istanbul

maniacteam
hayatın çok pahalandığı ve zenginlerin gözdesi haline geldiğinden fakirlerin kovulduğu ve kovulan insanların tablosunun kasvetli bir eylül akşamını andıran surete bürünen şehir.doğduğum büyüdüğüm ve çok sevdiğim bir şehir olmasına rağmen,artık eski güzelliğini nispeten kaybetmiş,silüeti huzur verse de;realitesi hüzünlendiren şiir gibi;o mavi gözlü tatlı kadın gibi seyretmesi keyif veren bir şehir.
cayisallama
Bizans döneminde İstanbul’un, yani Konstantinopol’ün nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Fransız sanatçı Antoine Helbert’in bu soruya verdiği cevap “Evet”.

Çocukluğundan beri Bizans İmparatorluğu’na ve başkenti Konstantinopol’e özel bir ilgi duyan Helbert, yıllar boyunca okuduğu metinler, incelediği çizimler ve İstanbul’a gerçekleştirdiği geziler sonunda şehrin nasıl görünebileceğini resmetmiş. Çizimler, 4. ve 13. yüzyıl arasında farklı dönemlerinden bir seçki sunuyor.

Resimlerde görünen kimi yapılar bu güne kadar ulaşsa da bir çoğu ne yazık ki artık yok. İşte Helbert’in kaleminden Konstantinopol.

[http://www.yasamaugrasi.com/kultursanat/istanbul-bizans-doneminde-nasil-gorunuyordu.html tık tık]
gercektosunpasa
İSTANBUL gibiyim artık..
Gülmeyi gülhanede bıraktım...
Vefayı bozacıda...
Ayasofya kadar yorgun...
Topkapı kadar yıkık...
Esenler kadar vedalara alışık...
Eyüp kadar kalabalık...
Eminönü kadar sıkıcı....
İSTANBUL gibiyim yani...
Uzaktan bakınca ışıl ışıl ama aslında
yorgun,bitkin,tükenmiş...
Ama hala dimdik ayakta....
0 /