30 ağustos zafer bayramı

memursozluk
Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.
imschrolled
bir olmaya en çok ihtiyacımız olan şu zaman diliminde, ilaç gibi bir bayram günü. 30.08.2017 tüm dünya için de bir kurtuluş günü olur inşallah.

kıymetini bilmemiz gereken o kadar çok şey var ki... yanlışlara, olumsuzluklara rağmen çok güzel bir ülkeyiz... ne olur bizden öncekiler bize nasıl tertemiz bıraktıysa, biz de daha güzel bir şekilde bizden sonrakilere bırakalım...

Ne mutlu Türk'üm diyene!

imschrolled
The Sanat ekibinin hazırladığı 30 ağustos kahramanları çalışması.
KAZIM KARABEKİR: Davaya bağlılığın ve vefakarlığınla tanındın. Ne kadar muharebe varsa nerdeyse hepsine katıldın. Tecrübelerinle bize yol gösterdin. Özellikle Doğu Cephesi Komutanı olarak kazandığın zaferler, tüm dünyada hayranlıkla karşılandı. Ve ne olursa olsun, bizi hiç yalnız bırakmadın.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz komutanım!
ESER: Şahan Noyan


İSİMSİZ KAHRAMAN: Acıkmaz mıydın, acıkırdın elbet. Hem de zil çalardı karnın. Ama menünde sadece bir kuru ekmek olurdu. Hoşaf da çıkarsa ziyafet sayardın. Uykun da gelirdi elbet. Uyurdun; yarımşardan toplam iki saat. Yatağın toprak, yorganın gece olurdu. Sonra bir gün, bir şarapnel parçası geldi şakağına ve öldün. Hiç şikayet etmedin. Ne açlıktan ne uykusuzluktan ne de ölümden. Sen öldüğün için biz yaşıyoruz.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz İsimsiz Kahraman!
ESER: Dilek Mansur


ONBEŞLİ: En büyüğünüz on beş yaşındaydı. Çanakkale'de başladınız destan yazmaya. Oysa daha okula bile yazılmamıştı bir çoğunuz. Ve sen, ne yaşına baktın ne boyuna; en önde gittin savaşa. Boyundan büyüktü tuttuğun tüfek. Ve meşin topa benzemiyordu düşmanın topu. Baban ve ağabeyin gibi, sen de dönmedin geriye. Ama savaşı sen kazandın çocuk!

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz çocuk!
ESER: Rıza Türker


HALİDE EDİP: “Sen kadınsın, otur oturduğun yerde” dediler ama ayağa kalkan ilk sen oldun. Hatipliğinle ezberleri bozdun; binlerce ürkekten, binlerce aslan yarattın. Yetmedi, çocuklarını yatılı okula bırakıp at sırtında yola çıktın. Cephede, hastanede ve ihtiyaç olan her yerde, en önde oldun. İngilizler'in hakkında idam emri çıkardığı altı kişiden biri oldun. Ama hiç kaçmadın!

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz yürekli kadın!
ESER: Nuri Keli


MEHMET AKİF: Kalemin öyle güçlüydü ki; seni okuyup da Milli Mücadele'ye katılmamak ayıptı. İstiklal için destan yazmamak ise olanaksızdı. Ve sen, destan yazanların, destanını yazdın; bizlere İstiklal Marşı'nı bıraktın. Ve sen öyle gururlu, öyle gözü toktun ki; tüm yoksulluğuna rağmen, kazandığın ödülü yine bu vatana bıraktın; beş kuruş para almadın.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz vatan şairi!
ESER: Murat Kara


KÖYLÜ: Kim derdi ki tarlada kullandığın kazma kürek, gün gelecek, düşmanın makineli tüfekleriyle çarpışacak. Ve kim derdi ki, kazma kürek, koskoca topları yenecek!

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz hemşerim!
ESER: Ayhan Öztürk


FEVZİ ÇAKMAK: Bizi bir kere değil, bin kere kurtardın. Düşmanın amacına ulaşmasını tekrar tekrar engelledin. Hiç arkada durmadın, cephede bizzat en önde çarpıştın. Düzenli ordu, senin sayende oluştu. Yunan ordusunu kesin yenilgiye uğratan Başkumandanlık Meydan Muharebesi gibi dev bir savaşın planlarını da sen hazırladın. Bize hep zafer, bize hep mutluluk getirdin.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz komutanım!
ESER: Miraç Akçelep Yıldırım


GAZİ: Ne çok şeyi feda ettin bizim için! Yeri geldi kolunu, yeri geldi bacağını kaybettin. Ama sen kaybettiğin için kazandık.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz gazi!
ESER: Ebru Kuduoğlu Çetinkol


FAHRETTİN ALTAY: Milli mücadelenin vazgeçilmez ismi oldun. Yunan mevzilerine baskın üzerine baskın yaptın. Yıldırım gibiydin; hızlı, parlak ve güçlü. Bu yüzden İzmir'e de giren ilk sen oldun. Düşmanı topyekûn denize döktün.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz komutanım!
ESER: Cem Vural


HAFIZ SELMAN İZBELİ: Kastamonu'da gururumuz oldun. Kadın meclisini sen kurdun. Askerlerimizi ilk sen karşıladın. Karınlarını sen doyurdun. Diğer kadınlarla birlikte, cephedeki askerler için çorap ve fanila ördün. Ne çok şey borçluyuz sana!

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz anne!
ESER: Şengül Altınok


HASAN TAHSİN: Gazeteciydin. Düşman işgalini haber yapıp geçebilirdin. Geçmedin. Düşmanın elini kolunu sallayarak vatana girmesini kabul etmedin. Ve ilk kurşunu sıkmaktan da hiç çekinmedin. Ama attığın bu kurşunla Kurtuluş Savaşı'nın meşalesini sen yaktın.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz Gazeteci!
ESER: Kürşat Çetiner


KARA FATMA: Daha 1919'da, Mustafa Kemal'le görüşebilmek için kalkıp Sivas'a gittin. I. İnönü, II. İnönü, Sakarya ve Dumlupınar'da çarpıştın. Yetmedi, İzmir'in kurtuluşu için savaştın. Üstelik, iki oğlunu ve eşini de savaşta şehit verdin.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz abla!
ESER: Murat Gürdal Akkoç


SÜTÇÜ İMAM: Maraşlıydın, Mataş'taydın. Sonunun ölüm olduğunu bile bile, Maraş'ta düşmana ilk kurşunu sen sıktın. Maraş'ı kahraman yaptın. Senin sayende Kahramanmaraş, kurtuluşa ilk adımını attı.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz hocam!
ESER: Melek Eser


KAĞNI KOMUTANI: Savaşın ilk günleriydi. Ordumuzun elinde hiçbir motorize araç yoktu. Cephanenin ve diğer mühimmatın, cepheye taşınması gerekiyordu. Ve sen, buna söylenmek yerine, taşınacak her şeyi, tek geçim kaynağın kağnına yükledin. Kar demedin, kış demedin. Biz bu savaşı, senin sayende kazandık.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz anne!
ESER: Yasin Yıldıran


YÖRÜK ALİ EFE: Yunan karakolunu tümüyle imha ettin, cephane ve erzaklarını ele geçirdin. Halka umut ve cesaret verdin. Düşmanın yurttan atılabileceğine olan inancı arttırdın. Bu inancı boşa çıkarmayıp Aydın'ı da geri aldın. Böylece düzenli ordu kurulana kadar, tam yirmi ay boyunca, düşman ilerlemesi engellendin.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz Efem!
ESER: Semih Oduncu


İHTİYAR KÖYLÜ: Çocukların yetmedi, torunlarını da şehit verdin. Ben yaşlıyım demedin, en önde savaştın.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz dede!
ESER: Hilal Gayberi


KILAVUZ HATİCE: Savaşa gönüllü olarak katıldın. Yaptığın baskınlarla Fransızları perişan ettin. Üstelik silahını olduğu kadar, aklını da kullandın. Onların içine sızdın, yanlış yol gösterdin. Dimyat'a pirince giderken, evdeki bulgurdan ettin. Ve sayende biz kazandık.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz cesur kadın!
ESER: Semih Özşahin


YETİM KIZ: Baban Dumlupınar'da, annen kendi evinde vuruldu. Seni savaş büyüttü. Kurtuluşumuz, senin metanetinle geldi.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz çocuk!
ESER: Şengül Altınok


TAMİRCİ: Büyük Taarruz'dan önce, gelen külüstür kamyonları sen onardın, savaşa sen hazırladın onları. Sevkiyat, senin sayende hızlandı. Senin sayende ulaştı mühimmat.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz ustam!
ESER: Hakan Taşkıran


TABİP: Cephe geride durdun diye seni görmeyenler oldu. Ama belki de savaşın acısını en çok sen gördün. Düşman öldürmek için, sen yaşatmak için savaştın. Üstelik çadırdan bozma hastanelerde, eksik ekipmanla…

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz doktor!
ESER: Seda Mit


İSMET İNÖNÜ: Kaybetmek, lugatinde yoktu. Zafer üstüne zafer, gurur üstüne gurur yaşattın bize. İstiklale ilk inanlardandın; cepheye ilk koşan, alnında ışığı ilk hissedenlerdendin. Ve sonuna kadar da hep sen vardın. Ölüm fermanımız olan Sevr ve Mondros'u geçersiz kılan Lozan Antlaşması'nı sen imzaladın.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz paşam!
ESER: Suat Tuna


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK: Dünya tarihinin en haklı, en asil ve en onurlu savaşını zaferle taçlandırdın. Ne istediğini bilmeyen bir millete, nelere sahip olabileceğini gösterdin. Bize bir zafer değil, bir ülke bıraktın. Seni her gün ama her gün şükran ve özlemle anıyoruz.

Teşekkür ederiz asker, teşekkür ederiz Atam!
ESER: Şahan Noyan
ccc
30 Ağustos Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun.
Büyük Önder M.Kemal ATATÜRK ve aziz silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyoruz...
google.com, pub-2879582961646580, DIRECT, f08c47fec0942fa0