temsil

imschrolled
kitle iletişiminde ya da sanat alanlarında ön yargılar, genel kabuller ya da bir takım ayrıntılar yoluyla oluşturulmuş örneklerdir. bu kimi zaman gerçekliği tamamen yansıtarak ya da gerçekliğin bir kısmını kullanarak oluşturulabilir. adı üzerinde gerçek olan değil, gerçeğin bir yansıması, örneği. buna rağmen, propaganda çalışmalarında ya da algı yönetimine ihtiyaç duyulan alanlarda, yan unsurlar eklenerek ve çarpıtılarak tamamen gerçekmiş gibi gösterilir ve inandırıcı bile olur.

kitle iletişiminde (medya, reklam, sinema, kitap, dergi, radyo, siyasal iletişim kampanyaları, sosyal medya çalışmaları vs.) bireyleri, grupları ya da ideolojileri gösterme ya da yansıtma aracı olarak kullanılabilir. örneğin, bir köylü imajı yansıtmak için; toz topraklı, yırtığı olan ve neredeyse kullanımdan kalkmış kıyafetlerin kullanılması. (özellikle tiyatro ve sinemanın en temel unsurlarından biridir. ya da bir komutanı, askeri tanıtmak için üniforma, kamuflaj kullanmak. dizilerde örneğin, doğu/batı ayrımıyla mesajı vermek istiyorsa ev düzeni, sofrada yemeğe başlama adabı ve hatta gençlerin çaldığı müzik aletlerini bile kullanabilir. işte ney, kanun, ud ile doğu temsil edilirken, keman, piyano, harp ile batı temsil edilir.) burada her şey ama her şey bağlamına bağlı olarak kullanılabilir. tüm görsel öğeler, kıyafetler, renkler, mimari, yaşam tarzı, saç-bıyık tarzı, dönemin ruhuna ait bir takım detaylar ya da tamamen ideoloji vurgusu yapan ögeler. (çekiç-orak armalı şapka gibi...)

fox tv belgeselleri var, amerika'da başkanlık yarışındaki adaylarla ilgili tartışmaları, analizleri ile tarafsızlık adı altında, bush'un seçim kampanyasına hizmet eden. nasıl yapıyorlar derseniz, moderatör, bush destekçisi ve liberal alınır tartışma-analiz programına. karşıt görüş demiyorum bakın, liberal yani ortada olan görüşlere sahip bir konuşmacı. böylelikle hiçbir şekilde bush eleştiri almaz ve hatta karşıt görüş gibi gösterilmiş/"temsil edilmiş" konuşmacıdan övgü bile alır. böylece kusursuz bir algı yönetimi yapılmış olur. ya da kötülenmek istenen aday için başka bir yayında, saçı-başı karışmış vasat bir tipli konuşmacı ile destek verilir. böyle destekçileri olan bir başkan adayına kimse oy vermez. oysaki, son derece çalışkan, madalyaları olan, yakışıklı/bakımlı/güzel bir tip ile bush desteklenir ve destekçileri ile bush yüceltilir, seçim kazandırılır. yine temsilden geçiyor...