ekşi elmalar

malayani
\'Kelebeğin Rüyası\'ndan 3.5 yıl sonra kamera arkasına geçen Yılmaz Erdoğan\'ın, senaryosunu yazıp yönettiği \'Ekşi Elmalar\' filminden ilk kareler ortaya çıktı.Türkiye'nin 30 yıllık tarihini, kalabalık bir aile hikayesi üzerinden beyazperdeye taşıyan Yılmaz Erdoğan, 15 yıl aradan sonra 'Vizontele' tadında bir filmle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Anadolu insanının yürek burkan hikayesini, mizah ve gerçeklikle harmanlayan oyuncu; rekleri, kostümleri, ışığı ve mekanlarıyla beyazperdede görsel bir şölene hazırlanıyor.

BKM Film'in yapımcılığını üstlendiği, Erdoğan'ın kaleminden çıkan replikleri, izleyenleri hem güldürüp hem ağlatacak projenin başrollerinde; Yılmaz Erdoğan, Farah Zeynep Abdullah, Songül Öden, Şükran Ovalı, Devrim Yakut, Şükrü Özyıldız, Fatih Artman, Ersin Korkut, Caner Cindoruk ve Cezmi Baskın yer alıyor.

tık tık
gercektosunpasa
vizontele tadında güzel bir film olacak gibi. Heycanla bekliyrouz doğrusu. Görsel olarak çok doyurucu olacak diye de bekliyorum.

Edit: Olmuş mu acep yukarıda ki haber?
cayisallama
Öncelikle görüntü işini gökhan tiryakiye vermişler. Bu adamın çektiği bütün filmler, kareler güzel oluyor. Yalnız bu filmde bi acaiplik vardı. Kamerayı iyi sabitleyemişler mi desem, aksiyon filmi çeker gibi ekranın hızlıca değişmesi mi desem, kareyi gösterirken arka taraf ve yanların hafif buzlanması mı desem bilemedim, bu saydığım şeylerden dolayı iyi bulmadım görüntüyü. Aslında problem bende biraz da çünkü film izlenirken karede olan insanların suratlarına bakılır ben ise her yere bakmaya çalışıyorum.

Bir kelebeğin rüyası bir vizontele'ye göre çok altlarda diğer neşeli hayat, çok film hareketler bunlar gibi filmlerine göre bi tık üst bir film. Sinemada izlenir sonra dvd si alınıp bi ara da bilgisayarda izlenir o derece güzel.

--- (gbkz: spoiler) ---

bir zamanlar astığı astık kestiği kestik insanların sonra kuzuya döndüğünü, o otoriter günlerinden eser kalmadığını görmek çok çarpıcı geliyor bana.

bu filmde de belediye başkanının, kızlarına hayatı zehir ettikten sonra onlara muhtaç hale gelmesi çok acınası.

o kadar belediye reisisin, ücra şehrine teleferik getirme, turist çekme gibi ilerici planların var, kızlarını da okutsaydın ya. (bir kızını okutmuş, o da en sevdiği kızı oluyor herhalde ama en sevdiğini bile çok seviyor sayılmaz.)


--- (gbkz: spoiler) ---

(bkz: şampuan )
melankomik
acıdım mı ? hiç acımadım. ohh iyi oldu. kimden bahsettiğimi gidenler anlamıştır. en çok üzüldüğüm kişi de hatip oldu.
bunun dışında film durağan, bölük pörçük, bir şeyler vermek istemiş ama çok atlamış. ordan oraya ordan oraya derken bütünlük kaybolmuş, anlatılmak istenen şey kalmamış.
gercektosunpasa
filmde şöyle bir tezat var filmde. belediye reisinin dünya görüşü filmin başında çok farklı ortasında son farklı sonunda çok farklı şekilde işlenmiş. Kopukluk var.