çiğ köfteci gibi sözlük açmak

cayisallama
türkiye de birşeylerin yerine oturmamasının, genç girişimcileri her daim hüsranla son bulan sonlarının sebeplerini kısaca özetleyen sözcük. hiçbir şeyi üretmeyen insanların hiç bir şeyi beğenmeyen insanların rahatlıkla söyleyebildiği şey.

(bkz:sözlük milliyetçiliği)

ülkemizdeki ana problemde budur.
dingil'in teki verilen emekten bi haber, sözlük nasıl açılıyor, açılıp içeriği nasıl dolduruluyor, işleyiş nasıl oluyor hiç bir şekilde düşünmeden kolayca yazar olduğu bir sözlükte, sosyal medyada, bir haber altında kusmuk bırakabiliyor. bu tür insan tipi oldukça var ancak genellemek yanlış olur.

diğer açıdan ise bu gibi dingilleri ciddiye alan başka dingiller var. Bunlar daha vahim insanlar ve genelleyebiliriz. Bize hakaret etmiş, bizim sözlüğe giydirmiş, bizim mahallenin çocuğunu dövmüş algısını kullanarak toplu bir birliktelik bile olmadan sürü psikolojisine adım atan insanlar. Sürü psikolojisini aldıktan sonra her şeyi mübah sayıp vurdukça vurma hakkını kendilerinde buluyorlar maalesef. yapılan, yazılan, söylenen hatanın 10 katını kendileri işliyorlar. Bu gaza falan gelmek ile falan açıklanamaz bu bildiğin beyin yerine hırs,kin ve nefreti bile isteye kullanmanın göstergesidir.

ilk örnekteki dingil olmamak lazım. emek gözetmek emeğe saygı duymak lazım. ancak bu tür insanlar hep olacaktır. ikinci örnekteki dingil olmamak lazım demeyeceğim çünkü seçimi beyin ile yapılmayan şeyi düzeltmek çok zor olsa gerek. Aşk gibi, mikro gereksiz milliyetçilik gibi.