mercedes benz

çaki
Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz'in şirketi Benz & Cie. ve Gottlieb Daimler'in şirketi Daimler Motoren Gesellschaft'in birleşmesi sonucu kurulmuş otomotiv markası.Almanya`nın stuttgart şehri`nde kurulmuştur.

Markanın sahipleri:Daimler Motoren Gesellschaft,Daimler-Benz,Daimler-Benz,Daimler-Benz

İsminin kaynağı:1897 yılında Fransa'nın Nice kentinde yaşayan Avusturyalı tüccar ve Avusturya Nice Başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler fabrikasını ziyaret ederek bir otomobil satın aldı. Uluslararası finans dünyası ve aristokrasi ile iyi ilişkiler içinde olan Jellinek, Daimler otomobili ile Fransız Riviera'sında büyük ilgi topladı. Daha sonra Jelinek 1899'da 23 beygir gücünde motorla donatılmış bir Daimler yarış otomobiline büyük kızı Mercedes 'in adını vererek bu araçla Nice'de bir yarışa katıldı ve birinci oldu. Bu başarıdan sonra Jelinek, Daimler fabrikasına 36 otomobil sipariş verdi ve bu araçların "Mercedes" adını taşımalarını şart koştu.

Emil Jelinek'in elde ettiği satış başarısı üzerine Daimler, 1901 yılından itibaren ürettiği araçları "Mercedes" olarak adlandırmaya karar verdi. Mercedes İspanyolca konuşulan ülkelerde çok kullanılan bir isimdir. Kelime olarak da Mars gezegeninin İspanyolca adıdır. Lütuf ve zarafet anlamına da gelmektedir. 23 Haziran 1902 tarihinde Mercedes marka adı olarak tescil edildi. 26 Eylül 1902 tarihinden itibaren de kanunlarca koruma altına alındı.

Amblem:Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz'daki motor fabrikasındaki görevinin ilk yıllarında, Köln ve Deutz manzaralı evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuş, eşine yazdığı mektuplarda bu yıldızın günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini ve fabrikasının üzerinde parlayacağını söylemişti. Yıldız Daimler'in, motorlu araçların "karada, suda, havada" evrenselliğini simgelemektedir. 1909'da tescil edildi.1916 yılında yıldızın etrafı, içinde dört küçük yıldızın ve Mercedes isminin yer aldığı bir daireye çevrildi.1926'da Daimler-Benz birleşmesi ile Benz'in defne yapraklarından çelengi yıldızın etrafını sardı.

Modelleri:A Serisi
B
C
CL
CLK
CLS
CLA
E
G
GL
GLK
GLA
M
R
S
SL
SLK
SLS AMG
V

Üretim:Aslen Almanya üretimi olsa da Mercedes-Benz araçları başka ülkelerde de üretilir/monte edilir. Bunlar:

Arjantin (otobüsler, kamyonlar ve Sprinter vanlar. Almanya dışındaki ilk üretim yapılan yer)[2]
Avusturya (G-Class)[3]
Bosna-Hersek
Brezilya[4] Kamyonlar, Otobüsler ve C-Class araçlarının üretimi yapılmaktadır. Kuruluşu 1956'dır. Ayrıca 1999-2005 yılları arasında A-Class (W168)üretimi de yapılmıştır.
Kanada
Mısır'da Egyptian German Automotive Company(Mısır alman otomotiv şirketi) ile.
Macaristan (A- ve B-Sınıfı modellerinin yeni nesillerinin üretimi yapılacağı bir fabrikanın açılacağı duyurusu 18 Haziran 2008'de yapılmıştır.)[5][6]
Hindistan [7]
Endonezya [8]
İran (2010'dan bu yana üretim yoktur.[9])
Malezya[10]
Meksika—Mercedes Benz de Mexico Mercedes'in gerek geliriyle gerek çalışan sayısıyla en büyük yabancı şubesidir.Latin Amerika ve Kuzey Amerika pazarının büyük çoğunluğunu elinde bulundurur.
Nijerya[11] (buses, trucks, utility motors and the Sprinter van)
Filipinler
Rusya (E-Sınıfı)
İspanya (VitoriaŞablon:Dn)
Güney Afrika[12]
Güney Kore (Mercedes-Benz Musso ve MB100 modellerinin üretimi SsangYong Araç şirketi tarafından yapılmaktadır.)
Tayland (C, E ve S sınıfı araçların montajı Thonburi Grup tarafından yapılmaktadır.)[13]
Türkiye[14] - İstanbul Hoşdere (otobüs, Binek ve Hafif Ticari Araçlar)
Aksaray (Kamyon ve Ağır Ticari Araçlar)
Birleşik Krallık(İngiltere)—SLR spor arabaları, ingiltere'de Woking'de bulunan McLaren Teknologji Merkezi'nde üretilmektedir. Brackley, Northamptonshire, Mercedes Grand Prix fabrikasına ev sahipliği yapar, ve Brixworth, Northamptonshire ise Mercedes-Benz HighPerformanceEngines(mercedes yüksek performans motorları)'in bulunduğu yerdir.
Birleşik devletler Mercedes-Benz M-Sınıfı Sport aracı, R-sınıfı Sport Tourer, ve tam boyutlu GL-Class Lüks Sport araçlarının tamamı, Tuscaloosa, Alabama yakınlarında olan Mercedes-Benz üretim tesislerinde üretilir.[15]
Vietnam yolcu ve ticari araçları üretilir.Kuruluşu 1995'tir.