24 haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi

cayisallama
temel emmi şöyle demiş;
Açıklanan tarih, erken seçim değil baskın seçim tarihidir. Bu seçim tarihi, Ak Parti ve cumhur ittifakının ne kadar paniklediğinin işaretidir. doğru da demiş.

hakkımızda hayırlısı.
ccc
Bu yıl üniversite sınavına girecek öğrencilere ve ailelerine 'üstün sabır madalyası' verilmesi gerekir. Bir yıl içerisinde önce sınavın kendisi; sonra içeriği, sonra tekrar içeriği, sonra tarihi vs. derken ~2 ay kala yine tarihi değişti. Bu öğrenciler eğitim sistemine güvenir mi?
cayisallama
süreç nasıl işleyecek?
-AK Parti ve MHP'nin, seçimin 24 Haziran 2018'de yapılmasına ilişkin ortak önergesi anayasa komisyonununda görüşülecek, önerge tbmm komisyonunda da ele alındıktan sonra tbmm kararı olarak kabul edilecek. MEclis kararı cumhurbaşkanı onayına sunulmayacak resmi gazetede yayınlanacak.

-yeni parlemantoda vekil sayısı 550'den 600'e yükselicek.
-Bu seçimden sonra milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimi 4 yıl yerine 5 yılda bir yapılacak.
-cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisi ile ilişiği kesilmeyecek.
-siyasi parti gurupları (chp bu yüzden 15 vekili iyi partiye gönderdi), son seçimde tek başına yada müşterek oyların en az %5'ini alan partiler, en az 100 bin seçmen bir adayı aday gösterdiğinde cumhurbaşkanı adayı çıkarabilecek. Bu 100 bin kişinin imzası nasıl kontrol edilecek orası ayrı bir muamma.
-cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar cumhurbaşkanı tarafından atanacak.
-Cumhurbaşkanına başkan sıfatı getirilecek ve yürütme emrine verilecek.
-tbmm üye tam sayısının 3/5 çoğunluğu ile seçimleri yenileyebilecek. karar verebilecek.

ikinci tura kalırsa;
-seçimde oyların salt çoğunluğu alan kişi başkan olabilecek. Bu çoğunluk olmaz ise ikinci pazar günü tekrar seçime gidilecek. yani 8 temmuz.
-ikinci oylamada (8 temmuz ki bu tarihe kalmaz kanaatindeyim) en çok oy alan iki aday yarışacak ve en çok oy alan kişi cumhurbaşkanı yani başkan olacak.
axit
YSK seçim takvimi ile birlikte illerin çıkaracağı milletvekili sayısını da ilan etti. En çok milletvekilini İstanbul çıkaracak. İşte il il milletvekili sayıları.