oruç tutmak

cayisallama
bir çok kişinin sadece aç susuz kalıp akşam ezanıyla birlikte bu işkencenin bittiğini sanıp böyle ibadet ettiği farz.oruç sadece bir yemek yememe içki içmeme olayı değildir.bu yüzden oruca kimse zararlı, gereksiz falan diyemez.eğer bu mantıkla düşünen varsa zaten tutmasın ne diyim?
-oruç insanı kötü alışkanlıklardan uzak tutar(sigara-alkol-kötü vs.):örneğin oruç tutuyorsunuz akşama kadar sigara içmediniz eğer bırakmaya da niyetliyseniz bu zorunlu nefis kontrolünü akşama kadar yaptığınızı düşünerek iftardan sonra 1 paket sigara içeceğinize 3 tane içersiniz 5 tane içersiniz.oruçluyken küfür etmemeye çalışırsınız.biraz daha ahlaklı olmaya çalışırsınız.oruç zaten budur nefsinizi sadece yemeye içmeye karşı değil diğer şeylere karşı da zorlarsınız.kötü bir söz söyleyeceğinizde ''boşver oruç ağızla söylenmez'' diyebiliyorsanız oruç işte ozaman güzel birşeydir.
-oruç sağlığa yararlıdır:evet efendim yararlıdır.ne olduğunu bilmeyen insanlar için değildir tabi.şöyleki yılda 1 ay yaptığımız bu ibadet günde 13-15 saat midemizin, bağırsaklarımızın karaciğerimizin dinlenmesini sağlar.eğer iftarda muhaha işte yemek yiyorum ulan diye yemezseniz bu yararı sizde görebilirsiniz
-oruç sağlığa yararlıdır:evet efendim yararlıdır.bilim adamları bunu aynen şöyle açıklar ki bu da allah'ın büyük mucizelerinden biridir; oruç tutmakla aç kalmak arasında fark vardir.oruç tutarken beyin kendini tamamen aç kalmaya ve susuz kalmaya şartladığı için midede üretilen asit üretimini azaltır.bu aç kalan insanlar için geçerli değildir zira onlar yemek yememeye şartlamadıkları için kendilerini böyle bir oluşum olamaz.ve böyle bir olayın yılda 1 ay gibi bir süre gerçekleşmesi hem vücut hem sindirim için önemlidir.doğrudur.
-oruç sağlığa yararlıdır; evet efendim yararlıdır.bunu ben demiyorum o diyor; nobel tıp ödülü'nü kazanmış olan alexis carrel; oruç sırasında organizmalarda depo edilmiş besin maddelerinin harcandığını, sonradan bunların yerine yenilerinin geldiğini, böylece bütün vücutta bir yenilenme olduğunu ve orucun sağlık bakımından çok yararlı olduğunu buyurur * * ...
-oruç şöyledir ki efendim; insan akşama kadar ulaşamadığı güzellikleri ve onların önemini daha bir iyi anlar onlara daha değer verir böylece savurganlığa karşı da insanı terbiye eder.
-oruç insanı sabırlı olmaya teşvik eder.evet efendim eder.hayatta karşınıza çıkabilecek zorlukları aşabileceğinizi gösterir.
-nitekim biri size ''hadi baba gel içelim!'' alemlere akarız dediğinde ''valla hocam çok isterdim ama ramazan ramazan boşver şimdi'' demenize bile yarıyorsa oruç evet efendim iyi birşeydir.

tepkiler üzerine edit:
(bkz: dini savunan yazarı şeriatçı sanan insan modeli)
(bkz: dini savunan yazarı akpli sanan insan modeli)


yuh artık editi:hala eksileyenleri anlamıyorum.yukarıda yazılanlardan yanlış olduğunu bildiğini söyleyen varsa eksileyenlerden arayın tanışalim ulaşın görüşelim...
Plastantia
namaz, zekat, hacca gitme gibi yüce allah'ın yapmakla mükellef kıldığı ibadetlerden biridir. kadim bir ibadettir. birçok inançta bulunan bir İBADETTİR. aç ve susuz kalmaktan ibaret olmadığı birçok kez söylenmiştir belki ama ısrarla zihinlere yazılması gereken bir şeydir bu. oruç şımarıklığın törpülenmesi, nefisle savaşma, iradeli olma ibadetidir. nefsini yenme yaradana yaklaşma noktasında en ulvi ibadetlerdendir.
''Sen, Nebî sallallâhü aleyhi ve sellemin şu sözünü işitmedin mi ki bak ne buyuruyor:

İnsanların etini yemekte devam eden (gıybet eden, insanları arkasından çekiştiren) kişi oruç tutmuş değildir.''
malayani
bazı insanlar için bize göre oldukça zor olan ibadettir.
Çobanlar için sahur sofrası da iftar sofrası da dağ, bayır, yeşil alandır.

Kırklareli'de yarım asrı aşkındır çobanlık yapan Mümin Maldır, ramazanı kırda kendi hazırladığı sofrada iftar ve sahur yaparak geçiriyor.

Maldır, Üsküp beldesinde 13 yaşında başladığı çobanlık mesleğini yaz-kış demeden 53 yıldır sürdürüyor.
devamını okumak için tıklayınız...


bobiler
daha ağzı anne sütü kokan 13-14 yaşında ki çocuklara oruç tutmadıkları için tehditler savurup kavga aşamasına geleceğinize ,
vatan millet düşmanlarına, kul hakkı yiyenlere, sapıklara, tecavüzcülere, vurgunculara karşı burası Müslüman bir ülke diye karşı çıktığınızda barış dolu bir ülke olacağız.