şapka devrimi

spazmoldum
tarihimizde gerçekleşmiş ve görüldüğü üzere birçok elim hadiseye neden olmuş devrimdir ..

--- (gbkz: spoiler) ---

ŞAPKA İÇİN MEZARDAN ÇIKARTIP ASTILAR

28 Kasım’da Sivas’ta çıkan ve “Şapka giymek istemiyoruz. Gâvur kılığına girmek istemiyoruz” naralarıyla bağırarak valilik binasına yürüyen halk asker tarafından durduruldu ve yürüyüşü tertip etme suçundan dolayı 2 hoca idam ile cezalandırılmış geri kalan ise, çeşitli sürelerde hapse mahkûm edilmiştir.

Aynı tarihlerde Erzurum’da halk, çifte minareli camii meydanında şapka aleyhtarı bir eylem yapmış bunun karşılığı olarak asker kalabalığa ateş etmiş 15 kişi vurularak öldürülmüş, biri kadın olmak üzere 13 kişi idam edilmiş, 80 kişi tutuklanmıştır.

Erzincan’da yaşanan hadise ise tam bir insanlık ayıbıdır. İstiklal Mahkemesi o tarihlerde şapkaya karşı çıktığı için Mevlevi İbrahim Hakkı Efendi’yi gıyabında idama mahkûm eder. Fakat hocaefendiyi bulamadığı için bu idamı gerçekleştiremez. Bir sabah namazı vakti İbrahim Efendi ruhunu Allah’ına teslim eder. Çocukları babalarının ölüm haberini İstiklal Mahkemesine bildirir. Mahkeme tarafından köye bir müfreze gönderilir. Müfreze başındaki yetkili bu durumu kabul etmez. “Olmaz. bu adam kanuna karşı geldi mutlaka asmam lazım” der. Bunun üzerine kabir açılır. Şahitlerin huzurunda kanuna muhalefet etmek suçundan ceset asılır sonra tekrar gömülür.

24 Kasım’da Kayseri’de, 27 Kasım’da Maraş’ta, 17 Aralık’ta Rize’de, 31 Aralık’ta Ankara’da, 2 Ocak’ta Çorumda, 1 Şubatta Giresun’da halk eylemleri görülür. Sonuç yine aynıdır. “Bu yüksek ve önemli amaç” için binlerce kişi öldürülür yüzlerce kişi asılır. Onbinlerce kişi hapse atılır. Bu arada bu şehitlerden biri de herkesin bildiği rahmetli İskilipli Atıf Hoca’dır. Başka söze ve başka misale gerek var mı?

((gbkz:Ahmet Anapalı), Ağustos 2010)

--- (gbkz: spoiler) ---

edit: aşağıdaki yanlış bilgileri düzeltmek lazım: iskilipli atıf'ın milli mücadele aleyhine yazılan ve dağıtılan o bildiride imzası yoktur ve o zamanın vakit gazetesine ilan verip bu durumunu anlatmıştır .. üstelik bunları kendini şapka kanuna muhalefetten yargılayan mahkemede de anlatmış ve mahkemeye bunu kabul ettirmiştir .. kaynak: (gbkz:wikipedia)
GALADRİEL
24 kasım’da kayseri’de, 27 kasım’da maraş’ta, 17 aralık’ta rize’de, 31 aralık’ta ankara’da, 2 ocak’ta çorumda, 1 şubatta giresun’da halk eylemleri görülür. sonuç yine aynıdır. “bu yüksek ve önemli amaç” için (gbkz:binlerce kişi öldürülür yüzlerce kişi asılır. onbinlerce kişi hapse atılır. )bu arada bu şehitlerden biri de herkesin bildiği rahmetli iskilipli atıf hoca’dır. başka söze ve başka misale gerek var mı?

Cumlelerdeki akılcılığa bak yarabbim... binlerce kisi oldurulmus yuzlercesi asılmış. Asilanlar marsa gitti heralde. Onbinlerce kisi de hapse atilmis.

iskipli atıf hoca demiş birde okusan be guzelim evet sariktan yargilanmistir ama beraat etmistir. Idami ise milli mucadele karsiti hareketlerindendir... ama yalan soylemek sizin icin rahatsiz edici degil...icin icin Ataturk dusmanligi her firsatta. Sariklilara ne sevdaymis arkadas.
dulcinea
Yararlı ve modern hiçbir boktan anlamayan ve hoşlanmayan güruhun kanına dokunan, hakkında efsanelerin uydurulduğu devrim.

Bunları bırakacaksın, kendi pisliklerinde yaşayıp çürüyüp gidecekler.

Sugge
neresinden tutarsan tut elinde kalacak olan devrim. savunulacak bir tarafı yok diye düşünüyorum. cemil meriç'in bu konu hakkındaki amma farklı yerlere de değinen bir yazısını paylaşayım.
--- (gbkz: spoiler) ---

Mustafa Kemal kafanın yalnız dışını değil içini de tanzime kalkıştı.
Batı şapkaydı.
Şapka ve itaat.
Kalabalığın yerine şef düşünecekti. Kur’an rafa kalktı.
“Nutuk” çıktı ortaya.
Bir nutuk ve bir fırka.
Bir lokma ve bir hırka.
Önder önüne gelenin kellesini vurdurdu.
Fırka hiçbir zaman ağzını açmaya cesaret edemeyen kalabalıkların ağzına vurulan kilide bir yenisini daha ekledi. Sonra yenildi içildi. Ve hazret sirozdan kıvrandığı yataktan bir tanrı olarak kaldırıldı.
Bir tanrı veya bir şeytan. Atatürkçüyüz. Atatürkçülük asil cumhuriyetin resmi dinidir.
Mitosu olmayan sığ, dalsız budaksız bir din. Tam robot dini. Bu gidişle bütün dünyanın Atatürkçü olması gerekecek. Yaşasın Atatürk, ulan biz Atatürkçüyüz. İbadet ve iman bu üç beş hecede başlayıp bitiyor.
--- (gbkz: spoiler) ---
kaynak: jurnal
google.com, pub-2879582961646580, DIRECT, f08c47fec0942fa0