amin alayı

piri fani
Osmanlı döneminde çocukların okula başlaması büyük törenlerle olur, bütün mahalle eğlenerek çocuklarını okula başlatırdı.

Başta taşınan Kuran rahlesi, midilli at, hazırlanmış yemekler, ilahiler, dualar ve hep bir ağızdan aminlerle mektebe yeni başlayan talebeleri okula götüren Amin Alayımedine

piri fani
İslam'ın en şerefli şehirlerindendir.

Medine'nin bilinen en eski görüntüleri ortaya çıktı. Siyah beyaz görüntülerde şehirdeki hareketlilik ve Peygamber Efendimiz'im kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebî de gösteriliyor.

yunus emre

piri fani
Anadolu Türkçe'sinin gelişimine büyük katkı sağlamıştır. kullandığı ifadeler tasavvuf ve edebiyat sahasında özgün ve üstün bir söyleyişe sahiptir.

perdedar-i mikuned der kasr-ı kayser ankebut

piri fani
perdedari mikoned der kasr-ı kayzer ankebut
bum nevbet mizedend der târem-i efrâsiyâb

fatih in istanbul'a girdikten sonra imparator konstantin'in sarayını tetkik ederken bu eski beyti hatırlayıp okuduğu söylenir. farsça olup anlamı "kayzer'in (imparator) sarayında örümcek teşrifatçılık yapıyor, efrasiyab'ın yerinde hakimiyet davulunu da baykuşlar çalıyor (ya da efrasiyab'ın yerinde baykuşlar nöbet tutuyor)" imiş.

1 ocak 2019 plastik poşetlerin paralı olması

piri fani
yasakladığın bir şeyi para ile satmak valla harika çözüm. para ile satılınca zararlı olmuyor.

tüm marketlerde 0,25 TL olarak belirlenmiş durumda.

1 Ocak'ta yürürlüğe giren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde ele alınarak alışveriş poşetleri ambalaj ve ambalaj atıklarına ilişkin yönetim sistemine dahil edildi.

Yönetmelik ile tüm dünyada, üzerinde hassasiyetle durulan plastik alışveriş poşetlerinin kullanımı sonucu oluşan görsel ve çevresel kirliliğin önlenmesi ve gereksiz plastik poşet kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor.

aman yavaş aheste

piri fani
barış manço'nun fatih sultan mehmet han'a ithafen şarkısı.

Aman yavaş aheste
Sabırlı derviş murada ermiş
Acelesi olana ağır ol demiş
Aman demiş aheste
Aman yavaş aheste

tiz-reftar olanın paine damen dolaşır
erişir menzil-i maksuda aheste giden

Aheste çek kürekleri aheste

perdadari mikoned der kasr-ı kayzer ankebud
bum nevbet mizened der tarem-i afrasyab

Aman yavaş aheste
Söz gümüşse sükut altınmış
Demek ki susmak daha kıymetli
Sessiz sakin durmak varken
Konuşup yorulana bilmem ne demeli
Aman yavaş aheste

aman yavaş aheste

gruda
barış manço'nun bu şarkısı ne kadar güzel ve büyük bir sanatçı olduğunun sadece bir örneği. Bu şarkı sözlerini söylesin normal bir şarkıcı ne diyor bu diye bakarız.

televizyon

benvaryaben
yıllar önce tülü televizyon vardı ve tüp bitince değiştirip kullanırdık. şimdi bilgisayar yada telefon gibi yeni modelleri çıktıkca yenilerinin yerine ikinci el almak şuan için döviz kuru farkından dolayı mantıklı gelmektedir.