ile bilgi vermekteyiz."