13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması

cayisallama
Soma Faciası yada Soma Maden Faciası, 13 Mayıs 2014'te Türkiye'nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle (gbkz:301) madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası. Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, patlamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğundan şüphelenildi. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı. Enerji Bakanı (gbkz:Taner Yıldız), 17 Mayıs 2014 tarihinde yaptığı açıklamada, toplamda (gbkz:301 kişi)nin hayatını kaybettiğini ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiğini açıkladı.
cayisallama
Birinci yılını doldurmuş facia.Kimilerine göre iş kazası.Bizim için ne çabuk geçti yıl bi de somalılar için baksak bi de onların gözünden görsek diye adıma unutmadık unutmadım
abuzeroklava
Bu olay olalı iki sene olmuş. Bakıyorum da kimse bişe yazmamış. Haberler falan da pek bahsetmemiş. Bu gün verdiğimiz 8 şehitten dolayı mı bilemiyorum. Ben bu olayı öğrendikten sonra nasıl ama nasıl üzüldüğümü hatırlarlıyorum. İnsanların babaları, eşleri, akrabaları öldü bu olayda. İnsanlar yarım kaldılar. Çocuklar yetim. Bir avuç kömür uğruna.

Sonrasında ne yapıldı onu da bilmiyorum. Yapılanlar bu ailelerin gamlarını az da olsa dindirdi mi? Yoksa bu aileler de hayatın devam ettiğini mi kabul ettiler. Güzel ülkemde yapılmış, yaşanmış en acı olaylardan biridir. Benim ömrü hayatımda gördüğüm en acı toplumsal olaydır.

Allah gani gani rahmet eylesin.

Şu resmi acıyı unutmayalım diye koydum. Unutursak kalbimiz kurur. http://www.memur-sozluk.com/gorseller/yukle/images/somaaa.jpg
gercektosunpasa
ölenlerin öldüğüyle kaldığı facia. neden dersen bu dava sürerken 3 kuruş paraya davasını satanlar, aslında biz kusurluyduk diyen ezik işçiler, şikayetini çekenler ben rahatıma bakarım aga diyenler. kendi mesai arkadaşları savunmadı oradaki ölen insanları.. fakirlik de, işsizlik de,yokluk de ne dersen de ama haysiyet onur parayla satın alınabiliyorsa orada başka hiç bir şeyin anlamı yoktur! mücadele topyekün olur. seni engelleyebilirler,susturmaya çalışabilirler,tehdit edebilirler ama sen bunların üstesinden gelince zafer kazanmış olursun zaten ama firmanın verdiği 3 kuruş paraya hemen davanı çekiyorsan benim bu tarz insanlara söyleyecek sözüm yoktur.
zinzal
Utanç günümüzdür. yerin dibine girmeye yüzümüz yok o işçiler ile karşılaşacağız diye. Arkasında kimse durmadı aslında hiç birimiz durmadık. Ölenler öldü kalanlar patronlarla kaldılar. İş yaratmayıp kömüre muhtaç ettikleri için devlette utansın.
zinzal
kimsenin haberi yok artık, ne ölenden, ne kalandan nede öldürenden;
Ben yazayım bari;
Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği maden faciası ile ilgili davanın 14’üncü duruşması sona erdi. Dava 20 Şubat 2017 tarihine ertelendi.