çiftlik bank

issizmemur
buraya para yatıran insanların nasıl bu kadar sorumsuz olduklarını görmek çok üzücü. Ailesinin, çocuğunun rıskını bu kadar riskli ve ap açık sağlıklı olmayan ve kurucusunun da sağlıksız olduğu belli olan bir işe bu denli ciddi paralar yatırmalarına anlam vermek mümkün değil.
aberi
Çiftlikbank mağdurları ne demek ya. Mağdur gerçekten haksızlığa uğrayan kişidir. "oğlum şimdi şu kadar para veriyoz sonra kaç katını alıyoz güvenilirmiş dayımın oğlunun amcasının kızının kuzeninin görümcesi uçak almış böyle" deyip atlayan bedavacı tipler mağdur mu olur.
cayisallama
100 bin bastım bu oyuna
Hem tosuna hem koyuna
Her gece baktım yemine suyuna
Dön gel Mehmedim özledik seni

Medyada çıkan haberlere baktım
Baktıkca bir sigara yaktım
Bu ara kafayı bitcoin'e taktım
Dön gel Mehmedim özledik seni

+2 depo verecektin
Paraya para demiyecektim
Daha kredi çekip sana verecektim
Dön gel Mehmedim özledik seni

Mavi yumurta dedin bastık parayı
Pembe ördek dedin saldın kobrayı
En sonunda herkese verdin babayı
Dön gel Mehmedim özledik seni

Daşşaklarına beton yetmez
Jet fadıl yanında bi sikim etmez
Tosunum kimseyi madur etmez
Dön gel Mehmedim özledik seni

Aşık ali düstü dara
Ne güzeldir on kat para
Hiç acımadın bu kadar garibana
Dön gel Mehmedim özledik seni..
axit
Tüm Zamanların En Büyük Dolandırıcısı Sülün Osmanın Tespiti müthiş. Şöyle demiş:

"Benim dolandırdığım insanlar dolandırıcıydı aslında. Yani bana yaklaşma sebepleri beni dolandırmaktı. On tane bilezikle geliyorum adamın önüne akşam vakti. Kuyumcunun kapısındayız. Ve dükkân kapalı. Karımın hastalığını anlatıyorum, acilen bilezikleri bozdurmam gerektiğini, o an nöbetçi eczaneye gidip hastaneden istedikleri ilaçları almamın şart olduğunu söylüyorum falan. Hakiki olsalar bileziklerin fiyatı bin lira. Diyorum ki 300 liraya ihtiyacım var. Paranın gerisi umurumda değil, yeter ki karım ameliyat masasında kalmasın... Adam sabah kuyumcuya gidip bilezikleri bin liraya bozdurabileceğini ve birkaç saat içinde havadan 700 lira kazanacağını düşünüyor. O arada benim ayakçım da ortaya çıkıyor ve o almak istiyor bilezikleri. Telaşlanıyor adam kazanç imkânı kaybolacak diye. 300 lirayı verip alıyor bilezikleri, be de kayboluyorum ortalıktan. Adam ertesi sabah kuyumcuya gidip de bileziklerin sahte olduğunu öğrenince, dolandırıldım, diye karakola gidiyor. Ben aranıyorum. Demiyorlar ki ona, be adam 1000 liralık bileziği 300 liraya almayı düşünürken aklında ne vardı, diye. Gayet açık ki, beni dolandırmayı planlamıştı. Ben hayatım boyunca beni dolandırmaya kalkışmamış tek bir kişiyi dolandırmadım."

ccc
Bir hikaye de benden olsun.

HİKAYEMİZ MUHTEŞEM OKUYUN, İSTERSENİZ PAYLAŞIRSINIZ.
Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi eşeği sabah verecektir. Sabah yaşlı çiftçi Ali'ye;─ Oğlum eşek dün gece öldü, paranı da yedim bitirdim! der.
Küçük Ali çiftçiye;─ Ben eşeği yine de istiyorum, der.
Yaşlı çiftçi;─ Ölü eşeği ne yapacaksın? diye sorar.
Ali de;─ Ölü olduğunu söylemeyeceğim, tombala düzenleyip satacağım, der.
Aradan bir ay geçer, yaşlı çiftçi Ali'ye rastlar, sorar;─ Eşeği ne yaptın?
Ali;─ Eşeği tombalaya koydum, 10 liradan 500 kişiye bilet sattım. 5000 lira kazandım! der.
Yaşlı çiftçi;─ Peki, ölü olduğunu görünce kızmadılar mı?
Ali;─ Yok yaa… Sadece kazanan şarladı, ona da 10 lirasını iade ettim sevindi! der.
Küçük Ali büyür, eşeklerin sırtından para kazanmaya devam eder…
Bu ülkede ne Ali'ler Veli'ler biter, ne ölü eşekler, ne de kolay yoldan para kazanmaya çalışıp bunlara parasını kaptıranlar


Rıhtım
Bu arada basının ' bunlara nasıl kandılar' havalarına bakmayın. Hepsi bu çürük sistemin reklamını veriyordu. Özellikle hükümete yakınlığı ile bilinen Ensonhaber sürekli reklamını veriyordu. Şimdi geyik yapıyorlar.

Şaşırtıcı diğer nokta ise en basitinden adında banka geçen oluşuma SPK ve BDDK derhal müdahale etmeliydi. Çok geç kalındı.

Bir diğer zaafiyet ise bu tosuncuğun paraları dışarıya nasıl bu kadar kolay aktardığı. Finansal denetimde orada da eksiklik var.

Kısacası millet kolay paracı, girişimci dolandırıcı, devlet ise kontrolünü sağlayamıyor.

Bir iki yıla başka versiyonlarını duyarız.