ishak paşa sarayı

hayrikirsan
osmanlı'nın en güzel yapıtlarından biridir hatta topkapı'dan sonraki en güzel yapıtı diyebiliriz, ancak çoğu kişi bilmez bende o yüzden internetten okuduğum bir makaleyi atacağım sizlere.

güzel ülkemizde pek çok tarihi eser ve doğal güzellik bulunmaktadır. ülkemizde bulunan tarihi eserlerin birçoğu çok eskidir, bazıları da osmanlı'dan kalmıştır. osmanlı ve saray denince herkesin aklına muhakkak topkapı sarayı gelecektir. evet topkapı sarayı başlı başına bir harikadır ancak ishak paşa sarayı da topkapı sarayı kadar güzel bir saraydır. topkapı sarayı'ndan sonra osmanlı'dan kalma en güzel saray diyebiliriz ishak paşa sarayı için.

ishak paşa sarayı nerededir ?

ilk olarak sarayın nerede olduğunu vererek başlayalım isterseniz. ishak paşa sarayı ağrı ilimizdedir. ağrı ilinin doğubeyazıt ilçesine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan bir dağın yamacına kurulmuştur ishak paşa sarayı. ishak paşa sarayı nerede, hangi ilde, hangi şehirde, hangi ilimizdedir, ishak paşa sarayı nerededir ? gibi sorularınıza yanıt bulduğunuzu düşünerek saray hakkında bilgiler bölümüne geçmek istiyoruz.

ishak paşa sarayı hakkında bilgi
ishak paşa sarayı nerede ? sorusuna yanıt buldunuz, şimdi ise sarayla ilgili birkaç bilgi vereceğiz sizlere.

ishak paşa sarayının özellikleri
ishak paşa sarayında toplamda 116 oda bulunmaktadır. camii, divan, harem, türbe gibi yapılar bulunan adeta külliye, kale niteliğinde bir yapıdır. saray yalçın kayalar üzerine inşa edilmiştir, yani çıkılması zordur. saray 432 yıldır ayakta kalmayı başarabilmiş, sağlam bir yapıttır. ayrıca saray yaklaşık 7600 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. ishak paşa sarayının özellikleri arasındaki belkide en önemli özellik, onu diğer saraylardan ayıran özellik, dünyada ilk defa kalorifer döşenen saray olmasıdır. bu özellik de onu dünyaca ünlü bir saray haline getirmektedir.

ishak paşa sarayı ne zaman yapıldı ?
ishak paşa sarayı ne zaman yapıldı ? sorusuna verilebilecek net yanıt 1685 yılıdır. 1685 yılında yapılan ishak paşa sarayı'nın yapımı yaklaşık 100 yıl sürmüştür. bu süre zarfında 3 adet yönetici görmüştür saray. çolak abdi paşa ile yapımına başlanmış, onun oğlu ishak paşa devam ettirmiş ve ishak paşa'nın oğlu mehmet paşa döneminde sarayın yapımı tamamlanmıştır. 3 nesil yapımı devam etmiş, günümüzde de hala dimdik ayakta duran köklü bir saraydan bahsediyoruz.

ishak paşa sarayı kim yaptı ?
yukarıda da bahsettiğimiz gibi sarayın yapımına çolak abdi paşa ile başlanmış ve ardından gelen 2 yönetici döneminde de sarayın yapımı devam etmiştir.

ishak paşa sarayı tarihçesi
yapımına 1685 yılında başlanan ishak paşa sarayı'nın yapımı 1784 yılında bitirilmiş ve net olarak 99 yıl gibi büyük bir sürede tamamlanmıştır. 3 yönetici görmüştür. bunlar sırasıyla çolak abdi paşa, ishak paşa, mehmet paşa'dır. ayrıca sarayın türbesinde çolak abdi paşa, ishak paşa ve onların yakınları yatmaktadır.

ishak paşa sarayı efsanesi
ishak paşa sarayı efsanesi hakkında birkaç adet rivayet bulunmaktadır. bunlardan biri sarayın yapıldığı dağın köylülerinin ineklerinden sağdığı sütün, akıl almaz bir yeraltı tesisatı yoluyla saraya gelmesi ve sarayın çeşmelerinden süt aktığıdır. diğer bir efsane ise sarayın zindanları hakkındadır.

ishak paşa sarayı zindanları

ishak paşa sarayı zindanları, ishak paşa efsanesi olarak adından sıkça bahsettirmiştir. ishak paşa zindanları hakkındaki söylem şudur: zindana girdiğinizde parlak ışık görürsünüz, zindana giren suçlunun suçuna göre ışık daha parlak veya daha az parlak yanmaktadır. buda suçlunun cezasının belirlenmesi, daha kötü bir hücrede kalması için kolaylık sağlamaktadır. tabii ki bunların hepsi bir rivayet.

kaynak: https://bilgilen.in/ishak-pasa-sarayi-nerede-bilgiler/
elfirâşetüzzerka
Dünya da kalorifer sisteminin uygulandığı ilk saraymış.
Ağrı'ya gitmiştim de oraya gitmek nasip olmadı bi türlü. Olur da Bi gün Yolum o şehre düşerse gitmeyi düşündüğüm ilk yer.