anne

elfirâşetüzzerka
bizi 9 ay karnında taşıyan, dünyaya getirmek için ölüm riskini bile göze alan, olağanüstü güçlerle donatılmış mucizevi varlık

(bkz:Number One For Me)

--- (gbkz: spoiler) ---

46. Sure (Ahkâf Suresi), 15. Ayet
Biz insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: \"Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.\"

31. Sure (Lokmân Suresi), 14. Ayet
İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: \"Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.\"

--- (gbkz: spoiler) ---
cayisallama
Diğer aile bireylerim gibi eğitim,bakış açısı ve son beş yılda kültür olarak farklı olduğum benim için dünyanın en güzel varlığıdır.
Kendisini oldukça kıskandığım doğrudur babam açısından tam olarak babam açısından değil de babamla aralarında ki muhabbet açısından kıskandığım doğrudur.
Rıhtım
Hatırımızda kalan kısmıyla bile karşılaştırılamaz bir noktada tutuyoruz. Bir de bebeklik donemi var. O dönemki fedakarlık çok büyük. Daha büyük. Yani anne sandığımızdan da daha kıymetli. Daha değeri bilinesi.
gercektosunpasa
Anneniz ve siz grip salgınına yakalansanız ve ikinizin de yataktan kalkacak dermanı olmasa; çorbayı yine anneniz yapar.
Konumuz çorba değil tabii... Böyle muhteşem detayların değerini bilelim.
piri fani
adam ölürken Azrail'e sormuş, ölüm anında melek olarak sen geliyorsun ancak doğum anında neden melek yok diye;
Azrail anne var ya demiş!