8 mart dünya emekçi kadınlar günü

issiz adam
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın \"Internationaler Frauentag\" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

türkiyede ise;

Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında \"Emekçi Kadınlar Günü\" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. \"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı\" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında \"Türkiye 1975 Kadın Yılı\" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından \"Dünya Emekçi Kadınlar Günü\" kutlanmaya devam ediliyor.
cayisallama
Kadınlar günü veya buna benzer günler çok fazla ilgimi çekmiyor açıkçası. Bir gün için insanların özel olması. Doğum gününe yeni yeni alışmışken hayırlısı.
Kutlarım bütün kadınların gününü.
Bir başka kutlayan daha var buyrun tünel bu taraftan;
hermione
Kadının günü mü. Çok komik. 7 saat dersim ve nöbetim vardı. Çocuğu okuldan aldım. Babası geç gelecekti. Biraz uyuyalım dinlenelim dedik. Boğazımın ağrısı hatta boğazımın çılgınca ağrısı demeliydim; sebebiyle uyuyamadım. Nevresimleri değiştirdim. Yemek yaptım. Kızımın odasını topladım. Çamaşır attım. Bulaşık makinesini boşalttım. Kızımın ödevini yapıyoruz şimdi...
Kadınlar günü... He canım sağolun...
Edit: kutlanmasından hoşlanmadığım saçma bir gündür ayrıca
elfirâşetüzzerka
--- (gbkz: spoiler) ---

Ne güzel dile getirmiş üstad, kadının mertebesini :
Bir vâlide veledini tehlikeden kurtarmak için hiçbir ücret istemeden ruhunu feda etmesi ve hakikî bir ihlas ile vazife-i fıtriyesi itibariyle kendini evlâdına kurban etmesi gösteriyor ki; hanımlarda gayet yüksek bir kahramanlık var. Bu kahramanlığın inkişafı ile; hem hayat-ı dünyeviyesini, hem hayat-ı ebediyesini onunla kurtarabilir.
Lemalar - 199

--- (gbkz: spoiler) ---
axit
"Biri kurbağa öper,biri yüzyıllarca uyur,biri 7 cüceyle yaşar,biri kuleye kapatılır. Bir masal prensesi olsan bile kadınlık zor." Turgut Uyar
issiz adam
Kadın güzellemelerini samimi bulmuyorum.Kadın ve emek.İnsanlık tarihinin en kadim değeridir.Bugün değil binlerce yıldır.Anımsamak ve içselleştirmek kutlamaktan daha insani.
abuzeroklava
Ulus gazetesi, 24 Nisan 1939'da, Millî Şefimizin bir direktifini de hatırlatarak; hanımlarımızın yabancı modaya uyarak israflarına artık bir son verilmesini istiyordu. "Ailelerin kadın eşyası üzerindeki israfları"na yeter deniliyordu!!! Hanımlarımızın yerli malı kullanmaları isteniyordu: "En büyük marifet, basitlik içinde zevk ve zarafeti" sağlayabilmekti. Nazilli basması varken, hanımlarımızın Avrupadan giyinmesi pek de uygun değildi!!!
0 /