14 eylül 2018 3. havaalanı olayları

ingiliz anahtari
işçi direnişine sonuna kadar destek veririm. Haklarını çalmayın haklarını verin.

İstanbul'da 3. havalimanı inşaatında çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları sebebiyle bu sabah eylem başlattı. Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istediklerini bildirdi.gruda
İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin çalışma, barınma, yemek ve ulaşım sorunları derhal çözülmelidir! İşçilerin en insani ve haklı taleplerini şiddetle bastırmak isteyenleri kınıyoruz!
gercektosunpasa
3. Havalimanında neler oluyor? Çok vahim iddialar var. Ben sadece gerçeği öğrenmek isteyen bir vatandaşım. Gerçek bilgiye terör sevicilerin veya kriz fırsatçılarının twitlerinden erişemeyeceğimin farkındayım. Ama diğer tarafta talimat almış gibi suspus olmuş, 3 maymunu oynayaları görünce kafam karışıyor. Birisi bana ne olduğunu anlatabilir mi?
gercektosunpasa
3. Havalimanı şantiyesinde neler oluyor? Sağ(!) basın neden bu haberi görmüyor? 35'ten fazla işçinin çalışırken öldüğü, bazı işçilerin cinayete kurban gittiği, bunların örtbas edildiği doğru mu? Gerçekten şantiyeye sabah 6'da jandarma baskın yaptı mı? Basının şantiyeye girmesi neden yasak? Neden herkes 3 maymunu oynuyor?
cayisallama
"Bu sorunlar kolayca çözülür. Yüzlerce işçi niye gözaltına alınır ki?" diyenler vardır. Yanıtı belli:

Derinleşecek krizde maliyeti halkın sırtına yükleyecekler. İşçi sınıfının bu sürece model olabilecek bir kazanımla girmesi, sosyal mücadelenin yaygınlaşması demek. Ön alıyorlar.
ccc
üçüncü havalimanı işçilerinin talepleri arasında, dikkat ederseniz, zam veya prim verilmesi yoktur. insana yaraşır çalışma şartlarının sağlanması vardır. çok mu zordu bu koşulları sağlamak? bir gün içinde halledilmesi mümkünken, 400 işçi birden gözaltına alındı.

cayisallama
Bu işler şeffaf olmalı. Halka açıklanmalı. Haklarını istemeleri işçilerin en doğal hakkı. Hakkını vermeyenin cezalandırılması şart. Bunun dışında hakkını ararken terör estiren insanların da ceza alması şart.

Şeffaf yapılsın lütfen.

3. Havalimanı inşaatında geçtiğimiz günlerde çıkan olaylarda çok sayıda işçi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 43 kişi dün emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne sevk edildi.

15 kişi adli kontrol, 28 kişi ise "Kamu Malına Zarar Verme", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", "Polise Mukavemet", "İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali" suçlarından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 24 kişiyi tutuklarken 19 kişiyi ise adli kontrol uygulanmasına karar verdi.