birleşmiş milletler

spazmoldum
bu teşkilat; suriye'lileri ülkelerinden süren esed'e, rusya'ya, pyd'ye bir şey demiyor, herhangi bir yaptırım uygulamıyor ancak türkiye'ye sınırlarını aç, mültecileri al, sonra kapat aman avrupa'ya gitmesinler diyebiliyor ..

batsın bu dünya ve yerine; insanın onuruna, şerefine yakışır ülkeler ve liderlerinin olduğu bir dünya gelsin ..
spazmoldum
(gbkz:trt belgesel)'de yayınlanan bosna hersek üzerine yapılmış bir belgeselde denk gelmiştim .. sırplar; boşnaklara etnik soykırım uygularken her şey birleşmiş milletler'in gözü önünde cereyan ediyordu ve şimdiki gibi o zaman da hiç bir şey yapmıyorlardı ..

birleşmiş milletler'in kısaltmasını bilirsiniz .. un yani united nations ..

adamlar duvara şunu yazmışlardı: united nothing .. birleşmiş hiçler ..

konu ile ilgili ek bilgi :

Birleşmiş Milletler tarafından \"güvenli bölge\" ilan edilmişti Srebrenitsa. Şehrin güvenliğini Hollandalı bir askeri birlik sağlıyordu. Sırp kasabı Ratko Mladiç şehri sıkıştırmaya başladığında Boşnaklar \"bizden topladığınız silahları geri verin\" dedilerse de Hollandalı aşağılık komutan Karremans bu isteği reddetti. Sonra, bu 400 Hollandalı aşağılık asker, şehirdeki 25 bin insanı silahsız şekilde Sırplara teslim ederek şehri terk etti. Ardından da Sırplar, 5 gün içerisinde 8.500\"e yakın insanı katletti.
spazmoldum
şu açıklaması ile bittiğini aleme ilan etmiş örgüttür: \"Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırılar, kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa 'savaş suçu' sayılabilir. Rusya'nın ya da Suriye rejiminin, saldırıları düzenlediği ispatlanırsa, bu ülkelerin savaş suçu işlemiş olduğu anlamına gelir\"

neymiş rusya'nın hastaneleri bilerek vurduğu ispatlanmalı imiş ..
[http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/347078.aspx haberi okumak için tıklayınız ]
kultabisi
bu organizasyonda veto yetkisi olan beş ülke var: abd, ingiltere, rusya, çin, fransa.
bu şu demek oluyor. diğer tüm ülkeler, herhangi bir konuda ortak karar almış olsalar da, bu beş ülkeden biri, kararı veto ettiği takdirde uygulanabilirliği kalmıyor.
bu bilgiyi pekçok kişi biliyordur.
şimdi daha az bilinen bir bilgi verelim.
birleşmiş milletler genel sekreterliği. pozisyon olarak, organizasyonun en tepesindeki kişi oluyor bu.
kuruluşundan bu yana, bu görevi hangi ülkelerden insanların üstlendiğine bakalım:
kuruluşu esnasında, yani 1945-1946 yılları arasındaki 1 yıllık süreçte görev yapan ingiliz gladwyn jeb'i bir kenara koyacak olursak, diğer genel sekreterlerin ülkeleri şunlar:
norveç
isveç
burma
avusturya
peru
mısır
gana
güney kore

sizin de dikkatinizi çekmiştir muhakkak. dünya siyasetinde hiçbir etkisi olmayan ülkeler hepsi de. peki bu tesadüf mü? tabii ki değil.
aslında olan şey şu: beş ağır top, kendi kararlarını dikte ettirebilecekleri, ortak bir kukla sekreteri belirleyip, organizasyonun başına getiriyorlar. bu sayede hem her istediklerini yaptırmış oluyorlar, hem de dünya kamuoyunda sanki organizasyonun yönetiminde söz sahibi değillermiş havası oluşturuyorlar.
cayisallama
-24 ekim 1945 tarihinde ikinci dünya savaşının galip devletleri tarafından kuruldu.
-193 ülkeye sahip birlik new yorktan yürütülüyor.
-genel kurul, güvenlik konseyi, ekonomik ve sosyal konsey, yönetim konseyi, genel sekreterlik ve uluslararası adalet divanından oluşuyor.
-her yıl eylül ayında 193 ülke ile toplanıyor.
-genel kurulda her ülkenin bir oy hakkı var.
-BMGK'nin 5'i daimi, 10'u iki yılda bir seçilmek üzere geçici toplam 15 üyesi bulunuyor. 5 daimi üyenin veto hakkı var.
5 daimi ülke;
çin
rusya
ingiltere
fransa
amerika birleşik devletleri