confessions

02meka02

Yazar  · 2 Ağustos 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 208
  2. takipçi 6
  3. puan 5062
  4. toplam gelir 2,51 ₺

elektrik zamları

02meka02
Kurak geçen kış nedeniyle Atatürk, Keban ve Karakaya gibi barajlara gelen su seviyesi yüzde 26.5 azaldı. Bu nedenle suya dayalı elektrik üretimi kısıldı. Bu yıl gazdan elektrik üretimi nedeniyle elektrik fiyatlarında artışa kesin gözüyle bakılıyordu. Çünkü sudan 4, gazdan ise en az 20 kuruşa elektrik üretiliyor.

elektrik zamları

02meka02
İktidar "elektriğe zam yok" dedi ama vatandaş bu kez de dağıtım bedelinden kazıklanacak, 4 kişilik bir ailenin asgari elektrik faturası 100 lirayı aşacak, 2018'de cebimizden fazladan 2,3 milyar TL elektrik parası çıkacak.

gelirin bu şekli yalancının mumu gibi olur.
bu millete yazık.

kktc'ye elektrik gönderilmesi projesi

02meka02
her şeyini biz veriyoruz. para, yiyecek, içecek, elektrik yani hayat namına ne geliyorsa her şey bizden gidiyor oraya. üretim anlamında tek bir fabrika bulamazsınız. insanları sadece belli amaç çerçevesinde yönlendirmiş, köreltmişler. insanları benliklerinden kopmaya başlamış.

hayat çok pahalı, sadece elektronik eşya da biraz ucuzluk var, arabalarda ciddi fiyat farkı var. gerisi ultra lüks. 1970 li yılların Türkiye si gibi yolları mahalleleri var.
insanları insan olsa verilen emeğe hizmete değer diyeceğim ama belli kesimi müstesna gerisi hayvan.
siyasi bir mesele uğruna her ay milyarlarca para yollanıyor oraya.

hyperloop

02meka02
Elon Musk'ın kurduğu, bir diğer efsanevi işadamı Richard Branson'ın da sonradan ortak olduğu proje.

Havası alınmış bir tüp içinde elektromanyetik bir itiş sistemiyle mermi hızıyla gidecek bir tür tren.

Kentler arasında uçakdan daha çabuk gidecek olan yeni bir sistem

Şu anda deneme tüpünde çalışmalar yapılıyor ve 368 kms sürate ulaşılmış.

Hedef ise 1100 kms'nin üzerine çıkmak.

Muhteşem..

Ömer Fahreddin Türkkan

02meka02
BİRLEŞİK Arap Emirlikleri'nin Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Fahrettin paşa ile ilgili tweet atmış.
Tweet'te, Birinci Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Vehhabi kuşatması ve İngiliz tehdidi altında bulunan Medine'deki kutsal emanetleri kurtarıp İstanbul'a getiren Fahreddin Paşa yı “hırsızlıkla” suçluyor.

derler ya; bilmem ne olmuşsun ama adam olamamışsın. bu zat için bu laf tam uyuyor.
yazıklar olsun size.

kilowatt bedeli

02meka02

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), elektrikte güvence bedellerinin, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2017 Eylül ayı itibarıyla 12 aylık TÜFE değişim oranı dikkate alınarak artırılması kararlaştırıldı. EPDK'nın konuya ilişkin kararı, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girmek üzere, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 2018 yılında güvence bedeli, sanayi ve ticarethanelerde kilovat başına 67.3 lira, mesken, şehit aileleri ve muharip gaziler için 23.7 lira, tarımsal sulama, aydınlatma ve diğerleri için de 31.9 lira olarak belirlendi.

kilowatt bedeli

02meka02
kullandığınız elektriğin bedelini faturanıza bakarak siz de hesaplayabilirsiniz.
gelen fatura bedelinin tamamı kullandığınız elektrik miktarı değildir. dağıtım bedeli, TRT payı, vergiler vb. derken kullandığınız elektrik kadar bunların bedeli yansıtılır.

Yerli oto

02meka02
Türkiye'nin Otomobili'nin 2021'de yollarda olması öngörülüyor. inşallah o tarihte gururla binebileceğimiz bir arabamız olur.

bunun için şarj istasyonları kurulumu için taslaklar hazırlanıp EPDK ya sunulacak.

hadi hayırlısı

80-20 kuralı

02meka02
80-20 Kuralı nedir?

bir çok alana uyarlanabilen Pareto ilkesi (Pareto Principle), önemli azın yasası (Law of the Vital Few) ya da etken seyrekliği ilkesi (Principle of Factor Sparcity) olarak da bilinen bu kural, bir sistem üzerindeki etkilerin %80'inin, etkenlerin %20'sinden kaynaklandığını söyler.

İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto'nun 1906 yılında, ülkesindeki gelir dağılımının eşitsizliğini göstermek için oluşturduğu bir matematiksel formüle dayanır.

bir kaç örnek:
•Sorunların %80'i, sebeplerin %20'sinden kaynaklanır.
•Bir şirketin gelirlerinin %80'inin kaynağı, müşterilerinin %20'sidir.
•Bir şirkete gelen şikayetlerin %80'i, müşterilerinin %20'sinden gelir.
•Bir e-ticaret sitesinin cirosunun %80'i, ürün gamının %20'sinden kaynaklanır.
•Bir depo alanının %80'i, ürünlerin %20'sini barındırır, bu ürünlerin %80'i tedarikçilerin %20'si aracılığı ile edinilir.
•Bir proje ekibi, eforunun %80'ini projenin %20'si (başındaki ve sonundaki %10'luk dilimler) için harcar.

Yüzdelerde değişiklik olabilse de (85–15/ 90–10/ 95–5), 80–20 kuralının ana prensibi değişmez.

firmalar için önemli bir etkendir, az personel çok iş şeklinde başarılabilir.

pizza hut

02meka02
Türkiye ve dünya pazarına nasıl girdiklerini çoğumuz biliyoruzdur.
işte medyanın insan üzerinde nasıl bir etki yaptığının en büyük örneği.

1989 yılı…Türkiye ilk defa pizza dükkanlarıyla tanışır.Türkiye'ye birkaç dükkan açarak pazarın nabzını yoklayan ünlü marka aldığı sonuçla şoka girer. Bekledikleri gibi olmaz.Boğazına düşkün olduğu için pizzayı seveceğini düşündükleri Türk tüketicisi, pizzayı sevmez.Dükkanlar kapatılır.Geri dönülür.

1991 yılı.Murakami-Wolf-Swenson Productions'ın ürettiği bir çizgi film dünyada büyük ilgi görür.Yapımcı şirket Türkiye'deki bir özel kanala bu çizgi filmi teklif eder.Kanal şaşkındır, fiyat gerçekten olması gerekenin %10'udur.Adeta kapandaki peynir gibi duran bu teklifi kaçırmaz özel kanal.Yayınlanmaya başlar.Çizgi film Türkiye'de de çok tutulur.Oyuncakları, rozetleri, kartpostalları, defterleri ve kitap kapları ile müthiş bir pazarlama da beraberinde gelir.

1994 yılına gelindiğinde çizgi film milyonlarca çocuğu ve genci etkisi altına almıştır.Bu çocuklar tuhaf bir biçimde annelerinden pizza pişirmesini istemeye başlar.Türk anneleri pizzayı nasıl yapacağını bilmez.Talep gitgide artar.Derken pizza zinciri dükkanlarını yeniden aktif hale getirir, yeni dükkanlar açar.Çocuğu yemek yemeyen anneler mecburen pizza sipariş eder.Liseli, üniversiteli gençler arasında bir itibar nesnesi haline gelir. Türk mutfağının demode lahmacunu, pidesi terk edilmiş, gençler gruplar halinde pizza dükkanlarına gider hale gelir.

O çizgi film “Ninja Kaplumbağalar”! o pizza zinciri de ''PİZZA HUT''

Şimdi o çocuklar büyüdü, çizgifilmi ilk izleyenler 30'larına geldi.İlk jenerasyon genç evli, yeni nesil aile oldu.Onlardan sonraki jenerasyon şimdilerde üniversite öğrencisi, ya yurtta ya da öğrenci evinde kalıyor.İlk jenerasyondaki evliler evde yemek pişirmek yerine sık sık şöyle diyor : “Pizza mı söylesek?”Bir sonraki jenerasyon da yurt odasına ya da öğrenci evine neredeyse her akşam pizza sipariş ediyor.

İşte algılarımız böyle yönetiliyor.20-30 yıllık stratejiler çiziliyor, uygulanıyor.Bizim eğlenceli diye izlediğimiz masum çizgifilmler, diziler, sinema filmleri birtakım fikirlerin beyinlerimize çok daha hızlı zerk edilmesini sağlayan katalizörlerdenibaret.Ve emin olun, bu bilinçaltı pazarlamacıları, bu algı sihirbazları bize sadece pizza yedirmiyor…!
image
Bu sadece bir örnekti, her Amerikan filminde Apple bilgisayarların görünmesi bugünkü Apple çılgınlığının temeliydi.Her filmde sabah işe giderken elinde Starbucks kahve ile koşturuyor olması bugün bir kahveye 15 lira ödüyor olmamızın müsebbibi.Afrika'da ayağında ayakkabı olmadığı için pet şişe bağlayan Afrikalı gençlerin elinde içine su doldurulmuş Coca-Cola kutularıyla gezmeleri ve bununla sınıf atladıklarını düşünmeleri de yıllardır Coca-Cola'nın yaptığı “MUTLULUK” reklamlarının sonucu. Gerçekte mutlu olmayanlar içtikleri içecekten mutluluk akıtmaya çalışıyor işte, başka bir şey değil.

Biz hatırlamayız ama babalarımızın hayranı olduğu Western (Vahşi batı) filmlerindeki karizmatik kovboyu. O kovboyun ağzındaki Marlboro sigarayı babalarımız bugün hala bırakabilmiş değil. Etkiye bakar mısınız?İşte bu yüzden unutmayalım;Bize sunulan görüntülerin, reklamların, film ve dizilerin %99'u bir amaca hizmet ediyor.İnanmadan, etkilenmeden, kendimizi kaptırmadan önce iki kere düşünelim.

“Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter” diyordu Malcolm X,Uyanık olmayana pizzayı da yedirirler, kolayı da içirirler üzerine de bir sigara yaktırırlar…Afiyet olsun!
1

dünyanın en büyük pili

02meka02
100 megawatt gücündeki dünyanın en büyük bataryası Tesla tarafından üretilerek faaliyete geçmiş.
Tesla'nın CEO'su Elon Musk, eylül sonunda Avustralya hükümeti ile bir kontrat imzlaamış ve bataryanın 100 gün içerisinde faaliyete geçeceğini söylemişti. ama dediğinden 40 gün önce teslim etmiş oldu.
bizde süreçler her zaman ihale aşamasında net konuşulur fakat sonuç hep gecikir. ama elin adamı yapıyor işte, helal olsun.

yolsuzluk yapan 4 bakan

02meka02
Zafer Çağlayan(Ekonomi bakanı)
Muammer Güler(içişleri bakanı)
Egemen Bağız(Avrupa birliği bakanı)
Erdoğan Bayraktar(çevre ve Şehircilik bakanı)

Beddua etmek istemiyorum ama bu dünyada cezasız kalsalar bile ahirette zerresinin hesabı sorulacak onlara.
Hak etmedikleri halde Türkiye cumhuriyeti devletinde en üst makamlara geldiler.
çok mu ihtiyaçları vardı, ailenizi mi geçindiremiyordunuz?
Geçmiş tarihinize baktığınızda Dünyayı titretirken kul hakkı konusunda adeta titreyen padişahlar vardı, gerçi sizi onlarla kıyas etmek onlara ihanettir ama yine de onlara olan özenti bir nebze sizlerden aynı beklentiyi uyandırtıyor insanda.
acından ölse komşusunun malına dokunmayacak milyonlarımız var.
siz çok mu aç kaldınız?
malum süreçte ülkemizi bu kadar sıkıntıya sokarken rahat uyuyabiliyor musunuz?
0 /